Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Czym zająć dzieci jesienią?

Jesień to nie tylko brzydka pogoda, mżawka, deszcz ze śniegiem i bezlistne gałęzie drzew. Coraz mniej słonecznych dni, na zewnątrz jest coraz zimniej dlatego trudniej znaleźć aktywności i zabawy dla dzieci. Czym zatem zabawić dzieci jesienią?

clanek_001

Kiedy pogoda nie dopisuje

To prawda, że gdy na zewnątrz pada i wieje, nic na to nie poradzimy, ale jest wiele pomysłów na zorganizowanie dobrej zabawy w domu.

Malowanie i rysowanie

Malowanie jest wyraźnym faworytem w zabawach małych dzieci, głównie dlatego, że mają one ogromną wyobraźnię i nie muszą się długo zastanawiać jaki temat wybrać. Starsze dzieci, gdy dorastają, trochę się wstydzą i nie zawsze od razu wiedzą, co namalować.

Właśnie dla tych, którzy chcą malować, ale jakoś nie mogą znaleźć tematu, idealne jest malowanie po numerach. Możecie wybrać obraz spośród ponad 2500 motywów, które znajdziecie w naszym e-sklepie.

Na przykład to wysokie jesienne drzewo:

clanek_002

Zrób coś z dyni

Nie musisz świętować Halloween, ale zawsze możesz ze swoimi dziećmi wytworzyć przeróżne ozdoby z dyni i wcale nie muszą to być straszydła. Może to być uśmiechnięta buzia lub inne emotki, albo na przykład popularny Nemo. 

Po takim tworzeniu dzieci może będą nieco bardziej skłonne do zjedzenia zupy dyniowej, która jest uważana za superfood i bombę witaminową. Jesienią potrzebujemy jak najwięcej takiej zdrowej żywności.

Może upieczcie coś z jabłek

Jesień jest hojna. Dojrzewają jabłka, które wyśmienicie nadają się na przeróżne wypieki. Na pewno znajdziecie mnóstwo przepisów, z którymi dzieci sobie poradzą – strudel, szarlotka, jabłecznik, kołacz z jabłkami, albo po prostu surówka jabłkowo-marchewkowa, przecież też jest dobra i zdrowa. Gdy wspólnie z dziećmi coś upichcicie macie pewność, że z większą chęcią to zjedzą. 

Przebiegnijcie się w deszczu

Nawet gdy pada deszcz, wychodzenie na zewnątrz nie jest zabronione. Dlaczego dzieci nie mogą pobiegać w kurtce przeciwdeszczowej? Nie bójcie się, pozwólcie im zmoknąć i ubrudzić się. Niech wskoczą do kałuży, aby woda rozprysła się dookoła, pobawcie się razem z nimi - to świetna zabawa!

Oczywiście uważajcie na przeziębienie. Zaraz po powrocie do domu, włóżcie ich do wanny z ciepłą wodą potem owińcie w szlafrok, podajcie gorącą herbatę i coś dobrego na ząb np.placek z jabłkami.

Gdy na zewnątrz jest ładnie

Nazbierajcie sobie jesiennych liści do pomalowania

Jesień to cudownie kolorowa pora roku. Drzewa zrzucają liście, które mają bajeczne kolory - różne odcienie żółci, brązu, pomarańczu, czerwieni. Spróbujcie znaleźć te najkolorowsze i przynieście je do domu.

Do pomalowania liści możesz użyć farb akrylowych, które zostały ci z malowania po numerach, ale wystarczą też zwykłe tempery. Pomalujcie z dziećmi liście na jesienne odcienie, a następnie odciśnijcie je na papierze. Piękna jesienna dekoracja jest gotowa.

Możecie również namalować obraz z motywem jesiennych liści:

 

clanek_003

 

clanek_004

Wytwarzajcie zwierzątka z liści 

Oprócz malowania z liśćmi można robić inne fajne rzeczy. Zróbcie kilka leśnych zwierzątek np. jeża. Nie jest to trudne. Będziecie potrzebować trochę liści. Najlepsze są z buku lub brzozy. Wytnijcie z papieru kontur ciała jeża.

Namalujcie oko i nos. Dzieci mogą następnie przyklejać poszczególne liście do papieru, aż jeż będzie wyglądał jak żywy:

clanek_005

Zwierzątka i rożne postacie z jesiennych owoców

Przy okazji jesiennych spacerów, nazbierajcie kilka żołędzi, kasztanów i owoców dzikiej róży. Następnie w domu przygotujcie  trochę zapałek lub wykałaczek i możecie wytwarzać różne figurki - psy, elfy, ludziki, grubego wujka itp.

Prawdopodobnie dzieci nie będą w stanie przebić kasztanowej powłoki, nawet szpikulcem. Dlatego użyjcie noża lub nożyczek z ostrą końcówką.  Ze względów bezpieczeństwa przydałaby się również rękawiczka.

clanek_006

Na spacerze wykorzystajcie do zabawy jesienne liście

Jesienią nietrudno znaleźć jakąś stertę liści, a kto nie miałby pokusy, żeby do niej nie wskoczyć. Mały człowieczek może nawet cały zniknąć w takim stosie. Super zabawa. Prawdopodobnie nie jest to zajęcie na całe popołudnie, ale nie można przegapić okazji, aby podczas spaceru nie wskoczyć w liście.

Uważajcie tylko, aby nie wskoczyć na te stosy w czasie, gdy ktoś jeszcze je grabi, bo wtedy prawdopodobnie spotkalibyście się z ostrymi grabiami.

Nawet zwykła rzecz, jak zbieranie liści i rzucanie nimi jeden na drugiego, może być świetną zabawą. Albo zakopywanie się w liściach, tak że widoczne są tylko nos i oczy.

Zobaczycie, jak podekscytowane i zadowolone będą Wasze dzieci. Nie zapomnijcie zrobić zdjęć. Na zuty.pl oferujemy bardzo ciekawą rzecz - jeśli prześlecie nam zdjęcie, przygotujemy Wam obraz z Waszego zdjęcia. Podczas jego malowania można wspominać kolorową jesień. 

Puszczajcie latawce

Puszczanie latawców to tradycyjna i wciąż bardzo popularna jesienna aktywność. Sklepy papiernicze i zabawkowe pełne są już gotowych latawców, wykonanych z kolorowego plastiku, ale możesz z dziećmi zrobić Wasz własny papierowy latawiec.

Nie potrzebujecie wielu rzeczy. Wystarczy odpowiednio duży kawałek papieru, najlepiej zwykłego papieru do pakowania, kilka cienkich i lekkich  drewnianych listewek, taśma klejącej i sznurek. Dokładny opis jak go zrobić znajdziecie w Internecie. W skrócie - listewki skrzyżujcie i rozciągnijcie sznurek między wierzchołkami krzyża, aby stworzyć zarys latawca.

Na papierze narysujcie kontur zgodnie ze sznurkami na krzyżu, a następnie wytnijcie go z rezerwą około 5 cm. Zagnijcie tę krawędź na naciągniętych sznurkach i zaklejcie taśmą.

Nie zapomnijcie o ozdobieniu ogona latawca - bez niego nie latałby prawidłowo. Działa jako stabilizator i ster. Wystarczy zawiązać parę pasków bibuły na sznurku.

Na koniec musicie zbalansować latawiec. Zawiążcie sznurek na górze dłuższego pionowego drążka, ustawcie go o jedną trzecią dłużej niż drążek i zawiążcie drugi koniec na dole drążka. Sznurek latawca powieście na palcu tak, aby zawisł w poziomie i w ten sposób znajdziecie to miejsce, w którym trzeba przywiązać długą linkę, na której latawiec będzie latać.

Ważne jest również ozdobienie samego latawca. Użyjcie swojej wyobraźni, która nie ma granic, a również swobodnie możecie korzystać z doświadczenia w malowaniu po numerach.

Zawsze w rezerwie miejcie malowanie

Jakakolwiek pogoda jest na zewnątrz, nie zawsze jest nastrój na zajęcia na świeżym powietrzu. Dobrze mieć coś w zapasie, co można zrobić w każdej chwili, a malowanie po numerach jest dokładnie tym asem w rękawie. Tylko kilka jesiennych pomysłów do pokazania:

Kot i jesienna pogoda

clanek_007

Krajobraz jesienny

clanek_008

Londyńskie oko

clanek_009

Jak widać, jesień może być pełna wspaniałych zajęć, w którymi możecie zaciekawić Wasze dzieci. Jeśli to będzie malowanie po numerach z Zuty, to gwarantujemy wiele godzin dobrej zabawy podczas tworzenia. Więc śmiało do malowania!