Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Jak się świętuje Wielkanoc na świecie

Wielkanoc to jedno ze świąt, które obchodzone są na całym świecie. Najczęściej łączona jest z tradycją chrześcijańską i celebrowaniem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, ale obchodzą je również ci, którzy nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem.

Również w tym roku nie będziemy mogli w pełni cieszyć się Wielkanocą tak jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Odwiedziny rodziny nie będą raczej możliwe, ale w domu możemy ozdabiać jajka a w Dyngusa polewać się wodą. My Wam pokażemy przynajmniej kilka zwyczajów wielkanocnych z innych części świata, czyli jak się obchodzi Wielkanoc na świecie?

Czechy, Słowacja, Polska i inni Słowianie

U naszych sąsiadów mają podobne zwyczaje: barwienie jaj i robienie pisanek. Jajka są symbolem nowego życia i wiosny są też związane z pogańskimi rytuałami płodności.

Płodność wiąże się również z chłostaniem dziewcząt wierzbową rózgą. Młodym dziewczętom miało to zapewnić, że się wyjdą za mąż. W odpowiedzi dziewczęta polewają chłopców wodą.

Pieczenie baranka ma chrześcijańskie korzenie. Upamiętnia ofiarną śmierć Jezusa i wyzwolenia Izraelitów z Egiptu przez Mojżesza. Co roku mieli przypominać sobie to wydarzenie świętem Paschy, podczas którego przygotowywano pieczonego baranka.

Jeżeli lubisz malować jajka, to co powiesz na spędzenie Wielkanocy na malowaniu po  numerach? W Zuty mamy mnóstwo wiosennych i Wielkanocnych motywów.

clanek_001_A
clanek_001_B

 

Stany Zjednoczone Ameryki i Wielka Brytania

W Ameryce głównym dniem Wielkanocy jest niedziela, a nie poniedziałek. To dzień pełen radości, zabaw i pikników. Jego główną atrakcją jest poszukiwanie jajek, które ukrył Zajączek Wielkanocny. Dzieci muszą je wszystkie znaleźć i zebrać, dostają za to czekoladowe jajka.

clanek_002

Norwegia

Norwegia podchodzi do Wielkanocy w naprawdę oryginalny sposób - rozwiązuje zagadki kryminalne. Wszystkie główne stacje telewizyjne nadają kryminały i to samo jest w gazetach. W tych dniach nawet na kartonach z mlekiem drukowane są historie kryminalne.

Ta tradycja jest dość młoda - rozpoczęła się w 1923 roku, kiedy to lokalny wydawca promował swój nowy kryminał na pierwszych stronach gazet.

clanek_003

Grecja

Jajka jako symbol płodności pojawiają się również w greckim zwyczaju wielkanocnym. W Wielkanoc członkowie rodziny biorą udział w wielkiej jajkowej bitwie. Biegają po domu i rzucają w siebie świeżymi jajami, aby rozbić je o przeciwnika.

To świetna zabawa, zwłaszcza dla dzieci, które bezkarnie mogą trafić rodziców surowym jajkiem.

clanek_004

Finlandia

Inne kraje skandynawskie też mają ciekawe zwyczaje. W Wielkanoc organizowane są parady czarownic. Dzieci w maskach i chustkach na głowie chodzą po ulicach, recytują wierszyki i kolędują. W nagrodę najczęściej otrzymają czekoladowe jajka.

Wszystkie mają wierzbowe gałązki ozdobione piórami, reprezentujące miotły, na których latają czarownice. Mają one odstraszyć złe duchy i czarownice latające na miotłach w dniach między Wielkim Piątkiem a Niedzielą Wielkanocną.

clanek_005

Irlandia

W Irlandii Wielkanoc traktują naprawdę poważnie. W Wielki Piątek nie wolno zabijać zwierząt ani nawet łowić ryb z powodu Jezusa - Baranka Bożego. Ponadto nie wolno przetwarzać ani spalać żadnego drewna. To z kolei z szacunku dla cierpienia, jakiego Syn Boży doświadczył na drewnianym krzyżu.

Jaja, które kury znoszą tego dnia, są oznaczone krzyżykiem i każdy powinien zjeść przynajmniej jedno.

clanek_006

Florenja

Zwyczaje wielkanocne różnią się nie tylko w różnych krajach, ale nawet w poszczególnych miastach.

Mieszkańcy Florencji obchodzą Scoppio del Carro, czyli „wybuch wozu”. Pięknie udekorowany wózek w pełni załadowany rakietami i petardami przejeżdża ulicami miasta. Uczestnicy parady, ubrani w kostiumy przywożą wóz przed katedrę Santa Maria del Fiore.

Sam arcybiskup; który odprawia mszę wielkanocną odpala podczas niej detonator, który odpala fajerwerki. Początki tego zwyczaju, który ma zapewnić krajowi obfite plony i szczęście, sięgają czasów  pierwszej krucjaty.

clanek_007