Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Maluj jak impresjoniści i postimpresjoniści

Impresjonizm i postimpresjonizm to ponadczasowe i ciągle modne style malarskie. Obrazy malowane w tych stylach odznaczają się niepowtarzalnym klimatem i działają uspokajająco. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu odrobinę koloru i stylu, pomyśl o malowaniu po numerach! U nas znajdziesz reprodukcje tych najsłynniejszych obrazów.

miniatura_FB-impresioniste

Dlaczego impresjonizm jest tak interesujący?

Impresjonizm należy do nowoczesnych nurtów artystycznych, powstał w drugiej połowie XIX wieku. W tamtym czasie był to styl rewolucyjny, który niestety spotkał się z wielkim niezrozumieniem u części ówczesnych artystów. Był odważny i poszedł w zupełnie innym kierunku niż dotychczasowe ozdobne, nieco kiczowate style, do których była przyzwyczajona miejska śmietanka.

Impresjonizm, a później postimpresjonizm, to tzw. sztuka awangardowa, której celem było otrząsanie się ze starego porządku. Przełom XIX i XX wieku był czasem burzliwych przemian społecznych i gospodarczych, a nowy styl był odpowiedzią na te gwałtowne zmiany.

Dla wielu twórców, impresjonizm oznaczał wolność. Odrzucali oni podporządkowanie się starym regułom sztuki, a szukali sposobów  wyrażania własnej, swobodnej ekspresji. Pozostawili dokładne linie i dogmatyczne proporcje i wyruszyli na spotkanie z nowymi, nieodkrytymi jeszcze kompozycjami.

Chociaż to wszystko może brzmieć dość buntowniczo, sam impresjonizm wcale nie jest agresywny, a wręcz przeciwnie, charakteryzuje się dążeniem do uchwycenia tego, co wokół nas najpiękniejsze. Przedstawia to, co na pierwszy rzut oka jest zwyczajne, ale tak naprawdę nadzwyczajne. Harmonijne, spokojne widoki natury, miast czy portrety delikatnych dziewczyn i tancerek to typowe impresjonistyczne tematy.

Styl ten opierał się na przekonaniu, że źródłem efektów kolorystycznych jest gra światła, jego nasilenie i kąt padania. Dzięki grze świateł i cieni, rośliny znajdujące się na pierwszym planie zdają się dosłownie migotać. Wystarczy jedno spojrzenie, a impresjonistyczny obraz od razu wciągnie Cię do historii ponieważ dzięki technice bardzo krótkich pociągnięć pędzla wydaje się być w ruchu. Wygląda jak żywy, aż boisz się odwrócić, aby przy następnym spojrzeniu, piękna scena nie zniknęła na zawsze.

Jeśli szukasz do swojego domu, wyjątkowego obrazu, który nada pomieszczeniu niezwykłego klimatu i zachwyci każdego, kto go ogląda, mamy dla Ciebie wskazówkę.

Mistrzowie Impresjonizmu i Postimpresjonizmu na Zuty.pl

W naszym e-sklepie przygotowaliśmy dla Ciebie wybór obrazów najsłynniejszych mistrzów impresjonizmu i postimpresjonizmu, których na pewno nie powinno zabraknąć w Twojej kolekcji. Dlaczego dzieła impresjonistów warto malować po numerach? 

Sprawdź jak w praktyce, działa magiczna gra ze światłem. Wypróbujesz tę ciekawą technikę, dzięki której pomalowane pola powoli przemieniają się w piękny obraz. Kto wie, całkiem możliwe, że zakochasz się w stylu impresjonistycznym tak bardzo, że kiedyś spróbujesz stworzyć obraz z własnej wyobraźni!

Pamiętajmy jednak, że choć malowanie po numerach można wykorzystać do penetracji technik malarskich, to przede wszystkim chodzi tu o zabawę i relaks. Nie traktuj tego jak rygorystycznej nauki, ale jako zabawę i aktywne spędzanie wolnego czasu, dzięki czemu pozbywasz się całego stresu.

Claude Monet

Claude Monet uważany jest za założyciela impresjonizmu. Jak na ówczesną dobę dokonał odważnego kroku i zaczął malować naturę tak, jak ją widział, czyli inaczej, niż nakazywały zasady artystyczne w tamtych czasach.

Termin impresjonizm w rzeczywistości pochodzi od nazwy jego obrazu Impresja. Krytycy zaczęli nazywać nowy kierunek właśnie według tego obrazu, ale wypowiadali to słowo z kpiną i pogardą. Monet nie dał się pokonać. Już w młodości jego ojciec prosił go, by przestał malować i robił coś pożytecznego, ale on wolał zaciągnąć się na wojnę, zamiast przyjąć punkt widzenia ojca.

W twórczości Moneta, odnajdziecie ogromną ilość sielankowych pejzaży, ale także przepiękne portrety kobiet. Fascynowała go niespokojna i będąca w ciągłym ruchu natura oraz efekty świetlne. Jego ulubionym motywem była tafla wody. Kiedy będziesz podziwiać jego obrazy wręcz poczujesz klimat i atmosferę danego miejsca, które stara się pokazać swoją specyficzną techniką malowania.

Lilie wodne

Wśród najpiękniejszych dzieł Moneta są niewątpliwie Lilie wodne. Obraz promieniuje spokojem i harmonią jeziora z kwiatami nenufarów. Potrzebujesz zwolnić, odetchnąć i odpocząć? Niebieski kolor przywołuje ciszę i spokój a nawet spowalnia tętno, dlatego uchodzi jako jeden z najlepszych kolorów w sypialni.

clanek_001

Impresja, wschód słońca

To doskonały przykład obrazu, na którym artysta uchwycił ulotną chwilę. To właśnie Impresja stała się „flagowym wizerunkiem” impresjonizmu i zapowiedziała ten nowy kierunek na scenie artystycznej. Zanurz się w zachodzie słońca i chłoń niezwykłą atmosferę tej chwili z kubkiem ulubionego napoju w dłoni.

Teraz możesz mieć ten piękny motyw w domu i już nigdy nie przegapisz romantycznego zachodu słońca! Wyobraź sobie, jak ten obraz będzie się wyróżniał w Twoim salonie i jaką niesamowitą energię wniesie do Twojego domu.

clanek_002

Paul Cézanne

Paul Cézanne był uważany za dziwaka i nikt nie brał na poważnie jego pracy. Stał się sławny dopiero po śmierci. Inspirował takie sławy, jak Paula Gauguin i Pablo Picassa. Swoimi obrazami ledwo zarabiał na życie, co jest szokujące, kiedy zdamy sobie sprawę, jak sławny jest dzisiaj.

Jest jednym z impresjonistów, ale także postimpresjonistów, którzy przywrócili obrazowi wyraźniejszą strukturę i linie. Dzięki temu obrazy nie wyglądały już tak ulotnie a wyróżnione zostały inne zalety kompozycji.

Często malował martwe natury, ale także portrety. Lubił bawić się kolorami i przestrzenią. Jego obrazy wyróżniają się mocnymi odcieniami, a postacie na portretach są jak żywe. Obrazy Cézanne'a można zobaczyć w Czechach, ponieważ kilka z nich jest własnością Galerii Narodowej w Pradze.

Namalowanie własnej reprodukcji Paula Cézanne'a to sposób na doświadczenie impresjonizmu z pierwszej ręki i wejścia w magiczną atmosferę tego nurtu. Co dla Ciebie przygotowaliśmy?

Mata natura

Martwa natura nauczy Cię postrzegania przestrzeni i pracy z kolorami. Dzięki temu obrazowi odkryjesz, jakim niesamowitym tematem może być zwykła martwa natura. Malując poszczególne pola, uspokoisz się i odrzucisz niepokojące myśli. Zawieś martwą naturę w salonie lub jadalni a będziesz miał lepszy apetyt i radość ze wspólnych posiłków!

clanek_003

Gustave Caillebotte

Innym znanym francuskim malarzem jest Gustave Caillebotte. W przeciwieństwie do Cézanne'a Caillebotte zdecydowanie wiedział, jak cieszyć się życiem. Miał szczęście bo urodził się w zamożnej rodzinie. Dzięki czemu mógł w pełni oddać się swojej największej pasji - malarstwu.

Podobnie jak inni impresjoniści, za życia nie zyskał wielkiego uznania. W testamencie zapisał swoje dzieła państwu, które po jego śmierci nie chciało ich nawet wszystkich przyjąć. Dziś na aukcjach toczą się zaciekłe walki o dzieła Gustava Caillebotte'a!

Zaczynał od malarstwa w stylu tradycyjnym, ale później poddał się wpływom impresjonistów. Ciekawostką w jego twórczości jest to, że nigdy nie pozwolił, aby impresjonizm całkowicie go pochłonął. Stworzył natomiast własny, charakterystyczny styl, który znajduje się gdzieś na pograniczu tradycyjnego i nowego stylu. Każdy obraz jest trochę inny i w pewien sposób wyjątkowy. Przygotowaliśmy reprodukcję jednego z jego typowych obrazów.

Paryska ulica w deszczu

Paryska ulica w deszczu to obraz z widokiem na ruchliwą paryską aleję. Poświęć chwilę i wybierz się na spacer w deszczu z eleganckimi paryżankami! Może to jedyna okazja, nie przegap jej! Ten gustowny obraz doda uroku i ponadczasowości Twojemu domowi. Nawet podczas samego malowania będziesz się nim cieszyć. Wystarczy wziąć pędzel do ręki i chłonąć niepowtarzalną atmosferę. Czy czujesz też deszcz?

clanek_004

Georges Seurat

Georges Seurat uważany jest za twórcę neoimpresjonizmu. Wynalazł technikę puentylizmu, która polega na budowaniu kompozycji obrazu poprzez zapełnianie go gęsto rozmieszczonymi, różnobarwnymi punktami i kreskami kładzionymi na płótno czubkiem pędzla. Dzięki tej technice obrazy mają bardzo realistyczną kompozycję kolorystyczną, często zbliżoną do prawdziwej fotografii. Cienie i kolory pasują do siebie jak puzzle.

Seurat lubił malować ludzi podczas ich zwykłych codziennych czynności, takich jak pływanie w jeziorze, spacery, robienie makijażu, ale stworzył też kilka imponujących widoków przyrody i miast.

Niedzielne popołudnie na wyspie La Grande Jatte

Niedzielne popołudnie na wyspie La Grande Jatte to obraz z serii szkiców olejnych, które stworzył podczas podróży na słoneczną wyspę na Sekwanie. Zanurz się w leniwej, letniej atmosferze razem z pięknie ubranymi paryżankami i ciesz się promieniami słońca, które pieszczą Twoją twarz.

clanek_005

Vincent van Gogh 

Vincent van Gogh był wszechstronnie uzdolniony i jego twórczości nie można ograniczyć, nazywając go po prostu impresjonistą, choć zdecydowanie niektóre z jego obrazów są pod jego silnym wpływem.

Dziś Vincent van Gogh uważany jest za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Jednak za życia sprzedał prawdopodobnie tylko jeden swój obrazów. Dziś jego obrazy należą do najdroższych dzieł na świecie. Na przykład, Irysy sprzedano za 53,9 miliona dolarów, a portret Gacheta za 82,5 miliona dolarów.

Na Zuty.pl reprodukcje van Gogha można kupić w bardzo rozsądnych cenach. Nie ma potrzeby spieniężyć majątku rodzinnego na licytacje oryginałów ani kupowania drogich, niskiej jakości imitacji. Z nami stworzysz własną reprodukcję i zajrzysz w tajniki realnego i surrealistycznego świata van Gogha. Spróbuj malować jak słynny Vincent!

Gwieździsta noc

Gwiaździsta noc to jedno z najsłynniejszych dzieł van Gogha. Zanurz się w tym urzekającym obrazie pełnym nocnych świateł i dziwnych kształtów. Puść wodze fantazji i zapomnij o wszystkim innym. A kiedy obraz namalujesz, powieś go na honorowym miejscu. Zobaczysz, że wszyscy będą go podziwiać. 

clanek_006

Czy zgadzasz się z nami, że świat impresjonizmu i postimpresjonizmu jest interesujący i ekscytujący? Odkryj z nami świat geniuszy malarstwa XIX i XX wieku. Teraz ich obrazy mogą stać się częścią Twojego domu i sprawić, że Ty i Twoja rodzina będziecie cieszyć się nimi każdego dnia.

Wierzymy, że wybierzesz coś u nas. Jeśli masz jakieś pytania, zajrzyj do naszych Rad i wskazówek. Przygotowaliśmy dla Ciebie wiele tekstów i instrukcji wideo, które pomogą Ci na początku, fascynującej drogi malowania po numerach. Nie znalazłeś odpowiedzi? Skontaktuj się z naszym BOK pod numerem 222 639 779. Lub napisz do nas e-mail na adres info@zuty.pl