Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy

Nietoperze to jedyne ssaki, które potrafią latać. Na świecie jest ich ok. 1400 gatunków co odpowiada 20% całkowitej liczbie ssaków. Niewiele wiemy o tej ogromnej i fascynującej grupie zwierząt. Poznaj je lepiej podczas Międzynarodowej Nocy Nietoperzy, czytając dzisiejszy artykuł, a także przeglądając naszą ofertę obrazów do malowania po numerach. Bez wątpienia znajdziesz tam motywy, które Cię zaciekawią.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy

W tym roku jesienią odbędzie się po raz 25 Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Jest to coroczna impreza organizowana pod auspicjami “ Porozumienia o ochronie populacji nietoperzy europejskich”. Wcześniej wydarzenie to nosiło nazwę Europejskiej Nocy Nietoperzy. Jednak od roku 2012 do krajów europejskich dołączyły także kraje  południowoamerykańskie, afrykańskie i azjatyckie. Obecnie zaangażowanych w to święto jest ponad 40 krajów na całym świecie, a w tym Korea Południowa Liban czy Egipt - kraje, gdzie nietoperzy jest najwięcej.

Nie trudno się domyślić, że za wydarzeniem tym stoją naukowcy i ekolodzy, których celem jest przedstawienie tych zwierzaczków, ogółowi społeczeństwa. Większość ludzi boi się nietoperzy, ale powodem tego jest lęk przed nieznanym – bo właściwie co my wiemy o nietoperzach? A ostatnio w dobie koronawirusa ich reputacja jest szczególnie nadszarpnięta. Panują różne błędne i  nieprawdziwe teorie na ich temat. Międzynarodowa Noc Nietoperzy powinna posłużyć nam do zweryfikowania naszych opinii na powyższy temat.

Jeśli chcesz przełamać lody i poznać to zwierzę, przyłącz się do wydarzeń związanych z ich świętem i odkryj rąbka tajemnic otaczających nietoperze. Skorzystaj z okazji, aby poznać te niezwykłe zwierzęta, z którymi żyjemy w bardzo bliskim sąsiedztwie.

clanek_001

Eksperci dostarczą Ci wiadomości opartych na badaniach naukowych na temat nietoperzy i zapoznają Cię z ich życiem. Jeśli będziesz zainteresowany, doradzą Ci, jak zaangażować się w ich ochronę. Imprezy odbywają się pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

Jak wygląda rok polskich nietoperzy

 • Styczeń: My ludzie nie śpimy dobrze z pełnymi żoładkami, a u nietoperzy jest odwrotnie. Zapadają w zimowy sen i całą zimę czerpią siłę z rezerw tłuszczu, które zgromadziły podczas ciepłych miesięcy. Wszystkie ich funkcje życiowe zwalniają się do minimum. Nie przetrwałyby bez procesu hibernacji - zimą nie ma dla nich odpowiedniego pokarmu.
 • Luty: Wciąż śpią, ale ich zapasy tłuszczu są na wyczerpaniu i niektórym grozi śmierć głodowa.  Czekają więc na cieplejszą noc i wylatują w poszukiwaniu czegoś do jedzenia. Wszystko zależy od tego, jak długa i sroga jest zima, a także jak dużym zapasem tłuszczu dysponują.
 • Marzec: Niektóre nietoperze zaczynają powoli opuszczać schronienia. Gdy się trochę ociepli wychodzą w nocy w poszukiwaniu jedzenia, ale jeśli pogoda się pogorszy, a temperatura znów spadnie, wczołgują się do kryjówki i znów przysypiają.
 • Kwiecień: W kwietniu większość nietoperzy jest już aktywna. Hibernacja oficjalnie się zakończyła, ale wszyscy są głodni i słabi, dlatego prawie każdą noc spędzają na polowaniu. Często się przemieszczają szukając pożywienia. Czasami w kwietniu robi się zimno więc netoperze chowają się i czekaja na cieplejsza aurę. Podczas zimnych dni nie wysuwają nawet czubka nosa z kryjówki.
 • Maj: W maju można spotkać nietoperze w wielu miejscach, ale nie interesuje ich tylko wyżerka. Samice zaczynają szukać odpowiednich miejsc, w których mogłyby wychować młode. Wspólnie z innymi samicami tworzą kolonie i przygotowują miejsce dla przyszłego  potomstwa. Najczęściej osiedlają się na drzewach lub w starych opuszczonych budynkach. Samce żyją osobno. Jedni wybierają życie w samotności inni zrzeszają się w koloniach.
 • Czerwiec: Młode nietoperze rodzą się w czerwcu. Matka nietoperza ma zwykle tylko jedno młode, który ma ok. półtora cala długości i jest całkowicie pokryte szarym i miękkim futerkiem. Maluch żywi się mlekiem matki, dlatego muszą się one dobrze odżywiać  - zjadając w tym okresie mnóstwo owadów.
 • Lipiec: Matki nadal karmią młode. Nietoperze rosną w niewiarygodnie szybkim tempie, a gdy mają około trzech tygodni uczą się latać. Jeżeli kiedykolwiek znalazłeś małego nietoperza na ziemi, to mogły to być jego początki w nauce latania.
 • Sierpień: Młode nietoperki mają sześć tygodni. Następuje etap usamodzielniania, uczą się polować, zaczynają łapać owady. Kolonie samic spełniły swój cel i nie są już potrzebne. Dorosłe nietoperze szukają miejsca do godów i dalszego życia.

clanek_002

 • Wrzesień: Rozpoczyna się okres godowy. Samce wszelkimi możliwymi sposobami starają się zwabić samice, ale to nie jedyna rzecz, która jest teraz dla nich ważna. Muszą starać się o zapasy tłuszczu, aby przetrwać zimę.
 • Październik: Gody w pełnym rozkwicie, a także żerowanie i gromadzenia zapasów tłuszczu to najważniejsze cele w nadchodzących miesiącach. To sprawa życia i śmierci. Jeśli nietoperz  nie przytyje wystarczająco przed zimą, umrze. Rozpoczynają się pierwsze zimne noce, podczas których nie są już aktywne, sztywnieją i odpoczywają.
 • Listopad: Nietoperze coraz częściej zasypiają i już tak często nie wylatują. Niektóre zaczynają hibernację i oszczędzają energię nie polując bo i tak w listopadzie nie ma już dużo jedzenia.
 • Grudzień: W grudniu każdy nietoperz zapada w stan hibernacji. Zimę spędzają w jaskiniach, na dużych drzewach czy w opuszczonych budynkach, gdzie nikt nie będzie im przeszkadzał. Hibernują samodzielnie lub w grupach.

Nietoperze żyjące na świecie i u nas

Na świecie żyje ponad 1400 gatunków nietoperzy. Uważa się, że wiele z nich wciąż czeka na odkrycie.  Rozpiętość skrzydeł największych nietoperzy to 2 metry! Są wielkości małego psa i ważą około 1,5 kg. Gatunek ten nosi nazwę, owocożerny nietoperz malajski. Ich przeciwieństwem jest tzw. nietoperz najmniejszy, jest tak mały, że zmieściłyby się na czubku palca.

Czym się żywi nietoperz? Nietoperze żyjące w Europie nie są duże i w większości są owadożerne. W innych miejscach na świecie nietoperze lubią owoce, nektar, pyłek kwiatowy, inne ucztują polując na żaby i ryby.

clanek_003

 Echolokacja to najczęstsza metoda, stosowana przez nietoperze podczas polowania. Pozwala im “widzieć” za pomocą dźwięku. Nietoperze wydają dźwięk o wysokiej częstotliwości, którego my, ludzie, nie słyszymy, a następnie odbierają fale odbite od przeszkód czy np.pokarmu. Nietoperz może określić kierunek, odległość i wielkość przeszkody lub napotkanego obiektu, który posłuży mu za pokarm. Na podobnej zasadzie działa sonar używany przez okręty podwodne. Jednak nie wszystkie korzystają z echolokacji. Niektóre nietoperze poszukują pożywienia posługując się węchem i wzrokiem.

 Nietoperze żyjące w Polsce żywią się wyłącznie owadami i pająkami. W nocy potrafią ich zjeść nawet do 1/3 swojej wagi. Są bardzo pożyteczne - zjadają komary, muszki i inne nieprzyjazne człowiekowi owady.

Nietoperze lubią mieszkać w jaskiniach, ale także w starych szybach i budynkach a w ostatnich latach np. w szczelinach między panelami. Szukają ciepła i schronienia przed drapieżnikami. Jeśli je spotkasz, nie wyrzucaj ich. Większość mitów na ich temat jest nieprawdziwa.

Nie bój się nietoperzy - te mity to czysty nonsens

 • Nietoperze piją krew: Kłamstwo. Nietoperze żyjące w Polsce na pewno nie piją krwi. Tylko zwykły wampir żywi się krwią ssaków i żyje w Ameryce Środkowej i Południowej.
 • Próbują dostać się do mieszkania przez ścianę: nic takiego nie robią. Szukają gotowych luk, które mogłyby wykorzystać jako schronienie przed niebezpieczeństwem i zimnem. W dodatku nie byłyby w stanie wgryźć się w ścianę.
 •  Są pełne pasożytów: to też nie jest prawda. Mogą jednak przenosić wściekliznę, więc nigdy nie dotykaj ich gołymi rękami
 • Przyczepiają się ludziom do  włosów : Często widzimy tę scenę w filmach. Ale to się nie dzieje w życiu. Nietoperz wykorzystuje echolokację i obserwuje, gdzie leci. Dlatego na pewno nie zaplącze się we włosach.

clanek_004

Ciekawostki o nietoperzach

 • Należy do najszybszych ssaków na ziemi. Nietoperze brazylijskie mogą latać z prędkością do 160 km na godzinę. Dla porównania gepard może biec z prędkością zaledwie 130 km/h.
 • Największy europejski nietoperz mieszka na Białorusi. Nazywa się go nietoperzem gigantycznym. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi pół metra a w locie może złapać i zabić ptaka.
 • Nie wszystkie nietoperze polują nocą. Niektóre są aktywne w ciągu dnia. Zwłaszcza te które żywią się roślinami.
 • Odchody nietoperzy są najbardziej poszukiwanym nawozem na świecie. Nazywa się guano.
 • W Chinach nietoperz jest uważany za świętość i nosiciela szczęścia, pomimo to Chińczycy jedzą go i sprzedają go na czarnym rynku.
 • Nietoperze żyją wszędzie. Można je znaleźć nie tylko na  Antarktydzie, ale także na odległych wyspach Oceanii.
 • Najwięcej nietoperzy można znaleźć w Ameryce Środkowej i Południowej. Żyje tam prawie jedna trzecia światowej populacji nietoperzy.

Niebezpieczeństwa dotykające nietoperzy

Największym zagrożeniem dla nietoperzy są ludzie. Niszczymy naturalne miejsca, które są przez nietoperze wykorzystywane  jako schronienie. Zabieramy ich źródła pożywienia. Nietoperze są  zmuszone do szukania pożywienia i mieszkania coraz bliżej człowieka. Nie robią tego dobrowolnie, ale z konieczności.

W naszym interesie jest zatrzymanie tego procesu. Dzikie zwierzęta nie powinny żyć obok ludzi. To nie jest dobre dla obu stron. Nietoperze, podobnie jak inne dzikie zwierzęta, przenoszą bakterie i wirusy. Zabijanie ich niczego nie rozwiąże, one potrzebują tylko własnej przestrzeni do życia.

clanek_005

Oprócz ukierunkowanych polowań zagrażają im chemikalia w budynkach, ataki kotów, ale także oślepiające je światła na drogach, wiatraki oraz różne pułapki zastawiane na ziemi. Nietoperz to pożyteczne i spokojne zwierzę, które zasługuje na swoje miejsce na Ziemi.

Podarunek dla fanów nietoperzy

Jeśli lubisz nietoperze, mamy dla Ciebie obrazy w naszej ofercie malowania po numerach. Pomaluj obraz z dwoma nietoperzami w zabawne kolory. Możesz sprawić, radość sobie lub swoim dzieciom.

clanek_006

Jeśli jesteś zainteresowany, znajdziesz w naszej ofercie inne obrazy z dzikimi zwierzętami od majestatycznych lwów przez mądre słonie po beztroskie żółwie morskie. Zawieś obrazy zwierząt w  domu, a wniesiesz do swojego domu, dobry nastrój i zabawę!