Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Pierwszy raz do szkoły? Pomóż swojemu pierwszoklasiście w przygotowaniach.

Na pytanie, jaki był Twój ulubiony przedmiot w szkole, podejrzanie dużo osób odpowiada, że wychowanie fizyczne i plastyka. Chyba najchętniej wspominamy czasy w przedszkolu, kiedy się po prostu bawiliśmy. Jednak wraz z rozpoczęciem szkoły przychodzą obowiązki i warto na nie dzieci dobrze przygotować. Można to na przykład zrobić w zabawny i wesoły sposób w formie malowania po numerach.

clanek_001

Jak przygotować dziecko do szkoły

Rodzice zawsze chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Nie zawsze jednak wiedzą, co to dokładnie znaczy. Dotyczy to również przygotowania dzieci na pierwszy rok w szkole. Niektórzy podchodzą do tego bardzo odpowiedzialnie i z wyprzedzeniem uczą dzieci czytać, pisać, liczyć, nawet jakiegoś języka obcego. Inni natomiast pozwalają na swobodny bieg spraw i zakładają, że dziecko sobie poradzi.

Jednak to, co dzieci cenią najbardziej, to równowaga. Skrajności nigdy nie przynoszą korzyści. Dzieci z pewnością docenią pewne przygotowania, ale przeciążanie ich przyniesie tylko stres i strach przed szkołą. Częstym problemem jest to, że dzieci są potem w szkole albo przerażone, bo nie znają nawet podstaw, albo znudzone, bo wiedzą już to, czego inni dopiero się uczą.

Wybierz więc wyważone podejście. Przede wszystkim rozmawiaj z dzieckiem o szkole. Wszystko wyjaśnij, pozytywnie go motywuj i rozwiewaj jego obawy. Jeśli Twoje dziecko chodziło do przedszkola, to jest przyzwyczajone do grupy rówieśniczej. Potrafi też przestrzegać pewnych zasad i szanować autorytet nauczyciela.

clanek_002

Dzieci uczą się poprzez zabawę

Malowanie, bieganie, budowanie zamków z piasku, gra w chowanego, gra w piłkę i setki innych gier i zabaw mają ogromny wpływ na zdrowy rozwój dziecka. Wspierają kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów i cierpliwość. Uczą jak radzić sobie z niepowodzeniami, jak współpracować w zespole i tak dalej.

Zachęcaj swoje dzieci do rzeczy, w których się wyróżniają, ale nie zapominaj o czynnościach, które będą im potrzebne w szkole, a w których nie są jeszcze dobre. Nie oznacza to, że należy od razu uczyć je czytać i pisać. Po to właśnie jest szkoła!

Jak więc najlepiej to zrobić? Większość dzieci lubi rysować i malować. Warto to wykorzystać? Na przykład niech narysują swoją ulubioną postać filmową. Może nie będą w stanie zrobić tego na czystym papierze, ale od tego jest malowanie po numerach. To rodzaj zaawansowanej kolorowanki, za pomocą której dziecko może stworzyć niemal realistycznie wyglądający obraz. Robiąc to, nawet nie zdają sobie sprawy, że ćwiczą grafomotorykę i koncentrację. Malowanie po numerach to zatem świetny sposób na kompleksowy trening przedszkolny. Przygotowuje dziecko do szkoły pod każdym względem. 

Dziecko trenuje grafomotorykę

Jeśli Twój maluch nie potrafi jeszcze pisać, to nic wielkiego - w końcu idzie do szkoły, która ma go tego nauczyć. Jednak dzieci powinny już wiedzieć, jak trzymać ołówek, jak naciskać, jak narysować linię prostą czy koło.

I właśnie tego nauczą się w zabawny sposób, gdy będą malować obrazek. Najlepiej wybrać taki, którego malowanie będzie im się podobało i sprawiało przyjemność. Na przykład małym dziewczynkom może się spodobać urocza księżniczka i tęczowy jednorożec.

clanek_003

Dziecko uczy się koncentrować na wykonywanym zadaniu

Większość opóźnień w rozpoczęciu nauki w szkole jest spowodowana niezdolnością dziecka do skupienia się na pracy. Dziecko może być towarzyskie, dość samodzielne, mieć poprawną wymowę, ale jego uwagę zawsze odwraca coś innego niż to, co ma robić. Nad tym zdecydowanie trzeba popracować.

Pomaga, jeśli zadanie sprawia dziecku przyjemność. Malowanie jest przykładem zajęcia, które mogłoby go na jakiś czas zainteresować. Zwłaszcza jeśli odpowiednio go zmotywujesz. Możesz na przykład powiedzieć, że namalowany obrazek podaruje w prezencie nauczycielowi na Dzień Nauczyciela. 

Może Twojemu maluchowi spodoba jej ten wesoły tukan z biedronką na dziobie. Jeżeli tak, to z pewnością chętnie go pomaluje.

clanek_004

Malowanie uczy radzenia sobie z porażkami

Rozczarowanie własną porażką będzie dzieciom towarzyszyć przez całe życie. Błędy są nieuniknione. Jednak niektórzy przyjmują je bardzo źle, wręcz patologicznie. Popadają w depresję, strach przed popełnieniem kolejnych błędów paraliżuje ich tak, że nie są w stanie nic zrobić. Dobrze jest pokazać dzieciom, że błąd można naprawić lub wyciągnąć z niego wnioski na następny raz.

Podczas malowania za pomocą cyfr na pewno zdarzy się czasem, że pędzel przekroczy linię, farba zostanie nałożona tam, gdzie nie należy, coś się rozmaże itp. Tak jak w życiu. Nie zawsze wszystko się uda. Na przykładzie malowania możesz pokazać dziecku, że błędy da się poprawić: że pole można przemalować, użyć wilgotnej szmatki do usunięcia farby, albo po prostu zostawić tak i być trochę oryginalnym.

Pomysły na obrazy dla dzieci

Z początkiem pierwszej klasy oczekujemy, że dzieci będą potrafiły namalować kilka prostszych obrazków. Jednak malowanie po numerach może zacząć się im podobać i stać się ich hobby. Będą wtedy chcieli malować bardziej wymagające obrazki.

Dla każdego małego malarza mamy w naszym sklepie internetowym obrazy z motywami dziecięcymi. Są wśród nich znane postacie z kreskówek i bajek, a dla tych większych mamy obrazy z sagi o Harrym Potterze, mamy też mnóstwo wzorów dla miłośników zwierząt, komiksów i setki innych wzorów dla dzieci i rodziców.

clanek_005

Jak jeszcze przygotować dziecko do szkoły?

Dzieci uczą się poprzez obserwowanie i naśladowanie rodziców. Rób więc z nimi to, czego będzie się od nich oczekiwać w szkole - będzie to dla nich naturalne i łatwiejsze.

Czytaj z nimi

Czytanie ma dla dzieci ogromne znaczenie. Jest to podstawowa umiejętność, bez której nie mogą się obejść w życiu. Poświęć 10 minut swojego czasu i przeczytaj im bajkę przed snem, zamiast puszczać ją na DVD. Na przykład Mały Książę to książka, która może przemawiać do człowieka przez całe życie. Zawiera w sobie zarówno piękno, jak i mądrość.

clanek_006

Śpiewaj z nimi i ucz je piosenek

To niesamowite, jak wiele dzieci dzisiaj wstydzi się śpiewać, ile nie zna ani jednej piosenki lub chociaż wierszyka. Każdy chciałby być gwiazdą, ale wstydzi się stanąć przed klasą i zaśpiewać na głos.

Kiedy dzieci uczą się śpiewać lub recytować, nie tylko ćwiczą pamięć i rytm, ale także pracują nad prawidłową wymową i pewnością siebie. Uczą się publicznych wystąpień, co może być jedną z najcenniejszych umiejętności w przyszłym zatrudnieniu. Być może sam zmagasz się z publicznym śpiewaniem, ale dzieci są wdzięczną publicznością.

Dociągaj rzeczy do końca

Kiedy gracie Chińczyka, nie wychodź zanim ktoś nie wygra. Dzieci powinny nauczyć się kończyć pracę i nie odchodzić od zaczętych rzeczy.

Dawaj dzieciom zadania terminowe

Dziecko powinno zrozumieć, że mają obowiązki, a nie tylko zabawę. I że te obowiązki muszą być wykonane w wyznaczonym terminie. Sprzątanie swojego pokoju czy wkładanie naczyń do zmywarki powinno być czymś oczywistym.

Ćwicz dzieci w bon tonie 

Słowa takie jak proszę, dziękuję, przepraszam są słusznie określane jako magiczne. Dobrym miejscem do ćwiczenia manier mogą być wspólne zakupy, odwiedziny lub wizyta u lekarza.

Naucz dzieci jak obchodzić się z pieniędzmi

Kiedy dziecko otrzymuje kieszonkowe jako nagrodę za osiągnięcia lub spełnienie obowiązków, powinno znać ich wartość. Możesz kupić mu czekoladę lub zabawkę, ale pozwól mu też użyć własnych pieniędzy, aby za coś zapłacił. Nie tylko nauczy się lepiej liczenia, ale pozna wartość pieniądza i zdobędzie podstawy wiedzy o finansach.

Ruszaj się z dziećmi

W ostatnich latach obserwujemy absolutną epidemię dzieci niezdolnych do ruchu. Nie mamy na myśli dzieci upośledzonych. Mówimy o zdrowych dzieciach, które nie potrafią biegać, wspinać się, skakać czy zrobić koziołka. Niektóre nie umieją nawet zrobić jaskółki.

Ruch jest czymś naturalnym, a dzieci bardzo go potrzebują. Nie mogą być przyklejone do ekranu komputera czy telefonu przez cały dzień. Idź z nimi na spacer. Rzucaj szyszkami do celu, skacz w kupę liści, przeskakuj nimi wąski strumyk, spróbuj złapać motyla. Wystarczy, że dzieci będą się ruszać i ćwiczyć.

Praktyczne wyposażenie do szkoły

Nie oszukujmy się - wyposażenie dziecka w przybory szkolne to poważne wyzwanie finansowe. Wszystko jest naprawdę drogie: tornister, piórnik, podręczniki, strój do ćwiczeń, kapcie, zeszyty, ołówki i długopisy, okładki na książki, nożyczki, klej, gumki, temperówki, linijki i inne przybory. Jednak nie opłaca się skąpić i kupować wszystkiego po najtańszej cenie.

Tam gdzie polecamy postawić na jakość to plecak szkolny i piórnik. Plecak lub teczka powinny być w stanie udźwignąć wszystko to, co dziecko musi codziennie nosić do szkoły. Dzieci często są przytłoczone nie tylko ilością nauki, ale również ilością przyborów szkolnych.

clanek_007

Do plecaka wkłada się tyle podręczników i innych potrzebnych rzeczy, że dzieciom uginają się pod nim ramiona. Tanie plecaki bez wzmocnionych pleców i wyściełanych pasów nie utrzymają długo takiego obciążenia. Nie skąp też na piórniku. Powinien być wystarczająco przestronny i najlepiej składany, aby zapewnić dużo miejsca na ołówki, kredki i inne przybory do pisania. Jednak wszystkiego, czego jeszcze będzie potrzebował Twój pierwszoklasista, dowiesz się bezpośrednio od nauczycielki. Niektóre szkoły dają wcześniej rodzicom listę przyborów, inne czekają do pierwszego dnia szkoły.

Pierwszy raz do szkoły? Spraw, by był to dzień radosny.

Pierwszy dzień szkoły to niezapomniana chwila dla każdego dziecka. Jedne się cieszą, inne mają lekkie mrowienie w żołądku, ale każde pamięta ten dzień. Umil im więc ten czas prezentem.

W ostatnich latach przywędrował do nas zwyczaj obdarowywania dziecka rożkiem ze słodyczami. Zamieńmy tą niezdrową tradycję na bardziej zdrową i kreatywną. Kiedy dziecko wróci do domu całe podekscytowane, zaskoczysz go ładnym obrazkiem do wymalowania, który możesz wybrać z naszego sklepu internetowego. A ponieważ wiemy, jakim wyzwaniem jest wysłanie pierwszoklasisty do szkoły, przygotowaliśmy dla Was specjalną promocję.

Jeśli przy zakupie obrazów wpiszesz kod rabatowy RABAT20, Twój zakup zostanie automatycznie obniżony o 20%. Promocja obowiązuje tylko 1 września 2022 roku i dotyczy wszystkich naszych obrazów po numerach.

Cieszcie się z dziećmi ich pierwszym dniem w szkole.