Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Dlaczego warto malować mandale

Mandale są bardzo estetyczne i każdy widzi w nich coś innego. Przedstawiają one nieskończoność, a wpatrywanie się w nie potrafi uspokoić. Dziś porozmawiamy o tym, do jakich wnętrz pasują  i jak w prosty sposób można samemu namalować mandalę.

miniatura_FB-proc-mandaly

Mandale to koliste wzory lub ornamenty., które we wschodnich religiach są  uosobieniem wszechświata. W kulturze zachodniej są postrzegane jako symbol jedności i równowagi. Mandale są bardzo dekoracyjne, ale niosą też ze sobą ukrytą energię. Dzięki malowaniu po numerach ich stworzenie stanie się dziecinnie proste.

Czym jest mandala i jakie jest jej znaczenie

Mandale są popularne ze względu na swoją barwność i symetrię. Malowanie ich potrafi człowieka uspokoić i naładować niezbędną energią. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ mandale nie zostały stworzone tylko po to, by cieszyć oko. Ich znaczenie jest znacznie głębsze.

Mandale przyszły do nas ze wschodnich religii. W sanskrycie mandala oznacza koło. Choć może ona czasem przybierać postać innych kształtów geometrycznych, to wciąż mówimy o kole lub układzie kołowym. W religiach indyjskich koło jest symbolem harmonii, porządku i duchowej energii.

Mandale najczęściej spotykane są w hinduizmie lub buddyzmie. Obie te religie postrzegają je jako silnie rytualny symbol, a mandale są często środkiem medytacji, dzięki którym można spotkać się z różnymi bogami i stopniowo przeniknąć harmonię wszechświata. 

clanek_001

Mandala jako sposób na lepszą sprawność umysłową

Pewnie zauważyliście, jak popularne są dziś kolorowanki mandal. Ludzie malują je w wolnych chwilach dla relaksu. Czy to nie jest nonsens? Absolutnie nie! 

Na Zachodzie mandale zostały spopularyzowane przez Carla Gustava Junga. W swoich terapiach stwierdził, że pacjenci malujący te okrągłe ornamenty wykazywali oznaki poprawy psychicznej. Również z tego powodu mandale stały się środkiem do uzyskania wewnętrznej równowagi.

Namaluj mandalę z Zuty

Tak więc zarówno religia jak i psychologia potwierdziły pozytywny wpływ mandali na ludzi. Najbardziej fascynujące w nich jest jednak to, że nie oddziałują na nas swoją energią tylko w momencie ich tworzenia, ale także po ich zakończeniu. Widok mandali - symbolu wszechświata, nieskończoności i cyklu życia - może za każdym razem dobrze wpłynąć na człowieka i uspokoić go. Dlatego mandale świetnie się sprawdzają również jako dekoracja wnętrz. A gdzie można dostać taką mandalę?

Jak wybrać mandalę

Aby w pełni doświadczyć mocy mandali, warto samemu ją namalować. Albo przynajmniej pomalować. Dlatego w naszej ofercie czeka na Ciebie kilka z nich. Możesz wybrać według koloru, kształtu lub stopnia trudności. Najlepiej jednak wybrać taką mandalę, która najbardziej do Ciebie przemawia.

Mandale dla nieśmiałych początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz i nie chcesz spędzać długich godzin na malowaniu, warto zacząć od mniej wymagających wzorów. Nie martw się, nawet wśród tych najprostszych znajdziesz takie, które emanują energią i harmonią. Można wybierać na przykład według kolorów., które w przypadku mandal, mają bardzo duże znaczenie.

Niebieski pobudza intuicję i jest kolorem wody. Ciemnoniebieski symbolizuje wodne głębiny, turkusowy - górskie jeziora. Jeśli w Twojej mandali dominuje kolor niebieski, to zapewni Ci poczucie spokoju i ukojenia. Wśród łatwych niebieskich mandali mamy Niebieską Mandalę i Mandalę II.

clanek_002

Czerwień i zieleń na pierwszy rzut oka mogą wydawać się sprzeczne, ale w mandali tworzą jedność. Czerwony to kolor silnej energii, pasji i życia, natomiast zielony uosabia spokój i pomaga uporządkować myśli. Mandala łącząca te dwa kolory kryje więc w sobie dwie pozornie przeciwstawne siły, które z kolei tworzą w przestrzeni niepowtarzalną energię. Świetnym tego  przykładem jest Mandala VI.

clanek_003

Kolor pomarańczowy może rozjaśnić pomieszczenie i chronić Twój umysł przed uczuciem porzucenia, izolacji czy depresji. To prawdziwy energetyczny kopniak i doceni go każdy, kto od czasu do czasu zmaga się z wątpliwościami lub emocjonalnymi załamaniami. W połączeniu z wesołym żółtym i uspokajającym niebieskim znajdziesz go w naszej Mandali III.

clanek_004Fiolet i róż tworzą w Mandali VII doskonałą harmonię. Podczas gdy różowy promieniuje czułością, miłością i zrozumieniem, fiolet przynosi mistyczną moc i jednoczy działanie duszy i ciała. Dzięki temu możesz lepiej pracować nad swoją emocjonalną stroną i pogłębiać swoje wewnętrzne doświadczenia

clanek_005

Mandale jako źródło energii

Dla początkujących mamy mandale o najłatwiejszym i łatwym stopniu trudności. Technika malowania po numerach zmienia każdego w artystę. Jedyne czego potrzebujesz to determinacja i cierpliwość. Jednak nagroda w postaci finalnego obrazu jest zdecydowanie tego warta. Jeśli szukasz troszkę bardziej skomplikowanych wzorów mandal, które dosłownie oświecą Cię swoją pozytywną energią, to możesz spróbować motywu Kolorowych Mandali lub Promiennej Mandali

clanek_006

Jeśli jednak masz w sobie zbyt wiele energii i pasji, które czasem potrzebujesz uziemić, to wybierz spokojniejsze i bardziej stonowane kolory. Kryją w sobie głębię i mistycyzm więc będą miały na Ciebie przyjemny, uspokajający wpływ. Świetnym wyborem będzie Mandala Kosmiczna lub Niebieskie Mandale.

clanek_007

Mandale dla osób lubiących wyzwania

Jeśli nie chcesz ułatwiać sobie malowania, aby terapeutyczny proces tworzenia trwał jak najdłużej, to możesz spróbować bardziej abstrakcyjnych i bogatych wzorów mandali. Do takich z pewnością należy Mandala Abstrakcyjna czy Mandala pełna kolorów.

clanek_008

Gdzie umieścić namalowaną mandalę 

Mandale można wprowadzić do wnętrza na wiele sposobów. Można nimi ozdobić poduszki, zasłony czy inne tekstylia. Jeśli jesteś miłośnikiem religii Wschodu, być może już je masz w swoim domu. Jeśli jednak chcesz namalować swoją pierwszą mandalę i zastanawiasz się, czy sprawdzi się w Twoim wnętrzu, mamy kilka prostych wskazówek.

  • Zamów płótno z ramą. Jeśli chcesz, aby mandala godnie ozdobiła Twoje wnętrze, wybierz płótno z wybranym motywem na ramie.
  • Wybierz optymalny rozmiar obrazu. Zmierz miejsce w którym chcesz powiesić mandalę a następnie wybierz optymalny rozmiar obrazu. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której obraz będzie znajdował się zbyt blisko mebli lub innych obrazów.
  • Postaw na umiarkowanie. Umieść nie więcej niż jedną mandalę w każdym pokoju, lub przynajmniej umieść je daleko od siebie. Mandale są zwykle bardzo kolorowe, a zbyt duża ilość barw mogłaby zburzyć harmonię wnętrza. Dodatkowo każdy kolor niesie ze sobą inną energię, dlatego dobrze jest je mieć oddzielnie.
  • Wybierz odpowiednie kolory. Jeśli nie wiesz, jaki kolor mandali wybrać do którego pokoju, to oprzyj się na ich psychologii. W pomieszczeniu, w którym śpisz lub pracujesz, nie wybieraj zbyt energetycznych i namiętnych kolorów. Mogą one zbytnio rozpraszać uwagę. Zamiast tego sięgnij po spokojne lub naturalne odcienie. Z kolei w salonie nie bój się wesołych i żywych kolorów.
  • Nie bój się zmian. Mandala to nie tylko okrągły kształt. Nie bój się umieścić w swym wnętrzu kwiatowej lub zwierzęcej mandali. Nie tylko będą świetnie wyglądać, ale także mogą połączyć swoją energię z energią zwierząt. U nas znajdziesz mandalę wilka, niedźwiedzia, kota, koguta czy sowy.  

clanek_009

Jak namalować własną mandalę

Tworzenie mandali może na początku wydawać się skomplikowane. Wszystkie te ozdoby i falbanki wymagają sporego talentu.Nikt jednak nie twierdzi, że istnieje tylko jedna doskonała mandala. Namaluj więc dokładnie to, co czujesz.

Krok 1: Rozsiądź się wygodnie

Na początku znajdź sobie przyjemne i wygodne miejsce. Przygotuj przestrzeń do malowania, upewnij się, że jest cicho, lub włącz muzykę medytacyjną. Gdy ciało się odpręża, odpręża się też umysł, a malowanie nabiera właściwego wymiaru.

Krok 2: Zrób podstawowy szkic

Malując mandalę, zdecydowanie nie daj się skrępować konwencją. Daj się ponieść kreatywności i wyobraźni, ale na początku zrób wstępny szkic. To zapewni Ci spokój i nada Twojemu obrazowi system, co pozytywnie wpłynie na Twój umysł. Zrób na papierze lub płótnie punkt, wokół którego utworzysz jeden lub więcej okręgów o różnej wielkości. Następnie podziel je na mniejsze części i pomaluj.

clanek_010

Krok 3: Maluj i nie daj się skrępować myślami

Wybrać jasne kolory czy raczej ciemne? Czy nie maluję za dużo szczegółów? Odrzuć wszystkie te pytania i kieruj się sercem. Masz nastrój na ciepła kolory - to ich użyj. Masz ochotę na dużo ornamentów - to je namaluj? Malowanie mandali to terapia, a jeśli coś w środku do Ciebie przemawia, pozwól temu wyjść na płótno.

Krok 4: Cofnij się i spójrz na mandalę

Kiedy już skończysz swoje dzieło, zobacz, jak ono na ciebie wpływa. Zastanów się też nad tym, jak zmienił się Twój stan ducha.  Co dało Ci tworzenie danej mandali?

clanek_011

Malowanie potrafi człowieka zrelaksować i uwolnić od codziennych zmartwień. Pozytywnie wpływa na umysł i pomaga stworzyć równowagę. Malowanie mandali to rozdział sam w sobie dlatego powiedzieliśmy sobie, jak powinien wyglądać proces ich tworzenia.

Jeśli jednak nie należysz do najbardziej uzdolnionych osób i nie masz odwagi namalować własnej mandali, to wybierz jedną z naszych. Malując po numerach, uzyskasz urzekające obrazy mandali, które stopniowo mogą ozdobić wszystkie pomieszczenia w Twoim domu. 

Do namalowania mandali wyślemy Ci nie tylko płótno z wybranym wzorem, ale także wysokiej jakości farby akrylowe i różnej wielkości pędzle, do malowania większych powierzchni i drobnych szczegółów.