Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Dzień Dziecka: jak powstał i jak go w tym roku obchodzić?

Jako dzieci zawsze z niecierpliwością czekaliśmy na Międzynarodowy Dzień Dziecka. Teraz świętujemy go razem z naszymi dziećmi, które odczuwają tę samą radość, co my kiedyś. Czy wiesz, dlaczego w ogóle powstało to święto i jakie jest jego przesłanie? Dowiesz się tego w naszym artykule. Jeśli szukasz wskazówek, jaką niespodziankę przygotować w tym roku dla swoich dzieciaków, to mamy odpowiedź. Wypróbuj jedną z 10 zabawnych czynności z naszej listy, na przykład malowanie po numerach!

Jak powstał Międzynarodowy Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to święto międzynarodowe, obchodzone w wielu krajach. Choć w naszym kraju pojawił się w latach 50. XX wieku, to jego początki sięgają dużo wcześniej.

Wszystko zaczęło się na Światowej Konferencji na temat Dobrobytu Dzieci, która odbyła się w Genewie w 1925 roku. Na konferencji dyskutowano o pracy dzieci, ubóstwie i znaczeniu edukacji. Wydano też deklarację podkreślającą potrzebę ochrony dzieci i dbania o ich dobro.

Po konferencji rządy kilku krajów wprowadziły dzień, który miał należeć tylko do dzieci. Dzień Dziecka to nie tylko czas, w którym dzieci otrzymują słodycze i organizowane są dla nich przeróżne imprezy. Powinien także przypominać o prawach i potrzebach dzieci, o które my dorośli musimy się troszczyć. Zawsze dbamy o ich szczęście, radość i zdrowie, ale tego dnia jeszcze bardziej zdajemy sobie sprawę, jak ważne są dla nas dzieci.

clanek_001

Nie jest do końca jasne, dlaczego wybrano 1 czerwca. Ponadto nie wszystkie kraje obchodzą to święto tego samego dnia. Jednak 21 krajów na całym świecie podobnie jak my upamiętnia go 1 czerwca. Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Dzieci obchodzono w 1925 roku w San Francisco.

Gdzie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka ma w kalendarzu 145 krajów na całym świecie, przez cały rok. Jak już wspomniano, 1 czerwca przypada na około 20 krajów, ale na przykład kraje arabskie obchodzą go w listopadzie. ONZ wyznaczyła Dzień Dziecka na 20 listopada, dlatego wiele krajów europejskich, jak również Kanada obchodzą go właśnie tego dnia. 

W Wielkiej Brytanii i Hiszpanii dzień ten wypada w drugą niedzielę maja. Niemcy i Austriacy świętują we wrześniu. W Afrykańskiej Gwinei świętują nawet cały miesiąc. Paradoksalnie w USA, skąd święto pochodzi, nie jest obchodzone na poziomie krajowym. Najważniejsze jest jednak to, co ten dzień uosabia i upamiętnia. 

clanek_002

Wiemy już, co oznacza ten dzień i skąd się wziął. Teraz spójrzmy, jak można go świętować. Mamy dla Ciebie parę wskazówek, jak świetnie spędzić ten dzień ze swoimi pociechami.

Jak obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka

W Polsce ten dzień obchodzony jest bardzo hucznie. Wszędzie organizowane są różne imprezy, festyny z grami i konkursami dla dzieci i rodziców. Nawet szkoły nie pozostają w tyle i przygotowują dla uczniów różne atrakcje. Ponieważ jednak pandemia znacznie ogranicza nas w naszych działaniach, prawdopodobnie zostaniemy pozbawieni tradycyjnych programów. Nie martw się! Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 wskazówek, jak w tym roku najlepiej spędzić ten dzień.

Piknik

Chociaż od ponad roku Covid nieprzyjemnie krzyżuje nam plany, to nadal możemy być na świeżym powietrzu. Skorzystaj z tego! Pogoda 1 czerwca powinna być piękna. Przygotuj zdrowe przekąski, napoje oraz koc, który pomieści całą rodzinę i świętuj Dzień Dziecka na pikniku. Nie zapomnij upiec dzieciom ulubionego ciasta lub zaskoczyć je ciastkami z cukierni.

clanek_003

Potańcówka

Czy Twoje dzieci lubią muzykę i taniec? Ne pewno tak – wszystkie dzieci kochają muzykę i są świetnymi tancerzami. Impreza taneczna to świetny pomysł, który w dodatku nic nie kosztuje. Po prostu posprzątaj salon i zrób miejsce na parkiet taneczny. Przygotuj playlistę z waszymi ulubionymi utworami i przetańczcie cały wieczór. Na zakończenie przygotuj dla wszystkich deser lodowy.

clanek_004

Kemping pod gołym niebem

Masz ochotę na małą przygodę? Zabierz dzieci na kemping. Ten Dzień Dziecka zapamiętają na długo. Kemping pod gwiazdami na łonie natury to świetny sposób na niezapomniane wspomnienia. Nie zapomnij spakować ulubionych przekąsek, a wieczorem rozpalić ogniska. Przygotuj ciekawe historie, które opowiesz im przy ognisku. Dzieci uwielbiają słuchać opowiadań.

clanek_005

Filmowy maraton

Jeśli w tym roku pogoda nie dopisze lub po prostu nie macie ochoty na wycieczki w plener,  zróbcie sobie maraton filmowy. Każde dziecko lubi bajki i filmy. Zorganizuj dla nich prawdziwy maraton filmowy z ulubionymi filmami, popcornem i ciepłym kocem, pod którym wszyscy się schowacie.

clanek_006

Pieczenie

Zaplanuj popołudniowe pieczenie i zaangażuj dzieci. Przekonasz się, że spodoba im się to nawet bardziej niż produkt końcowy. Niech pomogą Ci w dodawaniu składników, mieszaniu ciasta i dekorowaniu waszego cukierniczego wyrobu. Możecie upiec ciasto, tort, ciasteczka lub babeczki. Na zakończenie zorganizuj małe przyjęcie na cześć małych cukierników.

clanek_007

Poszukiwanie skarbu

Poszukiwanie skarbów to idealna gra dla ciekawskich dzieci, które kochają przygody. Wykorzystaj ich bujną wyobraźnię. Skarbem może być pudełko pełne słodyczy lub drobne upominki. Od samego rana mów im o skarbie. Niech to będzie temat przewodni dnia - dzieci będą zachwycone i przeszukają całe mieszkanie, mając przednią zabawę na cały dzień.

clanek_008

Twister

Twister to klasyka, która nigdy się nie znudzi. Bez względu na to, z kim grasz, zawsze będzie kupa dobrej zabawy, którą zapamiętasz na długo. Zagrajcie z dziećmi z okazji ich dnia. Nie zapomnij przygotować nagród dla zwycięzców. Możecie grać cały wieczór, ale uwaga na stopy i ręce!

clanek_009

Wycieczka w góry

Jedne z najpiękniejszych wspomnień to imponujące wschody lub zachody słońca, szczególnie w górach. Wyjdźcie  na najbliższą górę lub wzgórze. Na górze przygotuj piknik i obserwujcie przyrodę. Może uda Wam się zobaczyć zachód słońca. W drodze powrotnej nie zapomnij dzieciaki nagrodzić lodami.

clanek_010

Bal przebierańców

Maskarada to gwarantowane powodzenie. Maski uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Przebierzcie się za swoje ulubione postacie. Przygotuj muzykę, coś dobrego na przekąski i gry planszowe. Spędźcie razem szalone popołudnie. Nie zapomnij zrobić zdjęć, żebyście mieli na co wspominać.

clanek_011

Impreza malarska

Dzieci są niewyczerpanym źródłem pomysłów. Mają bujną wyobraźnię a kreatywność to ich drugie imię. Dlatego uwielbiają malować i rysować. Zorganizuj dla nich przyjęcie malarskie. Mogą wykonać maski, które wieczorem ubiorą na maraton filmowy. Do malowanie puść im ich ulubioną muzykę lub audiobook z bajkami dla dzieci. Zobaczysz, że to pobudzi ich wyobraźnię. 

clanek_012

Łamiesz sobie głowę tematami, które będziecie malować? Możesz spróbować malowania po numerach.

Malowanie po numerach to idealny prezent dla dzieci

Malowanie po numerach działa na podobnej zasadzie jak kolorowanki, ale motywów jest znacznie więcej. Na czym ta zabawa polega?

Obraz podzielony jest na ponumerowane pola. Każdy numer ma określony kolor. Dzieci pomalują poszczególne pola odpowiednim kolorem farby. W zestawie znajdziesz płótno, kolorowy arkusz kontrolny, farby akrylowe i komplet pędzli. Czyli masz wszystko czego potrzebujesz do namalowania obrazu.

Dlaczego malowanie po numerach to idealny prezent dla dzieci? Ponieważ wspiera ich samodzielność. Uczy cierpliwości a dodatkowo wzmacnia pewność siebie. Kiedy widzą, że dobrze sobie radzą, nabierają zaufania do swoich umiejętności. Pod ich rękami powstaje prawdziwe dzieło sztuki, które będą mogli z dumą wyeksponować na ścianie we własnym domu.

Ta twórcza aktywność to również świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu. Możesz asystować dziecku i pomagać mu w malowaniu, albo pozwolić mu malować samodzielnie. Na pewno będziesz zaskoczony efektami jego pracy.

Malowanie po numerach oferuje dziecięce motywy, które wyczarują uśmiech na twarzy dziecka

Przygotowaliśmy dla Ciebie obrazy o różnych stopniach trudności. Nie musisz się martwić, że dzieci nie poradzą sobie z malowaniem po numerach. Wystarczy wybrać odpowiedni poziom trudności. Dla mniejszych dzieci wybierz prostsze motywy. Większe z pewnością chętnie podejmą większe wyzwanie. Możesz więc bez obaw wybrać dla nich bardziej wymagający motyw z kategorii dziecięcej.

Wśród motywów dziecięcych znajdziesz wiele obrazów, w których Twoje dzieci się zakochają. Jeśli masz w domu miłośnika przyrody, z pewnością ucieszy go motyw zwierzęcy. Oprócz zwierząt domowych mamy również dzikie zwierzęta. 

clanek_013

Dzieci uwielbiają grę Minecraft. Zachęca do kreatywności i pozwala budować świat według ich wyobraźni. Czy Twoje dzieci też grają w Minecrafta? Zachwyć ich obrazem z motywami z tej gry. Zrobi wspaniałe wrażenie w dziecięcym pokoju, a dzieci będą mogły z dumą pokazać swoim kolegom, co udało im się stworzyć własnymi rękami.

clanek_014

Dla dziewczynek przygotowaliśmy kilka motywów z księżniczkami z popularnych bajek. Niezależnie od tego, czy twoja księżniczka jest fanką nierozłącznego duetu Anna i Elza z Królestwa Lodu, czy też jest oczarowana Małą Syrenką, może namalować swoje bohaterki.

clanek_015

Dla starszych dzieci, które lubią superbohaterów, możesz wybrać motywy z Avengers. Podczas kolorowania poczują się również jak najlepsi bohaterowie wszechczasów, którzy ratują świat!

clanek_016

Życzymy Wam udanego Międzynarodowego Dnia Dziecka w towarzystwie Waszych pociech. Mamy nadzieję, że się Wam w tym roku wyjątkowo spodoba!