Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Świętuj swoją miłość do zwierząt. Międzynarodowy Dzień Konia się zbliża

Ostatnia niedziela maja tego roku należy do zwierząt, które towarzyszą nam od niepamiętnych czasów. Międzynarodowy Dzień Konia celebruje przyjaźń, którą wybudowaliśmy między nami a końmi oraz przypomina nam też, jak urocze, pełne wdzięku i jednocześnie potężne są to stworzenia.

miniatura_FB

Koń jako motyw w sztuce

Jakie myśli zaprzątały głowę prehistorycznego myśliwego, kiedy w przyćmionym świetle ognia malował na ścianach jaskini postacie koni? Była to rytualna ceremonia, szacunek dla przyrody czy jakiś lokalny zwyczaj? Być może nigdy się tego nie dowiemy, ale fascynacja końmi trwa do dziś. Miłośnicy koni wciąż podziwiają piękną budowę ich ciała, wdzięk w poruszaniu się i różnorodność urody poszczególnych ras.

Międzynarodowy Dzień Konia to idealna okazja, aby wykorzystać swoje umiejętności i z podziwu dla tego wyjątkowego zwierzęcia, stworzyć idealny wizerunek konia.

clanek_001

Nie rozpaczaj, jeśli nie masz talentu malarskiego. Doskonałym pomocnikiem w takim przypadku jest malowanie po numerach, w którym wystarczy trochę cierpliwości i chęci tworzenia. Szablon na płótnie posiada precyzyjnie oznaczone ponumerowane pola, które odpowiadają określonym odcieniom farb. Nawet przy minimalnym doświadczeniu możesz łatwo stworzyć swoje dzieło sztuki, na podobnej zasadzie, na jakiej działają kolorowanki dla dzieci.

Oswajanie dzikiej przyrody

Kiedy człowiek zmienił się z dzikiego myśliwego w przyjaciela zwierząt? Kiedy pominęła ostatnia epoka lodowcowa, temperatura na Ziemi gwałtownie wzrosła i ludzie w końcu mieli okazję osiedlić się na stałe i posmakować pracy rolniczej, która sprawiła, że ​​zaczęli się gromadzić. Oprócz roślin strączkowych, owoców i warzyw tęsknili też za produktami pochodzenia zwierzęcego, takimi jak mleko, wełna czy jajka. Częścią ich siedlisk stawały się również zagrody dla zwierząt, które stopniowo udomowiali.

Stada koni ścigających się dziko po wschodnich stepach dosłownie oczarowały tamtejszych mieszkańców. Godna podziwu była ich elegancja, siła i szybkość. Miejscowe narody szybko więc sprowadziły niektóre z nich bliżej swoich domów i wykorzystały je tam do pracy na roli.

clanek_002

Malowanie jednorożców przy księżycu przypomni Ci o tych magicznych chwilach. Jednorożec był mistycznym stworzeniem. Wierzono, że jego róg jak również łzy mają magiczną moc oczyszczania wszystkiego, czego się dotkną.

clanek_003

Kiedy doszło do przyjaźni?

Chwilę trwało zanim pierwszy śmiałek usiadł w siodle. Niestety nie wiemy już, kto był tym śmiałkiem, ale ze współczesnej literatury dowiadujemy się, że jazda konna szybko stała się bardzo popularnym środkiem lokomocji.

Weźmy na przykład Attylę, wodza koczowniczych Hunów, który przerażał całą Europę. Ziemia otrząsała się pod kopytami ich konnej jazdy a europejskie plemiona uciekały ze strachu. Jest godne podziwu, jaka silna więź połączyła ludzi z końmi. Nauczyli się je kontrolować tak, aby byli jak jedno ciało. Międzynarodowy Dzień Konia upamiętnia i celebruje ten akt przyjaźni.

Nie tylko ciężka praca

Podobnie jak prehistoryczni ludzie, tworzący obrazy w jaskiniach, również współczesny człowiek zdał sobie sprawę, że koń to nie tylko narzędzie pracy. Zwierzęta te szybko stały się częścią pomników, jak w przypadku św. Wacława na Placu Wacława czy portretów jeździeckich, na których koń dumnie nosił w siodle np. Napoleona. Praca z końmi pojawiła się również później w arteterapii, wywołując u jej uczestników poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

clanek_004

Zostań na chwilę artystą

Dziś sztuka jest niesamowicie różnorodna. Nie trzyma się tylko realistycznego malarstwa, ale obrazy koni mogą być pełne fantazji, żywych kolorów czy abstrakcyjnych kształtów. Jeśli masz ochotę na udekorowanie swojego domu lub po prostu chwilę relaksu podczas malowania, masz do wyboru wiele opcji. Malując obrazy po numerach, możesz łatwo nauczyć się malować konie, a przy tym się zrelaksować. Międzynarodowy Dzień Konia to idealna okazja, aby sprawić sobie lub komuś taką radość.

clanek_005