Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Dzień Leworęcznych- Malowanie po numerach nie tylko dla praworęcznych!

Masz dwie lewe ręce - Czy kiedykolwiek słyszałeś takie stwierdzenie pod swoim adresem? Ludzie leworęczni wcale nie są niezdarni czy niezręczni, jedyny ich problem, to że urodzili się w świecie praworęcznych. Właściwe jest zatem, że 13 sierpnia mają swój międzynarodowy dzień. Czy wiesz, że wielu artystów jest leworęcznych? Może niektórzy z nich malowali na początku według numerów.

clanek_001

Lewa ręka w historii

Na początku historii ludzkości nie było podziału na praworęcznych i leworęcznych. W rzeczywistości nikt nie był zmuszony do preferowania jednej lub drugiej ręki. W epoce brązu, gdy zaczęto wyrabiać i używać różnych narzędzi, ludzie woleli używać prawej ręki.

W rzeczywistości w średniowiecznej Europie leworęczność nie istniała. Nie żeby nie było ludzi, którzy woleliby posługiwać się lewą rękę, ale leworęczność była skutecznie tłumiona. Leworęczni zostali nazwani heretykami lub czarownicami i to wystarczyło, by skazać ich na spalenie.

Ludzie i kościół wypracowali pogląd, że „prawa jest dobra” twierdząc, że Biblia preferuje także prawą rękę. Jezus ma swój tron ​​po prawicy Boga, ludzie, sprawiedliwi będa po Jego prawicy podczas gdy skazani idą na lewo, a kiedy Bóg dokonał jakichś potężnych czynów, wspominano o jego prawej ręce.

Leworęczność w XVIII i XIX wieku uważano za chorobę, co było powodem do podjęcia wysiłków w celu znalezienie na nią lekarstwa. Leworęczni nie byli uważani za pełnoprawnych obywateli. U jednych wzbudzali współczucie, a u innych strach czy nawet wstręt.

Wielu wciąż pamięta czasy, kiedy leworęczność była tłumiona w szkołach, a nawet przedszkolach. Gwałtowne przeuczanie dzieci z leworęczności na praworęczność ma negatywny wpływ na jego rozwój emocjonalny i mogą temu towarzyszyć poważne zaburzenia rozwojowe.

Problemy leworęcznych na świecie

Nie tylko Europa, która około 500 lat żyła w strachu przed inkwizycją i prześladowaniami religijnymi, ale także reszta świata nie była przychylnie nastawiona do leworęcznych, chociaż było kilka wyjątków. 

Leworęczność w kulturze arabskiej nadal jest poważnym problemem. Zwłaszcza na terenach pustynnych. Tradycyjnie lewą rękę uważa się za nieczystą. W miejscach, gdzie nie ma wody, po załatwieniu swojej potrzeby trzeba podetrzeć się ręką, a następnie oczyścić ją w piasku. Dlatego tradycyjnie uważa się, że lewa ręka nie nadaje się do żadnej innej aktywności, zwłaszcza jedzenia. Lewa ręka musi być schowana podczas posiłku. Pokazywanie jej podczas jedzenia, w wielu krajach arabskich, nadal uważane jest za grzech, a nawet przestępstwo.

W starożytnych Chinach lewą stronę traktowano jako złą. Niektórzy Chińczycy wciąż pamiętają kary za „przestępstwo leworęczności”. Tradycyjne chińskie pismo obrazkowe zostało zaprojektowane tak, że pisanie lewą ręką wymaga wielkiego wysiłku.

Inuici (błędnie określani jako Eskimosi) wierzyli, że każdy leworęczny jest czarodziejem dlatego bali się ich i unikali ich.

Nawet starożytni Rzymianie nie akceptowali lewactwa. Gdy chłopiec podczas ćwiczeń legionowych okazywał się leworęcznym przywiązali jego lewą rękę do ciała, aby zmusić go do używania prawej. Było to logiczne, bo walcząc w formacjach zakładano, że żołnierz ma w lewej ręce tarczę, która chroni towarzysza broni po lewej. Obrócenie tarczy w prawo, a miecza w lewą zniszczyłoby cały szyk bojowy.

W Japonii mężczyzna mógł rozwieść się z żoną tylko dlatego, że po ślubie dowiedział się o jej leworęczności.

Z drugiej strony istniały narody, które czciły ludzi leworęcznych i uważały ich za nosicieli szczęścia.

Bez względu na to, czy leworęczni byli prześladowani, czy cieszyli się popularnością, mieli zawsze trudności w normalnym życiu w praworęcznym świecie i to się nie zmieniło do dziś.

Na przykład ktoś mówi, że leworęczni są gorszymi kierowcami. Ale spróbuj wsiąść do samochodu z kierownicą po prawej stronie i zmienić bieg lewą ręką! Czy kiedykolwiek próbowałeś na przykład wziąć zwykłe nożyczki do lewej ręki? To nie tylko jest trudniejsze, ale w dodatku nożyczki wcale nie tną!, tylko zginają papier.

Jest wiele podobnych przykładów: obieraczka do ziemniaków, otwieracz do puszek itp. Leworęcznych zdecydowanie ucieszyłby jakiś eshop z produktami specjalnie dla nich. Teraz ciekawostka: w animowanym serialu Simpsonowie ich sąsiad Flanders prowadzi taki sklep dla leworęcznych.

Leworęczni artyści

clanek_002

Czy wiesz, dlaczego wśród artystów jest tak wielu leworęcznych? Odpowiedź dotyczy naszego mózgu. Twój mózg decyduje, której ręki użyć. Każda z jego półkul kontroluje przeciwną stronę ciała. Czyli lewa półkula mózgowa kontroluje prawą stronę ciała, a prawa odpowiada za lewą stronę ciała.

Nie wiemy dokładnie, dlaczego mózg czasami decyduje się preferować prawą stronę, a innym razem lewą. Ale wiemy na pewno, że lewa strona mózgu koncentruje się przede wszystkim na funkcjach takich jak analityczne myślenie, umiejętności matematyczno-logiczne, umiejętność mówienia, rozumowanie naukowe, pisanie, liczenie, reakcje motoryczne, pojęcie czasu itp. Prawa półkula mózgu obsługuje takie funkcje, jak holistyczne myślenie, intuicja, percepcja słuchowa, wyobraźnia, kreatywność, muzyka, malarstwo i sztuka lub marzycielstwo.

Wiemy, że mózg nie ma tych ról ściśle przypisanych i że dwie połówki mózgu są w stanie w pewnym stopniu przejąć inne funkcje, ale każda woli specjalizować się we własnej. Tak więc leworęczni w większym stopniu wykorzystują prawą półkulę, która odpowiada za wrażliwość artystyczną.

Sławni leworęczni

Około jedna na dziesięć urodzonych osób jest leworęczna. Jednak wielu z nich poddaje się „przekwalifikowaniu” na praworęcznych. Czasami celowo, innym razem po prostu przez okoliczności. Dlatego w populacji osób dorosłych leworęczność deklaruje nieco mniej niż 10% osób.

Jest wiele znanych postaci historycznych i współczesnych osobistości, którzy są leworęczni.

  • Ramzes II, jeden z najznakomitszych władców starożytnego Egiptu
  • Aleksander Wielki, genialny dowódca wojskowy i polityk, który podbił cały znany wówczas świat
  • Juliusz Cezar jako najsłynniejszy cesarz rzymski
  • Leonardo da Vinci, słynny malarz, rzeźbiarz i wynalazca, który nauczył swoich uczniów malować po numerach.
  • Michał Anioł i Rafael - następni artyści renesansu
  • Isaac Newton, ważny naukowiec, którego wiedzę wykorzystujemy również we współczesnej fizyce
  • Napoleon Bonaparte, który zdołał zaskoczyć przeciwników odważną strategią na polu bitwy i w tym objawiła się jego leworęczność
  • Mahatma Gandhi, który swoją polityką pokojowego oporu pokonał ówczesne mocarstwo, Wielką Brytanię

Oczywiście jest znacznie więcej znanych osób leworęcznych. Nie ma powodu, dla którego i ty, który wolisz lewą rękę, nie miałbyś być też do nich zaliczony.

Jeśli lubisz sztukę, a zwłaszcza malarstwo, możesz spróbować namalować płótno znanego artysty. Na przykład - być może - najsłynniejszy obraz Vincenta van Gogha - Słoneczniki

clanek_003

Z pośród wielkich malarzy możemy wymienić Gustava Klimta i jego piękny obraz Dziewica:

clanek_004

Któż by nie znał Pabla Picassa, twórcy współczesnego kubizmu? Teraz możesz namalować obraz Skrzypce i winogrona tak, jak on je widział:

clanek_005

Malowanie po numerach nikogo nie promuje ani nie dyskryminuje. Niezależnie od tego, czy jest to osoba leworęczna, czy praworęczna, Każdy może namalować swój obraz na płótnie, farbami akrylowymi, niezależnie od tego, czy jest to osoba leworęczna, czy praworęczna,   Możesz malować we własnym tempie w zaciszu swojego domu i cieszyć się pracą własnych (lewych i prawych) rąk. Wybierz coś z naszej oferty lub prześlij nam własne zdjęcie, z którego wykonamy dla Ciebie obraz, a potem po prostu, zacznij