Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zmarłych i Halloween. Tradycja, historia i zwyczaje

Co mają wspólnego -  Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zmarłych i Halloween? O wiele więcej niż to widać na pierwszy rzut oka! Przeczytaj o historii, tradycji i zwyczajach, które towarzyszą tym świętom, a jeśli nie możecie doczekać się dekoracji na Halloween, mamy dla Was świetną wiadomość. Malowanie po numerach ma dokładnie takie motywy, jakich potrzebujecie.

miniatura_FB

Historia Świąt Wszystkich Świętych

Jak powstały te święta? Dzień Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny przypada na 2 listopada. Dzień wcześniej obchodzone jest inne święto, które nazywa się Dniem Wszystkich Świętych.

Jak te dwa dni mają się do siebie i jaka jest ich historia? Oba są świętami chrześcijańskimi. Ich początki sięgają IV wieku, kiedy zaczęto obchodzić święto Wszystkich Świętych Męczenników. To uniwersalne święto zostało wymyślone, ponieważ w kościele chrześcijańskim było już tak wielu świętych, że nie było dla nich miejsca w kalendarzu. Był w tym straszny bałagan, ale kościół nie chciał  pominąć żadnego świętego, aby go nie urazić, więc wymyślono jedną datę dla wszystkich.

Święto to w kościele katolickim obchodzono 13 maja, kiedy to Papież Bonifacy IV poświęcił Panteon w Rzymie Marii Pannie od Męczenników. Celowo wybrał datę 13 maja, dzień pogańskiego święta lemurów tzw. Lemuralia (podczas którego złe duchy zmarłych pojawiały się wśród żywych i dręczyły ich), aby zmienić pogański charakter tego rzymskiego święta.

W ten sposób tradycje pogańskie – nie zostały całkowicie zniesione, ale otrzymały nowy chrześcijański płaszczyk. W zasadzie ludziom to było wszystko jedno, nic ważnego się nie zmieniło, a większość nawyków i zwyczajów pozostała.

clanek_001

Na Wyspach Brytyjskich święto to obchodzono 1 listopada pod nazwą Samhain. Celtowie świętowali je w nocy z 31 października na 1 listopada.  Władzom kościelnym nie podobało im się to pogańskie święto, dlatego zrobili dokładnie to samo co papież w Rzymie z Lemuraliami. 

Podczas święta Samhain nie czczono tylko zmarłyc, ale obchodzono także celtycki Nowy Rok, kiedy wszystko zapadało w zimowy sen. Według celtyckich wierzeń, tej nocy, granica między śmiercią a życiem była bardzo cienka, ponieważ natura umierała, by w lutym obudzić się znów do życia na święto Imbolc.

Mnisi postanowili ukierunkować ludowe wierzenia, proponoując ludziom wersję chrześcijańską. Po raz kolejny niewiele się zmieniło, a wiele zwyczajów zachowało się do dziś, zwłaszcza w Halloween.

1 listopada zaczęto wkrótce świętować również w pozostałej części Kościoła katolickiego, a to głównie ze względów pragmatycznych. Jesienią było mało świąt kościelnych więc papież postanowił zapełnić dziurę w kalendarzu liturgicznym. Nieprzypadkowo wybrał datę, przypadającą na rocznicę poświęcenia oratorium pierwotnej bazyliki św. Piotra w Rzymie, wszystkim świętym, apostołom i męczennikom.

Jak powstał Dzień Zaduszny - Święto Zmarłych

Święto Zmarłych - Zaduszki powstały nieco później, bo w X wieku. Klasztor w Cluny był wówczas kulturalnym i duchowym centrum Europy Zachodniej, a  miejscowi benedyktyni, a zwłaszcza przywódcy zakonu -  opaci, mieli w tym czasie wielką władzę i autorytet. Jeden z opatów - Odilon uznał, że dobrze byłoby ustanowić kolejne święto, tym razem - Święto Zmarłych.

W tym czasie wykrystalizowała się także nowa doktryna, a mianowicie wiara w czyściec. W przeciwieństwie do raju i piekła, czyściec nie jest wspominany w Biblii. Miało to być miejsce przejściowe, które zyskało ważne znaczenie w wyobraźni średniowiecza. Według doktryny -  do czyśćca idą te dusze, które przed wstępem do raju muszą być oczyszczone. W ten sposób Dzień Zaduszny jest przypomnieniem o zmarłych z lekkimi grzechami, którzy utknęli w czyśćcu. W tym dniu  - wg. wierzeń - mogą oni wrócić do żywych i ulżyć sobie w cierpieniach jakich zaznają w zaświatach. 

clanek_002

Ponieważ mnisi z Cluny na Dzień Zaduszny wybrali 2 listopada, więc łatwo połączył się on ze świętem Wszystkich Świętych, co było bardzo  finansowo korzystne dla kościoła. Jeśli ktoś chciał ulżyć swoim bliskim w czyśćcu, to obdarowywał klasztor, płacił za odprawianie mszy żałobnych za zmarłego (modlitwy mnichów miały cudowne działanie i miały pomagać zmarłym bardziej niż modlitwy zwykłych ludzi) lub dawał jałmużnę dla biednych i chorych w imieniu zmarłego. Również dobre uczynki żywych miały uwolnić zmarłych od kary pośmiertnej i przyspieszyć ich przejście do raju.

Zwyczaje w Dzień Zaduszny

Ludzie wierzyli, że w Dzień Zaduszny, można spotkać swoich zmarłych bliskich. Najczęstszym zwyczajem było wypełnianie lamp masłem, aby zmarli rozgrzanym masłem leczyli rany zadane im w czyśćcu. Innym nieco dziwnym dla nas zwyczajem było posypywanie ognia mąką lub jedzeniem. Dary te miały nakarmić dusze głodujące w czyśćcu. We wsiach odbywały się procesje, podczas których zakładano przerażające maski. W gospodarstwach domowych zostawiano jedno dodatkowe miejsce przy stole, gdyby przypadkiem któryś ze zmarłych zdecydował się dołączyć do świątecznej uczty, a ponadto gospodyni nie mogła w tym dniu zamiatać, ponieważ dusze mogłyby się przestraszyć.

clanek_003

Dziś już raczej nie spotkamy się z wyżej wymienionymi zwyczajami, natomiast często dekorujemy groby kwiatami i wieńcami, co dla naszych przodków byłoby nie do przyjęcia, upiększanie grobów uważaliby za coś bardzo ekscentrycznego.

Dopiero w XI wieku zaczęto dekorować groby na Dzień Zmarłych. Upłynęło dość dużo czasu, zanim zwyczaj ten się przyjął, na początku niektórzy z niego szydzili. Dzisiaj jest to dla nas oczywiste, a ci, którzy nie mogą iść na grób swoich bliskich, zapalają im świeczkę w oknie. Ze Świętem Zmarłych związany jest ogień jako symbol oczyszczenia i ochrony. Zapalanie świec wywodzi się z pogańskiego obrzędu tzw. dziadów. Polegało ono na przyzywaniu z zaświatów dusz zmarłych, aby pomóc im zaspokoić ich cielesne potrzeby, a światło świec miało bliskim wskazać drogę i odstraszyć upiory.

Jak powstał Halloween

Słowo Halloween pochodzi od szkockiego All Hallows Eve. Święto to obchodzi się 31 października w wigilię Dnia Wszystkich Świętych, gdy odbywa się czuwanie za wszystkich zmarłych męczenników i świętych. Pod wieloma względami przypomina wspomniane już celtyckie święto Samhain i ma z nim wiele wspólnego, np. zamiłowanie do przerażających masek i przebrań, zapalanie świeczek, a głównym motywem są zmarli.

Jak to się dzieje, że Halloween obchodzone jest w Ameryce, skoro pochodzi z Wielkiej Brytanii i Irlandii? Dotarł tam wraz z migrującymi Irlandczykami i Szkotami, którzy tłumnie przybywali do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku. Dzięki zabawnym zwyczajom, uwielbianym zwłaszcza przez dzieci, szybko zaczął być obchodzony w całym kraju.

clanek_004

Zwyczaje w Halloween

Podczas Halloween dzieci przebierają się za duchy - straszydła i noszą różne maski. Zwyczaj ten jest bardzo stary, maski miały chronić przed duszami zmarłych, którzy dzięki nim je uznawli za jedne z nich i zostawiali w spokoju. Dzieci przebierały się w maski i chodziły po kolędzie – to była prawdziwa zabawa. Święto jest wciąż popularne, a  dzieci prześcigają się w coraz bardziej oryginalnych i wymyślnych strojach.

clanek_005

Kolędnicy chodzą od domu do domu powtarzając „Cukierek albo psikus” co znaczy - dajecie słodkości albo zrobimy wam jakiś kawał. W Halloween, podobnie jak w Zaduszki, zapalają się ogniska i świece, by odstraszyć złe duchy. Symbolem stała się też wydrążona dynia ze świecą w środku. W przeszłości te świeczniki pomagały kolędnikom nie gubić się w ciemności.

Chociaż dziś niewiele osób wierzy w prawdziwe duchy, Amerykanie nie przestali kochać Halloween. Cieszą się tym tak jak podczas oglądania horrorów i trochę się boją. W Nowym Jorku odbywa się nawet parada, na której uczestnicy przebierają się w szczególnie przerażające i makabryczne kostiumy.

Zaduszki czy Halloween?

Jak widać, Dzień Wszystkich Świętych i Halloween są bardzo podobne i mają te same korzenie. Wiele osób odrzuca Halloween, ponieważ jest czymś obcym i „amerykańskim”, ale jest to świetna okazja do wspólnej zabawy z rodziną, dziećmi czy przyjaciółmi.

clanek_006

Daj Halloweenowi szansę w tym roku. Zobaczysz, że będziesz się dobrze bawić. W poniższym tekście przyjrzymy się, co można robić podczas Halloween i Święta Zmarłych.

Halloween i malowanie po numerach

W naszym e-sklepie przygotowaliśmy dla Was motywy o tematyce Halloween, które możecie namalować samodzielnie lub razem z dziećmi. Nasze obrazy doskonale uzupełnią niesamowitą atmosferę w Twoim domu. Obrazy dobrze prezentują się  w pokoju dziecięcym lub w salonie. Wybierzcie obraz dokładnie według własnych upodobań! Nasza oferta jest naprawdę szeroka.

clanek_007

Do obrazu dodamy również nylonowe pędzle i profesjonalne farby akrylowe, które nawet po latach malowania błyszczą jak nowe. W pakiecie znajdziecie również arkusz kontrolny, który posłuży jako szablon.

clanek_008

Pomalujcie każde ponumerowane pole na płótnie odpowiednim odcieniem. Wkrótce pod Waszymi rękami powstanie gotowe dzieło sztuki. Brzmi to zbyt łatwo? Naprawdę tak jest. Jeśli nie wierzycie, przeczytajcie nasz artykuł pod tytułem Jak zacząć malować?. Znajdziecie w nim również film instruktażowy.

clanek_009

Malowanie po numerach, to świetna zabawa na długie jesienne wieczory zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Oferujemy obrazy o różnym stopniu trudności, dzięki czemu możecie łatwo wybrać coś dla siebie, jak i dla swoich dzieci. Zajrzyjcie do artykułu o różnicach w stopniach trudności, a od razu będziecie wiedzieć jakiego wyboru dokonać. 

Jak radośnie obchodzić Dzień Zmarłych i Halloween

Możecie wspólnie uszyć kostium na Halloween i zorganizować imprezę, udekorowany dom będzie miał swój urok. Z małymi dziećmi, możesz przygotować tematyczne dekoracje, zacznijcie od wycinania dyni - to świetna zabawa.

Jeśli lubisz piec, zróbcie z dziećmi ciasteczka. Czy wiecie, że dawniej na Święto Zmarłych były specjalne wypieki? Nazywano je rogalikami wszystkich świętych. Kupcie wykrawarki do ciastek i spróbujcie wytworzyć coś wesołego, ale jednocześnie trochę przerażającego. Z masy solnej powstają piękne ozdoby, które można pomalować i powiesić na zasłonach.

Życzymy Wam i Waszym bliskim, miłego Dnia Wszystkich Świętych i Halloween. W tym roku spróbujcie czegoś nowego i nie zapomnijcie o naprawdę przerażających dekoracjach!