Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Inferno dla naszych zwierzaków

Wysokie temperatury są często wyzwaniem dla zwierząt domowych. Dlatego warto im umilić upalne dni. Dziś podpowiemy Wam, co możecie zrobić dla swoich czworonożnych partnerów, a czego lepiej unikać.

clanek_001

Gdy na zewnątrz panują tropikalne temperatury, czasem wolimy nie wychodzić z mieszkania, odpocząć od promieni słonecznych i wykorzystać ten czas na jakieś spokojne zajęcie. Można wtedy oglądać filmy, czytać lub malować po numerach

Nie tylko nam przeszkadzają upały, ale także naszym pupilom. Dlatego musimy być na nie wrażliwi i postarać się zapewnić im komfort. Największym błędem, jaki popełniamy, próbując ulżyć naszym pupilom w upale, jest to, że postępujemy z nimi jak z ludźmi. Należy jednak pamiętać, że anatomia i sposoby chłodzenia zwierząt są różne. To co pomaga człowiekowi może być zupełnie nieodpowiednie dla naszego czworonożnego partnera. Niektóre metody mogą nawet zaszkodzić zwierzęciu.

Jak poznam, że zwierzę się przegrzewa?

Poznać, czy Twojemu psu lub kotu jest zbyt gorąco, może być czasami bardzo trudne. Jeśli jednak znasz swojego pupila, skup się na jego zachowaniu. W upalne dni obserwuj swojego pupila i natychmiast reaguj na wszelkie zmiany.

Psy znane są z tego, że ochładzają się wystawiając język. Bądźcie jednak czujni, jeśli zauważycie, że Twój pies oddycha szybciej niż zwykle lub że oddychanie sprawia mu trudności, pojawi się zwiększone ślinienie i zmiany w zachowaniu. Kiedy pies się przegrzeje, staje się nerwowy i przestaje reagować na bodźce z otoczenia. Dlatego, gdy pojawi się senność lub mdłości, należy szybko podjąć działania. 

U kotów objawy przegrzania są podobne jak u psów. Chociaż koty normalnie tego nie robią, zaczną ciężko oddychać z otwartym pyszczkiem i wyciągniętym językiem. Ponadto robią się niespokojne i mogą stopniowo popaść w całkowitą apatię, co prowadzi do utraty przytomności. Podobnie jak w przypadku psa, zwierzęciu należy szybko udzielić pomocy.

clanek_002

Co należy robić w przypadku przegrzania

Jeśli nie jesteś w stanie uchronić swojego pupila przed przegrzaniem, warto wiedzieć, jak mu pomóc. Obowiązuje tu kilka podstawowych zasad:

  • Przenieś pupila w chłodne miejsce (płytki, chłodna trawa, miejsce w cieniu).
  • Przewietrz zwierzaka, wachluj go, zapewnij mu dostęp do świeżego powietrza.
  • Zapewnij zwierzęciu dostęp do wody. Nigdy jednak nie wybieraj wody zbyt zimnej i podawaj ją stopniowo w małych ilościach.
  • Nigdy nie należy gwałtownie schładzać zwierzęcia. Schładzanie musi być stopniowe, dlatego nie należy wkładać pupila do lodowatej wody, schłódź stopniowo łapy, głowę i brzuch.
  • Kota nigdy nie polewaj wodą ani nie zawijaj w zimny, mokry ręcznik. Spowoduje to, że naczynia krwionośne zwężą się i ciepło, które normalnie opuściłoby ciało, nie będzie miało jak się wydostać, a kot zacznie się jeszcze szybciej przegrzewać.
  • Jeśli widzisz, że zwierzak reaguje powoli i sytuacja nie ulega poprawie, natychmiast udaj się do weterynarza. Nigdy nie spodziewaj się, że dolegliwości ustąpią same.

Aby jednak mieć pewność, że Twój pupil nigdy nie znajdzie się w takiej sytuacji, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zwierzęta potrafią bronić się przed gorącem. Potrzebują jednak Twojego wsparcia i dostosowania warunków.

Jak zapobiegać przegrzewaniu się zwierząt domowych

Zebraliśmy kilka użytecznych wskazówek, jak swojemu czworonożnemu przyjacielowi pomóc lepiej radzić sobie z upałem, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Warto o nich pamiętać w upalne dni. 

Udostępnij miejsca, w których zwierzę może się ochłodzić

Zwierzęta domowe radzą sobie z upałem nie tylko na zewnątrz, ale także w pomieszczeniach. Ale ponieważ obniżenie temperatury w domu często nie leży w naszej mocy, ważne jest, aby stworzyć zwierzęciu komfortowe warunki. Jeśli masz w domu kafelki lub chłodną podłogę, zawsze udostępniaj te miejsca kotom i psom. Takie miejsce zapewni im ulgę, kiedy jest im gorąco.

Jeśli Twoje mieszkanie przegrzewa się latem, a Ty masz wszędzie dywany lub wykładziny, stwórz chłodne miejsce dla swojego pupila. Wystarczy kupić lub samodzielnie zrobić podkładkę chłodzącą. W przypadku kotów można postawić pudełko w zacienionym miejscu mieszkania i wyłożyć je podkładkami chłodzącymi lub butelkami PET z zamrożoną wodą

clanek_003

Nie obcinaj ani nie gól zwierzęcia!

Wiele osób uważa, że futro u zwierząt jest ogromnym obciążeniem w okresie letnim. Ale uwaga! Choć może się to wydawać nielogiczne, futro chroni zwierzę nie tylko przed zimnem, ale także przed ekstremalnym upałem. Strzygąc lub goląc swojego pupila, zaburzasz jego naturalną termoregulację i ochronę przed wysoką temperaturą. Dodatkowo, jeśli sierść obetniemy zbyt krótko, może to spowodować poparzenia skóry. 

Nigdy nie zostawiaj swojego zwierzęcia w samochodzie

Nawet jeśli powiesz sobie, że wrócisz za pięć minut, nigdy nie zamykaj psa w samochodzie. Gdy na zewnątrz panuje upał, temperatura w samochodzie może gwałtownie wzrosnąć nawet powyżej 50°C, a to jest śmiertelne dla zwierząt! Ponadto plastikowe i metalowe elementy wnętrza samochodu osiągają jeszcze wyższe temperatury i łatwo mogą spowodować oparzenia. Jeśli zatem nie możesz zagwarantować im chłodnego miejsca w cieniu pod drzewem, zostaw je w domu.

Wychodź na spacer wcześnie rano i późnym wieczorem

Nie wyprowadzaj zwierzęcia na zewnątrz, gdy temperatura wzrasta. Na spacer wybierz wczesny poranek lub późne popołudnie. Unikaj bezpośredniego światła słonecznego i szukaj miejsc zacienionych. W przypadku wysokich temperatur nie narażaj swojego pupila na zwiększoną aktywność. Nie planuj długich wędrówek ani nadmiernego biegania.

clanek_004

Uciekaj do natury, unikaj asfaltu

W upalne letnie dni wybieraj na spacery parki, lasy lub pola. Spacer po lesie spodoba się nie tylko Twojemu pupilowi, ale też Tobie. Spędzanie czasu na łonie natury wpływa pozytywnie na psychikę i pomaga uspokoić myśli. Natomiast trawa w naturalny sposób chłodzi łapy zwierzęcia. Natomiast brak budynków i gorącego betonu obniża temperaturę otoczenia. 

Jeśli planujesz wybrać się na spacer po szosie, sprawdź najpierw, czy ma dopuszczalną temperaturę. Chodniki i drogi mogą osiągnąć latem nawet 70°C. Chodzenie po takich powierzchniach może prowadzić do przegrzania, a nawet poparzenia łap zwierzęcia. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że nie zrobisz zwierzakowi krzywdy, najpierw sam przetestuj temperaturę. Wystarczy położyć rękę lub stopę. Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać jej na powierzchni dłużej niż 15 sekund, stanowi to poważne zagrożenie dla zwierzęcia.

Umożliwić dostęp do wody

Jeśli masz ogród, zaopatrz swojego pupila w basen dla zwierząt lub od czasu do czasu zabierz go nad jezioro lub rzekę. Zwierzę automatycznie się schłodzi, co  zapobiegnie ewentualnemu przegrzaniu.

Pomagaj w chłodzeniu

Jeśli Twojemu pupilowi trudno jest poradzić sobie z upałem, zaopatrz go w chłodzące podkładki i zabawki dla zwierząt. Przydatne mogą być również ręczniki schłodzone w zamrażarce, skompresowane butelki PET z mrożoną wodą lub specjalne kamizelki chłodzące dla psów. Jeśli masz ogród, możesz też lekko zraszać zwierzaka wodą lub mgiełką wodną. Zawsze zapewnij mu też zacienione miejsce do odpoczynku. Jeśli chcesz ulżyć swojej śwince morskiej lub królikowi w upale, znajdź zacienione miejsce na trawie i zapewnij dużo wody.

clanek_005

Ucieknij przed upałem z Zuty

Ogólnie rzecz biorąc, nie powinniśmy planować żadnych forsownych aktywności w upale i więcej czasu poświęcić na odpoczynek. Jeśli planujesz zwolnić tempo, mamy dla Ciebie ciekawą propozycję.

Namaluj motyw zwierzęcy

Ponieważ kochamy zwierzęta i wierzymy, że twórczy relaks jest dobry dla umysłu i ciała, dlatego przygotowaliśmy szeroki wybór zwierzęcych obrazów po numerach. Dzięki nim możesz schronić się przed gorącymi dniami, oczyścić głowę, a przy okazji stworzyć dzieło sztuki, które sprawi Ci radość.

Miłośnicy kotów, psów, świnek morskich, królików i koni znajdą u nas  te najpiękniejsze obrazy. Ale na tym nie koniec. Amatorzy dzikiej przyrody, zabytków, sztuki również znajdą tu coś dla siebie.

clanek_006

Ujęcia dzikiej przyrody autorstwa Joe Hautmana

Jeśli wolicie ozdobić swoje wnętrze wizerunkami dzikich i bardziej egzotycznych zwierząt w ich naturalnym środowisku, zdecydowanie nie powinniście przegapić obrazów Joe Hautmana. Ten pochodzący z Minnesoty artysta, w swoich pracach uchwycił piękno i autentyczność dzikiej przyrody. 

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem lasów, czy fascynującego safari, znajdziesz je w portfolio tego artysty. Jeśli nie możesz się zdecydować, nie musisz wybierać tylko jednego obrazy. Możesz zamienić swój dom w małą galerię przyrody. 

 

clanek_007

 

 Obraz z własnego zdjęcia

Jeśli jednak najbardziej masz ochotę na obraz Twojego zwierzęcego partnera, chętnie go dla Ciebie przygotujemy. Ponieważ wiemy, że wiele zdjęć pupili mogłoby posłużyć jako szablon do stworzenia niepowtarzalnego dzieła sztuki, chętnie wykonamy dla Ciebie obraz na zamówienie.

Wystarczy wybrać rozmiar obrazu, opcję na krośnie lub bez oraz wgrać wybrane zdjęcie. Jeśli obawiasz się, czy zdjęcie jest idealne do stworzenia obrazu, możesz nam go posłać na mail.

Idealne zdjęcie powinno być wystarczająco ostre, jasne, a Twój pupil nie powinien być fotografowany zbyt daleko. Jeśli wybierzesz kilka swoich ulubionych ujęć, to z pewnością możesz spodziewać się wyjątkowego obrazu.

W Zuty kochamy zwierzęta. Dlatego z przyjemnością rozszerzymy Twoją rodzinę o kilka zwierząt. Wystarczy wybrać najpiękniejszy wzór i zacząć malować!

clanek_008