Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Malowanie po numerach dla osób starszych

Myślicie, że malowanie to zajęcie tylko dla dzieci? Absolutnie nie! Może to być również świetna zabawa dla seniorów. Do tego malowanie po numerach niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Jakich? Jakie inne formy aktywności są odpowiednie dla seniorów?

clanek_001

Malowanie po numerach może bawić artystyczne dusze w każdym wieku. U dzieci trenuje cierpliwość i małą motorykę, u dorosłych łagodzi stres, a u osób starszych jest świetną profilaktyką zwyrodnieniowych chorób mózgu. Mózg powinien być stale aktywowany i ćwiczony a wraz z postępującym wiekiem jest to coraz ważniejsze. Aby zachować witalność, musimy trenować pamięć i włączyć do naszego harmonogramu więcej kreatywnych zajęć. Porozmawiajmy więc teraz o tym, dlaczego malowanie po numerach to właściwy wybór i jakie inne aktywności są idealne dla osób starszych.

Malowanie po numerach ćwiczy mózg, poprawia nastrój i łagodzi stres

W starszym wieku ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.  Jak najdłużej zachować witalność? Jedną z opcji jest wybór jednego z kreatywnych zajęć. Malowanie po numerach może być jednym z nich.

Czym jest malowanie po numerach?

Zamawiając zestaw do malowania po numerach, otrzymujesz białe płótno pełne ponumerowanych pól. Na pierwszy rzut oka będzie się wydawać, że to gąszcz linii i cyfr, ale w miarę jak będziesz je kolorować, pod Twoimi rękami zacznie się wyłaniać oryginalne dzieło sztuki.

Malowanie po numerach przypomina kolorowankę a o tym, na jaki kolor pomalujesz dane pole, decyduje napisany nas nim numerek. Te same numerki znajdują się na wieczkach poszczególnych farb.

clanek_002

Dlaczego warto spróbować malowania po numerach w wieku senioralnym?

Jedną z głównych zalet tego zajęcia jest to, że nie musisz umieć malować. Jeśli planujesz podarować w prezencie zestaw do malowania po numerach, to możesz wybrać niestandardowy wzór, otóż potrafimy stworzyć obraz z wybranego przez Ciebie zdjęcia. W ten sposób możesz podarować swoim rodzicom lub dziadkom ich ulubione miejsce lub moment z przeszłości uwieczniony na płótnie.

Oprócz tego, że to twórcze zajęcie zrobi z każdego artystę, seniorzy docenią je także z innych powodów:

Zmniejsza stres i uczucie niepokoju. Malowanie po numerach zmniejsza stres i napięcie. Pomaga zachować spokój, który jest kluczowy dla prawidłowego oddychania, pracy serca i zdrowia psychicznego.

Poprawia umiejętności motoryczne. U osób starszych należy myśleć nie tylko o ćwiczeniu mózgu, ale i ciała. Malowanie po numerach to aktywność manualna, która pomaga w lepszej koordynacji ruchów. 

Przynosi poczucie satysfakcji. Dobry nastrój jest bardzo ważny dla zdrowia. Widząc za sobą efekty swojej pracy odczuwamy radość, poczucie dumy i satysfakcji, co powoduje naturalne wydzielanie hormonów szczęścia. Patrząc na namalowany obraz nasi seniorzy mogą sobie wielokrotnie przypominać, że wciąż coś potrafią.

Chroni mózg przed zmianami degeneracyjnymi. Osoby w starszej grupie wiekowej powinny zadbać o regularne ćwiczenie swojego mózgu. Jedną z opcji jest zaangażowanie się w aktywności twórcze, takie jak na przykład malowanie po numerach. Ćwiczenie mózgu może nas uchronić przed demencją i chorobą Alzheimera lub Parkinsona. Regularne angażowanie mózgu przynosi więc cały szereg korzyści, a malowanie po numerach jest jednym z naturalnych  sposobów jak to osiągnąć. 

Wybierz optymalny stopień trudności

Zaletą zakupu zestawu do malowania po numerach w Zuty jest możliwość wyboru spośród pięciu poziomów trudności. Dzięki temu nasze obrazy są odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Możesz łatwo dostosować wybór wzoru do swoich możliwości.

Jeśli chcesz spróbować malowania po raz pierwszy, warto zacząć od obrazów o bardzo łatwym lub łatwym stopniu trudności. Bardziej zaawansowani malarze mogą spróbować namalować motywy średnio zaawansowane, zaawansowane lub te o poziomie Master. Wzory o różnym poziomie trudności różnią się ilością pól, na które podzielony jest obrazek. 

Ważne jest również wybranie odpowiedniego wzoru. W ofercie mamy obrazy inspirowane klasycznymi dziełami sztuki lub inne zupełnie oryginalne wzory. Wybierać można według osobistych preferencji lub wystroju wnętrza. W naszej ofercie znajdziecie Państwo setki wzorów w wielu kategoriach, takich jak: zwierzęta, kwiaty i rośliny, miasta i budynki, religia, wielcy malarze, środki transportu, pejzaże, natura, taniec i muzyka, romantyczne.

Młodzi malarze i artyści w wieku senioralnym mogą wybrać swoje ulubione tematy. Różnice w stopniu trudności sprawiają, że obrazy nadają się zarówno dla  doświadczonych, jak i mniej doświadczonych malarzy. 

Jeśli spojrzymy na przykład na kategorię kwiaty, znajdziemy tam obrazy o wszystkich poziomach trudności. Dla początkujących można wybrać na przykład Czerwoną różę, która dzieli się na 567 pól i dzięki temu należy do najłatwiejszych. Dom w Ogrodzie Kwiatowym natomiast, który podzielony jest na 2 743 pól, to wielkie wyzwanie.

clanek_003

Inne zajęcia odpowiednie dla osób starszych

Malowanie po numerach jest jedną z aktywności, która nadaje się dla seniorów. Może nie tylko zapewnić sensowną rozrywkę, ale także zadbać o aktywację mózgu. Nie jest to jednak jedyne twórcze zajęcie. Życie w późniejszym okresie powinno być jak najbardziej zróżnicowane pod względem aktywności twórczej i fizycznej. Jeśli chcesz poprawić jakość życia swojego lub swoich rodziców czy dziadków, spróbuj włączyć w ich plan dnia poniższe aktywności. 

Spacery na łonie natury

Problemy układu mięśniowo-szkieletowego prędzej czy później pojawiają się w życiu każdego z nas. To, jak dbamy o nasze ciało, w pewnym stopniu decyduje o tym, jaki będzie jego stan w przyszłości. Jeśli zatem szukamy odpowiedniej aktywności dla osób starszych, to bez wątpienia jest nią spacerowanie. 

Dotlenienie mózgu i naturalny ruch są korzystne dla ogólnego stanu zdrowia, a zmiana scenerii przyniesie seniorom tak potrzebną odmianę. Natura jest doskonałym źródłem relaksu. Dlatego jej kawałek możesz wnieść do swojego domu na płótnie dzięki obrazowi Krajobraz ze wzgórzami. Jest to jeden z bardzo łatwych wzorów i stanie się przyjemnym ożywieniem każdego domu.

clanek_004

Praca w ogrodzie

Ogrodnictwo jest również jednym ze sposobów na naturalne ćwiczenie. Dodatkowo, zagospodarowanie terenu przyczyni się do widocznych zmian i wywoła poczucie dobrze wykonanej pracy. Jeśli nie masz ogrodu, to możesz przynajmniej mieć go na obrazie. Dla bardziej doświadczonych malarzy mamy obraz Brama do ogrodu, który ujmuje spokojem i zróżnicowaną kolorystyką.

clanek_005

Robótki ręczne

Dzierganie, haftowanie lub szydełkowanie. Wszystkie te czynności mogą uaktywnić mózg i zadbać o jego ćwiczenie. Ponadto zapewniają seniorom poczucie przydatności. Robienie na drutach poprawia pamięć, zdolności motoryczne, trenuje wyobraźnię i zapewnia optymalną pracę serca.

Rozmowy

Słowa są bardzo potężnym narzędziem, a rozmowa z seniorami uwalnia ich od izolacji społecznej i samotności. Ponadto dzielenie się wspomnieniami ćwiczy pamięć, dlatego rozmowa jest jedną z najbardziej naturalnych i najlepszych form aktywizacji. Świetnie jest też przeplatać rozmowę z oglądaniem starych fotografii.

Rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku

Wiemy już, że regularne i konsekwentne ćwiczenie mózgu jest kluczowe dla zdrowia. W rzeczywistości działa jako ochrona przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Świetnym zajęciem oprócz malowanie po numerach czy robótek ręcznych jest rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku. Ta forma regularnego treningu mózgu i pamięci może być wyjątkową profilaktyką przed wystąpieniem choroby Alzheimera.

clanek_006

Oglądanie telewizji

Choć może się wydawać, że oglądanie telewizji nie przynosi żadnych korzyści, jest wręcz przeciwnie,  jednak ważny jest wybór odpowiedniego programu. Oglądanie telewizji może wzbogacić o nowe informacje. Dobrym wyborem jest są programy edukacyjne o tematyce podróżniczej, przyrodniczej lub historycznej.

Czytanie 

Książki zawierają fascynujące historie, ale także wielki potencjał w zakresie poprawy zdrowia psychicznego. Czytanie może oderwać nas od świata zewnętrznego i zapewnić odpowiednie tętno. Ponadto redukuje stres, trenuje koncentrację, pamięć i przynosi nam wiele nowych informacji. Tę samą funkcję spełnia czytanie na głos, rozwija wyobraźnię, pamięć i pomaga w koncentracji. Jeśli masz w swoim otoczeniu miłośnika książek, możesz również podarować mu książkę na obrazie. Miłośnicy zwierząt i wesołych obrazków pokochają motyw Pies z książką. Zwolennicy bardziej tradycyjnych motywów z pewnością będą zachwyceni obrazem Księga życia. Oba obrazy charakteryzują się łatwym stopniem trudności i staną się nie tylko przyjemnym źródłem rozrywki, ale także piękną dekoracją.

clanek_007

Uprzyjemnij sobie dzień dzięki Zuty

Malowanie po numerach jest dla wszystkich, którzy mają ochotę tworzyć, ale nie mają odwagi swobodnie malować. Ta twórcza aktywność jest relaksującą i przyjemną formą spędzania czasu, która pozostawia trwały i piękny efekt. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto seniorów zaopatrzyć w zestaw do malowania po numerach. Okazuje się, że malowanie ma kilka naprawdę dobroczynnych korzyści i może nie tylko poprawić nasz nastrój, ale także chronić nasze zdrowie.

Trening mózgu i jego pozytywne ukierunkowanie przyczynia się do jego witalności i zdrowia. Malowanie po numerach jest więc odpowiednią formą profilaktyki zwyrodnieniowych chorób mózgu. Dodatkowo może łagodzić stres i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie serca.

Kiedy malowanie po numerach u osób starszych połączysz z innymi aktywnościami, jak ćwiczenia, spotkania z przyjaciółmi czy czytanie książek, możesz podnieść jakość ich życia na zupełnie nowy poziom. Jeśli więc zamierzasz wprowadzić zmiany w swym życiu lub masz w swoim otoczeniu kogoś, kogo chcesz uszczęśliwić zestawem do malowania, możesz zrobić pierwszy krok i wybrać idealny motyw