Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Malowanie z dziećmi i 10 innych sposobów jak je zabawić

W czasie, gdy dzieci spędzają więcej czasu w domu, ponieważ nie mogą chodzić do szkoły, wielu rodziców ma na głowie problem: jak dzieci zabawić. Podzielimy się z Wami kilkoma wskazówkami na temat wspólnych czynności, podczas których dzieci będą się nie tylko dobrze bawić, ale mogą się też czegoś nauczyć.

clanek_001

Malowanie z dziećmi

Dzieci uwielbiają malować. Czasem tak bardzo, że jeśli nie znajdą czystej kartki, wezmą co maja pod ręką i zaczną malować na umowie lub ważnej fakturze.

Sposobów i technik rysowania i malowania jest wiele - kreda na tablicy, kredki, farby plakatowe, akwarele, tempery, flamastry itp. Nie można zapominać też o popularnych kolorowankach, które uczą dzieci rysowania np. kota lub konika.

Malowanie po numerach to takie nowoczesne kolorowanki dla dzieci i dorosłych. Jeśli chcesz spędzić więcej czasu ze swoimi dziećmi, możesz kupić im kolorowanki a dla siebie zamówić jeden z motywów na zuty.pl. Chwile spędzone razem na twórczej aktywności to piękne wspomnienia na całe życie.

Jeśli masz nieco starsze dzieci, im też możesz zamówić obraz do malowania po numerach, który będzie odpowiadał ich wieku. W naszej ofercie znajdują się dziecięce motywy o niższym poziomie trudności.

Jeśli zarejestrujesz się do newslettera na zuty.pl, będziesz mógł bezpłatnie pobrać szablony niektórych z nich.

Gra w chowanego

Gra w chowanego do dziś jest bardzo popularną grą wśród dzieci. Da się w nią grać również w domu.

Kiedy dzieci mają możliwość schowania się w dowolnym miejscu w mieszkaniu, często będziesz zaskoczony ich pomysłowością. Możesz je znaleźć w nieużywanej pustej szafce, koszu na bieliznę, w kanapie, a nawet w pralce. Dzieci zmieszczą się prawie wszędzie.

Gra w chowanego to wspaniała przygoda, dzieci mogą przy niej trochę pobiegać i na pewno będą się dobrze bawić.

Szukanie skarbu

Ta gra wymaga trochę wyobraźni i przygotowania, ale gwarantujemy, że dzieci naprawdę wciągnie. Wymyśl krótką historię o tym, kto i dlaczego ukrył u was w domu skarb. Na przykład, że budowniczowie domu ukryli go, aby mogli go później odebrać.

Skarbem mogą być słodycze, drobne monety lub inne drobne upominki, schowane w pudełku lub  szkatułce gdzieś w komorze lub za lodówką.

Przygotuj kilka zadań po rozwiązaniu których, dzieci zdobędą kolejne wskazówki do znalezienia skarbu. Na przykład kilka przysiadów, skoki na jednej nodze, trafienie piłką do kosza na bieliznę lub jakieś pytania.

Po wykonaniu zadania przeczytaj kolejną wskazówkę, która przybliży ich do celu. Gra musi być dostosowana do wieku dziecka a zadania powinny być przyjemne i niezbyt wymagające. 

Ciepło zimno

Ukryj małe przedmioty w mieszkaniu. Na przykład karty do gry, kredki lub chusteczki do nosa. Celem gry jest odkrycie ich wszystkich. Ten, kto znajdzie najwięcej, jest zwycięzcą.

Możesz spróbować pokierować dziecko mówiąc ciepło - zimno w zależności od tego, czy zbliża czy oddala się od poszukiwanego przedmiotu. 

Wyimaginowana podróż

clanek_002

W tej podróży nie musimy wychodzić z mieszkania. Wystarczy trochę wyobraźni i duże kartonowe pudło, które może służyć jako samochód, samolot, statek lub nawet rakieta.

Z łatwością zmienisz papierowe pudełko w środek transportu. Otwarta pokrywa może być skrzydłami samolotu, kiedy z przodu namalujesz światła powstanie samochód, a miotła z kawałkiem  materiału wytworzą maszt z piracką flagą.

Dzieci z pewnością chętnie pomogą Ci ozdobić swój pojazd. Może zajmie im to więcej czasu niż sama gra. Gdy pojazd jest gotowy, wszystko, co musisz zrobić, to wsiąść i wybrać się w podróż na przykład do Afryki, Karaibu lub na Marsa.

Co to za rzecz?

Trenuj wyobraźnię swoich dzieci przez rozpoznawanie przedmiotów po dotyku z zamkniętymi oczami. Pozbieraj różne domowe przedmioty, dzieciom zawiąż oczy i pozwól im zgadywać, co to jest i do czego służy.

To świetny sposób na ćwiczenie nie tylko wyobraźni, ale także pamięci u dzieci.

Degustacja po ciemku

Kolejna gra z zawiązanymi oczami, którą można obserwować na konkursach kulinarnych i jest bardzo widowiskowa. Wystarczy kilka zwykłych potraw i trochę odwagi.

Pamiętaj jednak, że bawimy się z dziećmi, dlatego jedzenie powinno być łatwo rozpoznawalne - groszek, kawałek chleba, truskawka, czekolada itp. 

Czytanie z podziałem na role

Czy Twoje dzieci lubią czytać? Jeśli tak, to gratulacje. Jednak dużo dzieci nie lubi czytać. Co powiesz na wspólne czytanie z podziałem na role?

To całkiem proste. Weź jakąś ulubioną bajkę, dopasowaną do wieku dziecka i rozdziel ją na role. Mama czyta babcię, tata wilka a córeczka Czerwonego Kapturka. Dzięki temu dziecko znacznie dłużej utrzyma uwagę i może nawet stwierdzi, że czytanie to całkiem dobra zabawa i zacznie czytać samodzielnie.

Zbuduj bunkier lub namiot

clanek_003

Niewiele rzeczy dzieci tak kochają, jak budowanie bunkrów lub innych rodzajów schronienia. Pamiętasz, jak budowałeś je w domu, kiedy byłeś mały? To nic trudnego.

Wystarczy rzucić koc lub prześcieradło na stół lub dwa fotele ustawione tyłem do siebie. Możesz też rozciągnąć sznur na bieliznę i użyć miotły jako masztu do namiotu itp. Dzieci same będą miały wiele pomysłów, jak zbudować najlepszą kryjówkę.

Następnie mogą zabrać tam swoje zabawki, poduszki i wszystko, co tylko tam zmieszczą. Może po tak ciężkiej pracy jak budowa własnego domu, szczęśliwie usną w środku.

Przynieś coś…

Bardzo prosta gra wymagająca kreatywności, spostrzegawczości i szybkości. Zaletą jest to, że możesz ją grać ze znajomymi nawet przez Internet.

Prowadzący grę powie np. „Przynieś coś czerwonego”. Gracze biegają po mieszkaniu i muszą jak najszybciej przynieść coś czerwonego. Jeśli grasz przez Internet, pokażesz przedmiot do kamery. Następnym zadaniem może być np. przynieś coś z drewna, butelkę, książkę, łyżkę….

Ostatnia osoba przegrywa a pierwsza ma prawo zadać następne zadanie. Jeśli wybierzesz mądrze, będziesz miał przewagę nad innymi.

Historia do kontynuacji

W tę grę lepiej grać w więcej niż dwie osoby. Jeśli zaangażowana jest cała rodzina zabawa będzie gwarantowana.

Trzeba wymyślić temat opowieści, którą będziecie się stopniowo rozwijać. Na przykład „Kiedy jechaliśmy na wycieczkę….” Pierwszy gracz powie pierwsze zdanie, kolejny dodaje następne zdanie i tak po kolei.

Ponieważ nikt na początku nie wie, jak powinna przebiegać historia i co powinno się w niej dziać, dlatego dzieci użyją swojej wyobraźni i wprowadzą do historii nieoczekiwane zwroty akcji i nielogiczności. Gwarantujemy dobrą zabawę i ubaw po pachy.