Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Maluj po numerach jak zawodowiec

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że malując po numerach zawsze wyjdzie zupełnie identyczny obraz, nie jest to do końca prawda. Nawet jeśli dwie osoby namalują ten sam motyw, to efekt końcowy będzie się różnił pod wieloma względami i będzie widać, kto malował po raz pierwszy, a kto ma już pewne doświadczenie. Jak zatem zostać profesjonalistą w malowaniu po numerach?

clanek_001

Mówi się, że praktyka czyni mistrza. Dlatego sami zobaczycie, że efekty Waszego malowania będą lepsze z każdym namalowanym obrazem. Poradzimy Wam jak łatwo profesjonalistami w malowaniu bez dużej praktyki. Trzeba nauczyć się rozumieć kolory i zaopatrzyć w optymalny sprzęt.

Malowanie po numerach jest o tyle wyjątkowe, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Mogą się nim zająć zarówno początkujący, jak i doświadczeni malarze, dzieci i dorośli. Wystarczy wybrać motyw i zabrać się za kolorowanie. Jednak aby Twoje obrazy wyglądały naprawdę świetnie i stały się częścią Twojego wnętrza, doradzimy Ci, jak przenieść malarstwo na wyższy poziom.

Podstawą jest wysokiej jakości zestaw

Choć na pierwszy rzut oka może się to nie wydawać, jednak sam wybór zestawu będzie miał wpływ na efekt końcowy. Dlatego zawsze wybieraj tylko renomowanych sprzedawców.

Zestawy różnią się nie tylko ceną, ale i jakością. Choć oferty niektórych sprzedawców mogą wydawać się naprawdę kuszące, pamiętaj, że niska cena jest wymiernikiem jakości samego zestawu. Może być problem z:

 • jakością farb akrylowych
 • jakością i ilością pędzli
 • ilością potrzebnych farb
 • małym wybór motywów

Dobrym pomysłem jest więc wybór zestawu pod kątem jakości poszczególnych elementów. Tylko w ten sposób można uniknąć zmartwień i komplikacji przy malowaniu obrazu. W Zuty dbamy nie tylko o to, byś znalazł w zestawie wystarczające ilości poszczególnych farb, jesteśmy też gotowi pomóc, jeśli zdarzy się, że którejś zabraknie.

clanek_002

Uzupełnienie farb

Nawet doświadczonym malarzom może czasem zabraknąć farby w trakcie malowania. O ile w przypadku innych sprzedawców oznacza to, że nie będziecie w stanie dokończyć malowania, o tyle w przypadku Zuty możecie być spokojni. Wystarczy, że napiszesz do nas na adres info@zuty.pl, a my wyślemy Ci brakującą farbę gratis

Wybierz profesjonalny sprzęt

Zdobądź profesjonalny sprzęt malarski przy zakupie naszego zestawu. Dbamy o to, aby wybierać lniane płótno i farby akrylowe o najlepszych właściwościach malarskich. Dodatkowo w zestawie znajdziesz trzy nylonowe pędzle, które dzięki różnym kształtom pomogą Ci pomalować zarówno duże powierzchnie, jak i najmniejsze detale.

Wybierając zestaw, możesz również zdecydować, czy chcesz naciągnąć płótno na ramie, czy nie. Jeśli zdecydujesz się na blejtram, możesz gotowe dzieło sztuki od razu powiesić na ścianie. Ale na tym nie koniec!

Urządź własne studio malarskie

Zawodowi malarze zazwyczaj nie tworzą obrazów przy kuchennym stole. Jeśli więc chcesz nadać swojemu malowaniu zupełnie nowy wymiar, wystarczy przygotować profesjonalny sprzęt. W jego skład wchodzą: sztaluga, paleta, fartuch i środek do czyszczenia pędzli.

Wybór sztalugi zależy od miejsca, które na nią przeznaczysz. W naszej ofercie znajdą Państwo:

Sztaluga stołowa do malowania na blacie ma regulowane nachylenie i jest idealnym rozwiązaniem, gdy planujesz malować na stole. Sztalugę tę po zakończeniu malowania można łatwo przenieść wraz z obrazem w inne miejsce.

Sztaluga malarska ELBA wykonana jest z drewna bukowego i dzięki temu materiałowi i układowi nóg jest bardzo stabilna. Należy do wyposażenia profesjonalnych malarzy, umieszcza się ją na stole i umożliwia łatwe przenoszenie obrazu.

Sztaluga malarska MONET to optymalne wyposażenie dla wszystkich aspirujących artystów, które pozwala na stworzenie własnej pracowni. Dzięki solidnej i stabilnej konstrukcji nie ślizga się po podłożu i może służyć również do prezentacji samej pracy.

Sztaluga malarska AMAZON należy do wyposażenia prawdziwych profesjonalistów. Dzięki teleskopowym nóżkom z antypoślizgowym wykończeniem, z łatwością dostosujesz jego wysokość i sprawisz, że malowanie stanie się przyjemniejsze. Po zakończeniu malowania sztalugę może łatwo złożyć. Dzięki jego kompaktowości nie musisz się martwić o jego przechowywanie. Miejsce na nią można znaleźć dosłownie wszędzie.

clanek_003

Paleta, sztaluga i odpowiedni sprzęt to świetna podstawa do profesjonalnego malowania. Ale to nie wszystko. Należy również zwrócić uwagę na wybór motywu, technikę malowania oraz odpowiednią pielęgnację samego obrazu i akcesoriów.

Jeśli chcesz przenieść swoje umiejętności malarskie na poziom profesjonalny, musisz dostosować do tego wybór poziomu trudności. W naszej ofercie znajdziecie Państwo obrazy o różnym stopniu trudności:

Im bardziej złożony jest obraz, tym więcej zawiera szczegółów, a więc wymaga bardziej precyzyjnej techniki. Jeśli chcesz zmierzyć się z prawdziwym wyzwaniem i powiesić na swojej ścianie naprawdę profesjonalny i doskonały obraz, musisz poszukać motywów, na których będziesz mógł pokazać swoje umiejętności. Dlatego nie bój się wybrać obrazu o poziomie Master. Zobaczysz, że przy odrobinie czasu i cierpliwości osiągniesz prawdziwe dzieło sztuki.

Propozycje wzorów

Oczywiście na wybór motywu powinna wpływać nie tylko jego złożoność, ale także Twoje preferencje. Jeśli jednak możemy polecić jakieś prawdziwe wyzwania, to z pewnością znajdziecie wśród nich te trzy motywy:

Gwiezdny Budda to obraz, który przyniesie Ci harmonię i spokój nie tylko dzięki motywowi, ale także dzięki dobranej kolorystyce. Wiele szczegółów i subtelnych akcentów pozwoli Ci popisać się talentem malarskim i stworzyć obraz, który nawet w najmniejszym stopniu nie będzie przypominał malowania po numerach.

clanek_004

Jesienny las i rzeka to kolejny obraz, który jest naprawdę bogaty w szczegóły. Dzięki dużej ilości pól pozwala na uchwycenie wszystkich kolorów jesieni. Jeśli jesteś fanem krajobrazów, to z pewnością pokochasz ten obraz.

clanek_005

Lis i kawa to dzieło amerykańskiej malarki Holly Simental, która zakochała się w zwierzętach i stały się one głównym motywem jej obrazów. Lis jest zdecydowanie jej najtrudniejszym motywem. Szczególnie futro sprawi, że niejeden zaawansowany malarz będzie miał problem. Ale efekt jest tego wart. Obraz ten doskonale uzupełni nowoczesne wnętrze lub ożywi bardziej tradycyjne. Będzie dobrze wyglądał w salonie, kuchni, sypialni czy przedpokoju.

clanek_006

Zadbaj o technikę

Obraz o dużym stopniu trudności nie jest kluczem do zostania profesjonalistą. Ale daje wystarczająco dużo miejsca na realizację swoich umiejętności. Te jednak zawsze na początku dobrze jest ćwiczyć na łatwiejszych obrazach. A potem, żeby namalować trudniejszy obraz, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • Zacznij od dużych obszarów, a następnie przejdź do szczegółów.
 • Maluj od góry do dołu, od lewej do prawej. Idealnym punktem wyjścia jest lewy górny róg.
 • Zacznij od ciemnych kolorów, a jasne kolory zostaw na koniec.
 • Wymieniaj pędzle według potrzeby.

Ponadto należy stosować optymalną ilość farby. Zanurzaj pędzel tylko do jednej trzeciej długości włosia i nie nakładaj zbyt dużo farby. Zobaczysz, że po wyschnięciu będzie wyglądał bardziej wyraziście niż na początku. 

Jeśli malujesz jasne pole, zawsze najpierw połóż lekką warstwę farby na numer, a następnie wykończ pole. Dzięki temu nie będzie prześwitywać.

clanek_007

Naucz się rozumieć kolory i przejścia między nimi

Oprócz prawidłowej procedury nakładania farby, konieczny jest również wybór odpowiedniej techniki malowania. Naucz się rozumieć kolory i  naucz się je łączyć.

Jeśli spojrzeć na obrazy najsłynniejszych artystów, to kolory na ich obrazach tworzą jedność i harmonię. Wynika to z faktu, że nie widzimy przejść między nimi. Jeden kolor płynnie przechodzi w drugi. Jeśli więc chcesz wynieść swoje malarstwo na profesjonalny poziom, naucz się pracować z kolorami w ten sam sposób.

Podczas malowania większych pól nigdy nie maluj od krawędzi do środka, ale w odwrotnym kierunku. Wystarczy nakładać farbę z boku na bok, rozmywając tak ostre krawędzie i przejścia. Pamiętaj, że im bardziej mokra farba, tym łatwiej wtapia się i przechodzi w drugą.

Wybierz odpowiednie pędzle i dbaj o nie

Trudno jest prawidłowo nałożyć farbę, jeśli nie posiada się odpowiedniego sprzętu. Wysokiej jakości farby i pędzle są częścią każdego z naszych zestawów. Ważne jest, aby używać ich prawidłowo.

 • Podczas malowania nie należy zbyt często skakać między jasnymi i ciemnymi kolorami. Może to spowodować niezamierzone poplamienie pędzla.
 • Do dużych powierzchni wybierz prosty, płaski pędzel. Natomiast do detali wybieraj okrągłe, spiczaste pędzle.
 • Po zakończeniu zawsze umyj pędzle wodą z mydłem, opłucz je, wyciśnij wodę, aby nadać im kształt i pozwól im dobrze wyschnąć.
 • Jeśli twoje pędzle są bardzo brudne, zaopatrz się w środek do czyszczenia pędzli.

clanek_008

Podnieś obraz do rangi dzieła sztuki i stwórz galerię

Po zakończeniu malowania obrazu zapewnij mu zabezpieczenie, na które zasługuje. Aby Twój obraz stała się prawdziwym dziełem sztuki, wskazane jest lakierowanie. Lakier zadba o piękny wygląd, ochronę i utrwalenie kolorów. Jednak warstwę ochronną nakładaj zawsze po odpowiednim wyschnięciu obrazu.

Lakier nie żółknie i gwarantuje utrzymanie jakości Państwa prac. Wybierając płótno na ramie osiągniesz to, że finalny obraz nie będzie już przypominał malowania po numerach, ale prawdziwe dzieło sztuki. A na tym właśnie polega profesjonalne malowanie.

Malowanie po numerach sprawia, że każdy może stać się artystą i profesjonalistą. Wystarczy tylko poćwiczyć technikę, zrozumieć kolory i wybrać odpowiedni sprzęt. Jeśli już przez jakiś czas malowaliscie po numerach, spróbujcie wprowadzić do swojego malowania umiejętności profesjonalnych malarzy. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, wybierz jeden z tysięcy naszych motywów i pracuj nad tym, by stać się prawdziwym artystą.