Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Międzynarodowy Dzień Kota

Koty to wyjątkowe i piękne zwierzęta. Mogą być nie tylko wspaniałymi towarzyszami, ale także tematem uroczych obrazów. Dziś opowiemy więcej o ich naturze i o tym, dlaczego powinniście uwiecznić na płótnie jedno z tych wyjątkowych stworzeń.

clanek_001

Koty, w przeciwieństwie do psów, nie okazują tak wyraźnie swojej miłości, przywiązania i zależności od człowieka. Nie zmienia to jednak faktu, że potrafią być czułe i miłe, o czym może zaświadczyć każdy, kto ma w domu kota. Mówi się, że miłość do kota zaczyna się w momencie, gdy przekracza on próg naszego domu. I nie ma znaczenia, czy przekroczy go fizycznie, czy tylko na obrazie.

Kot to nie pies

Koty mają wiele cech, które nie stawiają ich w najlepszym świetle. Do najczęstszych mitów o kotach należą:

  • Koty są całkowitymi samotnikami i nie potrzebują człowieka.
  • Są wredne, niewdzięczne i nie mają głębokiej relacji ze swoim właścicielem.
  • Są nosicielami niebezpiecznych chorób, które mogą szkodzić człowiekowi.
  • Nie są towarzyskie i nie wymagają specjalnej opieki.

Nic dziwnego, że wiele osób unika kotów. Jednak koty mogą być świetnymi towarzyszami człowieka a ich natura jest znacznie bogatsza niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Spróbujmy zatem obalić te mity.

Kot jest towarzyski

Mówi się, że kot jest samotnikiem. To zdecydowanie nie jest prawda. Jak każde inne stworzenie potrzebuje towarzystwa człowieka lub innego kota. We dwójkę zawsze raźniej. I właśnie tę prawdę oddaje nasz obraz Małe kotki, pozwalając cieszyć się dwoma uroczymi stworzeniami na jednym płótnie.

clanek_002

Kot potrzebuje miłości i umie ją okazać

Koty to kochające stworzenia. Lubią strzec swojego terytorium i wszystkiego, co do niego należy - zatem także swojego właściciela. Każdy kot to osobowość z różnymi przejawami uczuć. Niektóre mruczą, pokazują brzuszki, inne ocierają się o nas czołem lub po prostu moszczą się na kolanach. 

Żaden kot nie jest zły. Trzeba po prostu nauczyć się go rozumieć. Wiele kotów przychodzi nawet witać swoich właścicieli w drzwiach. Jeśli jednak widzisz swojego kota jako małego, wyrachowanego mafiosa, to z pewnością spodoba Ci się ten obraz.

clanek_003

Kotom w mieszkaniu niczego nie brakuje

Dawniej koty były wykorzystywane głównie do polowania na myszy wokół domu. Wciąż słyszymy, że taka jest ich natura. Jednak takie koty często giną w bardzo młodym wieku w wyniku potrącenia przez samochód lub choroby. Kot mieszkający w domu może dożyć ponad 15 lat. Jeśli zaopatrzysz go w zabawki interaktywne to możesz mieć pewność, że będzie miał również wiele bodźców do wybiegania energii.

Koty nie przenoszą chorób

Często mówi się, że kobiety w ciąży nie powinny mieć kontaktu z kotem ze względu na ryzyko toksoplazmozy. Jednak złapanie toksoplazmozy od kota jest prawie niemożliwe. Większym i bardziej realnym zagrożeniem są niemyte warzywa.

Koty potrzebują towarzystwa i rozrywki

Kupienie sobie kota jako bezobsługowej zabawki to chyba najgorsze, co można zrobić. Kot nie jest samotnikiem. Potrzebuje Twojej uwagi i miłości. Dlatego tak ważne jest, by dostarczać mu ciekawych bodźców, którymi może być zabawa lub bezpieczny widok za oknem. Nasz obraz Kot obserwujący ptaki, może posłużyć jako inspiracja do stworzenia idealnego kącika obserwacyjnego.

clanek_004

Nawet koty mają swój dzień

Ponieważ te wyjątkowe futrzane stworzenia są kochane na całym świecie, od 2002 roku mają również swój dzień, który przypada na 8 sierpnia. Dzień Kota zrodził się w Ameryce Południowej, gdzie szalało zjawisko bezpańskich kotów. Jego początkowym celem było właśnie szerzenie świadomości i sympatii do tych stworzeń oraz zachęcania do adoptowania porzuconych kotów i oferowania im godnych warunków życia.

Nie kupuj, adoptuj

Do schronisk w Polsce trafia corocznie ponad 30 tysięcy bezpańskich kotów i liczba ta rośnie z roku na rok. W rezultacie schroniska i stowarzyszenia nie mają wystarczająco dużo miejsca. Jeśli więc szukasz zwierzęcego partnera, to adoptuj jednego z bezdomnych kotów. Ponadto koty adoptowane często okazują miłość znacznie bardziej niż koty hodowane. Wynika to z faktu, że koty mają świetną pamięć długotrwałą, potrafią docenić to, co mają i bezwarunkowo kochają swojego właściciela. Jeśli zdecydujesz się pomóc dwóm porzuconym duszom naraz, możesz wraz z kotem przygarnąć także psa. To nieprawda, że koty i psy się nie lubią. Wszystko zależy od charakteru. Dowodem na to jest nasz obraz Pies i kot

clanek_005

Co dom, to inna rasa kotów

Koty są hodowane od niepamiętnych czasów, a poszczególne rasy mają nie tylko charakterystyczny wygląd, ale i charakter. W rzeczywistości istnieje obecnie 45 ras kotów i cały czas dodawane są kolejne. 

clanek_006

Czy wiesz wszystko o kotach?

Jak każda dziedzina, świat kotów kryje w sobie wiele ciekawostek. Podsumowaliśmy je dla Ciebie:

Lepsza kawa. Czy wiesz, że w Polsce jest kilka kawiarni, w których mieszkają koty, więc możesz cieszyć się filiżanką kawy z mruczącym pupilem na kolanach? Jeśli podoba Ci się idea kociej kawiarni, ale nie masz takiej w swojej okolicy, to możesz przynajmniej uwiecznić ją na obrazie.

clanek_007

Nie karać, ale chwalić. Koty nie rozumieją kar, a jeśli już je dostaną, to zapamiętują je na długo, ale nie prowadzi do zmiany zachowania. Jeśli chcesz kota czegoś oduczyć, musisz go pozytywnie zmotywować.

Czystość to podstawa. Kot spędza do połowy swojego życia na myciu się. Są to czyste stworzenia, więc nie ma potrzeby ich kąpać.

Porozmawiajmy. Jeśli masz w domu dorosłego kota, który miauczy, to znaczy, że z Tobą rozmawia.

Jeśli impreza, to na całego. W Belgii odbywa się regularnie od 1955 roku festiwal kotów Kattenstoet. Wychodzi zawsze w drugą niedzielę maja i cieszy się ogromną popularnością.

clanek_008

Kara śmierci za zabicie kota. W Egipcie kot był uważany za święte zwierzę. Zabicie go było więc karane śmiercią. Persowie używali nawet kotów jako żywych tarcz, aby pokonać Egipt. Egipcjanie nie walczyli, bo nie chcieli zrobić krzywdy kotom.

Stwórz obrazek z kotem 

Mówi się, że osoby kreatywne o artystycznej duszy szukają towarzystwa kotów. Z tego właśnie powodu dla wszystkich miłośników kotów przygotowaliśmy ponad sto obrazów o kociej tematyce, które rozjaśnią Twój salon, kuchnię i pokój dziecięcy. Jeśli nie wiesz, na który z nich się zdecydować, chętnie pomożemy Ci w wyborze. Obraz Kotek czy tygrys doskonale oddaje majestat tego wspaniałego zwierzęcia. Jeśli jednak jesteś bardziej miłośnikiem abstrakcji, to zapewne zainteresuje Cię obraz Kot z kawą, Kocia  mandala, Człowiek i kot lub Kolorowy kotek. Na miłośników łagodnej kociej duszy czekają obrazy takie jak: Śpiący kot, Dziewczynka z kotkiem czy Koty na dachu i księżyc

 

clanek_009_1

 

Dlaczego warto spróbować malowania po numerach

Wielu z nas od czasu do czasu nabiera ochoty, by coś stworzyć. Aktywność manualna oczyszcza nasz umysł, a nagrodą za poświęcony czas jest namacalna rzecz, która jest zdrojem radości i dumy. Jednak wiele kreatywnych czynności wymaga wielu przygotowań i sporej dawki kreatywności. 

Z malowaniem po numerach jednak, wiele zmartwień odpada. Nie musisz się martwić, co chcesz uwiecznić na płótnie, po prostu z wybierasz motyw. Rozwiążemy również paraliż związany z podjęciem decyzji, które farby i pędzle są najlepsze. W zestawie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Wystarczy chwycić za pędzel i zacząć malować.

clanek_010

Co otrzymam z zestawem do malowania po numerach?

W zestawie otrzymasz płótno z wybranym motywem, podzielone na ponumerowane pola, które malujesz używając ponumerowanych farb. Efektem procesu malowania jest nie tylko piękne dzieło sztuki, ale także kilka innych korzyści:

Malowanie po numerach pozwala odciąć się od świata zewnętrznego i daje umysłowi przestrzeń na relaks i regenerację.

Skupiając się na jednym zadaniu, rozładowujesz stres i napięcie.

Pracując nad szczegółami trenujesz cierpliwość.

Choć malowanie wydaje się zajęciem czysto relaksacyjnym, Twój mózg cały czas ciężko pracuje i w naturalny sposób go trenujesz. Może to zapobiec późniejszym zaburzeniom neurodegeneracyjnym.

Zyskujesz oko do szczegółów i uczysz się cieszyć spokojem.

Wypełnisz swój wolny czas sensowną aktywnością, której wynik da Ci satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

clanek_011

Uczcij Międzynarodowy Dzień Kota z Zuty

Pisarz Charles Bukowski powiedział, że im więcej kotów, którymi człowiek się otacza, tym dłużej będzie żył. Jeśli więc nie masz w domu kota, zaproś jednego przynajmniej na płótnie. 

Jeśli jesteś nowicjuszem w malowaniu, możesz spróbować na początek jednego z łatwych obrazów. Dla bardziej zaawansowanych mamy bardziej złożone wzory, które przeniosą Twoje umiejętności malarskie na wyższy poziom. 

A może masz w domu kota i uważasz go za najpiękniejszego od wszystkich kotów? W takim razie z przyjemnością stworzymy obraz z wybranego przez Ciebie zdjęcia. Wystarczy wybrać dobrze oświetlone zdjęcie o odpowiedniej rozdzielczości (co najmniej 1 MB), a grafik dopracuje wszystko w najdrobniejszych szczegółach.

clanek_012

Jeśli nie jesteś miłośnikiem kotów, to nie szkodzi. W naszym asortymencie znajdują się obrazy wielu innych zwierząt, które wniosą do Twojego domu figlarność i radość. Zafunduj sobie więc chwilę dodatkowego relaksu malując jeden z naszych zwierzęcych wzorów!