Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Dzień w którym świętujemy przyjaźń

Przyjaciele to rodzina, którą sami sobie wybieramy. Ilu masz bliskich przyjaciół? Zbliża się Międzynarodowy Dzień Przyjaźni - doskonała okazja, aby pokazać przyjaciołom jak bardzo ich kochasz. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak sprawić, by ten dzień był wyjątkowy. Nie zapomnij też o miłym prezencie -takim od serca -  jak np. malowanie po numerach.

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Początki Międzynarodowego Dnia Przyjaźni można znaleźć już w latach 30. XX wieku. Pierwsze małe nieoficjalne świętowanie przyjaźni odbyło się w Stanach Zjednoczonych. Ludzie ustalili konkretny dzień, w którym spotykali się ze swoimi przyjaciółmi, wymieniali się prezentami i dziękowali sobie wzajemnie za wspólne relacje. Najczęstszymi prezentami były kartki z podziękowaniami, kwiaty, a także bransoletki przyjaźni.

Ta nieoficjalna uroczystość szybko się przyjęła i niecałe 20 lat później, w roku 1958 w Paragwaju w już oficjalnie obchodzono Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Chociaż jest to święto o zasięgu ogólnoświatowym, każdy kraj obchodzi je w innym dniu. W Polsce przypada na 30 lipca.

clanek_001

Prawdziwi przyjaciele są jak szafran - cenni i drodzy.

Człowiek jest istotą społeczną, więc nieustannie poruszamy się wśród innych ludzi. Niezależnie od tego, czy są to obecni czy dawni koledzy czy sąsiedzi, mamy wielu znajomych, ale  prawdziwych przyjaciół tylko kilku. Oczywistą rzeczą jest, że prawdziwa przyjaźń jest o wiele cenniejsza niż powierzchowna znajomość. Z okazji Międzynarodowego Dnia Przyjaźni niech Twoi przyjaciele zobaczą, jak bardzo Ci na nich zależy.

Może Wam się przytrafiło, że mieliście bliskiego przyjaciela, ale Wasze drogi się rozeszły. To się zdarza i jest to całkiem naturalne. Gdy człowiek dorasta, zmienia miejsce zamieszkania, pracę a wtedy wszystko wokół niego ulega zmianie. Jeśli to dotyczy Ciebie, nie martw się, możesz skorzystać z Międzynarodowego Dnia Przyjaźni i dać swojemu staremu przyjacielowi do zrozumienia, że o nim nie zapomniałeś i że nadal jest Ci drogi.

clanek_002

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni przeznaczony jest zarówno dla tych przyjaciół, których widujesz na co dzień, jak i dla tych, którzy są daleko od Ciebie. W tym dniu bardzo lubimy spotykać się z przyjaciółmi z dzieciństwa. Nie ma nic lepszego niż spotkanie po latach i wspominanie dawnych czasów. 

Przykłady sławnych ludzi tworzących dobre przyjaźnie

Czy znasz przyjacielskie relacje między celebrytami? Na przykład słynne aktorki Salma Hayek i Penelope Cruz są przyjaciółkami na śmierć i życie. Znają się od ponad 20 lat. Nazywają siebie nawzajem huevo, co po hiszpańsku oznacza jajko.

Czy istnieje przyjaźń między mężczyzną a kobietą? George Clooney i Julia Roberts są dowodem na to, że tak. Są nierozłącznymi przyjaciółmi od 2011 roku, kiedy zagrali razem w Ryzykownej grze, i to nie tylko przed obiektywami fotografów, jak wiele celebrytów lubi udawać, ale także w prawdziwym życiu. Julia Roberts wielokrotnie to podkreślała w wywiadach.

Prawdopodobnie słyszałeś o kontrowersyjnym związku między Kate Winslet i Leonardo DiCaprio. Po raz pierwszy zagrali razem w Titanicu. W tamtym czasie, poza kamerą, nie znosili się nawzajem. Jednak pierwotna niechęć przerodziła się w bardzo ciepły związek. Dziś, są jednymi z najlepszych przyjaciół w Hollywood.

Mówiąc o przyjaciołach wśród celebrytów nie możemy zapomnieć o serii Przyjaciele. Ten popularny serial podbił serca widzów na całym świecie. Prawdopodobnie nie zdziwisz się, że główni bohaterowie są bliskimi przyjaciółmi w realnym życiu. Zwłaszcza Jennifer Aniston, która grała Rachel i Courtney Cox, grająca Monikę. Jedna bez drugiej się nie obejdzie.

clanek_003

Jakie są sposoby pozdrawiania między przyjaciółmi 

Niektórzy przyjaciele pozdrawiają się między sobą w specjalny sposób. Jako dzieci lubiliśmy wymyślać różne tajemnicze formy gestów, którymi witaliśmy się w naszych paczkach. W każdym kraju przyjaciele witają się w różny sposób. U nas to pocałunek w policzek lub uścisk dłoni. Jak to jest między przyjaciółmi w innych krajach? Przedstawiamy najciekawsze powitania..

  • W Tybecie witają się wystawiając języki. To dlatego, że w IX wieku żył zły król Lang Darma, który miał czarny język. Aby Tybetańczycy mieli pewność, że ich ukochana osoba nie jest jego reinkarnacją, muszą pokazywać język.
  • Bliscy przyjaciele i partnerzy biznesowi w Katarze, Jemenie, Omanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich pozdrawiają się lekko dotykając się nosami.
  • Dotykanie się nosami, niekiedy i czołami to zwyczaj również w Nowej Zelandii. Ta praktyka nazywa się hongi i zachowała się od rdzennych Maorysów. Bliscy przyjaciele i bliscy znajomi podczas tego aktu dzielą się oddechem. Hongi służy również do powitania wybitnego gościa.

clanek_004

  • Prawdopodobnie najczęstszym powitaniem jest uścisk dłoni. Przyjaciele na Bliskim Wschodzie pozdrawiają się tylko prawą rękę, ponieważ lewą uważają za nieczystą. Natomiast w Europie lewa ręka jest kojarzona z leworęcznością więc pozdrowienia wykonujemy tylko prawą ręką. W Chinach przyjaciele najczęściej witają się uściskiem dłoni, ale nigdy nie ściskają jej mocno. O ile w naszym kraju jest to oznaka szczerości i serdeczności, o tyle dla Chińczyków jest to próba pokazania siły. 
  • W Zimbabwe i Mozambiku powitanie jest szczególnie zabawne. Przyjaciele w Zimbabwe zwykle podają sobie ręce, a potem jeden klaszcze raz, a drugi przyjaciel - dwa razy. W północnym Mozambiku trzykrotnie biją brawo, zanim powiedzą moni (cześć w lokalnym dialekcie).
  • W Kambodży, Indiach, Nepalu, Laosie, Tajlandii i Japonii ludzie kłaniają się sobie. Najczęściej mają splecione dłonie, z wyjątkiem Japończyków których ręce są wzdłuż ciała. Pozycja rąk lub głębokość ukłonu pokazuje, jak bardzo zależy Ci na drugiej osobie. Tradycyjny ukłon zastępuje skinienie głową. Dzisiaj młodzi ludzie najczęściej witają swoich przyjaciół prostym skinieniem głowy. Ukłonów używają podczas oficjalnych imprez i jako wyraz szczególnego szacunku.
  • Chyba najbardziej podoba się nam powitanie wśród bliskich w Malezji. To stary gest, który dziś uważany jest za bardzo formalny. Starsze pokolenie nadal go używa, witając w ten sposób tych, na których im zależy. Gdy się spotykają, biorą rękę przyjaciela w swoje ręce, a potem swoje dłonie kładą na swoje serce. Tymi gestami okazują dobrą wolę i serdeczność. Przyjaciel powtarza to powitanie.

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Lubisz coś organizować? Zorganizuj wyjazd do miejsca, z którym związane są wasze wspólne wspomnienia. Może to być spacer po parku, w którym poznaliście się jako dzieci, staw, w którym razem pływaliście, lub inne wspólnie ulubione miejsce. Kiedy tam dotrzecie, zróbcie piknik. Przygotuj ulubioną butelkę wina i coś dobrego na ząb. Super, że to święto wypada w wakacje! Pogoda na pewno będzie Wam sprzyjać.

Jeśli wolisz spędzić ten dzień w domu, możesz zorganizować wieczór filmowy. Obejrzyjcie razem jakiś fajny film o przyjaźni, na przykład -  Małe kobietki, Panowie wolą blondynki z legendarną Marilyn Monroe, czy Thelma i Louise. Można to również połączyć z kolacją w popularnym lokalu. A może przygotujecie kolację razem w domu? To zależy tylko od Was.

Gorąco polecamy wspólne wyjazdy na imprezy kulturalne. W wielu teatrach nie grało się od ponad roku, dlatego latem nie będzie przerwy teatralnej. Masz świetną okazję kupić bilety na spektakl teatralny, operę czy balet. 

Jaki prezent wybrać dla przyjaciela lub przyjaciółki

Nie zapomnij na wspólne spotkanie przynieść jakiegoś prezentu, aby pokazać swojemu przyjacielowi, jak wiele dla Ciebie znaczy. Najpiękniejsze są prezenty od serca, które pokazują, że naprawdę nam na kimś zależy i że dobrze go znamy. Popularna jest tzw. biżuteria przyjaźni, bransoletki z podobnymi zdobieniami czy połówki wisiorków.

clanek_005

 A może spróbujecie upiec coś dobrego - tort, kołacz lub babeczki. Dodajcie składniki, które lubi Twój przyjaciel (orzechy nerkowca, jagody czy jabłka?). Nie jesteś mistrzem cukiernictwa i nie odważysz się zrobić coś skomplikowanego? Postaraj się zrobić prosty deser, w Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na proste desery.

Dobrym pomysłem są również oryginalne pudełka i opakowania. Możesz zamówić drewniane pudełko na ulubioną butelkę Twojego przyjaciela z motywem, który lubi. Czy to z serialu, filmu czy z ulubioną marką np. samochodu.

Chcielibyśmy również, polecić malowanie po numerach. Nie martw się, każdy sobie z nim poradzi i wcale nie musi umieć malować. W skrócie można powiedzieć, że są to kolorowanki dla dorosłych. To zabawna forma relaksu, która Twojego przyjaciela zaskoczy i zachwyci. Ponadto namalowany obraz powiesi w domu. Za każdym razem, gdy na niego popatrzy, będzie Ciebie wspominał.

clanek_006

Przygotowaliśmy dla Ciebie bogatą ofertę, w której na pewno znajdziesz to, co lubi Twój przyjaciel. Uszczęśliw go obrazem z jego ulubionym aktorem lub piosenkarzem. A może jest bardziej fanem przyrody, zwierząt, podróży lub książek? Mamy również obrazy z tematyką duchową. 

clanek_007

Oferujemy również obrazy z własnych zdjęć. Możesz zamówić u nas niestandardowy obraz zezdjęcia, które z przyjacielem lubicie. Może to być wspomnienie ze szkoły podstawowej, wspólnych wakacji czy imprezy na  basenie. Taki prezent to gwarantowany sukces.

clanek_008

Sentencje o przyjaźni

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przyjaźni do prezentu dla przyjaciela dodaj kartkę z życzeniami - takimi od serca. Jeśli zabrakło Ci pomysłów i nie masz talentu poetyckiego, użyj jednego z cytatów o przyjaźni. Przygotowaliśmy dla Ciebie te najpiękniejsze.

  • „Prawdziwy przyjaciel to ten, który przychodzi, gdy cały świat odchodzi”.
  • „Przyjaźń jest częścią ludzkiego szczęścia”.
  • „Przyjaźń jest jedynym spoiwem, które może utrzymać świat razem”

Przyjaźń wymaga, abyśmy o nią dbali całe życie. Bez troski więdnie jak kwiat. Niech twój przyjaciel wie, że go kochasz i myślisz o nim! Zaskocz go w tym roku w Międzynarodowym Dniu Przyjaźni. Życzymy Wam abyście wspólnie cieszyli się tym dniem. Miejcie wiele cennych wspomnień, które na zawsze pozostaną w waszej pamięci.