Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Modne i kreatywne hobby

Trendy mają swoje odzwierciedlenie nie tylko w świecie mody. Weszły one do wielu dziedzin, a zajęcia hobbystyczne nie są tu wyjątkiem. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się kreatywne hobby. Co je charakteryzuje i dlaczego są tak popularne? 

clanek_001

W dzisiejszym świecie nacisk kładzie się na wydajność i sukces. Z tego powodu wielu z nas jest pod dużą presją, a to zbiera żniwo na naszym samopoczuciu psychicznym i wewnętrznym spokoju. Aby zachować niezbędną równowagę, musimy znaleźć jakiś przyjemny odpoczynek. 

Oglądanie telewizji lub spanie mogą być dobrymi pomocnikami, ale nie zawsze są wystarczające. Kreatywne hobby takie jak malowanie po numerach, fotografika czy scrapbooking mogą być znacznie skuteczniejszym i ciekawszym źródłem relaksu i regeneracji. Dzięki nim mózg nie tylko odrywa się od świata zewnętrznego, ale jest też odpowiednio stymulowany. 

Tworzenie przynosi przyjemność i satysfakcję ze stworzonego dzieła. Cały ten proces prowadzi następnie do uwolnienia hormonów szczęścia, które wywołują w nas lepszy nastrój i zmieniają optykę, z jaką patrzymy na świat. 

Istnieje wiele kreatywnych hobby. Są wśród nich zarówno te klasyczne, jak i mniej tradycyjne. Dziś przyjrzymy się wspólnie tym, które ostatnio zyskują na popularności.

clanek_002

Malowanie po numerach

Pierwszym z modnych hobby, które cieszy się obecnie dużą popularnością jest malowanie po numerach. Nie każdy jest artystą, ale dzięki zestawom do malowania możesz łatwo się nim stać!

Malowanie po numerach przenosi na płótno najpiękniejsze dzieła sztuki i fotografie. Cały motyw podzielony jest na małe ponumerowane pola. Każdy numerek odpowiada konkretnemu kolorowi. Dzięki temu wiesz, które pole pomalować jakim kolorem. Z łatwością tworzysz piękne dzieło sztuki, które możesz powiesić w domu lub komuś podarować.

Aby ułatwić malowanie, zestawy zawierają wszystkie niezbędne elementy: płótno, zestaw pędzli, farby i arkusz kontrolny. Każdy może więc spróbować namalować ulubiony motyw lub stworzyć obraz na wzór największych artystów. Jako bonus zyskujesz rozładowanie stresu i napięcia.

clanek_003

Scrapbooking

Scrapbooking to połączenie dziennika i albumu ze zdjęciami w jedno wielkie dzieło sztuki. To bardzo fajny sposób, w jaki można zachować wspomnienia dla siebie i kolejnych pokoleń. W odróżnieniu od tradycyjnego albumu, można tutaj  wklejać nie tylko zdjęcia, ale także bilety czy inne wspomnienia z różnych miejsc. Dodatkowo można pisać spostrzeżenia, opowiadania, wierszyki a wszystko ozdabiać naklejkami lub brokatem.

Scrapbooking to naprawdę popularna forma twórczego relaksu. Nie trzeba się tu ograniczać - nie ma żadnych reguł, jeśli chodzi o organizowanie własnych wspomnień. 

clanek_004

Origami

Origami to kreatywne hobby, które wywodzi się z Japonii. Samo słowo "origami" oznacza "składanie papieru" i uważane jest także za sztukę. W procesie składania papieru można stworzyć naprawdę niesamowite przedmioty lub zwierzęta.

Znanym wszystkim przykładem origami jest składanie łódki z ćwiartki papieru. Osoby bardziej zaawansowane w origami tworzą znacznie bardziej skomplikowane motywy. Konieczność koncentracji i cierpliwości może być świetnym odstresowywaczem w codziennym życiu.

clanek_005

Amigurumi

Choć nazwa brzmi może pokracznie i mało znajomo, to amigurumi zna niemal każdy. Jest to technika wykonywania zabawek za pomocą szydełka. Jeśli nie masz nawet najmniejszego doświadczenia z dzierganiem czy szydełkowaniem, to nic nie szkodzi. Wszystkiego można się nauczyć, a właśnie poprzez stopniowe ćwiczenie i pogłębianie umiejętności, zapewniasz swojemu mózgowi świetny trening. Oprócz relaksu, taka forma wypoczynku wynagrodzi Ci również pięknymi wyrobami, które zachwycą Twoje otoczenie.

clanek_006

Carving

Carving, czyli wycinanie owoców i warzyw, to hobby, które przemawia do wszystkich miłośników jedzenia i jego serwowania. Z pomocą pięknie wyrzeźbionych potraw, każdemu posiłkowi można dodać świątecznej wykwintności i zdobyć uznanie wszystkich gości. Dodatkowo rzeźbienie pomaga w ćwiczeniu małych umiejętności motorycznych i trenuje wzrok. Opanowując tę technikę, staniesz się również mistrzem koncentracji i cierpliwości.

clanek_007

Tworzenie własnej biżuterii i ozdób

Jeśli nie masz odwagi zająć się żadnym z poprzednich hobby, to możesz spróbować zrobić własną biżuterię lub drobne dekoracje do domu. Trudność wykonania każdego elementu zależy tylko od Ciebie.

Wykonywanie biżuterii i ozdób to wspaniałe relaksujące zajęcie, które poprawia koncentrację, a gotowe produkty przynoszą poczucie radości. Z każdym nowym wytworem można obserwować postęp i doskonalenie. Możesz zacząć od prostych rzeczy, jak kolczyki, przez bardziej rozbudowane naszyjniki, po ozdobne łapacze snów.

clanek_008

Dlaczego warto znaleźć sobie kreatywne hobby

Kreatywne hobby nie tylko zapewnia relaks i dobry nastrój, ale poprawia również zdrowie fizyczne i psychiczne.

 • Zmniejsza stres i niepokój

  Dzięki temu, że twórcze hobby wymaga dużej koncentracji i kreatywności, pomaga oderwać myśli od rzeczywistości i odłożyć na bok rzeczy, które nas stresują lub wywołują niepokój. Więc nawet jeśli twoje nowe hobby będzie wymagało skupienia, to i tak odpoczniesz przy nim bardziej niż leżąc na kanapie.

 • Poprawia jakość snu

  Jeśli musicie się na czymś skupić przez dłuższy czas, znacznie łatwiej się zmęczycie, niż gdybyście bezmyślnie gapili się przed siebie. Ponadto wiele osób ma problemy z zasypianiem, ponieważ wieczorem hormon stresu (kortyzol), zaczyna przejmować kontrolę. Wiemy jednak, że kreatywne hobby może skutecznie zwalczać stres. Po godzinie malowania możesz iść do łóżka czując spokój i podekscytowanie swoimi postępami. Bo w przypadku malowania zobaczysz je bardzo szybko!

 • Zwiększa pewność siebie

  Do satysfakcjonującego życia potrzebujemy zdrowej pewności siebie. Trudno nam ją jednak zdobyć, jeśli czujemy, że w niczym się nie wyróżniamy i nie robimy nic ciekawego. Kreatywne hobby może to zmienić! Kiedy Twój dom zapełni się Twoimi obrazami, ludzie wokół ciebie szybko to zauważą i docenią.

  clanek_009

 • Wzmacnia samodyscyplinę

  Twórcze hobby wymaga organizacji, koncentracji i cierpliwości. Uczenie się tych rzeczy jest bardzo ważne, a to potem przeniesie się na inne czynności, które wykonujesz. Ponadto ważne jest wyznaczenie regularnych godzin na odpoczynek i przerwę od pracy. Hobby, które sprawia Ci przyjemność bardzo Ci w tym pomoże.

 • Korzystnie wpływa na pracę mózgu

  Kreatywne hobby trenuje mózg i pomaga w odnowieniu komórek mózgowych. Dodatkowo będziecie ćwiczyć zupełnie inne partie ciała niż te, do których jesteście przyzwyczajeni, przez co aktywujecie inne miejsca w mózgu. 

  Mózg czerpie korzyści z uczenia się. Pomaga to utrzymać jego witalność i zapobiega różnym chorobom neurodegeneracyjnym.

 • Poprawia zdrowie

  Lepsza jakość snu, zredukowanie stresu i lepsze funkcjonowanie mózgu może pomóc w wielu komplikacjach zdrowotnych. Jeśli dodatkowo wybierzesz hobby, które wymaga ruchu, korzyści dla zdrowia są zwielokrotnione. Fotografowanie na łonie natury czy taniec mogą być w tym celu świetne.

  clanek_010

 • Uczy szukać nowych rozwiązań 

  Czasem nabieracie ogromnej ochoty na tworzenie, ale po jakimś czasie nagle okazuje się, że nie idzie to tak gładko, jak sobie wyobrażaliście. Pędzel przejeżdża poza krawędź lub przypadkowo pomalujesz pole na zupełnie inny kolor. Po raz pierwszy zaczynasz panikować. Jednak po pewnym czasie znajdujesz rozwiązanie na te problemy i uczysz się na błędach.

  Dzięki temu uczysz się znajdować wyjście w sytuacjach problematycznych i stopniowo przenosisz tę umiejętność na życie codzienne. 

 • Może ujawnić zupełnie nowe umiejętności

  Nie będziesz wiedzieć, czy jesteś artystą, dopóki nie namalujesz swojego pierwszego obrazu. Z malowaniem po numerach można to odkryć bardzo szybko. Jeśli zainteresujesz się malarstwem i stwierdzisz, że masz wyczucie kolorów, możesz zamówić farby i czyste płótno i spróbować swoich sił w malowaniu własnego, całkowicie obrazu.

  clanek_011

Popraw swoją jakość życia dzięki Zuty

Kreatywne hobby cieszą się coraz większą popularnością. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ przynoszą one dla naszego ciała i umysłu cały szereg korzyści. Jednak częstą pułapką jest to, że te hobby są dość wymagające i zajmują sporo czasu, aby je opanować. Nie jest to prawdą w przypadku malowania po numerach.

Każdy może stworzyć piękne dzieło sztuki z Zuty. Jeśli nadal obawiasz się, że nie dasz rady malować po numerach, możesz wybrać na początek najniższy z pięciu poziomów trudności. Malowanie po numerach jak najbardziej nadaje się dla początkujących, którzy chcą zmienić sposób wykorzystania wolnego czasu i otworzyć drzwi do kreatywności. 

Z każdym nowym obrazem po numerach nabierzesz pewności siebie w malowaniu i stopniowo będziesz doskonalić swoją technikę malarską. W rezultacie możesz wkrótce spróbować namalować swój własny obraz. 

Jeśli oprócz bycia malarzem, jesteś również zapalonym fotografem, możesz stworzyć obraz po numerach ze swojej ulubionej fotografii. Dzięki czemu możesz przenieść piękno uchwycone na zdjęciu na płótno i stworzyć niepowtarzalny obraz, którego nie znajdziesz gdzie indziej.