Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Światowy Dzień Oceanów

Światowy Dzień Oceanów przypomina nam o ich znaczeniu. Przyjrzyjmy się znanym i mniej znanym faktom dotyczących mórz i oceanów. Porozmawiamy również o tym, jak ingerują w nasze życie i co możemy dla nich zrobić. Nie tylko mają kluczowe znaczenie dla życia jako takiego. Ponadto są pełne inspiracji i kojącego błękitu. Zaproś ocean do swojego domu i pozwól mu aby rozradował go wszystkimi  odcieniami błękitu. Wszystko dzięki malowaniu po numerach.

Oceany dookoła świata

Oceany (od greckiego Okeanos) pokrywają 71% powierzchni Ziemi. Zawierają zdecydowaną większość (97%) całej wody na Ziemi. Po raz pierwszy pojawiły się, kiedy powierzchnia Ziemi ochłodziła się, a para wodna z powietrza zamieniła się w ogromne ulewne deszcze. Mamy w sumie pięć oceanów:

 • Spokojny
 • Atlantycki
 • Indyjski
 • Południowy
 • Północny Arktyczny

Największym oceanem jest Pacyfik. Zajmuje jedną trzecią całkowitej powierzchni lądu. Znajdziesz na nim 25 000 wysp. To więcej niż we wszystkich pozostałych oceanach razem wziętych. Natomiast Ocean  Arktyczny  jest najmniejszy ze wszystkich.

clanek_001

Dlaczego morska woda je słona 

Woda morska składa się z dwóch głównych składników - czystej wody i rozpuszczonych w niej substancji. I to właśnie te substancje stanowią o jej zasoleniu. Pochodzą one z dwóch głównych źródeł. 

Niektóre pochodzą z rzek. Rzeki przepływając przez stały ląd wypłukują podczas swojej podróży sole i minerały, które są następnie wylewane wraz z rzeką do mórz i oceanów.

Druga grupa pochodzi z wnętrza ziemi. Substancje te przedostają się do oceanów i mórz z wulkanów. Najpierw wyrzucają je one do atmosfery, a stamtąd ponownie wpadają do wody w postaci śniegu i deszczu. Oceany mają największą aktywność wulkaniczną na ziemi.

Najniższy, najbardziej rozległy i najgłębszy

Najniższym punktem na Ziemi jest Morze Martwe w Izraelu. Leży 396 m poniżej poziomu morza. A dlaczego Martwe? Jest tak słone, że nie mogą w nim żyć żadne ryby ani rośliny. Żyje w nim tylko kilka odpornych bakterii. Ze względu na wysoką zawartość soli woda ma dużą gęstość. Nie da się w nim nurkować, ale można leżeć na jego powierzchni jak na leżaku.

Czy wiesz, że na dnie oceanu znajduje się największe pasmo górskie na świecie? To Grzbiet Śródoceaniczny. Znajduje się pod powierzchnią wody i ludzie jeszcze go nie zbadali, ale wiemy, że ma to wiele wspólnego z trzęsieniami ziemi i aktywnością wulkaniczną.

Najgłębszym miejscem na Ziemi jest depresja Challengera. Znajduje się w Oceanie Spokojnym w pobliżu Marianów. Ma głębokość 11034 m. Gdyby umieścić w nim Mount Everest, nadal zostałoby ponad dwa kilometry do dna. 

 

clanek_002

 

Czego (może) nie wiedzieliście o oceanach

 • Na Antarktydzie jest tyle lodu, ile wody w Oceanie Atlantyckim
 • Pod powierzchnią oceanu znajduje się od 50 do 80% życia na Ziemi
 • Do tej pory ludzie zbadali tylko 10% oceanów
 • Największy wulkan na świecie, Tamu Massif, znajduje się na oceanie i ma obszar Nowego Meksyku
 • W 1992 roku w morzu zaginęło 29 000 gumowych kaczek, do tej pory nie wszystkie z nich zostały odnalezione
 • Zatoka Fundy w pobliżu USA i Kanady ma największe przypływy na świecie, wznoszące się na wysokość 16 m

Światowy Dzień Oceanów przypomina nam o znaczeniu oceanów i mórz

Światowy Dzień Oceanów obchodzony jest 8 czerwca. Zostało to ogłoszone przez ONZ w 1992 roku podczas Konferencji na temat Środowiska i Rozwoju w stolicy Brazylii, Rio de Janeiro. Na poziomie międzynarodowym obchodzono go po raz pierwszy nieco później, bo w roku 2009. Z tej okazji szkoły i organizacje przygotowują imprezy i programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych.

Oceany są ważne nie tylko jako „masy wody”. Ich największa siła tkwi w różnorodności życia, które znajdziesz w tym ekosystemie. Istnieje prawie milion gatunków zwierząt i roślin, a jeszcze więcej bakterii i wirusów. Ale to nie wszystko – wciąż w pełni nie poznaliśmy dna mórz i oceanów. A ponieważ ludzie co roku kontynuują eksplorację głębin oceanów to znajdują tam tysiące nowych gatunków.

clanek_003

Dlaczego trzeba chronić oceany?

Ta bioróżnorodność jako całość tworzy życiodajne funkcje oceanu. Jedno nie działa bez drugiego. Nawet najmniejsza rybka czy pozornie nieistotna rafa koralowa jest częścią wyrafinowanego systemu. Choć może nam się wydawać, że ocean jest ogromny i nasze interwencje w żaden sposób na niego nie wpłyną, to tak nie jest.

Jeśli ta bioróżnorodność zostanie naruszona, cały system się zawali, przestanie działać, a oceany i morza przestaną pełnić funkcję, której my, ludzie, absolutnie  potrzebujemy. I to pomimo tego, że w oceanach nie mieszkamy i pozornie nie mamy z nimi nic wspólnego.

clanek_004

Jak ocean wpływa na nasze życie?

Dlaczego oceany są tak ważne? Choć może się nam wydawać, że nie mają wpływu na nasze życie, to tak nie jest. Wszyscy jesteśmy w jakiś sposób połączeni z oceanami. Od nich zależy stabilność klimatu i zdrowie wszystkich żywych istot.

Wpływają bezpośrednio na pogodę, pomagają rozprowadzać energię słoneczną i oczyszczają powietrze, ponieważ pochłaniają do 30% emisji dwutlenku węgla. Chociaż mówi się, że lasy deszczowe są płucami planety, oceany są znacznie ważniejsze. Wytwarzają od 70-80% tlenu na świecie. Tę funkcję pełnią rośliny morskie, a zwłaszcza glony. Krótko mówiąc, życie na Ziemi nie może się bez nich obejść.

Oceany w zagrożeniu

Oceany i morza są poważnie zagrożone z powodu działalności człowieka. Największe zagrożenia to:

 • zwiększona produkcja dwutlenku węgla w wyniku spalania paliw kopalnych
 • rosnąca temperatura oceanu
 • skażenie
 • nadmierne wyławianie

Ludzie spalają paliwa kopalne na coraz większą skalę, zwiększając tak emisję dwutlenku węgla. Ocean próbuje go wchłonąć, ale kończy mu się energia. Dzięki tej aktywności ulega zakwaszeniu. Zmiany jakości wody wpływają z kolei na cały ekosystem morski i życie w nim, zwłaszcza na koralowce, skorupiaki i plankton. Grozi im wyginięcie, co rozpoczyna katastrofę niczym domino. Zwierzęta te są podstawą morskiego łańcucha pokarmowego.

Zmiana klimatu wiąże się również ze stopniowym ociepleniem wód oceanicznych, co również ma negatywny wpływ na bioróżnorodność i zagraża niektórym gatunkom. Zanieczyszczenia powstają nie tylko w wyniku usuwania odpadów, ale także transportu. Nadmierny połów grozi z kolei wyginięciem niektórych gatunków – obecnie ze światowych zasobów ryb wyłowionych jest 70%.

clanek_005

3 wskazówki, jak zaangażować się w ochronę oceanów

Ty też możesz pomóc chronić oceany. I nawet nie musisz mieszkać w ich pobliżu. W dzisiejszym globalnym świecie wszyscy jesteśmy ze sobą ściśle powiązani. Przyjrzyjmy się, co możesz zmienić, aby zapewnić lepszą przyszłość swoim dzieciom.

Ogranicz tworzywa sztuczne. Zdecydowana większość z nich trafia do oceanów. Są tam setki tysięcy ton które  tworzą dużą wyspę na Oceanie Spokojnym, która jest już tak duża, że nazywa się ją Ósmym Kontynentem. Śmieci można znaleźć nawet w Rowie Maryjnym. A jeśli nie kończą  w oceanach, to tworzywa sztuczne są palone. Jest to również złe, ponieważ emisje powstające podczas utylizacji przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Jak zredukować tworzywa sztuczne? Możesz zacząć od prostych rzeczy:

 • na zakupy używaj tylko płóciennych torb
 • wypróbuj sklepy bez opakowań 
 • nie kupuj wody butelkowanej, ale pij z kranu 

Recykluj, jeśli tylko możesz. Recykling jest trochę kontrowersyjnym tematem i wiele osób nie wierzy, że jest on naprawdę dobry. Jednak plastik z recyklingu można wykorzystać nie tylko do produkcji nowych butelek, ale także wypełnienia kurtek zimowych. Nawet duże firmy odzieżowe idą z duchem czasu i produkują ubrania, buty i akcesoria z materiałów pochodzących z recyklingu.

Tworzywa sztuczne zdecydowanie nie podlegają amortyzacji, ale można je ponownie wykorzystać. Możesz spróbować ponownie wykorzystać nie tylko plastik, ale także inne materiały. One również trafiają do oceanów. Szukaj nowych zastosowań dla pozornie wyrzuconych przedmiotów w swoim domu i produkuj jak najmniej odpadów.

clanek_006

Miłośnikom i obrońcom oceanu nie może zabraknąć w domu kawałka morza

Jeśli jesteś fanem mórz i oceanów, udekoruj swój dom motywami z naszej oferty malowania po numerach. Zamiast tandetnych i bezsensownych dekoracji z sieci handlowych, sięgnij raczej po coś, co ma duszę. 

Czy wiesz, że kolor niebieski ma działanie lecznicze i uspokajające? Malowanie zapewni Ci rozrywkę i poprawi nastrój. Podobnie jak widok tafli morza, obraz z motywami morskimi wyczaruje w Twoim domu kojącą i przyjemną atmosferę. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się powiesić obraz w salonie, jadalni czy sypialni.

Przywołaj wspomnienia z wakacji obrazem Miasteczko w zatoce. Wystarczy na niego spojrzeć, a od razu ożyją miłe letnie wspomnienia. Usłyszysz szum fal obmywających plażę i krzyki mew nad sobą. Odłóż zmartwienia i zrelaksuj się w ulubionym kurorcie.

clanek_007

Ocean to nie tylko spokojna woda i odpoczynek. Jego wody są pełne nieokiełznanej energii i mocy. Jest wolny i nie da się kontrolować. Wzburzone morze ma w sobie coś magicznego, co zawsze przyciągało malarzy i pisarzy. Daj się zainspirować.

clanek_008

Oceany i morza są ogromne, prawie nieskończone dla ludzkiego oka. Są nieprzewidywalne, pełne przygód i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Na ich powierzchni miało miejsce wiele bitew morskich. Podróżowaliśmy po nich, dokonywaliśmy wielu odkryć i handlowaliśmy. Jeśli jesteś fanem żeglarzy, poszukiwaczy przygód i odkrywców, namaluj Żaglowiec na otwartym morzu. Wyobraź sobie, że Ty również wyruszasz w podróż, która przejdzie do historii.

clanek_009

Żaglowce to dumni królowie mórz. Dlatego mamy ich w ofercie więcej. Szukasz idealnej dekoracji  do swojego gabinetu? Udekoruj go obrazem Statki  na otwartym morzu w kombinacji jasnych zimnych kolorów i bieli. Pobudzają kreatywność, przynosząc wiele inspiracji a dodatkowo wzmacniają koncentrację. O wiele łatwiej będzie Ci pracować.

clanek_010

Jeśli chcesz zrobić coś, aby chronić morza i oceany, udostępnij ten artykuł znajomym. Każdy powinien wiedzieć, jak ważne są oceany i jaką rolę odgrywają w naszym życiu. Życzymy pięknego Światowego Dnia Oceanów!