Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Secesja, styl artystyczny, który zmienił historię sztuki

Secesja to fascynujący styl artystyczny. Charakteryzuje się harmonią i perfekcją. Kto nie zna portretów uwodzicielskich dam zwieńczonych kwiatami lub morską pianą? Dowiedz się, dlaczego obchodzony jest Światowy Dzień Secesji. Mamy również świetną wiadomość dla wszystkich fanów tego nurtu. Dzięki malowaniu po numerach możesz mieć w domu secesyjny obraz. 

Kiedy i dlaczego obchodzony jest Światowy Dzień Secesji

Dzień secesji przypada na 10 czerwca. Po raz pierwszy obchodzono go w 2013 roku w Muzeum Sztuki Stosowanej w Budapeszcie. Budynek ten to klejnot węgierskiej secesji, który wygląda jak z bajki i z daleka przyciąga spojrzenia turystów. Wznosi się nad nim charakterystyczny zielony dach ozdobiony motywami orientalnymi. To naprawdę wyjątkowe dzieło architektury secesyjnej zaprojektował sam Ödön Lechner, pionier tego stylu na Węgrzech. Dzień 10 czerwca został wybrany na Światowy Dzień Secesji na cześć dwóch dżentelmenów, którzy nadali temu nowatorskiemu stylowi wyraz i oblicze. Tego dnia bowiem zmarł nie tylko Mistrz Lechner, ale również genialny modernista Antonio Gaudi, który również przyczynił się do rozkwitu tego nurtu.

Secesja (za granicą bardziej znana pod terminem Art Nouveau) to styl artystyczny, który podbił Europę i Amerykę Północną na przełomie XIX i XX wieku.

We Francji secesja zyskała miano Art Nouveau (nowa sztuka). Terminu tego użył prawdopodobnie po raz pierwszy Henry van de Velde w eseju Deblaiment d'art (1894), jednak spopularyzowało go otwarcie rok później w Paryżu salonu Salomona Binga o nazwie L'Art Nouveau. Właściciel nie był wtedy nawet świadomy, że w jego małej galerii pisana jest historia. Według jego słów, chciał tylko dać przestrzeń młodym artystom.

clanek_001

Jak zwykle początki nie były łatwe. Był to nowy styl wymyślony przez młodych i odważnych innowatorów, których nie zadowalały stare i skostniałe style propagowane na akademii sztuk pięknych. Ci młodzi ludzie zapragnęli czegoś nowego i świeżego. Nowa era stawiała przed artystami nowe wyzwania, a ci wizjonerzy nie bali się ich przyjmować i odpowiadać na nie. Nie bez powodu termin secesja oznacza rezygnację lub odejście.

Czy wiesz, że secesja była pierwszym tak typowym dla XX wieku stylem sztuki nowoczesnej? Gdyby nie geniusze secesji, nie moglibyśmy dziś cieszyć się dziełami kubistycznymi, dekadenckimi, symbolistycznymi i innymi.

Pierwszy wielki sukces secesja odniosła w roku 1900. W tym czasie w Paryżu odbyła się Exposition Universelle. Nowy styl ukazał się na niej w całej okazałości, nie tylko jako nurt w sztuce, ale także jako styl, który był obecny wszędzie.

Oprócz odwagi i pionierstwa charakterystyczne dla secesji jest również jej wszechobecność. Starała się przeniknąć do każdego aspektu ludzkiego życia. Wszystko było secesyjne: architektura, malarstwo, rzeźba, ale także moda, sztuka dekoracyjna czy przedmioty codziennego użytku. 

4 główne cechy secesji

Jak scharakteryzowalibyśmy secesję?  Prawdopodobnie najważniejszymi cechami secesji są dekoracyjność i ornamentyka. Wszechobecne krzywe, które się harmonijnie przeplatają. Z pewnością zauważyliście również motywy natury, które się nieustannie powtarzają: liście, kwiaty, ale także ciała ludzi czy zwierząt. Budynki, obrazy czy posągi w stylu secesyjnym zdają się żyć własnym życiem.

Skąd wzięła się fascynacja tymi naturalnymi wzorami? Secesja opierała się na brytyjskim ruchu Arts and Crafts, który zaczął się pojawiać się podczas rewolucji przemysłowej. Masowa produkcja ubrań sprawiała, że ich walory estetyczne były słabe. Arts and Crafts postanowiło ożywić branżę projektową i zaczęło wykorzystywać dekoracje i wzory kwiatowe. Secesja to przejęła, ale zastosowała na znacznie szerszą skalę i to nie tylko w modzie.

clanek_002

Trzecią najważniejszą cechą secesji są kolory. Ten styl uwielbia delikatne i nieco nietypowe odcienie, wkomponowane zawsze w idealną, zwartą całość. Artyści secesyjni stosowali zasadę harmonii i kontrastu. Choć ich dzieła mogą wydawać się proste a zestawienia kolorystyczne nieskomplikowane, wierzcie mi, za tym kryje się cała nauka.

Na koniec nie możemy zapomnieć o zamiłowaniu do nowych materiałów. Artyści zaczęli używać żelaza, stali, betonu i szkła. Łączyli je na różne sposoby tworząc fantastyczne sceny prosto z natury.

Styl, który kochał piękno i kobiety

Secesja uwielbiała harmonię i piękno. Wszystko było idealnie wyważone i miłe dla oka. Sceny secesyjne często przypominają wyśniony krajobraz. Są tajemnicze i tak dziwnie niedostępne. Jednocześnie jednak pełne emocji i uczuć z lekkim zabarwieniem erotycznym. Motywy przewodnie są pełne wdzięku o doskonałych proporcjach i zawsze dopełnione gustownymi ornamentami z kwiatów czy morskich fal. Głównym motywem w secesji natomiast jest często kobieta.

Dla secesyjnego artysty to bowiem dama była nosicielką i ucieleśnieniem piękna. Kobiece włosy i ciało są popularnym tematem obrazów i rzeźb secesyjnych. Jednak secesyjna dama nie była przestraszoną księżniczką uwięźioną w wieży. Była kobietą postępową, spoglądając odważnie, nawet nieco wyzywająco, wprost. Była pewna siebie, niezależna i znała swoją siłę. Nie wstydziła się swej pasji, jak w artystycznych stylach minionych wieków.

clanek_003

Również moda secesyjna podkreślała i opiewała kobiece piękno. Długie lejące się suknie z wąską talią, pobudzały wyobraźnię i podkreślały kobiece kształty, jak na przykład na obrazach Muchy. 

Rewolucyjne przedstawienie kobiety było wielkim sukcesem. Wkrótce przedsiębiorcy zauważyli potencjał sztuki secesyjnej, a zwłaszcza secesyjnej damy. Po raz pierwszy w historii do celów reklamowych wykorzystano portret z zabarwieniem seksualnym, jak na przykład słynne plakaty Alfonsa Muchy. Inni projektanci i artyści również podjęli ten temat. Nagle wszędzie pojawiły się plakaty z kobietami reklamującymi na przykład kawę, likiery, rowery lub żelazka. I był to wielki sukces.

Malowanie po numerach dla miłośników secesji

Jeśli i Ty uległeś uwodzicielskim kształtom i dekoracyjnej harmonii stylu secesyjnego, zaproś do swojego domu jedną z eleganckich dam secesyjnych. Ożywią one Twój salon lub sypialnię i będą Cię inspirować każdego dnia.

Ponieważ oryginały są niedostępne, a zwykła reprodukcja nie jest dobrym rozwiązaniem, spróbuj malowania po numerach! Dzięki tej twórczej i relaksującej czynności możesz wczuć się w rolę secesyjnych artystów, którzy zmienili historię sztuki. W naszej ofercie znajdziecie Państwo kilka motywów czeskich geniuszy secesyjnych takich jak Alfons Mucha i Gustav Klimt.

Obraz zatytułowany Wiosna jest jednym z najpopularniejszych dzieł Muchy. Znajdziesz w nim wszystko, co jest kluczem do secesyjnej harmonii. Delikatne kolory, bogate ornamenty, kwiaty, wdzięczne linie i piękną, dumną kobietę, która emanuje pewnością siebie. Powieś ten obraz w pobliżu miejsca, w którym rano przygotowujesz się do pracy, gdzie się na przykład ubierasz i malujesz. Zobaczysz, że zyskasz tę pewność siebie, która dosłownie z niej emanuje.

clanek_004

Obraz Marzenie reprezentuje doskonałość zarówno w sztuce zdobniczej, jak i proporcjach obrazu. Kobieta na obrazie zaprasza widza do przekartkowania jej wymarzonej książki, która spoczywa na jej kolanach. Za nią jest mnóstwo kwiatów. Obraz jest harmonijny i uspokajający. Trudno o lepszą dekorację, która wywołałaby spokojny sen.

clanek_005

Lato jest wesołe, pełne życia i energii. Tak jak ten obraz. Kobieta na nim zaprasza do przyłączenia się do wspólnego spaceru po polu, na którym dojrzewają kłosy i rosną czerwone maki. Jeśli powiesisz Lato w swoim domu, odpędzi ono wszystkie chmury. Wystarczy jedno spojrzenie a natychmiast powrócą wspomnienia słonecznych i beztroskich letnich dni.

clanek_006

Wspaniale zdobiona korona i potargane włosy - to jest dokładnie to, co zainteresuje Cię w Zodiaku Muchy. Kobieta uśmiecha się tajemniczo, a za nią widać znaki Zodiaku. Podczas malowania użyjesz delikatnych kolorów, które współgrają ze sobą w idealnej harmonii. Ten obraz wywołuje przyjemną atmosferę bez względu na to, gdzie zdecydujesz się go powiesić, a jednocześnie przyciągnie wzrok każdego gościa.

clanek_007

Gustav Klimt miał predestynowaną karierę jako złotnik i grawer. W młodym wieku wykazał się jednak talentem do rysowania. Jego najbardziej znanym dziełem jest Pocałunek. Ten obraz urzekł świat. Jest delikatny a zarówno pełen emocji i pasji. Pocałunek wniesie do Twojego domu czułość, miłość i romantykę. Pomaluj ten niezwykły obraz, inspirowany mozaikami z włoskiej Rawenny. 

clanek_008

Spraw  sobie radość z okazji Światowego Dnia Secesji i kup kawałek tego magicznego stylu artystycznego. Dzięki malowaniu po numerach wprowadzisz do swojego domu harmonię i przyjemną atmosferę, która nigdy go nie opuści.