Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Światowy Dzień Pocałunku

Czy wiesz, że nawet pocałunek ma swoje święto? Obchodzone jest 6 lipca każdego roku. To dzień, w którym podziwiamy pocałunek jako naturalny i piękny wyraz uczucia. Pocałunek jest tematem wielu dzieł sztuki, niektóre z których można nawet namalować, malując po numerach na płótnach z ZUTY.

clanek_001

Dlaczego właściwie się całujemy?

Gdybyśmy zadali to pytanie w ankiecie, większość odpowiedzi prawdopodobnie zawierałaby wyrażenia takie jak: z miłości do siebie, jako wyraz emocji, w przyjacielskim pozdrowieniu lub na pożegnanie. Jednak naukowcy i psychologowie, którzy poddali tak piękną rzecz, jak pocałunek, badaniom naukowym, mają inne odpowiedzi.

Pochodzenie pocałunku według Zygmunta Freuda

Ten słynny psychoanalityk twierdził, że pocałunek odnosi się do przyjemnych uczuć, jakie odczuwaliśmy jako niemowlęta, przy karmieniu piersią. Pewne jest, że usta noworodka mocno angażują się podczas ssania pokarmu z  piersi matki, podobnie jak podczas namiętnego pocałunku.

Teoria pocałunku według Ingelora Ebbefed

W przeciwieństwie do Freuda, niemiecki naukowiec - pani Ingelore Ebbefed, według której przyjemny zwyczaj całowania jest związany z zachowaniem zwierząt, które wąchają się nawzajem. 

Nie wiemy, do jakiej teorii się skłaniasz, a może masz własną teorię. Dla nas badanie antropologicznych podstaw pocałunku jest marnowaniem czasu. Kiedy zamierzasz pocałować swego męża, żonę, swoje dzieci lub mamę, na pewno nie myślisz o tym, jak miło było, gdy mama karmiła cię piersią, ani jak zwierzęta świetnie się bawią przy tym całym obwąchiwaniu.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego się całujemy, jest znacznie prostsza: bo się kochamy. To takie proste. Powinniśmy całować się często, nie tylko w Światowy Dzień Pocałunku. Dlaczego?

Pocałunek - przyjemny i pożyteczny

Osoby, które lubią się całować, mają z tego duże korzyści. Jak dokładnie pocałunki ulepszają nasze życie?

clanek_002

  • Całowanie wyzwala produkcję hormonu dopaminy. Zaliczamy ją do tzw. hormonów szczęścia. Jej niedobór w organizmie powoduje różne niekorzystne stany jak np. depresja czy nawet ataki paniki.Te przypadłości leczy endokrynolog, głównie za pomocą leków. Całowanie zaś uzupełnia  poziom dopaminy i działa jak bajkowy eliksir szczęścia.
  • Całowanie wzmacnia kontakty społeczne. W niektórych kulturach pocałunek jest częścią zwykłego powitania. Zwyczaj ten jest znany też w naszym kraju. Polacy na powitanie całują się najczęściej przelotnym pocałunkiem w policzek. 
  • Podczas całowania angażujemy nawet do 30 mięśni twarzy. Oczywiście nie można tego traktować jako substytutu ćwiczeń fizycznych, gdyż chodzi głównie o rozciąganie i wzmacnianie grup mięśniowych na twarzy, ale i to się liczy.
  • Spalasz kalorie. Kalorie są spalane podczas każdej aktywności. Nawet jeśli intensywnie myślisz o jakimś problemie. Za minutę całowania możesz spalić do 20 kalorii. Nie jest to więc przepis na odchudzanie, ale bardzo przyjemny sposób na spalanie kategorii.
  • Zapobiega infekcjom jamy ustnej i próchnicy. Podczas całowania, zwłaszcza pocałunków francuskich, Ty i Twój partner wymieniacie między sobą tysiące bakterii. Organizm uczy się na nie reagować i w niektórych przypadkach wykorzystuje je do zwalczania własnych szkodliwych bakterii.

Być może nie wymieniliśmy wszystkich korzystnych efektów pocałunku, ale wszystkie przeważy fakt, że pocałunek jest po prostu przyjemny.

Pocałunki w bajkach, podświadomości i sztuce

Pocałunkom przypisuje się magiczną moc. W końcu w bajkach jedynym sposobem na złamanie klątwy jest pocałunek. A jak to się dzieje, że żaby zamieniają się w księciów? Dzięki pocałunkowi!

Żaden ślub nie byłby kompletny bez pocałunku. Pocałunek nowożeńców jest tak ważnym  momentem, że jeśli fotografowi nie uda się go odpowiednio uchwycić, zawsze poprosi o jego powtórzenie.

Całowanie jest tak inspirujące, że jest tematem wielu słynnych dzieł sztuki. Pieśni i wiersze, posągi i rzeźby, obrazy, fotografie, filmy, a także opowieści ludowe i bajki celebrują pocałunek jako wspaniały wyraz miłości i intymności. W ZUTY oferujemy kilka obrazów pocałunków, które można malować po numerów. Po namalowaniu możesz powiesić swój piękny obraz na ścianę.

Pocałunek Gustava Klimta

Nie możemy wybrać nic lepszego od, prawdopodobnie najsłynniejszego, obrazu Gustava Klimta - Pocałunek. Ten piękny secesyjny obraz, namalowany przez Ciebie, może teraz ozdobić ściany Twojego pokoju.

clanek_003


Ciesz się więc dniem pełnym pocałunków, może nawet z romantycznymi obrazami z ZUTY. A co najważniejsze - nie zapomnij dziś kogoś pocałować!