Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Świętujcie Światowy Dzień UFO. Poznaj to fenomenalne i tajemnicze zjawisko.

Każdego lata obchodzony jest Światowy Dzień UFO. Czy ty też jesteś miłośnikiem tajemnych rzeczy?  Z okazji tego dnia przygotowaliśmy dla Was artykuł o zjawisku UFO, które porusza się na pograniczu nauki i wiedzy tajemnej. Dowiedz się, dlaczego i jak obchodzony jest ten dzień. Poznaj fascynującą historię tego zjawiska. A jeśli zaliczasz się do miłośników kosmosu, spróbuj malowanie po numerach. Mamy dla Ciebie obrazy z tematyką która Cię uszczęśliwi.

 Co to właściwie jest UFO?

 UFO oznacza Niezidentyfikowane Obiekty Latające. W praktyce są to sytuacje, w których obserwator widział zjawiska, których nie potrafi racjonalnie wyjaśnić. Najczęściej UFO kojarzy nam się z latającymi spodkami i oczywiście kosmitami. Ale o co tak naprawdę chodzi?

 UFO zwróciło uwagę mediów i opinii publicznej po II wojnie światowej, gdy nagle pojawiły się doniesienia o jego  występowaniu, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. W końcu jednak wszystkie kraje na świecie zaczęły zgłaszać pojawianie się UFO. Zdaniem ekspertów zdecydowaną większość zgłaszanych obserwacji można wyjaśnić (90 do 97%). Jednak reszta pozostaje owiana tajemnicą i nawet naukowcy nie potrafią sobie z tym poradzić

clanek_001

Na granicy spekulacji i rozumu

UFO to wielka sensacja, która drażni ludzką wyobraźnię od prawie 100 lat. Poza oficjalną klasyfikacją, właściwie czym może być UFO?

Oto parę przykładów wyjaśnień, czym jest UFO

 • kulista błyskawica
 • rakiety lub satelity, które znikają w atmosferze
 • ciała astronomiczne
 • błąd lub celowe fałszowanie dowodów
 • halucynacje

Wielu naukowców uważa, że ​​UFO to kulista błyskawica. Jest to bardzo szczególne zjawisko atmosferyczne, które nawet dzisiaj nie jest wystarczająco wyjaśnione. Choć badacze kojarzą je z burzą, zawsze pojawia się nieco dłużej niż klasyczna błyskawica, która znika w ułamku sekundy. Według obserwatorów kulista błyskawicę jest widać znacznie dłużej. Ponadto ma specjalny kształt, jasność i różne rozmiary. Tajemnicze w tym jest również to, że fizykom nie udało się stworzyć jej sztucznie w laboratorium, w przeciwieństwie do zwykłej błyskawicy.

Niektórzy naukowcy łączą również UFO z inną tajemnicą -  kręgami w polach ze zbożem. Jednakże często jest to dzieło człowieka lub łownej zwierzyny choć niektóre przypadki- pochodzenia tych kręgów - nie zostały wyjaśnione. Ludzie często wierzą, że kręgi na polach ze zbożem to robota UFO lub obcych statków kosmicznych.

clanek_002

Według niektórych naukowców kręgi zbożowe mogą powstawać dzięki tzw. formacjom plazmowym, do których należą np. błyskawice kuliste. Jak widać, z pewnego punktu widzenia wszystko do siebie pasuje. UFO to kuliste błyskawice a za kręgi zbożowe odpowiadają właśnie one. Jest to jednak tylko jedno z dziesiątek wyjaśnień, jakie możesz wymyślić. Niezbyt satysfakcjonujące, prawda?

Dużo bardziej pikantne są tak zwane wyjaśnienia spekulacyjne. Zgodnie z tymi przypuszczeniami, UFO to:

 • nowa technologia trzymana w tajemnicy przez rząd (samoloty, broń itp.),
 • obcy, istoty z innych planet
 • wizyty ludzi z przyszłości lub z przestrzeni równoległych

Te i inne, nawet bardziej szalone wyjaśnienia, często należą do różnych teorii spiskowych. Nie są oparte na faktach  a wywodzą się wyłącznie z ludzkiej wyobraźni. Przynajmniej tak mówią oficjalne źródła. Ale jak widać, nawet sami naukowcy nie znają prawdy o UFO.

Najsłynniejsze przypadki UFO

Pierwszy przypadek, w którym UFO stało się znane opinii publicznej, miał miejsce w 1947 roku. 24 czerwca amerykański biznesmen Kenneth Arnold zobaczył dziewięć obiektów unoszących się nad Waszyngtonem. Leciały z ogromną prędkością. Wyglądały jak dyski i poruszały się jak latające spodki, znane również jako frisbee. Prasa nazwała wtedy nieznane przedmioty latającymi spodkami.

Drugi, bardzo kontrowersyjny przypadek, miał miejsce 2 lipca 1947 roku, nigdzie indziej, jak w tajemniczym i niesławą okrytym -  Roswell w Nowym Meksyku. Otóż miejscowi zobaczyli na niebie latający obiekt w kształcie dysku. Ale to nie wszystko. Urządzenie się rozbiło, a miejscowy rolnik znalazł jego wrak na swojej ziemi. Jako uczciwy obywatel amerykański natychmiast zgłosił znalezisko na policję. To, co nastąpiło dalej, wciąż karmi wyobraźnię wszystkich miłośników science fiction.

clanek_003

Policja wraz z wojskiem natychmiast zabezpieczyła teren. Próbowali zatrzeć ślady. Wrak zniknął w ciągu kilku godzin. Armia postępowała bardzo ostrożnie, starając się wszystko trzymać w tajemnicy przed prasą i opinią publiczną. Potem jednak wydali kilka sprzecznych oświadczeń prasowych.

Początkowo nazywali incydent katastrofą prawdziwego latającego spodka. Następnego dnia oświadczenie odwołali, twierdząc, że była to katastrofa balonu meteorologicznego. Prawie 50 lat później ponownie zakwestionowali, że był to upadek urządzenia szpiegowskiego. Tak czy inaczej, ludowa fantazja tego wydarzenia żyje do dziś. Wydarzenia w Roswell zainspirowały wiele książek, komiksów, seriali i kultowych filmów.

Światowy dzień UFO

Światowy Dzień UFO nawiązuje do  wydarzeń w Roswell, które co roku przypomina. Jednak niektóre grupy świętują już 24 czerwca, odnosząc się do obserwacji Kennetha Arnolda w stanie Waszyngton. Jednak najczęstszą datą jest 2 lipca.

clanek_004

Jaki jest cel tego dnia? Zwolennicy UFO próbują zapoznać opinię publiczną zproblematyką niezidentyfikowanych obiektów latających. Dzień ten jest organizowany przez Światową Organizację Dnia UFO (World UFO Day Organization – WUFODO). 

Oczywiste jest, że oprócz dziwnych obiektów na niebie, głównym tematem debaty są istoty pozaziemskie i inteligentne życie poza naszą planetą. Wszyscy fani UFO, którzy obchodzą ten dzień, organizując różne imprezy  chcą, aby opinia publiczna zadała sobie pytanie: "Czy naprawdę jesteśmy sami w kosmosie?"

W tym samym czasie WUFODO naciska na rząd (najaktywniejsi są aktywiści w USA), aby ujawnił wszystkie tajne akta związane z UFO. Na przykład kontrowersyjny obszar 51 w Nevadzie. Oficjalnie jest to baza lotnicza, ale ponieważ jest owiana tajemnicą i nikt tak naprawdę nie wie, co dzieje się za jej murami, duża część społeczeństwa uważa, że ​​się tam:

 • spotykają kosmici
 • ukrywają dowody obcych
 • więźni prawdziwych kosmitów

Kilka dziwnych materiałów i świadectw uniknęło ze Strefy 51. Na przykład były robotnik Robert Lazar pojawił się w telewizji w 1989 roku, twierdząc, że w bazie ukrywa się nie tylko statki kosmiczne, ale nawet prawdziwych kosmitów. Podobno udało im się uciec z bazy, zabijając grupę naukowców.

Ale najbardziej znany jest tak zwany Wywiad z Obcym. Podobno został skradziony i przemycony z bazy w 1996 roku przez tajemniczego mężczyznę, który w mediach używał pseudonimu Victor. Nagranie pokazuje głowę kosmity komunikującą się telepatycznie z obecnymi tam żołnierzami i naukowcami. Nagranie znane jest jako Area 51: The Alien Interview.

Jak się obchodzi światowy dzień UFO

Zgodnie ze statutem WUFODO najlepszym sposobem na świętowanie Światowego Dnia UFO jest zebranie się w dużych grupach i obserwacja nocnego nieba. Zachęcają ludzi do uważnego obserwowania nieba i prób identyfikacji UFO. Według WUFODO ważne jest, abyśmy jako ludzie pokazali gościom z innych planet, że są mile widziani na Ziemi i że czekamy na spotkanie z nimi.

clanek_005

Fani UFO, zróbcie sobie radość!

Żaden miłośnik UFO nie może przegapić kosmicznej dekoracji pokoju. W naszym sklepie znajdziesz kilka kosmicznych motywów, które będą prawdziwą ozdobą mieszkania miłośnika tajemnic.

Jeśli kiedyś również marzyłeś o zostaniu sławnym astronautą, namaluj sobie obraz Wszechświata i kosmonauci. Dzięki niemu będziesz mógł przenieść się w miejsce, które zawsze Cię przyciągało. Co kryje się za tajemnicami kosmicznej nieskończoności? Doświadcz nieważkości i ciesz się jazdą po orbicie, gdy tylko spojrzysz na swoje dzieło.

clanek_008

Planeta z kosmonautami idealnie pasuje do każdego nowoczesnego mieszkania. Możesz powiesić ją to w salonie lub w sypialni. Unieś się w polu grawitacyjnym nieznanej planety i zafunduj sobie łyk przygody w zaciszu swojej kanapy lub łóżka. Kto powiedział, że nie możesz zostać astronautą? Dzięki naszemu obrazowi nie musisz nawet poddawać się wymagającym testom.

clanek_009

Ciesz się Światowym Dniem UFO. Nie zapomnij wyposażyć się w niezawodny sprzęt obserwacyjny i wygodne siedzisko. Może właśnie w tym roku zobaczysz jakiś tajemniczy obiekt. Trzymamy kciuki!