Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Światowy Dzień Wody

Woda to podstawa wszelkiego życia. Woda jest konieczna do wszystkich procesów związanych z tworzeniem i podtrzymywaniem życia. Jej wagę i znaczenie przypominamy sobie każdego roku 22 marca. Na ten dzień przypada Światowy Dzień Wody.

clanek_001

Gospodarka wodna

Żyjemy w kraju, w którym jest pod dostatkiem wody. Czasami zdarza się, że poziom rzek i wód gruntowych spada i trzeba zmniejszyć jej zużycie, ale najczęściej chodzi o ograniczenie luksusu, jak np. nie napełnianie basenu czy zraszanie ogrodu.

W zasadzie jednak nie cierpimy na brak wody. Stąd też jej zbyt nie oszczędzamy. W niektórych krajach jest nie do pomyślenia, że ​​w pitnej wodzie bierzemy prysznic, myjemy nią podłogę, a nawet spłukujemy toalety. Przeprojektowanie systemu wodociągów, tak aby w większym stopniu wykorzystywana była woda użytkowa pozwoliłoby zaoszczędzić znaczną ilość wody pitnej, ale jest to zbyt kosztowne.

Statystyczny Polak zużywa 150 litrów wody dziennie, a zużycie wody rośnie z roku na rok. Zalecana ilość wody do wypicia to co najmniej 2 litry dziennie. Szokująca jest rozbieżność w ilości wody pitnej, zużytej przez jedną osobę, w porównaniu z tym, jak niewiele jej w rzeczywistości wypijemy? 

Światowy Dzień Wody przypominać, że wodę należy oszczędzać. Pamiętajmy, że ponad 10%  ludzi na świecie nie ma czystej wody pitnej!

Zanieczyszczenie środowiska, globalne ocieplenie i inne problemy

Sama ilość wody na Ziemi się zbytnio nie zmienia. Jednak problem stanowi zanieczyszczenie środowiska a w efekcie skażenie wody, która nie nadaje się już do picia.

clanek_002

Stwarza to paradoks. Ponieważ woda z kranu nie nadaje się do picia, kupujemy wodę butelkowaną, wyrzucone plastikowe opakowania w efekcie docierają do źródeł pitnej wody, zanieczyszczając ją a ona przestaje być zdatna do picia.

Ogromny ubytek wody można obserwować na przykładzie Morza Aralskiego, które prawie zniknęło:

AralSea1989_2014

Pamiętajmy o wodzie przynajmniej raz w roku

W normalnym zgiełku pracy nie mamy czasu, aby się zatrzymać i pomyśleć trochę o czymś tak „zwyczajnym” jak woda. Ale jeśli nie zmienimy naszych postaw i przyzwyczajeń, wkrótce będziemy myśleć o wodzie znacznie częściej i z większym niepokojem.

Przyjmij wyzwanie - zdecyduj się zmienić choć jedną rzecz, która dotyczy zużycia wody? Na przykład nie myj samochodu przed wężem przed domem, ale w myjni, w sposób o wiele przyjaźniejszy dla natury.

Zamiast pełnej wanny spróbuj się przerzucić na prysznic - to spora różnica w zużyciu wody. Poza tym prysznic jest zdrowszy.

Nawet w przypadku farb na bazie wody najlepiej je wyrzucić w całości - w pojemniczku, zamiast wypłukiwać pod wodą. Farb w płynie nie należy wylewać do zlewu lub toalety. Pozostawienie farb do wyschnięcia zapobiega przedostawaniu się ich do wód gruntowych lub rzek.  Przed utylizacją zostaw resztki farby z malowania po numerach, aby wyschły.

Jeszcze lepiej, jeśli je po wyschnięciu wyciągniesz z pojemniczka a ten wyrzucisz osobno do kontenera na plastik. Farby akrylowe z naszego sklepu są pakowane w pojemniczkach wykonanych z tworzywa HDPE, który podlega recyklingowi.

Przed użyciem wody do czyszczenia palet, pędzli, pojemników i innych narzędzi, najpierw wytrzyj je ręcznikiem papierowym. W rezultacie woda do płukania pozostaje dłużej czysta, a do ścieków dostaje się mniej farby.

Kilka ciekawostek o wodzie

  • Lód pływa na wodzie. Zwykle nawet się nad tym nie zastanawiamy, ale to bardzo wyjątkowe zjawisko. Większość substancji działa dokładnie na odwrót. Ich stałe kawałki topią się we swej płynnej postaci. Na przykład kiedy podgrzejesz ołów lub wosk i wrzucisz do nich nieroztopiony kawałek, utoną. Gęstość wody jest większa od gęstości lodu w stosunku 12:11.
  • Efekt jo-jo. Jeśli schłodzimy gorącą wodę, zmniejszy się jej objętość i zwiększy gęstość. To całkiem normalne. Jednak gdy temperatura osiągnie 4 ° C, zaczyna zwiększać swoją objętość i rozrzedza się. 
  • Zimna woda jest cięższa niż ciepła woda. Litr ciepłej wody jest nieco lżejszy niż litr zimnej wody. Dzieje się tak do wspomnianych 4 ° C, gdy się to zmienia. Jeśli pływasz latem w jeziorze, wiesz, że woda na powierzchni jest cieplejsza niż kilkadziesiąt centymetrów niżej. Ale zimą jest na odwrót. Kiedy stawy zimą zamarzają, dzieje się to stopniowo: woda na powierzchni ochładza się, gęstnieje i opada na dno. Jednak gdy tylko osiągnie temperaturę 4 ° C, zaczyna się podnosić. Na powierzchnia dalej stygnie, aż temperatura spadnie do zera i woda zamarza, ale pod lodem ma temperaturę 4 ° C. Gdyby woda nie miała tej właściwości, stopniowo zamarzałaby aż do dna i życie na Ziemi nie istniałoby.
  • Lepkość wody. Lepkość jest miarą oporu płynu wobec ruchu warstw płynu względem siebie. Miód lub syrop mają dużą lepkość i dlatego płyną wolno. Pod wyższym ciśnieniem lepkość normalnych płynów wzrasta, gdyż cząsteczki są dociskane bliżej siebie i w miarę ruchu bardziej sobie przeszkadzają. Woda nie. Lepkość woda się zimniejsza poniżej 30 ° C. Pod ciśnieniem płynie po prostu szybciej.
  • Ilość wody na Ziemi. Woda pokrywa około 70% powierzchni ziemi z czego zdecydowana większość to woda słona. Słodka woda stanowi zaledwie 2,5% z tej ilosci, ale tylko 10% ma postać płynną. Ponad 90% zasobów słodkiej wody znajduje się w lodowcach Antarktydy. 20% niezamarzniętej świeżej wody na świecie znajduje się w rosyjskim jeziorze Bajkał. Duża część wody w stanie ciekłym jest niedostępna dla ludzi. Tylko około 0,003% całkowitej ilości wody na Ziemi może być wykorzystane do picia.

W ZUTY obchodzimy Dzień Wody

Nie będziemy świętowali tak naprawdę. Nie będzie tortu i świeczek. Zamiast tego, miłośnikom mórz, jezior i rzek, oferujemy obrazy do malowania po numerach. Baw się dobrze malując obrazy z wodą

image3image2image1image5image4