Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Światowy dzień szczęścia

Czym jest szczęście? Zdaje się być czasem nieosiągalne i ulotne a pogoń za nim jest podstawą ludzkich wysiłków. Każdy widzi szczęście w czymś innym - w dobrobycie, miłości, rodzinie, zdrowiu, bezpieczeństwie. Czy wiesz, że od 2012 roku obchodzimy Światowy Dzień? Wypada on na 20 marca.

clanek_001

Sprawdzone sposoby znalezienia szczęścia

Oczywiście jest różnica między szczęściem a byciem szczęśliwym. Na przykład, jeśli wjedziesz samochodem w drzewo i nic ci się nie stanie, miałeś szczęście, ale nie będziesz w takiej sytuacji szczęśliwy? Kiedy słońce zaczyna się grzać po zimie coraz mocniej i w ogrodzie zakwitają pierwsze pierwiosnki i przebiśniegi, możesz czuć się szczęśliwy.

Uczucie szczęścia przeżywamy w różnych sytuacjach i z różnych powodów, ale zazwyczaj nie da się go zmierzyć w pieniądzach. Rzeczy materialne mają tę wadę, że ulegają zniszczeniu i rozkładowi. To, co jest naprawdę ważne, jest niewidoczne dla oczu. Oto kilka sprawdzonych wskazówek, jak znaleźć szczęście: 

Twórz, buduj, pracuj

Nie ma lepszego sposobu na doświadczenie szczęścia niż sensowna praca. Każdy lubi czerpać radość z własnej pracy i być dumny z tego, co zrobił czy zbudował. Bóg również pod koniec szóstego dnia spojrzał na swoje dzieło i zobaczył, że wszystko, co stworzył, było dobre.

Spróbuj coś ugotować lub upiec i zaproś przyjaciół na kolację czy podwieczorek, albo zbuduj budkę dla ptaków lub prosty papierowy wiatraczek dla dzieci. Wystarczy mała rzecz. Kiedy ci się powiedzie, natychmiast pojawia się uczucie szczęścia, zadowolenia i radości.

ZUTY na przykład poleca kreatywną pracę przy malowaniu po numerach. Wspaniałą rzeczą jest to, że nie umiąć malować, możesz stworzyć obraz farbami akrylowymi na płótnie, jak prawdziwy malarz. Wybierz płótno z wydrukowanym wzorem w naszym sklepie i zacznij tworzyć. Możesz wybierać spośród tysięcy motywów w różnych kategoriach.

Malując nie tylko walczysz ze stresem, ale także doskonalisz motorykę, ćwiczysz mózg i koncentrację.  Gotowym obrazem może ozdobić swoje wnętrze, będzie ci on przypominać przyjemne chwile spędzone przy jego tworzeniu. Pochwalenie się nim jest oczywiście też przyjemnym uczuciem.

clanek_002

Bądźcie wdzięczni 

Objawy wdzięczności są jak magiczne zaklęcia wywołujące szczęście. Ilekroć poczujesz smutek, depresję, brak nastroju, spróbuj okazać komuś wdzięczność za coś. Na przykład napisz list do kogoś, kto coś dla Ciebie zrobił. Zadzwoń do mamy i powiedz jej, że ją kochasz. Powiedz sobie: „Jestem dziś wdzięczny/a za…” Jest przecież tyle powodów do wdzięczności:

  • że się obudziliśmy
  • że świeci słońce,
  • że mam zdrowe dzieci,
  • że mój mąż, żona mnie kocha
  • że moja żona zrobiła mi śniadanie,

Kiedy nasi rodzice uczyli nas dobrych manier, mówili nam o „magicznych słowach”. Są nimi „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. Używaj ich, a twoje życie będzie lepsze. Będziesz szczęśliwszy.

Dziennik wdzięczności i radości

Są dni, kiedy trudno znaleźć powody do radości, coś, za co można by być wdzięcznym. Wtedy musi wystarczyć nam to, za co w przeszłości byliśmy wdzięczny i co kiedyś nas uszczęśliwiło.

Spróbuj założyć sobie dziennik, w którym będziesz zapisywać powody do radości i wdzięczności. Staraj się pisać co najmniej 3 powody dziennie. W trudnych czasach może on być dla ciebie źródłem inspiracji.

Bądź optymistą

Optymizm to podstawa. Przeciwności losu znosimy lepiej, gdy uświadomimy sobie, że trudności są tylko tymczasowe. We wszystkim złym jest coś dobrego. Jeden pacjent zapytał pielęgniarkę: „Co było  dobrego w moim zawale serca?” Czy wiesz, co mu odpowiedziała? „To, że go przeżyłeś i wciąż jesteś tu z nami!”

Pomagaj innym

Dlaczego w organizacjach non-profit jest tak wielu wolontariuszy? Dlaczego ludzie poświęcają swój czas i  pieniądze na rzecz potrzebujących? Dlaczego ludzie w swym wolnym czasie starają się pomóc komuś, kto tego potrzebuje? Wszyscy oni zrozumieli jedną ważną zasadę: więcej szczęścia przynosi dawanie niż otrzymywanie.

Spróbuj zadzwonić do starszych sąsiadów z propozycją pomocy przy zakupach lub przy wiosennych porządkach. Nie wyrzucaj starych ubrań do kosza, ale zanieś je do kontenera. Sam jesteś biedny i potrzebowałbyś pomocy? Zawsze możesz okazywać życzliwość. Uśmiechnij się do kogoś. Zamień kilka miłych słów z kimś, kogo nie znasz, nic Cię to nie kosztuje a dla kogoś może to być wielka przysługa

Znajdź czas dla siebie

Stres, pośpiech, przepracowanie i niedostatek odpoczynku skutecznie pozbawiają Cię szczęścia. Zatrzymaj się na chwilę. Naucz się relaksować, a może nawet medytować. Nie myśl, że medytacja jest tylko dla azjatyckich joginów i mistrzów zen. Wystarczy zamknąć na kilka minut oczy i pomyśleć o czymś miłym.

Jeśli potrzebujesz odpocząć dłużej niż kilka minut, usiądź przy płótnie i maluj. Malowanie działa jak lekarstwo. Niektórzy lekarze zalecają nawet arteterapię lub leczenie przez malowanie.

Potrzebujesz dłuższego odpoczynku? Weź dzień wolny w pracy. Nie tylko nie pracuj, ale też nie myśl o pracy. Idź na spacer, zatańcz, zaproponuj swoim przyjaciołom, że popilnujesz im dziecko. Po prostu zrób coś innego od tego, co robisz codziennie. 

Nie zapomnij o porządnym urlopie.

Cokolwiek robisz w Międzynarodowy Dzień Szczęścia, życzymy aby Cię nigdy nie opuszczało.