Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Świętujcie Międzynarodowy Dzień Zwierząt z malowaniem po numerach

Międzynarodowy Dzień Zwierząt to świetna okazja, aby ten dzień spędzić z rodziną. Ponieważ 4 października wypada w poniedziałek, tegoroczne uroczystości odbędą się dzień wcześniej. Zaangażuj się i dobrze  się baw, a równie dobrze możesz  świętować w domu. Na przykład quiz o zwierzętach, malowanie po numerach lub zabawne gry o tematyce zwierzęcej. Najlepsze wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

clanek_001

Jak powstał Międzynarodowy Dzień Zwierząt

Międzynarodowy Dzień Zwierząt obchodzony jest na cześć św. Franciszka z Asyżu. Uroczystości odbywają się w rocznicę jego śmierci, a 4 październik jest też świętem wszystkich franciszkanów. Święty Franciszek - Giovanni Battista Bernardone -  był założycielem żebraczego Zakonu Franciszkanów. Słynął z tego, że był oddany nie tylko ludziom, ale także zwierzętom.

Franciszek był niezadowolony z ówczesnego stanu kościoła, który tonął w dobrobycie, a jego wyznawcy pogrążeni byli w biedzie. Był synem zamożnego kupca, jego przyszłość była zabezpieczona, on jednak zdecydował się rozdać majątek. Zaczął pomagać biednym i słabym oraz promował absolutne ubóstwo Kościoła. Nie podobało się to jego ojcu, więc Franciszka wydziedziczył.

Później papież pozwolił mu na założenie zakonu, który skupiał osoby o podobnych zapatrywaniach. Ich główną misją było przypominanie ludziom o życiu w zgodzie z Bogiem. Za swoje zasługi i cuda, których dokonał, Franciszek został kanonizowany i uznany za świętego.

clanek_002

Franciszek pozostał w naszej pamięci, nie tylko jako zagorzały obrońca wiary i filantropii, ale został także patronem zwierząt i przyrody. Często szukając schronienia, przebywał wśród zwierząt, z którymi według legendy umiał rozmawiać. Bronił zwierzęta hodowlane przed okrucieństwem ich właścicieli, którym uzmysławiał, że ich czworonożni pomocnicy są stworzeniami Bożymi. Legenda głosi, że Franciszek przekonał wilka, aby nie jadł owiec wokół Asyżu.

Dlaczego świętujemy Międzynarodowy Dzień Zwierząt

Św. Franciszek nazywał zwierzętach swoimi braćmi i siostrami, uważał, że zasługują na ochronę i dobre traktowanie. W tym duchu, od prawie 100 lat, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwierząt. Po raz pierwszy obchodzono go w Berlinie w 1925 roku.

Pierwsze obchody zorganizował niemiecki obrońca zwierząt Heinrich Zimmermann i wzięło w nich udział prawie 5000 osób. Dzięki Zimmermanowi ten dzień trafił do światowego kalendarza ważnych dni, a lokalne święto stało się wydarzeniem globalnym. Światowi ekolodzy są zgodni, że ten dzień powinien przypadać w rocznicę śmierci św. Franciszka, pierwszego znanego europejskiego obrońcy zwierząt.

Międzynarodowy Dzień Zwierząt, między innymi, obchodzimy po to, abyśmy pamiętali o potrzebie naszego zaangażowania się  na rzecz zwierząt, które są naszymi pomocnikami i przyjaciółmi. Nawet dzikie zwierzęta zasługują na szacunek, mają takie samo prawo do życia jak ludzie. Ten dzień przypomina nam, że nie powinniśmy traktować ich jak narzędzia lub rzeczy, ale jako żywe istoty.

Jak obchodzi się Międzynarodowy Dzień Zwierząt w Polsce

Obchodami Międzynarodowego Dnia Zwierząt, zajmują się głównie, różne organizacje i ruchy. Organizowane są imprezy, konferencje, prezentacje i spotkania mające na celu przybliżenie szerokiej publiczności znaczenia ochrony zwierząt i przyrody. Masz również okazję zaangażować się biorąc udział w tych wydarzeniach.

clanek_003

Oświata jest ważna od najmłodszych lat. Dzieci często, chcą mieć w domu zwierzę, ale nie potrafią sobie wyobrazić, na czym tak naprawdę polega odpowiedzialność za nie. Niestety to samo czasami dotyczy dorosłych. 

Nieco ponad połowa Polaków ma w domu jakieś zwierzę. W Polsce palmę pierwszeństwa ma pies – szacuje się, że jest ich w naszym kraju ok. 7,5 mln. Kotów jest o około milion mniej, choć i te zdobywają sobie coraz większe grono sympatyków. Niezależnie czy wolimy psy czy koty możemy obchodzić Światowy Dzień Zwierząt. Bo o problemach zwierząt – i to nie tylko tych domowych – warto mówić szczerze i głośno.

Jak obchodzić międzynarodowy dzień ze zwierzętami

Masz w domu zwierzaka i chciałbyś w ten szczególny dzień przygotować dla niego niespodziankę? Nagródź go dobrym smakołykiem, ale pamiętaj, że ludzkie smakołyki nie są dobre dla zwierząt. W sklepach zoologicznych, możesz kupić dla ich zdrowe smakołyki, na przykład cukierki dla psów, paluszki, suszone mięso lub podroby. Dziś sprzedaje się nawet czekoladę dla psów. Koty natomiast lubią różne pasty i paluszki.

Nie tylko psy i koty mieszkają z nami w domu. Jeśli jesteś fanem gryzoni, to nawet swemu królikowi, śwince morskiej lub chomikowi  zaserwuj im coś dobrego w Międzynarodowy Dzień Zwierząt. Oprócz klasycznych świeżych owoców i warzyw wypróbuj ich suszone odpowiedniki. 

clanek_004

Gryzonie uwielbiają smakołyki, które można kupić w sklepie zoologicznym. Produkowane są z warzyw, owoców, siana i zbóż. Ich konsystencja jest bardzo twarda, bo gryzonie po prostu lubią chrupać. Gryząc smakołyki, bawią się przez długie godziny i zgrzytają zębami.

Jeśli masz papugi, polecamy dokupić wiszące patyczki, które zawiesisz na klatce. Wybierz odpowiedni rodzaj, małe ptaki potrzebują małych smakołyków, ale duże zasługują na coś większego.

Świętować można i w domu - zabawy, quizy i malowaniem po numerach

Międzynarodowy Dzień Zwierząt możesz świętować ze swoimi dziećmi w domu, organizując dla nich  program rozrywkowy. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak to zrobić. Możesz zacząć np. od przygotowania małej prezentacji dla dzieci i przeczytania im ciekawych rzeczy o zwierzętach. Przekonasz się, że my i zwierzęta jesteśmy do siebie podobni pod wieloma względami!

clanek_005

Ciekawostki o zwierzętach

 • Ślimak uwielbia spać – może spać nawet trzy dni.
 • Leniwiec jest z natury bardzo powolny. Nie tylko porusza się powoli, ale także trawi. Czasami strawienie jedzenia zajmuje mu dwa tygodnie. 
 • Koala i człowiek mają bardzo podobne odciski palców. Technicy policyjni często nie są w stanie ich rozróżnić.
 • Słoń jako jedyny w całym królestwie zwierząt nie potrafi skakać.
 • Żyrafa nie ma strun głosowych. Dlatego nie może ryczeć ani wyć. Komunikuje się z innymi za pomocą mruczenia.
 • Pies wyczuwa, kiedy jego właściciel jest chory.
 • Niektóre rasy psów, takie jak charty, są szybsze od gepardów.
 • Kot potrafi skoczyć nawet sześć razy wyżej niż mierzy.
 • Koty zaczęły miauczeć dopiero po tym, jak zamieszkały z ludźmi, w ten sposób z nimi komunikują.
 • Kiedy twoja świnka morska wielokrotnie podskakuje w górę i w dół, oznacza to, że jest szczęśliwa.
 • Świnka morska rodzi się już z zębami, które przez całe życie stale rosną. Dlatego musi je szlifować.
 • Królik to czyste zwierzę. Jak kot potrafi się umyć.
 • Naukowcy uważają papugi za najmądrzejsze ptaki.
 • Niektóre papugi dożywają 80 lat.

 

clanek_006

Rozwiążcie razem quiz

W Internecie znajdziesz kilka stron z quizami i pytaniami z królestwa zwierząt, na przykład na stronach National Geographic. Można również wykorzystać aplikacji, które pobierzesz bezpłatnie z Internetu. Możecie wtedy grać na telefonie lub tablecie. Jeśli zdecydujecie się na wersję angielską, będziecie dodatkowo trenować angielski. Wspólnie sprawdźcie swoją wiedzę!

Malowanie po numerach

Jeśli Ty i twoje dzieci lubicie czworonożni przyjaciele, mamy dla was kolejny pomysł na zabawy z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt - malowanie po numerach. W naszym e-sklepie znajdziesz mnóstwo obrazów z motywami zwierzęcymi. Przygotowaliśmy dla Ciebie zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie, a nawet te żyjące pod wodą. Zdecyduj się na jeden z nich i zacznij tworzyć!

clanek_007

Na czym to polega? Czy dzieci sobie z tym poradzą? Malowanie po numerach działa na podobnej zasadzie jak kolorowanki. Obraz podzielony jest na małe części. Każde pole ma swój numer, według którego trzeba go pokolorować. Każda liczba oznacza inny kolor. Oprócz obrazu w opakowaniu znajdują się również profesjonalne farby akrylowe i nylonowe pędzle, które nadają się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

clanek_008

Stopień trudności motywów jest różny. Możesz wybrać bardziej wymagający dla siebie i łatwiejszy dla swoich dzieci. Napisaliśmy nawet artykuł o, różnicach w stopniach trudnościach, który pomoże Ci w wyborze. Wiele zależy od wieku i zręczności.

Malowanie po numerach pomaga rozwijać zdolności motoryczne i kreatywne myślenie, dlatego maluchy zdecydowanie powinny tego spróbować. Możesz malować wspólnie zająć spędzając tak twórcze popołudnie lub pozwolić dzieciom malować samym.

clanek_009

Efekt pracy zawieście w sypialni, salonie lub pokoju dziecięcym. Będziecie z niego dumni, za każdym razem, gdy na niego spojrzycie. Rozkoszne i pocieszne zwierzaki zawsze niezawodnie poprawią nam humor. Ponieważ kolory naszych farb z czasem nie wyblakną, Twoje dzieło zawsze będzie tak piękne, jak w dniu jego ukończenia.

clanek_010

Gry o tematyce zwierzęcej

 • Zgadnij jaka to historia: spróbuj naśladować jeden ze swoich ulubionych filmów o zwierzętach, a przeciwnik będzie musiał odgadnąć, o jaki film chodzi. Może to być również książka lub serial.
 • Kim jestem? Pomyśl o zwierzęciu i pozwól dziecku odgadnąć, jakie to zwierzę. Może zadawać tylko pytania, na które odpowiada tak i nie. Następnie zamieńcie się rolami.
 • Farma zwierzęca: Pochowaj w pokoju zabawki - zwierzątka. Dziecko musi je wszystkie odnaleźć i przywieźć z powrotem na farmę lub do zoo.
 • Karty zwierząt: Przygotuj z dziećmi karty ze zwierzętami. Możecie je narysować lub wyciąć z jakiegoś czasopisma. Potem karty podpiszcie nazwami poszczególnych gatunków. Zróbcie ich co najmniej 15. Potasuj je i pozwól dziecku  jedną wylosować. Teraz będzie musiało naśladować wylosowane zwierzę, a Ty musisz odgadnąć, co to jest. Potem zamieńcie się rolami.

Życzymy Wam dużo dobrej zabawy z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt, czy to w domu z rodziną, czy na jednym z wydarzeń edukacyjnych.