Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Odpędź jesienną chandrę malowaniem po numerach

Gdy dni stają się coraz krótsze, zmienia się nasz nastrój, nadchodzi jesienne zmęczenie i przesilenie. Czasem najchętniej cały dzień leżelibyśmy w łóżku i cicho zazdrościli niedźwiedziom, które śpią aż do wiosny. Musimy jednak jakoś przetrwać jesienne dni, kiedy wstajemy po ciemku do pracy, z której wracamy o zmierzchu. Co może pomóc? Zainspiruj się kilkoma pomysłami, jak walczyć z jesienną chandrą.

clanek_001

Maluj lub twórz sztukę

Być może słyszałeś o arteterapii lub leczeniu sztuką. Jest powszechnie stosowana w leczeniu przez psychiatrów i psychologów. Znajdziesz ją także w medycynie holistycznej. Nie musisz jednak od razu iść do specjalisty, żeby poczuć się lepiej.

W przypadku głębokiej depresji na pewno polecamy wizytę u lekarza. Jednak zwykły smutny nastrój można leczyć na przykład malując po numerach. Nie masz siły i ochoty, by stworzyć coś samemu? Możesz zatem odwiedzić galerię lub wystawę i podziwiać piękne obrazy, albo stworzyć coś za pomocą numerków. Nie tylko możesz w ten sposób dać ujście swoim emocjom, ale także stworzyć ciekawe dzieło sztuki.

Nie ma znaczenia, że ​​nie jesteś malarzem ani utalentowanym artystą. Jeśli nie masz pojęcia, co narysować, a nawet nie wiesz, jak to zrobić, spróbuj kierować się nadrukowanym, ponumerowanym płótnem. Malując po numerach, otrzymujesz zestaw z szablonem, farbami i pędzlami. Wystarczy postępować zgodnie z prostymi instrukcjami i pomalować ponumerowane obszary na płótnie farbą o tym samym numerze.

Nic wymagającego. To bardziej jak kolorowanka i dokładnie o to chodzi! Nie trzeba o niczym myśleć, wystarczy się zrelaksować i namalować piękny obraz farbami akrylowymi na płótnie.

clanek_002

Zrelaksuj się, odpocznij

Dużo snu zdziała cuda. Chcesz zdążyć dużo zrobić w ciągu dnia? Jednak skracanie czasu snu to duży błąd. Kiedy nie jesteś wypoczęty mniej się koncentrujesz i popełniasz więcej błędów w ciągu dnia.

Nasze zegary biologiczne działają trochę inaczej jesienią i zimą. To naturalne, że kiedy słońca jest mniej, musimy trochę więcej odpoczywać. Nie chodzi tylko o sen. Dobrze jest znaleźć „chwilę dla siebie” i zrelaksować się przy odrobinie kawy.

A wracając do malowania po numerach, to przy nim też można bardzo dobrze się zrelaksować. Nie musisz się stresować, że nie umiesz malować, ale po prostu cieszyć się, jak prawdziwy obraz powstaje pod Twoimi rękami. Podczas malowania nie musisz myśleć o niczym innym. Po prostu wyłącz się, całkowicie się zrelaksuj i odpręż.

Nie zapominaj o piciu w czasie dnia

W normalnym zgiełku dnia pracy czasami zapominamy o piciu. Jest to nie tylko błąd, ale wręcz poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Nerwowość, bóle głowy, zapominanie to tylko te mniej poważne konsekwencje. Może dojść nawet do powstania kamieni nerkowych i moczowych, zapalenia, odwodnienia, a nawet niewydolności wątroby lub nerek.

Nie chcemy Cię straszyć konsekwencjami niewłaściwego reżimu picia. Wiemy, że najlepiej wypić od 2 do 3 litrów płynów dziennie. Co nie znaczy, że po całym dniu, w którym nic nie piliśmy, nagle wieczorem wypijemy całą dwulitrową butelkę Coli. To może nam raczej zaszkodzić.

Co godzinę polecamy pić szklankę czystej wody, wody mineralnej lub niesłodzonej herbaty. Dobrze jest pić, zanim poczujesz pragnienie. Ciało wysyła sygnał pragnienia tylko wtedy, gdy odczuwa już poważny brak płynów.

Jedz regularnie i zdrowo

Wiele można powiedzieć na temat zdrowej diety. Każdy ma inne zdanie na temat zdrowego odżywiania. Jedni mówią, że trzeba jeść 5 razy dziennie, inni, że wystarczy 3 razy. Jedz tak często, jak Ci to odpowiada. Ważne jest, aby się nie przejadać, ale też nie głodować.

Zawsze warto dodać do jadłospisu więcej świeżych warzyw kosztem smażonych potraw czy słodyczy. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy nawet poza sezonem bez problemu możemy prawie wszędzie kupić świeże warzywa.

Witaminy i minerały są ważne przez cały rok. Jesienią dodaj więcej witaminy C i D, żelaza i wapnia. Jeśli Twoja dieta jest uboga w te substancje, posil ją suplementami diety.

clanek_003

Ruch zawsze pomaga

Jeśli chcesz żyć zdrowo, a może nawet trochę schudnąć, powinieneś zacząć się ruszać. I nie musisz od razu biegać 5 kilometrów każdego ranka. Nawet karnet na siłownię nie jest warunkiem zdrowego ćwiczenia. Jeśli nie jesteście przyzwyczajeni do uprawiania sportu, chęć natychmiastowego rozpoczęcia może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Nagłe i poważne zmiany stylu życia zwykle trwają krótko. Po kilku dniach zaczniesz odczuwać zmęczenie i wrócisz do nicnierobienia. Lepiej postępuj powoli, ale wytrwale.

Zacznijmy od porannej rozgrzewki. Na początek wystarczy 10 minut ćwiczeń rozciągających, kilka przysiadów i pompek, cokolwiek z czym sobie poradzisz. W ciągu dnia zrób kilka przerw w pracy i trochę się przeciągnij, nie musi to być długi trening. Chodzi o przyzwyczajenie się do regularnych ćwiczeń.

Zobaczysz, że polubisz takie ćwiczenie. Z biegiem czasu dorzucisz do tego okazjonalną wizytę na basenie, dłuższy spacer lub przejażdżkę rowerem, czasem możesz też zostawić samochód w domu i iść na zakupy a potem wejść po schodach na czwarte piętro.

Bądź z rodziną i przyjaciółmi

Wspólna radość jest podwójna, a wspólna troska jest połowiczna. Doświadczenie pokazuje, że jeśli masz wokół siebie przyjaciół lub rodzinę, znacznie lepiej poradzisz sobie w trudnych okresach. Czujesz, że zbliża się do Ciebie jesienna chandra? Schowanie się do swojej skorupy byłoby błędem.

Zaproś znajomych na małe przyjęcie u siebie w domu. Przygotuj coś dobrego. Zgodnie z radą dotyczącą zdrowego odżywiania, na przykład trochę dobrej sałatki warzywnej i domowej lemoniady. Zagrajcie razem w jakąś grę lub w karty.

Nie jest tak do końca ważne w jaką grę zagracie. Najważniejsze to czuć wsparcie i przyjaźń. Chandra i depresja nie mają wtedy szans. Wyjście na spacer po jesiennym parku z przyjacielem i psem to prawdziwy balsam dla duszy.

clanek_004

Ciesz się jesienią bez przygnębienia

Jesień ma swój urok. Jest magiczny i  kolorowy. Co prawda zaczyna trochę brakować słońca, ale naprawdę nie musisz ulegać przygnębieniu. Ciesz się jesienią bez chandry. Mamy nadzieję, że nasze rady trochę Ci pomogły.

A jeśli mimo wszystko jesteście trochę smutni, to może ucieszyć Was jeden z obrazów z jesiennym motywem na zuty.pl. Życzymy relaksującego jesiennego malowania.

Domek w jesienny lesie 

clanek_005Jesienny spacer nad rzeką

clanek_006

 

Ławka pod jesiennym drzewem

clanek_007