Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Wakacje już za drzwiami. Jesteście na nie przygotowani?

Letnie wakacje... tuż, tuż. Obserwujemy duże zmiany w przyrodzie. Dopiero późnym wieczorem robi się ciemno, a słońce grzeje na full. Dla dzieci, uczniów i studentów zaczynają się wakacje, całe dwa miesiące! Bierzemy zasłużony urlop i ruszamy na wypoczynek. Jak najlepiej spędzić ten wolny czas? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, co możesz robić latem, wspólnie z rodziną. Oprócz zajęć na świeżym powietrzu, polecamy  malowanie po numerach, które - jak przypuszczamy- będzie dla  Ciebie i Twoich dzieci ciekawą rozrywką.

Dlaczego wakacje są w lecie

Prawie wszędzie, wakacje wypadają w gorące letnie miesiące. Skąd się to wzięło? Obecnie dzieci mają latem zasłużony odpoczynek, ale kiedyś musiały w tym czasie, pomagać rodzicom podczas żniw, więc zwalniano ich z nauki z czysto praktycznych powodów. Takie wakacje miały dzieci dawno temu.

Reformy cesarza Józef II zmieniły początek wakacji z września na lipiec. Powód? Czysto pragmatyczny. Dzieci miały pomagać rodzicom w pracy na polu w sierpniu, bo wtedy pracy było najwięcej. Jak widać, dawniej  wakacje wcale nie były czasem odpoczynku czy  dobrej zabawy, ale ciężkiej pracy.

Uczniowie i studenci

 Tego lata wakacje potrwają od czwartku 1 lipca do wtorku 31 sierpnia. Jednak nie wszyscy uczniowie mają wakacje w jednakowym czasie. Dzieci w szkołach podstawowych i średnich zaczynają od końca drugiego semestru i kończą z chwilą oficjalnego rozpoczęcia nowego semestru.

clanek_001

Studenci rozpoczynają wakacje po sesji egzaminacyjnej w czerwcu. Dodatkowo każda uczelnia liczy święta o nieco inaczej. Studenci kończą wakacje we wrześniu. Jeśli jednak szybciej zdadzą końcowe egzaminy, mogą sobie przedłużyć urlop. Najmądrzejsi odpoczywają prawie cztery miesiące. Słodkie życie studenckie!

Jakie są terminy wakacji w innych krajach europejskich

Podobnie jak u nas, w większości krajów wakacje zaczynają się wraz z nadejściem ciepłych miesięcy. Z niewielkimi różnicami zwykle jest to od końca maja do połowy czerwca, choć jednak różnią się długością. Najkrótsze wakacje mają dzieci w szwajcarskim kantonie- Aargau, tylko pięć tygodni. Najdłuższe wakacje są w Turcji, Łotwie, Litwie i Portugalii, aż 13 tygodni wolnego.

 Dwa miesiące wakacji to średnia europejska do której należymy, podobnie jak nasi sąsiedzi w Czechach, a także w Austrii i w Belgii. W Estonii uczniowie wracają do ławek 1 września, ale wakacje zaczynają się w nich na  początku czerwca.

Kraje południowe oferują dzieciom dłuższe wakacje. Z ręką na sercu, kto mógłby zmusić dzieci do siedzenia w ławkach w tych potwornych upałach. Od połowy września, kiedy temperatura powoli wraca do normy kończą się im wakacje. Z kolei w krajach o łagodniejszym klimacie, takich jak Skandynawia, nauczanie rozpoczyna się już w połowie sierpnia.

Trochę dziwnym przypadkiem są Włochy. Dzieci mają tam 14 tygodni wolnego, od połowy  czerwca do połowy września, ale nie mają wolnego całego weekendu w ciągu roku szkolnego, a jedynie niedzielę. Muszą chodzić do szkoły od poniedziałku do soboty.

W Grecji, Hiszpanii, Irlandii i Bułgarii terminy i długość wakacji zależą od wieku dzieci. Podczas gdy Grecy i Bułgarzy pozwalają młodszym dzieciom odpoczywać przez dłuższy czas, w Hiszpanii i Irlandii starsze dzieci mają dłuższe wakacje. W Bułgarii pierwszoklasiści mają labę aż 15 tygodni. Brzmi jak sielanka, prawda? Należy jednak pamiętać, że dłuższe letnie wakacje u nich są zazwyczaj rekompensowane cięższą pracą w ciągu roku szkolnego a poza tym tamte dzieci nie mają tak dużo wolnych dni od nauki jak w naszym kraju.

clanek_002

Wakacje pełne wypoczynku i zabawy

Wakacje to czas relaksu, odpoczynku i zabawy. Odpoczynek powinien być aktywny. Nie bądź bezczynny i wymyśl program dla dzieci, który na zawsze pozostanie w ich wspomnieniach.

Możecie spędzać czas razem lub zaplanuj zajęcia, które dadzą Ci trochę wolnego czasu. Choć ten rok stawia przed nami nie lada wyzwania, nie pozwól by cokolwiek zepsuło Wam najpiękniejsze miesiące.  Zobaczmy, jak może wyglądać letnia zabawa.

Letnie obozy dla poszukiwaczy przygód

Dużo dzieci nie wyobraża sobie wakacji bez wyjazdów na kolonie czy obozy. Jeśli Twoje dzieci jeszcze na nich nie były, spróbuj je zgłosić! Jest wiele możliwości i ciekawych ofert, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego i interesującego dla Twoich latorośli.

Oprócz klasycznych obozów plenerowych lub harcerskich, natkniesz się również na obozy youtuberów lub obozy językowe. Świetne są również wideo campy, na których dzieci uczą się technik produkcji filmowej i kręcą filmy. Nie martw się, dzieci nie będą cały czas w  wewnątrz. W programie są też gry na świeżym powietrzu i wspólne zajęcia takie jak pływanie, grillowanie itp.  A jeśli masz w domu miłośnika zwierząt, rozważ obóz konny.

Nie zapomnij wyposażyć dziecko w środki odstraszające wszelkiego rodzaju insekty i krem do opalania. Polecamy również zaopatrzyć  go w specjalny pamiętnik, w którym może spisywać doświadczenia z obozu i wszystko dokumentować.

clanek_003

Półkolonie, obozy miejskie dla tych którzy nie chcą odjeżdżać na długo

Półkolonie, dzienne obozy to świetny wybór, w przypadku jeśli nie chcesz  rozstawać się z dzieckiem na długo, bo może dzieciak jest jeszcze za mały lub jeszcze nie był na obozie i nie jesteś pewien, czy mu się tam spodoba. Te rodzaje kolonii są bardziej opłacalne pod względem finansowym.

Półkolonie, obozy dzienne funkcjonują podobnie jak szkoła. Codziennie rano przyprowadzasz dziecko w wyznaczone miejsce i odbierasz je wieczorem. Jedzą tam obiad, który jest wliczony w cenę.  Dzieci zwykle lubią taką formę kolonii czy obozu. Nowi przyjaciele, przygody i gry to coś, czemu nikt nie może się oprzeć.

Czas na rodzinne wakacje

W czasie wakacji mamy wreszcie dla siebie wystarczająco dużo czasu. Dzieci mają wolne, a dorośli biorą urlop. Co planujesz w tym roku? W Polsce jest wiele pięknych miejsc, przystosowanych również dla małych turystów. Tak samo za granicą.

Niezależnie od tego na co się w tym roku zdecydujesz, zwiedzić polskie zamki i pałace, popływać w morzu, zejść w dół rzeki lub na kemping, nie zapomnij zaplanować wszystkiego tak, aby wszyscy zaangażowani mogli się tym cieszyć. Nie ma nic gorszego niż niezadowolone dziecko, które kaprysi i psuje wszystkim humory.

Odwiedziny u babci i dziadka

Jakie to byłyby wakacje  bez odwiedzin krewnych. Najczęściej wszyscy chętnie odwiedzamy naszych dziadków. Lubią opiekować się naszymi dziećmi, a my nagle mamy kilka dni tylko dla siebie. Dla dzieci pobyt u dziadków jest bardzo korzystny, i to nie tylko ze względu na zmianę otoczenia. Dzieci zaznajamiają się z innymi prawidłami, zwyczajami i widzą, że nie wszędzie jest tak jak u nich w domu.

Gdy dziecko jest pod opieka dziadków to jesteśmy pewni, że nikt tak dobrze jak oni się o nie nie postara. Ale oczywiście, ważne jest, aby z nimi na początku wszystko ustalić. Nie zapomnij wziąć z domu, ulubionej zabawki Waszego malucha. Zobaczysz, że nie będzie chciał wracać do domu, bo wakacje u babci i dziadka to zawsze wspaniała przygoda.

Cztery najlepsze, wakacyjne aktywności, które nigdy się nie znudzą

Pływanie to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktywności w okresie letnim. Dzieci uwielbiają wodę i spokojnie mogą cały dzień spędzić na basenie lub nad rzeką. Pamiętaj, aby regularnie smarować je wodoodpornym kremem do opalania, by zapobiec nieprzyjemnym oparzeniom słonecznym.

Bez wyjazdów i wycieczek to jakby nie było wakacji. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zwiedzanie okolicy, czy bardziej odległego zakątka kraju zawsze wyposaż się w odpowiednie przekąski i dobry nastrój. Miej zawsze dobre pomysły! Możesz łatwo wymyślić grę polegającą na śledzeniu któregoś członka rodziny, budować domki dla elfów lub szałasy w lesie z gałęzi i mchu. Wycieczka rowerowa lub skateboardowa to także coś, czego nie można przegapić.

Grillowanie czy opiekanie to klasyka. Siedzenie przy ognisku to świetna okazja do opowiadania czy wymyślania, wesołych lub przerażających historii. Jeśli połączysz to z kempingiem, o tyle ciekawsze to będzie przeżycie. Dzieci nie zapomną nocy na świeżym powietrzu z takimi atrakcjami.

clanek_004

Niech dzieci bawią się kreatywnie

Dzieci mają ogromną wyobraźnię i zamiłowanie do tworzenia. Jeśli  wesprzesz młodych artystów w ich wysiłkach to wszelkiego rodzaju tworzenie bedzie im lepiej wychodziło. Spróbuj malować po numerach w wakacje. To świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jak to właściwie działa?

W naszym sklepie znajdziesz obrazy z motywami dla wszystkich grup wiekowych, o różnym stopniu trudności. Nawet zupełnie początkujący, którzy nie uważają malowania za swoją mocną stronę, mogą spróbować i zapewne nie będą mieć z tym żadnych problemów.  W końcu chodzi o zabawę! Zajrzyj do kategorii dziecięcej i wybierz coś odpowiedniego dla swoich pociech.

clanek_005

Przygotowaliśmy dla Was obrazy ze zwierzętami lub ulubionymi bohaterami z filmów, seriali i bajek. W menu znajdziecie również postacie z gier komputerowych oraz Playstation. Więc jeśli masz w domu namiętnego gracza, to na pewno zadowoli go obraz o tej tematyce.

clanek_006

Po zamówieniu otrzymasz profesjonalne płótno, farby, pędzle oraz arkusz kontrolny, na który możesz co jakiś czas spojrzeć i upewnić się, że Twoja praca idzie w dobrym kierunku. Płótno podzielone jest na ponumerowane pola.

Każdy numer jest przyporządkowany do określonego odcienia farby, który pokolorujecie obszary. Pod Waszymi pędzlem obraz wkrótce zacznie grać wszystkimi kolorami. A kiedy skończysz, z dumą powiesisz go na ścianie w swoim domu.

Możecie spróbować malować po numerach razem. Wybierz obraz, który spodoba się Tobie i Twojemu dziecku i zaangażuj się. Przekonasz się, że tworzenie będzie sprawiało Ci mnóstwo frajdy, a wspólnie spędzony czas zapamiętacie na zawsze. 

 clanek_007

Jeśli wolisz znaleźć zajęcie, które dziecko może wykonywać samodzielnie, a chwilę spokoju wykorzystasz dla siebie, to również proponujemy malowanie po numerach. Jak już wspomnieliśmy, nie jest problemem dobrać obraz o takim stopniu trudności, który będzie odpowiadać Twojemu dziecku i będzie go interesować. Ty mu tylko pokażesz, wyjaśnisz co i jak, a z resztą poradzi sobie bez Twojej pomocy. A Ty wreszcie będziesz mógł przeczytać książkę, która od miesięcy leży na półce.

Życzymy wspaniałych wakacji! Zrelaksuj się i ciesz się latem w pełni.