Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

8 przydatnych wskazówek, dzięki którym nauka będzie dla dzieci przyjemniejsza

Nauka to męczarnia? Nie musi tak być! Mamy dla Was 8 sprawdzonych wskazówek, które mogą pomóc w zamianie nie do końca lubianych obowiązków w  ulubiona część dnia. Podczas nauki, nie ma rzeczy ważniejszej jak odpowiednia motywacja, zabawne podejście i zasłużona nagroda.  Malowanie po numerach pomoże dzieciom rozwinąć ich zdolności i umiejętności. Nie lepsze to niż tysiąc cukierków?

clanek_001

Odpowiedni czas to klucz do sukcesu

 Dziecko, podobnie jak dorosły jest bardziej aktywne w pewnych porach dnia i mniej aktywne w innych. Kluczem do sukcesu w nauce jest zatem, odpowiednie wyczucie czasu. Dziecko po powrocie ze szkoły musi chwile odpoczać, dlatego nie jest dobrze, aby zabierało się od razu do nauki. Nie jest też dobrze pakować mu do głowy wiedzę zaraz po obiedzie, poniewaz jego ciało potrzebuje wtedy spokoju do przetrawienia. Pozwól dziecku odpocząć lub pobawić się.

Wieczór nie jest najlepszym czasem na naukę, bo zbliża się czas na sen, dzieci są zbyt zmęczone, by myśleć z czystym umysłem. Zmęczeni, częściej popełniają błędy. Wygląda na to, że najlepszy czas na odrabianie lekcji to popołudnie między godziną 15:00 a 17:00 

Zacznijcie wspólna naukę od łatwiejszych zadań i przedmiotów, tych które Wasze dziecko lubi. Na koniec zachowajcie najtrudniejsze rzeczy. Jak długo się uczyć? Małe dzieci maksymalnie 45 minut. Zobaczycie, że będzie to czas pełnej koncentracji dlatego starajcie się go nie przeciągać.

Czwartoklasiści i dzieci w wyższych klasach powinny poradzić sobie z dłuższym czasem nauki, ale jest to bardzo indywidualna sprawa, dlatego zawsze dopasujcie czas nauki do możliwości Waszego dziecka. Nie zapominajcie o przerwach! Poćwiczcie razem - porozciągajcie się trochę, pokażcie dziecku ćwiczenia nadgarstków, po skaczcie sobie. To idealny sposób na odreagowanie. 

clanek_002

Chwalcie i motywujcie 

Czasem dziecko jest wyraźnie zmęczone i nie ma siły na naukę, nie zmuszajcie go do tego. Nigdy nie straszcie go karą, złą oceną lub notatką od nauczyciela. Ważne jest, aby dziecko nie buntowało się nie chcąc wypełniać obowiązków i nie stawało się zgorzkniałe. Wasza praca nad wyrobieniem właściwych nawyków i poczucia odpowiedzialności u dziecka musi być mądra. Nie możecie tego osiągnąć, denerwując się czy złoszcząc.

W pracy z dzieckiem ogromne znaczenie ma pozytywna motywacja. Chwalcie i wspierajcie Wasze dziecko za każdy mały sukces, a dzięki temu nabierze ono zapału do nauki i wiary we własne siły. Pochwała to nie trudna rzecz, więc chwalcie Wasze latorośle, bo ma to na nich wielki wpływ.

Jak zmotywować dziecko? Z pewnością sami wiecie jak to robić, bo przecież znacie swoje dzieci najlepiej. Mamy dla Was kilka wskazówek - wykorzystajcie to co one lubią -  nowe wyzwania. Uczyńcie zadanie domowe konkursem, kto je pierwszy rozwiąże? Na pewno lubią się bawić, więc spróbujcie uczyć się z nimi przez zabawę.

Do pierwszaków musisz mieć specjalne podejście

Nie możemy zapominać, że pierwszoklasiści jedną nogą wciąż są w przedszkolu. Całkowite przestawienie się dziecka z przedszkolnego, zabawowego okresu do szkolnych obowiązków wymaga trochę czasu. Dzieci nadal chciałyby bawić się, a naukę zostawić „na później”. Ważne jest, aby w jakiś sposób przyciągnąć ich uwagę i zachęcić do znalezienia swojego sposobu na regularną naukę.

Ucząc się z dziećmi wypróbujcie różne techniki plastyczne - wycinanie, lepienie, malowanie, a może będą Wam pomocne gry, które znajdziecie w następnym rozdziale. Czasem w nauce może pomóc jakiś pluszowy kumpel lub inna ulubiona zabawka. 

Musicie liczyć się z tym, że Waszą powinnością jest uczyć się z dziećmi codziennie. Zarezerwujcie sobie czas na codzienną naukę, ale ważne, aby ta wspólna nauka dawała Wam radość. Ćwiczcie się we wspólnym śpiewaniu dziecięcych piosenek, poczytajcie im książki i opowiadajcie o Waszych szkolnych latach.

clanek_003

Uczcie się przy pomocy gier

Gry edukacyjne mogą pomóc w nauce. Kiedy nauka jest zabawą, w głowie zostaje o wiele więcej. Nauka przez zabawę rozbudza w dzieciach ciekawość i w zabawny sposób uczy ważnych rzeczy. Na rynku są dostępne gry planszowe, które rozwijają różne umiejętności dziecka jak np. logiczne myślenie. Jeśli chcecie uczyć dziecko określonego przedmiotu będziecie musieli trochę poeksperymentować. Wypróbujcie na przykład następujące gry.

Liczenie z bąbelkami

Na pewno macie w domu zabawkę do robienia baniek mydlanych. Dzięki niej możecie z dzieckiem ćwiczyć podstawowe liczby do dziesięciu, a wystarczy liczyć bąbelki. Spróbujcie zrobić z tego zawody, pościgaj się z dzieckiem, policzcie punkty a następnie ogłoś zwycięzcę.

Dodawanie i odejmowanie dla pierwszoklasistów

 Dzieci nie mają wystarczająco rozwiniętego myślenia abstrakcyjnego dlatego dodawanie i odejmowanie trudno nauczyć się z głowy. Pomożecie im, gdy zrobisz papierową dłoń, na której możesz pokazywać działania matematyczne. Domową pracę z matematyki możecie zamienić  w ulubioną aktywność, a to dzięki małej zabawie.

Przyłóż dłoń do kolorowego papieru, odrysuj i wytnij ją. Teraz przyklej papierową rękę na innym kolorowym papierze, ale tylko palce. I zaczynamy.

Zacznij od kolorowej dłoni zaciśniętej w pięść - jakbyś liczył na prawdziwej rękę. Więc wszystkie palce zegnij w dół. Dawaj dzieciom przykłady na liczenie do 5 (2 + 3, 2-1 itd.) i każ im zginać palce w górę lub w dół.

Pexeso z angielskimi słówkami

Nie każdy ma zdolności do nauki języków obcych, a angielskie słowa mogą być trudne. Postarajcie się, ułatwić dzieciom ich przyswajanie. Gra pamięciowa z angielskimi słowami to świetny sposób na to. Potnij papier na równe części. Jedna kartka zawiera polskie słówko a druga jej angielskie znaczenie. Gra się dokładnie tak samo, jak przy szukaniu dwóch identycznych obrazków.

Trening pamięci

Tej gry możesz użyć do nauki takich przedmiotów jak przyroda, historia, geografia czy nauka o środowisku(rośliny, zwierzęta, miasta, godła państwowe itp.). Napisz pięć rzeczy - hasła które dasz dziecku, aby przeczytało potem odłóż na krótki czas około 10 sekund.

Następnie poproś dziecko, aby narysowało te przedmioty lub napisało ich nazwy na innej kartce papieru. Kiedy powtórzy to dwa razy, raczej je zapamięta. Nie obarczajcie dziecka większą ilością zadań bo to przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

clanek_004

Dyktando przy pomocy magnesów

Nauka pisania nie musi być nudna, a nawet może być ciekawa jeśli macie w domu zestaw magnesów z alfabetem. Lodówka będzie Waszym zeszytem na której dziecko będzie układać magnesy z literkami. Ułożone przez Ciebie słowo przeliteruj, a potem przeczytaj na głos. Jednym pociągnięciem rozwiążecie dwie rzeczy na raz - będziecie ćwiczyć ortografię, jak i czytanie.

Matematyka z  pomocą rysowania

Jeśli Wasz maluch ma twórczego ducha, ucz się z nim matematyki, rysując. Narysujcie razem sad i oblicz zbiory jabłek, które obrodziły Wam w tym roku. A może autostrada, na której w konwoju stoi dużo samochodów. Ile jest czerwonych? Ile czarnych? A ile w sumie? Przekonasz się, że takie liczenie przyjmie z radością.

Zamiana ról

Prawdopodobnie ulubiona gra każdego dziecka. Bawcie się w szkołę, ale Ty będziesz uczniem w ławce a Wasza latorośl nauczycielem za biurkiem. Niech wymyśli dla Ciebie - w roli ucznia -  jakieś zadanie z matematyki czy dyktando, a potem dokładnie to sprawdzi. Popełnij kilka błędów. Natychmiast będzie szczęśliwy, gdy zobaczy że Ty też się mylisz to mu doda pewności siebie.

Jak starsze dzieci

Ze starszymi dziećmi w drugiej klasie będzie to już inaczej. Są już za duże na gry o których wspomnieliśmy w poprzednim rozdziale. W tym przypadku zachwycą Was aplikacje i gry edukacyjne na komputery PC i tablety. Porozmawiamy o nich w następnym rozdziale.

 Z nastolatkami nie będziecie się już uczyć codziennie, ale koniecznie powinniście od czasu do czasu im pomagać. Zwłaszcza jeśli mają problem z jakimś przedmiotem. Obserwujcie ich wyniki w szkole i nie bądźcie zbyt naiwni, gdy codziennie usłyszycie, że w szkole nic się nie wydarzyło.

Starsze dzieci mogą się uczyć w późniejszych godzinach w końcu są trochę bardziej dojrzalsi i później kładą się spać. Ustalcie im stałe zasady dotyczące zadań i obowiązków, które mają przestrzegać. Pamiętajcie, aby motywować i chwalić je za każdy sukces, tak jak młodsze dzieci. A jeśli widzicie, że są w czymś naprawdę dobrzy, zachęcajcie i  naciskajcie do dodatkowej pracy i udziału w kółkach zainteresowań.

Elektronika miałaby być Waszym sprzymierzeńcem

Kończą Ci się Wam pomysły, a dziecko nie łapie? Postawcie na elektronikę. Chociaż wielu rodziców ją przeklina, jest świetną pomocą. W Internecie dostępnych jest wiele gier i aplikacji, które koncentrują się na rozwoju i edukacji. Jedni skupiają się na językach, inni na matematyce lub nauce o przyrodzie. Interaktywne nauczanie to wielki szansa dla najmłodszych, daciej mu szansę. Dziecko może uczyć się zarówno z komputera, jak i tabletu czy smartfona.

Oprócz gier i aplikacji istnieją również specjalne portale internetowe, na których można znaleźć zadania z liczb, geometrii, czytania czy ortografii, więc jeśli skończą się Wam pomysły, warto się przyjrzeć i posiłkować.

Przekąska dostarcza energii 

Mózg potrzebuje cukru do pracy na pełnych obrotach. Dlatego dzieci potrzebują nieco przekąsić, aby nabrać energii do nauki. Nie polecamy słodyczy, czekoladek i innych niezdrowych smakołyków, które są uwielbiane przez dzieci, ale powodują szybkie wyzwalanie energii, która równie szybko opada i dlatego niewiele pomoże w nauce.

Postawcie na zdrowe musli lub paluszki. Pokrojone owoce, warzywa, jogurt z suszonymi owocami – to od Was zależy po co sięgnie Twoje dziecko. Weźcie do wspólnej nauki pokrojonego banana i zjedzcie go razem. Wyjaśnijcie dziecku, że zdrowa żywność jest ważnym paliwem dla jego mózgu i pomoże mu w nauce.

Za dobrze wykonaną pracę zasłużona nagroda

Kiedy dziecko przynosi dobre oceny do domu i naprawdę się stara, nie zapomnijcie go za to nagrodzić. Nagroda, a także pochwały to najlepsza motywacja. Słodycze lub drogie zabawki nie są zbyt dobrym pomysłem. Podarujcie mu coś, co służy do zabawy, ale też do jego edukacji.

Malowanie po numerach jest dokładnie tym, czego szukacie. Rozwija kreatywność, wyobraźnię dzieci, jednocześnie doskonaląc motorykę, precyzję i ucząc samodzielności. Oferujemy wiele obrazów z motywami zwierząt, postaci z bajek, filmów, książek, a nawet gier komputerowych. Malując po numerach dzieci będą się relaksować i bawić przez długie godziny.

clanek_005

W naszej bogatej ofercie znajdziecie obrazy o różnym stopniu trudności i z łatwością dopasujecie prezent do wieku i zręczności dziecka. System malowania jest łatwy tak, że poradzi sobie z nim absolutnie każdy. Działa on podobnie do kolorowanek, ale w większym formacie i z ładniejszymi motywami! Ponumerowane obszary są podporządkowane określonym kolorom.

clanek_006

Możecie też namalować obraz razem! Albo każdy dla siebie. A jeśli zechcecie chwilę odpocząć i mieć czas tylko dla siebie, Wasze pociechy będą mogły malować po numerach nawet bez Waszej pomocy. Zajrzyjcie do naszego e-sklepu i wybierzcie obrazy, które się Wam spodobają. Gotowy obraz postawicie na honorowym miejscu i pokażecie wszystkim, jak Wasze dzieci są zdolne.

clanek_007

Życzymy wielu sukcesów, a także, aby wspólna nauka przyniosła wiele radości do Waszych rodzin.