Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Twoje dziecko idzie pierwszy raz do szkoły? Przygotuj się na nowe wyzwania.

Wakacje powoli dobiegają końca. Pierwszy dzień szkoły jest już tuż, tuż. Czy Twoje dziecko rozpoczyna w tym roku naukę w pierwszej klasie? Jeżeli tak, to powinniście być na to przygotowani! W naszym artykule znajdziecie wiele wskazówek, jak tę nowa okoliczność przyjać spokojnie i z uśmiechem na twarzy. Stoją przed Wami ważne zadania, jak uczenie dziecka odpowiedzialności i umiejętności radzenia sobie z nowymi obowiązkami. Dla Twojego dziecka będzie to coś zupełnie nowego i może okazać się, że będzie to trudna i ciężka praca, dlatego Twoim zadaniem będzie, uczynić tę pracę przyjemniejszą. Wspólnie świętujcie pierwsze sukcesy dziecka np.malując z nim obrazy po numerach.

Rozpoczęcie szkoły to jedno z największych wydarzeń w życiu Twojego dziecka, ale tak wiele zależy od Ciebie - rodzica, przecież Ty dzielisz z nim ten nowy etap w Jego życiu. Trzeba przyznać, że dla rodziców przygotowanie dobrego startu dla dziecka, jest sporym wyzwaniem i nie jest łatwe.  Spójrzmy jak sobie z tym wszystkim poradzić i nie dać się "zwariować"?

Przejście z przedszkola do szkoły da się przeżyć

Dzieci są pełne entuzjazmu i chętnie podejmują każde wyzwanie. Dla nas to tylko dobrze, bo kto z nas dziś dobrowolnie przeszedłby z przedszkola do szkoły, wiedząc, co go tam czeka?

Pierwszoklasiści są w takim wieku, że każda nowa przygoda jest kusząca. Jednak przejście z przedszkola do szkoły to nie byle co. Kończy się beztroskie dzieciństwo, nagle zaczynają się  obowiązki z których trzeba się wywiązywać.

Ważne jest, aby od samego początku bardzo wspierać swego pierwszoklasistę, zawsze podając pomocną dłoń w tym nowym dla niego świecie. Szkoła to już nie tylko zabawa, bieganie po ogrodzie i spanie po obiedzie, a Ty masz sprawić, aby Twoje dziecko polubiło naukę tak samo, jak lubiło bawić się w przedszkolu.

Na szczęście każdy pierwszoklasista już dużo umie. W przedszkolu wiele się nauczył.

Przedszkole to jedna wielka próba przed prawdziwą szkołą. Trenuje umiejętność koncentracji i przyswajania nowych informacji. Powstają nawyki, które w pierwszej klasie będą jak znalazł. Rysowanie, malowanie i inne techniki plastyczne, które praktykowano w przedszkolu, wyrobiły u maluchów zdolności motoryczne, które przydadzą się podczas pisania. Dłoń nie ściska już tak mocno ołówka czy pióra.

8 propozycji, jak się przygotować na rozpoczęcie nowego roku szkolnego

Jak zapewne zauważyliście, Twoje dziecko było przygotowywane do szkoły już w przedszkolu. Panie przedszkolanki dużo ich nauczyły, korygowały też błędne przyzwyczajenia u naszych latorośli. Ważne jest, aby pomóc dziecku w czytaniu, pisaniu i dać mu wskazówki jak się ma samo uczyć, jak przyswajać nowe informacje czy rozwijać i utrwalać nowe nawyki. Jak to wszystko zorganizować?

Mamy dla Ciebie parę cennych wskazówek.

clanek_001

Zbierz wszelkie możliwe informacje o szkole, do której ma chodzić Twoje dziecko

Dowiedz się jak najwięcej o szkole, do której zapisaliście swoje dziecko. Jak tam wygląda nauczanie, jacy są nauczyciele, czy szkoła organizuje wycieczki, wyjazdy na Zielona Szkołę. Krótko mówiąc, wszystko, co Cię interesuje. Należy jak najszybciej przetestować szkołę, żeby się nie zawieść, np. że nauka jest mniej interaktywna itp. Na szczęście przeniesienie w pierwszej klasie można łatwo zaaranżować, ale dzieci nie znoszą tego zbyt dobrze, zwłaszcza jeśli poznają już nowych kolegów.

Poznaj przyszłą nauczycielkę Twojego dziecka

Bardzo ważne jest, aby poinformować wychowawcę klasy o ewentualnej alergii u Twojego dziecka lub regularnym przyjmowaniu leków. Dobrze jest też informować o ważnych wydarzeniach w rodzinie, takich jak narodziny rodzeństwa, przeprowadzka czy inne losowe przypadki. Adres e-mailowy i numer telefonu wychowawcy oraz numer telefonu do sekretariatu szkoły  musisz mieć zawsze w telefonie. 

Stopniowo przygotowuj dziecko na nowy etap życia.

W czasie wakacji dzieci przyzwyczajają się do nieco luźniejszego trybu życia – później kładą się spać, nie muszą wcześnie rano wstawać. Koniecznie przed 1.09. zacznij przygotowywać dziecko do zmian. Przyzwyczajaj je, aby wcześniej kładło się spać i wcześniej wstawało rano.

Kup wszystko z wyprzedzeniem 

Zakupu rzeczy potrzebnych Twojemu dziecku do szkoły nie zostawiaj na ostatnia chwilę! Nie zapomnij o pudełku na drugie śniadanie i o butelce na picie. Przybory szkolne pierwszoklasisty zajmują dużo miejsca. Nowe książki, zeszyty, przybory do pisania i rysowania, piórnik itp.

Twoje dziecka będzie podekscytowane nowymi rzeczami. W pokoju wspólnie znajdźcie odpowiednie na nie miejsce i wszystko dobrze zorganizujcie. Wyjaśnij, jak ważne jest utrzymywanie porządku w przyborach szkolnych, będzie to pierwsza poważna odpowiedzialność związaną ze szkołą.

Naucz dziecko solidnie i dokładnie planować

Zaplanujcie wspólnie przebieg następnego dnia. Pamiętaj, aby przygotować tornister i sprawdzić, czy wszystko w nim jest. Dobrze jest porozmawiać z dzieckiem o nadchodzącym dniu, o tym, co go czeka i upewnić go, że wszystko będzie w porządku.

Dowiedz się, czy Twoja latorośl ma jakieś obawy, a jeśli tak, to pomóż je rozwiać. Przydatne jest prowadzenie kalendarza i wspólne zapisywanie ważnych wydarzeń (np. wizyta u lekarza, zajęcia poza szkolne itp). Wspólnie ustalony konkretny plan jest bardzo pomocny. Licz się z tym, że  codziennie przez jakiś czas, będziesz musiał pomagać swojemu dziecku w  odrabianiu lekcji. Przeznacz na to wystarczająco dużo czasu i nie zaniedbuj tego, bo to jest bardzo ważne. Nie zapominaj, aby dziecko miało czas na odpoczynek i relaks - gry i zabawy.

W pierwszy dzień szkoły, obowiązkowo musisz być ze swoim dzieckiem

Ważne jest, aby pierwszoklasista cieszył się pierwszym wspólnym dniem. Musi widzieć, że nie jest sam i że Ci na nim zależy. Pokaż mu środowisko szkolne i przedstaw go przyszłemu wychowawcy klasy. Znajdźcie razem szafkę lub szatnię, w której będzie przechowywał swoje rzeczy. Zaprowadź go do jego klasy i pomóż mu znaleźć miejsce.

Pod koniec pierwszego dnia w szkole koniecznie z nim porozmawiaj. Zapytaj jakie są jego odczucia i czy wszystko mu się podobało. Czy poznał już jakichś kumpli? Postaraj się uczynić ten dzień wyjątkowym. Idźcie do kina lub na ciacho czy lody do cukierni.

Zaangażuj się wraz z dzieckiem w inne zajęcia

Rozpoczęcie szkoły to wielkie wyzwanie dla twojego pierwszoklasisty. Pomóż mu, aby tak znaczną zmianę w swoim życiu przeszedł łagodnie. Zapisz go na zajęcia pozaszkolne. Coś, co Twoje dziecko lubi, co mu sprawia radość. Ważne, aby pokazać mu, że jego życie to nie tylko nauka, obowiązki i szkoła. Dobrym rozwiązaniem będą  jakieś kółka, może to być sport, taniec, gra na instrumencie lub ceramika. Możliwości jest wiele.

Motywuj swego pierwszoklasistę - nagradzaj za pierwsze sukcesy

Czy twoje dziecko lubi malować? Jeżeli tak, to zapewne ucieszy się, gdy podarujesz mu obraz malowany po numerach. W naszym e-sklepie znajdziesz wiele obrazów z tematyką dla dzieci. Dla dziewcząt np.obraz z Krainy Lodu, ta bajka to jeden z największych hitów Disneya. Oprócz tego znajdziesz u nas również motywy ze zwierzętami czy bohaterami akcji, takimi jak Avengers.

clanek_002

Malowanie po numerach to idealna zabawa  dla małego ucznia. Ta twórcza aktywność zachęca dzieci do tworzenia i jednocześnie odpręża od nauki. Nie jest to trudne, to w zasadzie kolorowanie ponumerowanych obszarów. Takie kolorowanki, ale z lepszymi obrazkami!

clanek_003

Malowanie po numerach pomaga dzieciom poprawić ich zdolności motoryczne i uczy dokładności. Będa mieć wspaniałe popołudnia przygotowując się do szkoły a potem malując. Namalujcie obraz razem lub każdy osobno. Zaangażujcie się razem w tę aktywność, a przekonacie się, że można się dobrze zrelaksować.

clanek_004

Co robić, gdy pojawią się pierwsze zmartwienia

Szkoła niesie ze sobą nie tylko radość, ale i wiele zmartwień. Z niektórymi przedmiotami dzieci radzą sobie lepiej, a z innymi gorzej. Niektórzy pierwszoklasiści dobrze czytają, ale za to liczby sprawiają, im trudność, a u innych jest to na odwrót. Ważne jest, abyś wspierał ich w ich mocnych stronach i pomagał im przezwyciężać ich słabości. Uzbrój się w cierpliwość i rozmawiaj z dzieckiem  o wszystkim, zarówno przyjemnym, jak i nieprzyjemnym.

Dla niektórych dzieci rozpoczęcie szkoły wiąże się z niepewnością, stresem lub strachem. To całkowicie naturalne. Bądź przygotowany na to, że reakcje dziecka mogą być  nieoczekiwane – na przykład poczuje się niepewnie, będzie się bało że nie podoła nowym obowiązkom. Spróbuj zrozumieć jego uczucia i pokazać mu, że go wspierasz i zawsze jesteś z nim. Buduj w nim zaufanie i uspokajaj go.

clanek_005

Nigdy nie zapominaj o tym, że kiedy Ty jesteś spokojny, Twoje dziecko też jest spokojne. Dzieci są bardzo wrażliwe na emocje rodziców i chociaż często wydaje nam się, że nic nie rozumieją, to jest odwrotnie. Z łatwością wyczują u ciebie negatywne uczucia czy stany. Dlatego w tym przed wrześniowym pośpiechu nie zapomnij zadbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne.

Co zrobić jeśli dziecko nie jest jeszcze gotowe do szkoły

Co zrobić, gdy dziecko nie jest gotowe do szkoły? Jeśli dziecko nie chce chodzić do szkoły, płacze, histeryzuje i sabotuje twoje wysiłki, spróbuj to rozgryźć. Zdecydowana większość dzieci ma początkowo pewne problemy, ale w drugiej połowie roku powinni się już przyzwyczaić. Spróbuj się dowiedzieć o co chodzi i jakoś wspólnie ten problem rozwiążcie.

 Jeśli ten problem trwałby dłużej niż u większości innych kolegów z klasy, zalecamy skontaktowanie się bezpośrednio z pedagogiem szkolnym. Inną opcją jest udanie się do poradni pedagogiczno-psychologicznej. Jeśli uznają, że Twoje dziecko jest niedojrzałe, może wrócić z pierwszej klasy na kolejny rok do przedszkola.

Życzymy Wam, aby przejście z przedszkola do pierwszej klasy było jak najłatwiejsze dla Waszych maluchów. Wierzymy, że nasz artykuł pomoże Wam i poradzicie sobie ze wszystkim. Trzymamy za Was kciuki!