Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Arteterapia z malowaniem po numerach

Odrzuć wszelkie wątpliwości. Nie trzeba być malarzem akademickim, aby poddać się terapi przez sztukę. Trzeba tylko mieć chęci i pasję. Możesz cieszyć się leczniczymi właściwościami sztuki u siebie w domu. W poniższym artykule dowiemy się, dlaczego malowanie po numerach jest jedną z najlepszych form arteterapii i na czym polega. 

clanek_001

Co to jest arteterapia?

Być może słyszeliście o muzykoterapii, terapii tańcem lub teatrem, które mają wpływ na poprawę samopoczucia psychicznego. Arteterapia to terapia, w której człowiek leczy się poprzez ekspresję artystyczną

Nie mówimy tu o żadnym "znachorstwie". Jest to ścisła dyscyplina naukowa, która na prestiżowych uczelniach jest wykładana jako odrębna dyscyplina lecznicza. Co o tej dziedzinie mówi samo Stowarzyszenie Arteterapii?

"Jest to praktyka terapeutyczna, która wykorzystuje ekspresję artystyczną jako główny środek rozumienia i wpływania na ludzką psychikę i relacje międzyludzkie".

Arteterapia jest stosowana w praktyce psychoterapeutycznej jako narzędzie wspomagające leczenie. Czasami jednak jest ona traktowana jako odrębna dziedzina, która sama w sobie jest zdolna do leczenia i stanowi jedyny styl terapii, jaki dany terapeuta stosuje w pracy z pacjentem. 

Można to zrobić na dwa sposoby. Za proces uzdrawiania jest uważane samo malowanie, albo coś się maluje i to staje się przedmiotem interpretacji psychoterapeutycznej. 

O ile drugie podejście do terapii sztuką jest trudne do zastosowania w domu (potrzebny jest profesjonalista, który pomoże zinterpretować pracę i umieścić ją w kontekście historii życia), o tyle pierwsze podejście można z łatwością wypróbować w domu. Po prostu daj upust swojej twórczej ekspresji i zanurz się w magii tworzenia. 

clanek_002

W terapii sztuką nie jest ważne, jak wygląda końcowy efekt pracy - namalowany obraz. Nie chodzi o to, aby namalować dzieło na wzór mistrza Leonarda. Wręcz przeciwnie. Twórz tak, jak potrafisz i w ogóle nie przejmuj się skalą estetyczną. Ważniejsza jest ekspresja osobista, jakakolwiek by ona nie była. Maluj tak, jak czujesz i według  pomysłów jakie Ci przychodzą do głowy. 

Arteterapia może być prowadzona również w grupie. Możesz to zrobić z partnerem, przyjaciółmi lub dziećmi. W dzisiejszych, pełnych pośpiechu czasach każdy może docenić korzyści płynące z takiej formy terapii. 

Jakie są korzyści z terapii przez sztukę?

  • Poprawisz swoje samopoczucie psychiczne i kondycję. Jeśli ostatnio nie czujesz się sobą lub zmagasz się z problemami to z pomocą ekspresji artystycznej możesz ponownie odnaleźć spokój, radość i stabilność. Terapia sztuką wzmocni Cię także na przyszłość - zyskasz lepszą perspektywę na życie i nauczysz się lepiej radzić sobie z ewentualnymi problemami.
  • Naładujesz się pozytywną energią i dobrymi emocjami. Terapia sztuką może pomóc w walce z bezsennością, ale także z lękiem i depresją. Podaruj sobie zastrzyk energii i dobry nastrój, zasługujesz na to.
  • Rozładujesz stres. Stres jest cichym zabójcą, tak twierdzi wielu ekspertów. Wpływa on niekorzystnie zarówno na psychikę, jak i na nasze ciało oraz ogólny stan zdrowia. Z pomocą arteterapii możesz się go pozbyć. Kiedy tworzysz, całkowicie o nim zapominasz. I tak jak w przypadku innych ćwiczeń umysłowych, rozwiniesz większą odporność psychiczną. Dzięki temu następnym razem nie będziesz tak podatny na zdenerwowania, a stres będzie miał na Ciebie coraz mniejszy wpływ. 
  • Wyćwiczysz swój mózg. Aktywność twórcza jest ważna dla mózgu. Rozwija go i utrzymuje w dobrej kondycji. Ponadto ćwiczy drobne umiejętności motoryczne, co również stymuluje pracę mózgu. 
  • Poprawisz swoje umiejętności komunikacyjne. Jeśli porozmawiasz o swoich obrazach z ekspertem i wspólnie zastanowicie się nad ich znaczeniem, znajdziesz nowe sposoby mówienia o sobie i swoich uczuciach z innymi ludźmi
  • Daje poczucie odprężenia i wolności. Zrzuć cały ciężar z barków i uwolnij się od zmartwień. Poczujesz się tak, jakbyś został zastąpiony. 

Specjaliści stosują również terapię sztuką w leczeniu chorób somatycznych czy w celu przezwyciężenia lęków i stresów związanych ze zmianami  w życiu, takich jak straty, z którymi nie możemy sobie sami poradzić. Może to być śmierć bliskiej osoby, ale także utrata pracy itp. 

Jest to dobre narzędzie na drodze do samopoznania. Z jego pomocą można nawet próbować zrozumieć własne marzenia. Są to również obrazy naszej nieświadomości, które mogą być interpretowane terapeutycznie.

clanek_003

Kto powinien spróbować?

Arteterapia jest zalecana dla każdego, kto ma jakiś problem i chce sobie z nim poradzić. Mogą z niej korzystać także osoby bez problemów, które chcą np. lepiej poznać siebie. Jest ona nieoceniona dla każdego, kto zmaga się ze stresem i zmartwieniami, czy to w pracy, w domu, czy podczas nauki. 

Nie ma znaczenia, ile masz lat. Możesz być dzieckiem, nastolatkiem, dorosłym lub seniorem. Wszyscy powinniśmy dbać o swoje zdrowie psychiczne. Dzięki terapii sztuką naładujesz się pozytywną energią i nie będziesz się tak denerwować. Ponadto stworzysz dzieło sztuki, w które wkładasz cząstkę siebie i tym bardziej będzie dla Ciebie cenne. 

clanek_004

Co wchodzi w zakres arteterapii

  • malarstwo
  • rysunek
  • kolaże
  • zajęcia z ceramiki, praca z gliną

W terapii sztuką wykorzystuje się w zasadzie każdy rodzaj ekspresji artystycznej, w której coś się tworzy. Zarówno dla własnej przyjemności i relaksu, jak i w celu przeprowadzenia profesjonalnej analizy. 

Malowanie po numerach to świetna forma terapii przez sztukę

Malowanie według numerów to twórcze zajęcie, które doskonale nadaje się do arteterapii. Ma ona leczniczy wpływ na psychikę człowieka, dlatego można ją traktować jako rodzaj terapii osobistej. W naszym sklepie internetowym  masz do dyspozycji, ogromną ofertę  ponad 6000 motywów. Wybierz obraz, który wywołuje u Ciebie pozytywne emocje i przy którym się zrelaksujesz. 

clanek_005

Przygotowaliśmy dla Ciebie motywy z królestwa zwierząt, motywy z kwiatami, pejzaże, martwe natury, ale także miasta, budynki, abstrakcje, obrazy romantyczne i fantastyczne, mandale czy reprodukcje dzieł wielkich malarzy. Mandale są często malowane w ramach terapii sztuką. Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, to od Ciebie zależy, jaki “uzdrawiający” obraz wybierzesz. 

clanek_006

Oprócz standardowych motywów oferujemy również obraz z własnego zdjęcia. Z przyjemnością uwiecznimy na płótnie zdjęcie ze ślubu, wakacji lub zdjęcie pupila.   

Jeśli nie jesteś pewien, po co sięgnąć, możesz zainspirować się psychologią kolorów. Mówi się, że niebieski uspokaja, zielony i żółty rozweselają, czerwień i jej odcienie wywołują silne emocje, fioletowy rozbudza kreatywność i podświadomość, kolor brązowy ma działanie uziemiające i daje poczucie bezpieczeństwa. Taka abstrakcja może być właściwym wyborem. Znajdziesz tu swoje własne kolory, w których będziesz mógł się całkowicie zanurzyć. 

clanek_007

Malowanie według numerów ma tę ogromną zaletę - może je wykonywać każdy. Nawet ci, którzy w ogóle nie umieją malować. Otrzymasz od nas płótno z nadrukowanymi liczbami - coś podobnego do kolorowanki. Będziesz podążać za tymi numerami, z których każdy ma swój kolor, i powoli pokolorujesz cały obraz.

clanek_008

WSKAZÓWKA: Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa malowanie po numerach? Przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz tu również wideo, które pokaże Ci, jak to zrobić.

Oprócz tego, że malowanie po numerach jest łatwe, ma jeszcze jedną wielką zaletę. Mogą je wykonywać osoby w każdym wieku, ponieważ tworzymy obrazy o różnym stopniu trudności. Niektóre z nich mają duże obszary o regularnych kształtach, które są łatwe do pokolorowania dla seniorów i dzieci, natomiast trudniejsze obrazy mają wiele małych obszarów, które stanowią wyzwanie dla zaawansowanych artystów. 

Na początek zamów coś łatwego. W miarę oswajania się z techniką malowania po numerach, przejdź na kolejny poziom trudności. Obrazy o wyższym stopniu trudności są zazwyczaj bardziej kolorowe i ogólnie bardziej złożone. Należy jednak liczyć się z tym, że zajmie to więcej czasu, a co za tym idzie - będziemy mieć więcej relaksujących wieczorów z pędzlem w ręku.

clanek_009

Malowanie po numerach to prawdziwa terapia sztuką. Niezależnie od tego, czy chcesz zapomnieć o zmartwieniach, rozładować stres, czy może lepiej poznać samego siebie. W jaki sposób zacząć?

Chętnie Ci w tym pomożemy!

Malowanie po numerach zamów na Zuty

Otrzymasz od nas wydrukowany motyw, ale to nie wszystko. W zestawie znajdują się również haczyki do zawieszenia, nylonowe pędzle i profesjonalne farby akrylowe. Możesz zamówić u nas obraz z ramą lub bez. Zalecamy obraz z ramą, ponieważ  łatwiej się na nim maluje. 

Zawsze lepiej jest malować obraz na sztalugach. Jeśli jednak nie masz ich w domu, możesz oczywiście tworzyć na innej płaskiej powierzchni, np. na stole, a jeśli polubisz arteterapię z malowaniem po numerach, możesz kupić prawdziwą sztalugę.

Do każdego motywu otrzymasz bezpłatnie lupę, dzięki której lepiej poradzisz sobie nawet z najdrobniejszymi szczegółami. Docenią ją nie tylko seniorzy, ale także dorośli, malujący na wyższych poziomach trudności. 

Obraz zostanie zapakowany w piękne pudełko prezentowe, ponieważ chcemy, abyście byli szczęśliwi. Możesz też wykorzystać ten fakt i obraz komuś podarować, a tym samym  skierować go na terapię sztuką. Malowanie po numerach to piękny prezent, który spodoba się każdemu. Przy zamówieniach powyżej 221 zł oferujemy bezpłatną wysyłkę!

Pamiętaj, że arteterapia jest po to, by Cię uszczęśliwić i poprawić Twój nastrój. Nie myśl o malowaniu według numerów jak o konkursie czy dyscyplinie, w której musisz się sprawdzić. Jeśli nie zrobisz tego doskonale, to kogo to obchodzi. Ponadto farby akrylowe mają właściwości kryjące, dzięki czemu można nimi naprawić wiele mankamentów. 

clanek_010