Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Wszystko, co musisz wiedzieć o pędzlach

Znalezienie odpowiedniej formy odpoczynku jest bardzo ważne. Malowanie to zdecydowanie relaksujące zajęcie. Aby jednak cieszyć się nim w pełni, konieczne jest posiadanie optymalnego sprzętu, a do niego z pewnością należą pędzle. Jak jednak wybrać te właściwe? I jak odpowiednio o nie dbać?

clanek_001

Malowanie po numerach może zmienić każdego w artystę. A przy tym nie są wymagane żadne specjalne umiejętności. Wystarczy dokładnie zamalować pola, na które podzielony jest każdy z naszych obrazów. W tym celu w każdym z naszych zestawów malarskich znajdziesz farby akrylowe i pędzle. Skąd jednak wiedzieć, które pędzle najlepiej nadają się do poszczególnych części obrazu? W tym właśnie Ci dziś pomożemy, ponieważ wybór odpowiedniego pędzla wpływa na proces i efekt malowania bardziej niż myślisz.

Do czego służą poszczególne pędzle

Malarstwo to naprawdę szeroka dyscyplina, każda technika i styl wymaga innego podejścia i sprzętu. Dlatego asortyment pędzli jest również dość obszerny.

Pędzel składa się z trzech części:

 • włosie (naturalne lub sztuczne)
 • skuwka (część łącząca włosie z trzonkiem)
 • trzonek

Rozmiar, materiał, kształt i kolor każdej części może się różnić. Jednak to kształt  włosia określa przeznaczenie danego pędzla i może nam pomóc w perfekcyjnej technice.

Pędzle ze względu na układ włosia można ogólnie podzielić na okrągłe i płaskie. W obrębie tych dwóch podgrup możemy znaleźć różne rodzaje pędzli.

clanek_002

Okrągłe pędzle

 • Standardowy okrągły pędzel jest używany do wypełniania małych obszarów, pracy nad szczegółami i tworzenia linii. 
 • Okrągły pędzel ze zwężoną końcówką może być używany do wykonywania drobnych linii i detali lub kropkowania.
 • Okrągły pędzel z krótszym włosiem i wąską końcówką, charakteryzuje się krótszym rozmiarem, służy do malowania detali i jest idealny do krótszych pociągnięć.

Płaskie pędzle

 • Płaski pędzel o kwadratowych krawędziach jest idealny do dłuższych pociągnięć, tworzenia krawędzi i malowania większych powierzchni.
 • Płaski pędzel, którego krótkie włosie zbiega się do środka, służy do nakładania gęstszych farb.
 • Płaski pędzel z owalnie zakończonym włosiem przyda się do tworzenia zaokrąglonych krawędzi. 
 • Płaski pędzel z wachlarzowym włosiem jest idealny do delikatnych szczegółów, które są typowe przy malowaniu nieba czy liści na drzewach.
 • Płaski pędzel ze skośnym włosiem świetnie nadaje się do wypełniania narożników, jest też świetny do malowania dużych powierzchni.

Teraz już widzisz, że wybór pędzli jest naprawdę bogaty, ale w  ZUTY to nie jest takie skomplikowane! U nas wszystkie niezbędne pędzle znajdują się w zestawie malarskim. Nie musisz więc być artystą malarzem, by stworzyć niezwykłe dzieło jak sam Vincent van Gogh!

clanek_003

Jakie pędzle znajdziesz w ZUTY

Malowanie po numerach to naprawdę ciekawe i zabawne zajęcie. Jeśli masz ochotę zrelaksować się i stworzyć wyjątkowe dzieło sztuki, nie potrzebujesz nic oprócz naszego zestawu i trochę cierpliwości. Do każdego zestawu malarskiego dołączone są farby akrylowe i komplet optymalnych pędzli.

W dodatkowych akcesoriach ZUTY znajdziesz zestaw 3 pędzli, który zapewni Ci perfekcyjne malowanie i pozwoli cieszyć się każdą chwilą tego twórczego relaksu. 

clanek_004

Ten zestaw trzech pędzli może doskonale uzupełnić podstawowy zestaw, który jest częścią każdego zestawu malarskiego. Wybraliśmy te, które najbardziej nadają się do malowania po numerach i pomogą Ci nawet w najmniejszych szczegółach. Ponieważ szczycimy się precyzyjnym wykonaniem naszych zestawów malarskich, również nasze podstawowe pędzle są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Z każdym pociągnięciem możesz doświadczyć wyjątkowego doświadczenia malarskiego.

Podstawowy zestaw pędzli zawiera:

 • Płaski pędzel o kwadratowych krawędziach.
 • Okrągły pędzel z dłuższym włosiem i wąską końcówką.
 • Okrągły pędzel z krótszym włosiem i wąską końcówką. 

Jak już wiemy, płaski pędzel pomoże nam pomalować większe powierzchnie, natomiast okrągłe i spiczaste pędzle pomogą nam wykończyć nawet najmniejsze detale.

Oprócz pędzli w zestawach znajdziemy również komplet farb akrylowych w małych ponumerowanych kubeczkach. Numery farby oznaczają numery pól do pomalowania. Jeśli zabraknie Wami farby, nie martwcie się. W przeciwieństwie do innych sprzedawców, my wyślemy Wam brakującą farbę gratis, abyście mogli spokojnie dokończyć malowanie.

Jak zadbać o pędzle

Odpowiednia pielęgnacja może przedłużyć życie i jakość prawie wszystkiego, a nasze pędzle nie są wyjątkiem. Zastanawiasz się co zrobić z pędzlem po malowaniu? Najpierw powiemy Ci, czego ze swoim pędzlem nie robić!

Pędzel cierpi w momencie, gdy po zakończeniu malowania zostawiamy go w kubku z wodą lub kiedy go odłożymy i pozwalamy farbie na nim zaschnąć. Jeśli pędzel zostanie w wodzie zbyt długo, włosie straci swój pierwotny kształt i nie będzie Ci już tak dobrze służyć.

Ważne jest, aby przed odłożeniem pędzel dokładnie wypłukać i wyczyścić. Przed schowaniem pędzla upewnij się, że dobrze wysechł. W tym celu można zostawić go na serwetce.

clanek_005

Jeśli chcesz uniknąć deformacji lub trwałego zniszczenia pędzla, to po zakończeniu malowania nie zapomnij:

 1. wypłukać pędzel w wodzie,
 2. używając wody z mydłem, dokładnie, ale delikatnie go wyczyść,
 3. wysusz włosie i wygładź do pierwotnego kształtu,
 4. na koniec pozwól pędzlom swobodnie wyschnąć na serwetce.

Jeśli jednak pędzel nadmiernie się zabrudzi, nic straconego. Istnieją specjalne produkty, które mogą pomóc. Jak na przykład nasz środek do czyszczenia pędzli PENTART, który znajdziesz w naszej ofercie akcesoriów. Płyn jest na bazie alkoholu, więc może pomóc nawet, gdy na pędzlu zaschła farba. 

clanek_006

Akcesoria do łatwiejszego i przyjemniejszego malowania

W ZUTY znajdziesz wiele rzeczy, które mogą sprawić, że malowanie stanie się naprawdę przyjemnym zajęciem, dzięki któremu poczujesz się jak prawdziwy artysta

Jeśli planujesz namalować duży obraz, możesz napotkać problem braku wystarczającej ilości miejsca na jego pomalowanie. Każdy stół w domu pełni często jasno określoną funkcję, a rozłożenie na nim płótna i farb może być na dłuższą metę dość problematyczne. U nas znajdziesz szeroki wybór sztalug malarskich, które pomogą Ci w malowaniu.

Jeśli ekscytuje Cię praca przy sztalugach malarskich, to zafunduj sobie kilka innych akcesoriów prawdziwego artysty! Możesz na przykład sprawić sobie drewnianą paletę, która nada temu relaksującemu zajęciu zupełnie nowy artystyczny wymiar.

A jeśli malowanie po numerach Cię na tyle wciągnęło, że chcesz zacząć tworzyć własne prace, nie musisz daleko szukać, ponieważ u nas znajdziesz czyste płótna i wysokiej jakości farby akrylowe, które będą Ci towarzyszyć w Twojej twórczej podróży. Bycie artystą z ZUTY jest proste!

clanek_007

Dlaczego warto zacząć malować po numerach

Malowanie po numerach stało się ostatnio bardzo popularne, ponieważ przynosi szereg korzyści. Sama koncepcja malowania obrazu jest wyjątkowa. Nie każdy człowiek jest plastycznie utalentowany, ale dzięki ZUTY może łatwo stać się malarzem. Znajdziesz u nas naprawdę bogaty wybór obrazów o różnorodnej tematyce. Kiedy wybierzesz wzór możesz zacząć malować, co jest łatwiejsze niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Każdy obraz podzielony jest na większe i mniejsze pola, które oznaczone są numerami. W opakowaniu znajdziesz farby w kolorach odpowiadających każdemu numerowi. Z pomocą wysokiej jakości pędzli można następnie przystąpić do kolorowania pól i w krótkim czasie uzyskać idealny obraz. 

Malowanie po numerach nie tylko uczyni Cię artystą, ale także poprawi wiele innych dziedzin. 

 • Pobudza kreatywność nawet u najmłodszych. Obrazy podzielone są według stopnia trudności.
 • Uczy, że na piękne i wspaniałe rzeczy trzeba poczekać i poświęcić im odpowiednio dużo cierpliwości.
 • Pomaga w ćwiczeniu umiejętności motorycznych, uczy delikatności i precyzji.
 • Może Cię całkowicie zrelaksować i pozwolić Twojemu mózgowi odpocząć.
 • Pomaga zredukować stres i napięcie.
 • Pomaga zapobiegać zmianom degeneracyjnym w mózgu.
 • Przynosi poczucie radości i dodaje pewności siebie. Za Twoją pracą i wysiłkiem widać prawdziwy efekt, który może ozdobić ściany Twojego wnętrza.

clanek_008

Jest mnóstwo rozrywek, ale niewiele z nich można uprawiać z domowego zacisza, tak jak malowanie po numerach. Dlatego zapoznaj się z naszą szeroką ofertą obrazów i wybierz jeden dla siebie. Jeśli szukasz czegoś bardziej osobistego, możesz namalować swoje ulubione zdjęcie. Nie czekaj zatem i już dziś daj malowaniu zielone światło.