Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Brak kciuków nie wyklucza – obrazy na aukcję dla Asi Czajkowskiej

Każdy z nas przechodzi różne trudności na krętej ścieżce życia, ale czasami przeszkoda pojawia się już na starcie. Trzyletnia dziś Joasia Czajkowska urodziła się bez kości promieniowej i kciuków. Szereg zwykłych dla nas czynności manualnych jest dla niej nie do wykonania lub musi włożyć w nie znacznie większy wysiłek. 

Po trzech trudnych latach rodzina w końcu znalazła lekarza, który jest w stanie wykonać trudną operację, przywracając nadzieję na normalne życie, ale brakuje im niezbędnych środków finansowych. Dlatego Zuty postanowiło pomóc i swoimi obrazami wnieść wkład w aukcję dla chorej dziewczynki. Nigdy nie wiadomo, kiedy coś takiego może spotkać kogoś, kogo kochasz. A każda pomoc, w jakimkolwiek stopniu, może zdziałać cuda i ponownie rozjaśnić dziecięcą twarz.

clanek_001

Nasza córka urodziła się 13.02.2018. Pierwszymi moimi słowami po zobaczeniu Asi było pytanie „Czy dłonie mogą się jeszcze wyprostować?”. Odpowiedzi nie dostałam od razu - wspomina mama Asi. Asia została zbadana, później zrobili jej rtg i usg. Okazało się, że nie ma kości promieniowych i kciuków. Dłonie ma wygięte w stronę twarzy, bo są podparte tylko z jednej strony, dlatego uformowały się jakby ściągnięte. 

„Na porodówce byłam spokojna, ale później, na pododdziale neonatologicznym oswajałam się z niespodziewaną sytuacją. Na sali byłam sama pomimo przepełnionego oddziału położniczego. Teraz wiem, że było nam to potrzebne. Mogliśmy oswajać się ze sobą na spokojnie. Przy wypisie dostaliśmy 6 skierowań do różnych poradni. Rehabilitację rozpoczęliśmy mniej więcej miesiąc później i trwa do dzisiaj.” opowiada mama Asi.

clanek_002

W maju 2018 Asia była w szpitalu klinicznym w Poznaniu. Tam chirurdzy ustalili wstępny plan leczenia – ponowne przyjęcie w marcu 2019 i operacje. Celem było wyprostowanie dłoni i zrobienie kciuka z palca wskazującego, jeśli łokcie będą ruchome. 

W sierpniu 2018 udali się na konsultacje do Gdańska. Przedstawili im nieco bardziej konkretny i przekonujący plan leczenia – wyprostują tylko jedną rękę i w niej zrobią kciuk z palca wskazującego, jednocześnie wydłużając całą kończynę. Operacje przeprowadzane miały być kiedy Asia będzie miała 2-2,5 roku. Niestety po konsultacji w Hamburgu, gdzie lekarze stwierdzili, że nie mogą nic dla Asi zrobić, doktorzy z Gdańska zmienili zdanie, że też nie są w stanie nic zaoferować.

 W styczniu 2019 odbyli konsultacje u dr. Paley’a, który może być jedyną szansą na większą sprawność Asi. Pierwsza operacja odbyła się 26.08.2020. Podczas operacji okazało się, że Asia ma bicepsy, których nie było widać w badaniach obrazowych, zgięcie łokci jest więc pewniejsze! Doktor Paley dokonał również ulnaryzacji nadgarstków, czyli wyprostował dłonie Asi. Asia świetnie radzi sobie w nowej sytuacji. Jest samodzielna na tyle, na ile może być samodzielna 3-latka. Dzielnie ćwiczy rączki podczas zabawy i codziennych czynności.

 

clanek_003

W lutym 2021 dr. Paley podjął decyzję o podzieleniu operacji na dwie. Przez to znacząco wzrosła kwota, którą muszą uzbierać. Operowanie obu rączek naraz może spowodować cofnięcie efektów rehabilitacji. A tak jedna rączka będzie unieruchomiona, a druga będzie dalej pracować i wzmocni się przed „swoją” operacją. W takim wariancie koszty niestety wzrosną. „Nie brakuje nam 200 tys. ale prawie 340 tys.zł! Nasza granica gwałtownie wzrosła. Pierwsza operacja powinna odbyć się w maju, druga w sierpniu. Więc co, damy radę? Joasia jest warta walki! ” pisze mama Asi na Facebooku.

Aukcje na, których zbierają pieniążki na operacje, odbywają się cztery razy w tygodniu. Podobnie jak Zuty ofiarowało swoje obrazy, Ty również możesz podać pomocną dłoń! Dołącz do nas, aby pokazać, że nawet w tych trudnych czasach cuda się zdarzają.

clanek_004

Obrazy do malowania po numerach Zuty, które wystawiliśmy na aukcję Joasii?

Please log in again

We are sorry for interrupting your flow. Your CSRF token is probably not valid anymore. To keep your e-shop secure, we need you to log in again.

Thank you for your understanding.

Zaloguj sie