Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Dlaczego malowanie jest dobre dla zdrowia psychicznego

Malowanie jest niesamowicie satysfakcjonujące. Nie tylko bawi, ale uwalnia również od stresu. Ale to nie wszystko. Czy wiesz, że jest również korzystne dla twojego zdrowia psychicznego? Ta twórcza aktywność działa jak terapia. Jeśli zanurzysz się w tej czynności  i oddasz się jej, zobaczysz, że zapomnisz o kłopotach i zmartwieniach. Przyjrzyjmy się jakie cudowne skutki przynosi dla ludzkiej psychiki. Nie uważasz się za artystę? Nie ma znaczenia! Możesz spróbować malować po numerach. 

Dlaczego stres jest zły

Stres nieustannie zagraża nam ze wszystkich stron. Czasem może nas zmobilizować, abyśmy osiągnęli lepsze wyniki. W zdecydowanej większości przypadków jest jednak odwrotnie. Stres najczęściej wpływa negatywnie na nasz nastrój, czujemy:

  • niepokój
  • smutek
  • gniew
  • frustrację

U niektórych z nas stres objawia się również fizycznie. Czujemy mdłości, bóle brzucha lub bóle głowy. Jeśli jesteś narażony na jego działanie zbyt często i intensywnie, wpadasz w kłopoty. Może wywołać bezsenność, zaburzenia odżywiania lub przewlekłe choroby przewodu pokarmowego i serca. Jak widać, nie należy go lekceważyć.

Co możesz zrobić, aby pozbyć się stresu? Postaw wokół siebie mur, którego stres nie przebije. Naucz się skutecznie z nim walczyć i pozbywać się go. Będziesz zaskoczony, ale to wcale nie jest trudne. Wystarczy znaleźć aktywność, która zapewni Ci rozrywkę i pozwoli myśleć o czymś innym. Spróbuj malowania po numerach. Udowodniono naukowo, że malowanie zmniejsza stres. 

clanek_001

Malowanie uwolni Cię od stresu

Naukowcy z Drexel University w Filadelfii odkryli, że po 45 minutach twórczej aktywności, takiej jak malowanie, objawy stresu w organizmie zmniejszają się. W badaniu wzięło udział 39 osób dorosłych w wieku od 18 do 59 lat. Pod koniec eksperymentu zauważono znaczny spadek hormonów stresu w organizmie u 75% uczestników. To bardzo korzystne liczby. Dlaczego więc nie spróbować?

Malowanie po numerach to świetny sprzymierzeniec w walce ze stresem. Malowanie ponumerowanych pól dopasowanymi do nich odcieniami jest całkowicie bezstresowe. Ta przyjemna, a jednocześnie nie wymagająca czynność łagodzi stres związany terminami w pracy czy trudnymi decyzjami. 

clanek_002

Jeśli martwisz się, że nie masz wystarczającego doświadczenia lub talentu i nie będziesz w stanie malować, to się mylisz. Nie trzeba być Picassem, aby ta kreatywna czynność była dla nas uspokajająca i satysfakcjonująca. Możesz malować bez wcześniejszego przygotowania lub szkoły plastycznej. Poczujesz, że stres powoli znika i będziesz Ci się znacznie łatwiej oddychać. Popularne są na przykład mandale - obrazy antystresowe, które mają silne działanie terapeutyczne. 

clanek_003clanek_004

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do egzaminów na studia, czy na ważne spotkanie w pracy, ta twórcza aktywność nie tylko Cię uspokoi, ale także przygotuje na przeszkody, które musisz pokonać. W końcu wszystko idzie lepiej ze spokojną głową niż wtedy, gdy gardło ściska strach.

Działa przeciw depresji

Stres jest jednym z wyzwalaczy depresji. Może ona mieć  jednak wiele innych przyczyn, które są bardzo trudne do wykrycia. Badania pokazują, że coraz więcej osób w społeczeństwie zachodnim cierpi na depresję. Ta choroba psychiczna całkowicie paraliżuje pacjenta i odbiera mu radość życia. Czy jest coś, co możesz z tym zrobić poza regularnym przyjmowaniem leków? Po raz kolejny powołamy się na badania, tym razem z czasopisma naukowego Healthy Technology Assassment.

Badanie to zostało przeprowadzone w 2015 roku. Badacze zaprosili stosunkowo dużą liczbę osób z depresją do przetestowania jaki wpływ ma na nich  aktywność twórcza. 6 z 9 pacjentów stwierdziło, że malowanie poprawiło ich stan zdrowia

clanek_005

Jednak nie tylko to jedno badanie wskazuje na ten fakt. Malowanie od dawna jest stosowane jako leczenie wspomagające w terapii depresji. Osoby z depresją mówią, że daje im to energię, której brakowało im od lat. Pomaga im przywrócić dobre samopoczucie, a dzięki temu odczuwają coś, czego dawno nie doświadczyli. Wykazano, że malowanie zmniejsza niepokój i strach. Dzięki niemu zyskasz:

  • pewność siebie
  • dobry nastrój
  • lepsze i pełniejsze życie

Zwiększa empatię i tolerancję

Sztuka i kreatywność mają również pozytywny wpływ na dzieci i ich rozwój. Naukowcy odkryli, że godzinna wycieczka do muzeum może zmienić spojrzenie dzieci na świat. Zbadali ten fakt podczas badania  10 000 studentów. A wyniki? Naprawdę zaskakujące.

U dzieci wzrosła zdolność krytycznego myślenia, a także empatii. Stali się bardziej uważni. Zaczęli zwracać większą uwagę na szczegóły. Inną godną uwagi rzeczą było to, że zwiększyli swoją tolerancję wobec ludzi, którzy się z nimi nie zgadzali.

Jeśli dzieci zaangażują się w działania twórcze, ich osobowość zostanie znacznie wzmocniona. Krytyczne myślenie jest bardzo ważne w życiu. Ale co by to było, gdyby ktoś nie był empatyczny i tolerancyjny? Wspieraj swoich potomków zachęcając ich do kreatywności.

Dla wielu dzieci klasyczne malowanie może być nieco trudne. Dlatego dobrze byłoby, aby przynajmniej  na początku  spróbowały malować po numerach. W naszym asortymencie znajdziesz wiele dziecięcych motywów, które je zainteresują. Małe księżniczki z pewnością lubią malować obrazy wprost z lodowego królestwa.

clanek_006

Fanów gier komputerowych zachwyci obraz z popularnej gry Minecraft

clanek_007

Malowanie po numerach myśli również o fanach świata Gwiezdnych Wojen. Mandalorian jest teraz wielkim hitem! Pozwól swoim maluchom pomalować uroczego Baby Yodę i nieustraszonego rewolwerowca Din Djarina. Kup im obraz Mandaloriana i Baby Yody.

clanek_008

Jak widać, malarstwo ma bardzo duży wpływ na ludzką psychikę. Zacznij od Ciebie i Twoich dzieci! Zobaczysz, że twoje życie zmieni się na lepsze.