Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Dzień Matki - kiedy, dlaczego i jak jest obchodzony?

Dzień Matki to młodszy brat Międzynarodowego Dnia Kobiet. Jest obchodzony na całym świecie, ale w rzeczywistości nie ma ustalonej jednolitej daty jego obchodzenia. W każdym kraju jest trochę inaczej. Kiedy zatem obchodzony jest Dzień Matki? Dlaczego w ogóle został stworzony i czym obdarowywane są matki w różnych kulturach?

clanek_001

Skąd się wziął Dzień Matki?

Każdy ma swoją mamę. W zdecydowanej większości przypadków jest ona dla nas najbliższą i najmilszą osobą. Wszyscy kochamy nasze matki, a one kochają nas. Dlatego dziwne jest, że ich dzień obchodzony jest dopiero od 1908 roku, kiedy go wypromowała Ann Marie Jarvis (wtedy jeszcze jako amerykańskie święto).

Jej matka walczyła o prawa kobiet podczas wojny domowej północ-południe, ale w tamtym czasie nie otrzymała publicznego poparcia.

Już w Polsce przedwojennej obchodzono Dzień Matki, przy czym jego organizacją zajmował się PCK. 

W czasach komunistycznych zapomniano o nim dzięki propagacji Międzynarodowego Dnia Kobiet, który służył jako demonstracja kobiety budowniczki z rękami pełnymi snopów zboża i niezbędnym sierpem lub w kombinezonie mechanika z masywnym kluczem montażowym.

Co sprawi radość Twojej mamie?

Oczywiście każdej mamie coś innego, ale na pewno wszystkim tak samo okazanie miłości. Zadzwońcie do nich, albo przynajmniej wyślijcie SMS-a lub kartkę z życzeniami. Wiedzieliście, że w Wielkiej Brytanii podczas obchodów Dnia Matki liczba połączeń telefonicznych wzrośnie nawet o 37%? A poczta brytyjska musi dostarczyć 30 milionów pocztówek.

Najpopularniejsze prezenty to kwiaty, bombonierki i biżuteria. Dzieci najczęściej malują laurki. Czasami cała rodzina zawiera tajny układ i w ten dzień uwalniają mamę od wszystkich obowiązków, a wieczorem idą razem do restauracji na coś dobrego.

clanek_002

To dobry pomysł zafundować mamie chwilę spokoju, ale żeby się nie nudziła - kup jej ładny obrazek, który sobie spokojnie namaluje po numerach. To świetna zabawa i relaks bez względu na wiek.

Na kiedy wypada Dzień Matki?

Tradycyjnie obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Wraz z Wielkanocą to święto ruchome. Zaczęto go tak obchodzić w Stanach Zjednoczonych, skąd to święto pochodzi. Tak samo jest w wielu innych krajach, w tym w Czechach, na Słowacji i w połowie krajów UE. Jednak nie wszyscy tego przestrzegają.

  • Najwcześniej obchody Dnia Matki rozpoczynają się w Norwegii. Jest tam obchodzony w drugą niedzielę lutego. W tym roku to wyszło na Walentynki - 14 lutego.
  • W Polsce zawsze świętujemy 26 maja.
  • W Wielkiej Brytanii i Irlandii czekają na czwartą niedzielę Wielkiego Postu. W tym roku przypadło to na przykład 14 marca.
  • W Rosji, na Białorusi i w niektórych krajach bałtyckich,  Dzień Matki połączyli z Dniem Kobiet i jest obchodzony co roku 8 marca.
  • W wielu krajach arabskich Dzień Matki obchodzony jest wraz z nadejściem równonocy wiosennej czyli 20 marca.
  • W Słowenii obchody mają stałą datę - 25 marca.
  • W Hiszpanii, Portugalii, Łotwie i na Węgrzech stawiają na pierwszą niedzielę maja, czyli w tym roku będzie to 2 maja.
  • We Francji i niektórych innych krajach, na które Francja wywarła historyczny wpływ, Dzień Matki obchodzi się w ostatnią niedzielę maja. Tego roku to będzie 30 maja.
  • Luksemburg jest ostatnim państwem, który dołączy do obchodów aż w drugą niedzielę czerwca, więc w tym roku będzie to 13 czerwca

Pomysły na prezenty na Dzień Matki

Jeśli zdecydujesz się podarować swojej mamie trochę relaksu i zabawy w postaci obrazu do malowania po numerach, oto kilka ciekawych pomysłów.

Obraz z własnego zdjęcia

To zdecydowanie najlepszy wybór z naszej oferty. Prześlij nam zdjęcie jakiejś ważnej chwili a my zrobimy z niego dla Twojej mamy wyjątkowy obraz, który ożywi piękne wspomnienia.

Możesz jej też sprawić radość już namalowanym obrazem, na którym będzie ona ze wszystkimi swoimi dziećmi lub własną mamą.

Tajemnicza kobieta w kapeluszu

clanek_003

 

Kwiatowe serce

clanek_004

 

Martwa natura z kawą

clanek_005