Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Dzień Parków Narodowych: Dzień świętowania natury, dobrego samopoczucia i inspiracji

24 maja obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych. W poniższym tekście przyjrzymy się jak doszło do powstania tego święta, o czym powinno nam przypominać i jak możemy się w niego zaangażować? Natura zawsze była dla ludzi wielką inspiracją. W kalendarzu nie znaleźlibyśmy lepszego dnia na spróbowanie malowania po numerach.

Jak powstał Europejski Dzień Parków Narodowych?

Pierwszym krokiem do powstania tego święta było ogłoszenie w 1872 roku Yellowstone za pierwszy na świecie park narodowy. Ogromna moc drzemiąca pod powierzchnią wraz z unikalną florą i fauną od wieków przyciągały tam masy turystów. Dlatego też Amerykanie zdecydowali, że trzeba coś zrobić, aby chronić to wyjatkowe miejsce i zachować je dla przyszłych pokoleń.

Pomysł ten przyjął się również w Europie. I tak trzydzieści lat później na naszym kontynencie zaczęły powstawać pierwsze chronione obszary. Najpierw w Szwecji, a wkrótce inne kraje poszły w ich ślady. Z pierwszych dziewięciu parków w 1909 r. w ciągu stu lat udało się stworzyć 120 000 obszarów chronionych. Europa jest światowym liderem w tej dziedzinie - żaden inny kontynent nie ma ich aż tyle.

clanek_001

Europejski Dzień Parków Narodowych został ogłoszony przez Federację EUROPARC i po raz pierwszy był obchodzony się w 1999 roku. W tym dniu miłośnicy przyrody chcą zwrócić uwagę opinii publicznej na lasy, parki i inne obszary, które zasługują na ochronę i opiekę. 

Nie tylko zoologowie, botanicy i ekolodzy powinni zainteresować się tymi obszarami. W końcu wszyscy z nich korzystamy. Chodzimy do nich odpocząć, zrelaksować się lub uprawiać sport. Dlatego to od nas zależy, jak zadbamy o przyrodę wokół nas. W tym dniu masz okazję poznać ją lepiej i dowiedzieć się, co możesz dla niej zrobić.

Jak świętować Europejski Dzień Parków Narodowych

Europejski Dzień Parków Narodowych to nie tylko edukacja, ale także rozrywka. W Polsce mamy 23 parki narodowe i 386 obszarów chronionego krajobrazu. Właśnie w nich obchodzone jest to święto. Administracje parków narodowych i obszarów chronionego krajobrazu zawsze publikują szczegóły programów na swoich stronach internetowych.

clanek_002

Możesz spodziewać się ciekawych wykładów, wycieczek, wystaw i konkursów. Wszystko to odbywa się na świeżym powietrzu, w bujnej zieleni ze śpiewem ptaków w tle. Możesz spędzić ten dzień z całą rodziną. Zabierz dzieci, dziadków i znajomych. Ponieważ program jest zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych.

Dzień przeznaczony dla miłośników przyrody zachęca do kreatywnych działań

Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, nie przegap tego dnia. W końcu sposobów świętowania jest wiele. Możesz także połączyć się z naturą poprzez kreatywne działania. Niech cię zainspiruje. Przekonasz się, że natura może Cię wielokrotnie zachwycić.

Udowodniono naukowo, że kreatywne zajęcia redukują stres i pozwalają się doskonale zrelaksować i odprężyć. Tego dnia sobie trochę odpuść i problemy wyrzuć za siebie. Zanurz się w spokojnej i cichej przyrodzie… na przykład na płótnie malarskim.

Jeśli lubisz oddawać się tworzeniu i jednocześnie kochasz naturę, spróbuj malować po numerach. Ta aktywność całkowicie cię pochłonie. Nie jest to wcale trudne i poradzą sobie z tym nawet bardzo małe dzieci. Nie musisz być wykształconym malarzem. Zaletą jest to, że kolorujesz tylko zaznaczone pola. A jednak pod twoimi rękami powstają piękne obrazy, które uszczęśliwią Ciebie i Twoich bliskich. Możecie tego spróbować całą rodziną.

W naszym sklepie znajdziesz wiele motywów, które sprawią Ci radość. Najlepszą rzeczą jest jednak to, że po namalowaniu wystawiasz obrazy w swoim domu i w ten sposób w swoim salonie lub sypialni będziesz mieć kawałek natury. Obrazy z zielenią i dziką przyrodą mają bezpośrednie działanie terapeutyczne. Wywołują dobry nastrój, dodają energii i poprawiają samopoczucie. Całkiem jak pobyt na łonie natury.

Zaproś naturę do swojego domu

Czy byłeś kiedyś na górskiej łące pełnej kwiatów? To prawdziwa uczta dla oczu. Czy pamiętasz, jak się czułeś, kiedy leżałeś na takiej łące i słuchałeś śpiewu ptaków, szelestu wiatru i brzęczenia owadów? Zanurz się ponownie w tej harmonii, malując górską kwiecistą łąkę.

clanek_003

Jeszcze przez chwilę zostaniemy przy polnych kwiatach. Wyobraź sobie dużą łąkę pokrytą małymi fioletowymi kwiatami. A w oddali wznosi się majestatyczna góra. Niestety tak piękne widoki są ograniczone porą roku, ale jeśli namalujesz obraz górskiej łąki, każdego dnia będziesz mieć to kwitnące piękno na ścianie. Nawet w zimie.

clanek_004

Różowe drzewo nad rzeką wprowadzi spokój i harmonię do Twojego domu. Zobacz, jak pięknie współistnieją - rzeka wciąż na nowo dodaje wilgoci a drzewo użycza swego cienia. Są symbolem pełnej harmonii koegzystencji. Niech cię uszczęśliwiają każdego ranka i wieczora po powrocie z pracy.

clanek_005

Jesień to piękna pora roku. W tym czasie przyroda bawi się wszystkimi kolorami. Niestety trwa tylko kilka tygodni, więc to piękno jest bardzo ulotne. Jeśli brakuje Ci tej jesiennej atmosfery, możesz ją teraz uwiecznić na zawsze. Czerwona jesień stanie się częścią Twojego wnętrza i dostarczy Ci pozytywnej energii przez cały rok.

clanek_006

Natura igra z ludzką wyobraźnią od niepamiętnych czasów. Czasami słyszymy dźwięki lub widzimy kształty, które wydają się pochodzić z innego świata. Dzień Parków Narodowych przypomina nam, jak ważne jest chronić tę studnię pomysłów. Jeśli lubisz przenikać do magicznej atmosfery natury, polecamy magiczny obraz pod tytułem świt i kwitnąca jabłoń.

clanek_007

Życzymy Ci, aby Europejski Dzień Parków Narodowych był pełen dobrego nastroju i inspiracji!