Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Dzień Ojca

Współczesny mężczyzna, w szczególnie ojciec, ma dziś do spełnienia wiele trudnych zadań. Coraz trudniej utożsamić się z rolą mężczyzny i ojca w społeczeństwie, w którym tradycyjny wzorzec rodziny przybiera nowoczesną formę. Świetną okazją do okazania Tatom naszego uznania może być Dzień Ojca.

clanek_001

Rola mężczyzny ojca

Mówi się, że dziewczynki już się rodzą matkami, a chłopcy ojcami się dopiero stają. Zabawne sceny z filmów, w których młody człowiek dowiaduje się, że właśnie został ojcem, przedstawiają przeróżne reakcje – od niewypowiedzianej radości, przez zdziwienie i zakłopotanie, po histerię i omdlenie z wrażenia. W rzeczywistości te sytuacje są z życia wzięte.

Mężczyzna po prostu uczy się, co to znaczy być ojcem. Najważniejsze jest, być dla swego dziecka tym, czego potrzebuje. Jest naprawdę wiele ról, do których tata musi umieć się wczuć:

  • Niania. Zwłaszcza w najmłodszym wieku. Kiedy trzeba ponosić dziecko, żeby nie płakało, nie zawsze musi się tym zająć matka. Często to właśnie tata chodzi godzinami po pokoju, kołysząc w ramionach płaczące dziecko czasem nawet do rana. Te chwile bliskości pogłębiają naturalne więzi między dzieckiem i ojcem.
  • Żywiciel. Wraz z pojawieniem się dzieci w rodzinie znacznie wzrasta rodzinny budżet. Dochodzi do sytuacji, w których rodzice nie zawsze mogą sobie pozwolić na wszystko, czego by chcieli a czasami nawet na to, czego by potrzebowali. Teraz na pierwszym miejscu są potrzeby dziecka.
  • Obrońca. Jest wiele sytuacji, w których każdego dnia trzeba chronić dziecko przed niebezpieczeństwami czyhającymi w koło. Takim synonimem zaufania i ochrony jest wizerunek ojca trzymającego dziecko za rękę. Znajduję się nawet na jednym ze znaków drogowych:

clanek_002

  • Nauczyciel. Dzieci uczą się bardzo szybko. Wystarczy obserwować rodziców. Każdy dzień jest pełen nauki, a ojcowie mogą być bardzo pomocni w nauczeniu dzieci chodzenia, czyszczenia zębów,  mycia rąk, czytania, pisania, liczenia, malowania, proszenia i dziękowania…
  • Prawodawca. Dziecko trzeba nauczyć słuchać. W rzeczywistości dziecko nie czuje się zbyt dobrze, jeśli nie ma żadnych zasad ani ograniczeń. Najlepiej jest ustalić jasne, ale życzliwe zasady, których dziecko będzie w stanie przestrzegać.  Ojciec jest również tym, który egzekwuje prawo. Bardzo ważne miejsce w wychowaniu spełnia dyscyplina i władza ojcowska w postaci kary za nieprzestrzeganie ustalonych zasad. Oczywiście zawsze w duchu miłości. 
  • Uzdrowiciel. Stłuczone kolano, ugryzienie komara czy użądlenie pszczoły to tylko drobiazgi, ale dmuchanie, przytulanie i całowanie to najskuteczniejsze „leki” dla dzieci.
  • Powiernik. Każde dziecko potrzebuje zwierzyć się ze swojego cierpienia i radości. Zła ocena w szkole, nowi przyjaciele, pierwsza miłość, dziecko zdecydowanie musi się tym z kimś podzielić. Idealnie, gdy tym kimś są rodzice.
  • Doradca. W pewnym wieku rady nie są najpopularniejszą rzeczą, jaką każde dziecko chciałoby od swojego ojca usłyszeć. Zwłaszcza nieproszona rada, której jednak ojciec czuje, że musi udzielić. Z czasem jednak okazują się one najcenniejszą rzeczą, jaką możemy otrzymać od naszych rodziców.

 

Oprócz tego wszystkiego, każdy ojciec musi jeszcze dołączyć do tej listy rolę męża. Każdy mężczyzna i ojciec z pewnością zasługuje na nagrodę. Dzień Ojca jest do tego idealną okazją.

clanek_003

Podziękowaliście swojemu ojcu?

Tata prawdopodobnie zrobił dla nas bardzo dużo. Jeśli też już jesteś ojcem, to znacznie lepiej zdajesz sobie z tego sprawę niż kiedy byłeś dzieckiem. Dzień Ojca powinien nam przypomnieć, że ojcowie zasługują na nasz szacunek i wdzięczność. Jak im najlepiej podziękować?

Czy kiedykolwiek próbowałeś znaleźć prezent dla mężczyzny? Jeśli nie masz bujnej wyobraźni, to zazwyczaj jest to butelka alkoholu lub męskie kosmetyki. Kwiaty nie nadają się zbytnio dla mężczyzn. Może w tym roku spróbujmy wymyślić coś oryginalnego?

Spróbujcie mu podarować obraz do malowanie po numerach

Chyba najcenniejszą rzeczą, którą doceni każdy mężczyzna, jest chwila dla siebie. Mamy doskonale o tym wiedzą. Jeśli chcesz sprawić przyjemność rodzicom, pożycz sobie od nich dzieci na jeden dzień. Zabierz je do zoo lub na grilla i daj swoim przyjaciołom wolny dzień, tylko dla nich.

Ojciec rodziny też może się na chwilę wyciszyć i odpocząć. Upominek w postaci obrazu do malowania po numerach doskonale spełni ten cel. Jak dobrze wiadomo, malarstwo i ogólnie twórczość artystyczna łagodzą stres, nastrajają zmęczony mózg na inne częstotliwości i wywołują relaksacyjny nastrój.

Ponieważ chcemy zadowolić mężczyznę, ojca, dlatego dobrze jest wybierać spośród „męskich” motywów. Spójrzmy razem na to, jaki motyw sprawi im przyjemność:

Obraz z własnego zdjęcia

Może najlepiej zacząć od naszego ulubionego produktu - obrazu z własnego zdjęcia. To proste - prześlij nam swoje rodzinne zdjęcie, a my przygotujemy z niego szablon do malowania. Prezent jest więc dużo bardziej osobisty i ma większą wartość dla obdarowanego.

Może to być na przykład zdjęcie dumnego ojca z nowo narodzonym dzieckiem, zdjęcie ze szkoły, zdjęcie ślubne, czy zdjęcie domu, w którym dorastał. Na pewno wiesz, co mu się spodoba.

Znak Zodiaku

Popularnym motywem jest również obraz ze znakiem Zodiaku. Potrzebujesz Lwa, Byka czy Wodnika? Możesz u nas wybrać obrazy dla każdego ze znaków.

clanek_004

Szybkie samochody

To jest coś w sam raz dla mężczyzn - szybkie wozy, weterany lub inne cacka na kółkach. Już od dzieciństwa chłopcy najwięcej bawią się samochodzikami. Wielu z nich nie opuści tej pasji nawet w wieku dorosłym. Który mężczyzna nie chciałby choć raz przejechać się takim Lamborghini?

clanek_005

Sławni mężczyźni

Każdy mężczyzna powinien mieć swój własny wzór do naśladowania. Dla wielu jest nim ich własny ojciec, co jest najlepszą rzeczą, jaka może się przytrafić. Ale dlaczego nie poświęcić parę chwil ze  swoim ulubionym bohaterem filmowym? Jak na przykład Sir Thomas Sean Connery?

clanek_006

Niezależnie od tego, czy dasz swojemu ojcu, mężowi, ojcu swoich dzieci lub przyjacielowi, któremu właśnie urodziło się dziecko, jakikolwiek obraz do namalowania, daj mu też trochę czasu na namalowanie go w spokoju.