Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Europejski Dzień Języków

„Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem“. To stwierdzenie przypomina nam, że znajomość różnych języków może przełamać bariery i pomóc nam łatwiej zrozumieć inne kultury. Język jest tak fascynujący, że ma nawet swój własny dzień. Na kiedy dokładnie przypada?

clanek_001

Aby zrozumieć znaczenie Europejskiego Dnia Języków, należy spojrzeć na niego z kilku stron. Dlatego dziś nie tylko powiemy Wam, kiedy obchodzony jest ten dzień, ale także podzielimy się kilkoma ciekawostkami na temat najpopularniejszych języków. Dodatkowo zwiedzimy parę krajów i ich stolic za pomocą malowania po numerach.

Różnorodność językowa Europy

Język jest narzędziem służącym do komunikacji. Ewoluował on przez bardzo długi okres czasu i odzwierciedla społeczeństwo, które się nim posługuje. Język jest żywym i dynamicznym organizmem. Ciągle pojawiają się nowe słowa, a inne znikają lub nabierają innego znaczenia. 

Na świecie istnieje około 7000 języków. Określenie ich dokładnej liczby jest trudne. Niektóre są do siebie tak podobne, że nie sposób określić, czy są to rzeczywiście dwa różne języki, czy tylko dialekty. Jeśli skupimy się na Europie, okaże się, że mówi się tam około 225 różnymi językami. Jak to możliwe, skoro Europa liczy tylko 46 państw? Otóż w każdym kraju można posługiwać się kilkoma językami. 

Jeśli wydaje Ci się, że znasz wszystkie języki europejskie, a nie możesz się  doliczyć  nawet 200 z nich, to warto pamiętać, że są jeszcze takie języki jak bretoński, manx, sycylijski, farerski i baskijski.

Gdybyście szukali kraju, który dzierży rekord w ilości języków urzędowych, byłoby to Zimbabwe, gdzie istnieje w sumie 16 uznanych języków.

clanek_002

Świętowanie różnorodności

Język jest jedną z rzeczy, które wpływają na różnorodność Europy. Dlatego też Rada Europy ustanowiła w 2001 roku Europejski Dzień Języków. Obchodzony jest 26 września i ma na celu nie tylko celebrowanie języków, ale także motywowanie ludzi do ich nauki. To właśnie dzięki ich nauce rozumiemy nie tylko obce języki, ale także nową kulturę. Poznajemy realia i cechy charakterystyczne innych krajów, a nasza ogólna wiedza o Europie się pogłębia. Dzięki temu powstaje porozumienie między kulturami, a wielojęzyczność prowadzi do przełamywania barier.

Języki europejskie w liczbach

Spójrzmy na odrobinę statystyki odnośnie języków europejskich.

 • Na świecie jest mniej więcej 6-7 tys. języków, europejskich jest około 225.
 • Języki europejskie stanowią mniej więcej 2,5-3% wszystkich języków świata.
 • Ludzie najbardziej oddają się nauce języka angielskiego. Po nim jest język niemiecki.
 • Ponad połowa Europejczyków posługuje się dwoma językami.
 • Większość języków europejskich to języki indoeuropejskie. Kilka z nich jest jednak ugrofińskich (węgierski, fiński), semickich (maltański) lub turkijskich (kazachski).
 • Język ma zwykle około 50 000 słów. My jednak używamy maksymalnie 20 tysięcy.
 • Jedną z najtrudniejszych do wymówienia liter (nie tylko w Europie, ale na całym świecie) jest czeska litera Ř.
 • W Rosji używa się ponad 100 języków.
 • Rosyjski jest najczęściej używanym językiem w Europie. W Europie posługuje się nim codziennie ponad 150 milionów osób.
 • Kolejne najczęściej używane języki to niemiecki, angielski, francuski i włoski.
 • Ucząc się języków, nie tylko rozwijasz swoją osobowość, ale także chronisz swój mózg. Badania pokazują, że nauka nowego języka chroni Cię przed rozwojem demencji.

clanek_003

Cele Europejskiego Dnia Języków

Głównym celem jest zachęcenie ludzi do nauki języków obcych. W oczach Rady Europy język to nie tylko środek komunikacji w obrębie danego kraju. Wielojęzyczność pozwoli nam łatwiej funkcjonować w zglobalizowanym świecie. Dzięki niej możemy szukać pracy poza granicami własnego kraju.

Pamiętaj, że wielojęzyczność nie oznacza, że musisz być native speakerem każdego języka. By zamieszkać w wybranym kraju bez napotykania barier językowych, w zupełności wystarczy znać podstawowe zwroty 

Rada Europejska zajmuje się jednością kontynentalną i przenikaniem innych kultur. Zachęca do nauki języków obcych, a tym samym do uczenia się przez całe życie. Zawsze jest łatwiej, jeśli znamy więcej niż tylko nasz język ojczysty.

Interesujące języki europejskie

Jak już wiemy, istnieje ponad 200 języków europejskich i każdy z nich jest bardzo ciekawy i ma bardzo bogatą historię. Przyjrzymy się zatem tym najczęściej używanym, z którymi wiąże się wiele ciekawostek.

 • Język angielski jest językiem urzędowym w prawie 70 krajach.
 • Najczęściej używanym słowem w języku angielskim jest the, czyli rodzajnik określony. 
 • William Shakespeare przyczynił się do rozwoju języka angielskiego i wzbogacił go o 420 nowych słów, z których większość jest dziś w powszechnym użyciu.
 • Językiem francuskim posługuje się ponad 220 milionów ludzi na świecie.
 • Język francuski ma ogromną liczbę słów homofonicznych. Są to słowa, które mają taką samą wymowę, ale ich znaczenia są różne.
 • Ponad jedna trzecia słów we współczesnym angielskim ma francuskie pochodzenie.
 • Największe frankofońskie miasto nie znajduje się we Francji czy Kanadzie, ale w Kongo.
 • W języku niemieckim rzeczowniki zaczynają się wielką literą.
 • Niemiecki jest drugim po rosyjskim najczęściej używanym językiem europejskim.
 • Włoski alfabet nie posiada takich liter jak J, K, W, X.
 • W momencie zjednoczenia Włoch (1861) niewiele ponad 2% miejscowej ludności mówiło po włosku.
 • Większość angielskich słów zaadoptowanych z języka polskiego jest związana z jedzeniem.
 • Język hiszpański zawiera słowa, których nie można przetłumaczyć dosłownie na inne języki.
 • Język litewski jest podobny do starożytnego sanskrytu, a jego pochodzenie wciąż nie jest w pełni znane.
 • Baskijski to jeden z najbardziej tajemniczych języków w historii. Mówi się nim zarówno w Hiszpanii, jak i we Francji, ale jego pochodzenie jest nieznane i nie ma związku między nim a żadnym innym językiem na świecie.

clanek_004

Podróżuj po Europie z Zuty

Wielojęzyczność to świetny sposób na ułatwienie zwiedzania sąsiednich krajów i ich stolic. Jeśli to brak czasu, a nie brak znajomości języka jest Twoją przeszkodą, to dzięki naszym obrazom możesz odwiedzić mnóstwo ciekawych miejsc. Dzięki malowaniu po numerach możesz namalować dowolne miasto lub zabytek. 

Chociaż rosyjski jest najczęściej używanym językiem w Europie, to angielski zdecydowanie wygrywa pod względem popularności. Jego wielką zaletą jest fakt, że można się nim posługiwać na całym świecie. Jeśli kochasz język angielski i pociągają Cię kraje anglojęzyczne, to jedź z nami. Możemy odwiedzić Irlandię, Anglię lub wyjechać poza granice Europy i odwiedzić San Francisco

clanek_005

Język francuski jest naprawdę popularnym i ważnym językiem. Świadczy o tym fakt, że jest to drugi, obok angielskiego, oficjalny język Igrzysk Olimpijskich. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego wnętrza odrobinę francuskiego uroku, spróbuj z obrazem Tamaris, Kolorowy Paryż lub Sacre Coeur.

clanek_006

Hiszpania to kraina pięknej architektury, tańców o gorącej krwi, a także kolebka języka, który nie ma sobie równych na świecie. Nazywa się Silbo Gomero i składa się w całości z gwizdów.

Jeśli chcesz podziwiać na płótnie różnorodność i wyjątkowość Hiszpanii, to proponujemy Kolorową Barcelonę

clanek_007

Jeśli jednak bardziej pociągają Cię europejskie miejsca skąpane w morzu, to możesz dołączyć do nas w greckim porcie, na Korfu lub na łodzi rybackiej we Włoszech

clanek_008

Natomiast obraz Rowery w Amsterdamie oddaje wszystko, co jest tak charakterystyczne dla tego miasta. Woda, piękna architektura i wszędzie obecne rowery, wykorzystywane do codziennego poruszania się po mieście.

clanek_009

Nie zawsze trzeba jechać zbyt daleko, by zobaczyć piękno Europy. Austria, Niemcy i Szwajcaria to kraje niezwykle bogate w zabytki naturalne i piękne historyczne miasta, jak choćby Wiedeń

clanek_010

Piękno Europy nie uosabiają tylko zagraniczne miasta. Nasze wioski i miasta też oferują wiele piękna i zabytków. Dlatego nasz kraj jest również popularnym celem turystycznym.

clanek_011

Języki otwierają przed nami świat. Ich rola jest niezastąpiona i pozwala na swobodne zwiedzanie różnorodnych zakątków świata. Świętuj więc z nami tegoroczny Europejski Dzień Języków i odwiedź najróżniejsze zakątki Europy. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na podróż, to przynajmniej zobacz te miejsca na obrazach.

Malowanie po numerach to unikalna technika, która pozwala tworzyć piękne obrazy bez konieczności stosowania profesjonalnych technik malarskich. Wystarczy wybrać motyw i zamówić jeden z naszych zestawów. Do Twojego domu dotrze płótno, na którym znajdziesz wybrany przez siebie obraz podzielony na większe i mniejsze ponumerowane pola. Numery te odnoszą się do koloru, którym się je maluje. W zestawie znajdują się oczywiście ponumerowane pojemniczki z farbami akrylowymi oraz 3 pędzle.

Ćwicz swój mózg

Podobnie jak nauka języków, malowanie po numerach jest dobre dla mózgu. Pomaga pozbyć się niepotrzebnych zmartwień i zapewnia naturalny i przyjemny trening. Ponadto malowanie po numerach pomaga chronić mózg przed chorobami degeneracyjnymi. Jest więc idealne dla malarzy wszystkich pokoleń. 

clanek_012

Jak wybrać obraz

Europejskie miasta, ich zabytki i przyroda to niewyczerpane źródło inspiracji. Dlatego też stały się one tematem wielu naszych obrazów. Jeśli wahasz się nad wyborem, warto wziąć pod uwagę trzy czynniki:

 • kolorystyka obrazu
 • jak motyw do Ciebie przemawia
 • poziom trudności obrazu

Jeśli chcesz rozjaśnić swój dom obrazem, ale nie masz ulubionego wzoru kieruj się jego kolorystyką. Powinna ona odpowiadać wnętrzu, w którym chcemy go powiesić.

Jeśli jakiś obraz przykuje Twoją uwagę, może być dla Ciebie źródłem inspiracji i relaksu, za każdym razem, gdy na niego spojrzysz. Natomiast stopień trudności znajdziesz zawsze w opisie obrazu.

Jeśli szukasz nowego hobby i chcesz w pełni wykorzystać deszczowe jesienne dni, to spróbuj malowania po numerach. Dzięki firmie Zuty możesz mieć pewność, że Twój zestaw malarski będzie naprawdę profesjonalny.