Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Jak przełamać blokadę twórczą? 6 rad jak być kreatywniejszym

Blok twórczy to bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Jak powstaje i jak możemy się przed nim bronić? Podajemy Wam 6 sprawdzonych wskazówek, które przywrócą Wam inspirację twórczą i pomogą być bardziej kreatywnymi. Spróbujcie malowania po numerach, medytowania i innych zajęć, które przyniosą Wam wiele nowych inspiracji.

Masz dużo pracy, ale nagle brakuje Ci pomysłów? Chcesz coś stworzyć, ale nic nie przychodzi Ci do głowy? Prawdopodobnie masz blok twórczy. Nigdy wcześniej ci się to nie zdarzyło? Nie martw się, to nic niezwykłego.

Każdy czasami doświadcza blokady twórczej, w pracy w życiu osobistym lub podczas naszych aktywności wolnoczasowych. Jeśli musimy lub chcemy coś stworzyć, ale nie udaje się nam to, trzeba jakoś to rozwiązać. Kiedy skończą się pomysły, łatwo wpadamy w spiralę frustracji i gniewu, co tylko pogarsza sytuację.

miniatura_FB-tvurci-blok

Dowiedz się, dlaczego znalazłeś się w sytuacji patowej

Każdego żeglarza przerażał brak wiatru, więc nie stójcie w martwym punkcie! Jeśli głos inspiracji ucichł, spróbujcie dowiedzieć się dlaczego tak się stało. Znalezienie przyczyny jest podstawą do dalszych działań. Usuńcie ją, a zobaczycie, że znacznie łatwiej znajdziecie nowe pomysły. Co więcej, po raz drugi już będziecie na to uważać.

Dlaczego ludzie tracą inspiracje?

  • Negatywne myśli. Zwykle przychodzą one, gdy pomysł się nie pojawia. Mogą jednak również towarzyszyć retrospektywnej ocenie naszej pracy i negatywnie wpływać na naszą przyszłość. Unikaj myśli typu: To, co zrobiłam/łem do tej pory, nie jest wystarczająco dobre lub Jeśli miałabym/miałbym dobre pomysły to już dawno przyszłoby mi coś do głowy. Czy nie przestaliście mieć dobrych pomysłów właśnie dlatego, że ciągle podważacie swoje kompetencje?
  • Zły okres. Nie każdy dzień jest oświeceniem. Tak to po prostu bywa. W dodatku może się czasami zdarzyć, że nieudany dzień przejdzie w nieudanym okresie. Powodem tego może być jakieś zdarzenie w życiu osobistym, niepowodzenie w pracy, zła sytuacja finansowa. Nie pozostaje nic innego, jak zacisnąć zęby i poradzić sobie z tą sytuacją,  albo poczekać, aż ten kryzys minie. Ten trudny czas możecie użyć dla swego dobra i maksymalnie twórczo go wykorzystać.
  • Brak informacji. Jeśli jest to projekt w pracy, być może szef lub koledzy nie dostarczyli Ci wystarczających informacji. Spróbuj dowiedzieć się czegoś więcej o projekcie lub szukaj inspiracji u konkurencji. Na pewno na coś się natkniesz.
  • Czujesz, że to nic niewarte. Jeśli nie widzicie sensu swej pracy, nie podoba Wam się to, co stworzyliście, to może to być denerwujące. Na szczęście można to rozwiązać. Spróbuj znaleźć motywację. Na przykład nagroda finansowa. Przecież za swą pracę dostaniesz wypłatę, a jeśli nie jest ona zadowalająca, poproś o podwyżkę.
  • Przemęczenie. Jeśli nie jesteście wypoczętci i dokucza Wam stres, poświęćcie sobie trochę czasu i popracujcie nad swym samopoczuciem. W poniższym tekście doradzimy Wam jak to zrobić.

clanek_001

Proces twórczy wymaga czasu

Proces twórczy  to w rzeczywistości ciężka praca. Nie jest to nagłe oświecenie, ale proces, nad którym trzeba popracować. Ma on swoje zasady, a jeśli się do nich zastosujesz, na końcu czeka słodka nagroda. Jak więc zdobywać nowe pomysły?

  1. Zrób rozeznanie. W zależności od tego, na czym polega Twoja praca, przeglądaj różne dostępne materiały i zbieraj jak najwięcej informacji. Przykład z praktyki. Piszesz książkę? Zapoznaj się z pracami innych autorów. Przygotowujesz projekt do pracy? Zobacz, jak przygotowywano inne, podobne projekty. Inspiruj się projektami, które Cię zainteresowały i działają w praktyce.
  2. Przeprowadź ocenę zgromadzonych materiałów. Wszystko przejrzyj i dokładnie przeanalizuj, nie tylko na podstawie własnego osądu, ale sięgnij po radę i opinię innych. Zastanów się, jak odbierają to inni.
  3. Przestań analizować i puść wodze fantazji. W kolejnym kroku zostaw myślenie analityczne i analizę zebranych materiałów.  Teraz pozwól umysłowi, aby sam poradził sobie z nowym wyzwaniem. Zaangażuj wyobraźnię i w końcu przyjdzie to, na co czekasz.
  4. Nowy pomysł. Czasami pojawia się po kilku godzinach. Innym razem może to potrwać kilka dni. Z Twojej nieświadomości pomysł zostanie przeniesiony do sfery świadomej, a nad Twoją głową zapali się wyimaginowana żarówka.
  5. Ożyw pomysł. Ostatni krok to realizacja nowego pomysłu i nadanie mu ostatecznego wyglądu.

Ta droga do nowego pomysłu została opracowana przez Jamesa W. Younga w książce A Technique for Producing Ideas. Badanie i analizowanie środków i materiałów to ciężka praca. Nowo zdobyte informacje muszą się ustabilizować. W tym okresie dobrze jest stymulować umysł na przykład za pomocą różnych technik relaksacyjnych czy zajęć twórczych. Czy kiedykolwiek próbowaliście na przykład namalować obraz?

clanek_002

Pamiętaj, że kluczowa jest też dobra kondycja psychiczna i fizyczna. Daj sobie czas, a wkrótce pojawi się nowy pomysł. Jak wspomóc cały ten proces? Mamy dla Ciebie 6 wskazówek, jak pokonać blok twórczy!

Malowanie po numerach

Aktywność twórcza to świetny sposób na pobudzenie wyobraźni i dodanie jej nowych impulsów. Dzięki obrazom malowanym po numerach zanurzysz się w zabawnej twórczej aktywności, podczas której możesz odpocząć od stresu i codziennego zgiełku.

clanek_003

Ułatwia to uporanie się z głównymi przyczynami utrudniającymi proces twórczy – stresem i brakiem bodźców. Kto wie, może wlaśnie w obrazie ze Zuty.pl znajdziesz studnię inspiracji, która nigdy nie wyschnie.

Na początek wypróbuj coś łatwego, nie jest dobrze stawiać sobie zbyt ciężkie cele, aby się jeszcze bardziej nie frustrować. Motyw z magnoliami ma bardzo łatwy stopień trudności i cieszy się popularnością wśród naszych Klientów.

clanek_004

W naszym e-sklepie znajdziesz wiele motywów z różnych obszarów tematycznych. Przygotowaliśmy  motywy ze zwierzętami, kwiatami, miastami, przyrodą, samochodami, obrazy w stylu pop art, a także martwe natury, pejzaże i reprodukcje obrazów znanych mistrzów. We współpracy z niezależnymi artystami stworzyliśmy również szereg oryginalnych licencjonowanych motywów, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

clanek_005

Oprócz obrazu do malowania otrzymasz od nas profesjonalne farby akrylowe i nylonowe pędzle,  kompletny zestaw, dzięki któremu doskonale się zrelaksujesz i pobudzisz do kreatywnego myślenia. Dołączymy również praktyczne haczyki, do zawieszenia obrazu na ścianie.

clanek_006

Spróbuj medytacji

Może to zabrzmieć trochę szaleńczo, ale nie odrzucaj z góry tej propozycji. Medytacja może naprawdę pomóc w blokadzie twórczej. Podczas medytacji nie starasz skoncentrować się na czymś. Wręcz przeciwnie, próbujesz opróżnić swój umysł i całkowicie go uspokoić. Co jest idealną okazją dla naszej podświadomości do rozpoczęcia pracy i wymyślenia nowego, wspaniałego i nieoczekiwanego pomysłu.

Medytacja niekoniecznie oznacza, że ​​musisz siedzieć w niewygodnej pozycji ze skrzyżowanymi nogami na ziemi. Możesz medytować w dowolnej wygodnej pozycji, w której spokojnie wytrzymasz dłużej. Uważaj, aby nie zasnąć! Najprostsze są tak zwane medytacje mindfulness, podczas których skupiasz się np. na własnym oddechu.

Jak to zrobić? Zacznij oddychać głęboko i świadomie. Wdychaj powietrze do brzucha i wydychaj przez nos. Monitorujesz swój oddech i skupiasz się tylko na chwili obecnej, nie na pracy czy rodzinie. Jeśli jakieś myśli przychodzą Ci do głowy, nie zwracaj na nie uwagi, ani ich na siłę nie odrzucaj. Po chwili znikną samoistnie. Ważne jest utrzymanie pozycji bezstronnego obserwatora.

Wystarczy medytować przez pięć minut. Zobaczysz, że doskonale odświeży to twój umysł. Ważne jest, aby nie spoglądać na zegarek, ani nie uciekać od koncentracji. Dlatego zalecamy nastawienie budzika. Dzięki niemu nie musicie martwić się o czas, a jednocześnie będziecie wiedzieć, kiedy skończyć.

Wybierz się w podróż

Czasami zmiana otoczenia jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Jeśli nie masz wolnego weekendu i nie możesz pojechać w góry, zaplanuj sobie spacer po ogrodzie botanicznym w wolne popołudnie. Po prostu chodź, słuchając ulubionej muzyki lub otaczających Cię dźwięków. Inspiracja może przyjść z dowolnego miejsca. Kluczem jest pozostawienie na chwilę miejsca, które jest związane z blokiem twórczym i gdzie spada na Ciebie cały związany z nim stres i ciężar.

Pogadaj z kolegą lub przyjacielem

Czasami rozmowa z kimś, kto jest podobnie nastrojony, najlepiej się sprawdza. Może to być kolega, przyjaciel lub partner. Przedstaw im główny problem i główną ideę projektu, a doradzą Ci, co ulepszyć lub co zmienić. Nie musisz od razu stosować się do ich rad. Jednak jest to bardzo dobre źródło inspiracji.

Jeśli nie masz wokół siebie kogoś, kto nadaje na tej samej fali, posłuchaj podcastu. Zapisz się na warsztaty lub weź udział w konferencji. Zawsze znajdą się miejsca, w którym spotykają się ludzie o podobnych zamiłowaniach.

clanek_007

Bądźcie czynni!

Siedzisz w swoim domowym biurze i pomysły się nie pojawiają? Załóż tenisówki i idź pobiegać do najbliższego parku, zapisz się na zajęcia Pilates lub idź popływać. Sport poprawia nastrój i dostarczy do organizmu hormony szczęścia. Oprócz tego zrelaksujesz się i na chwilę zapomnisz o swoich obowiązkach. Po prostu skupisz się na ruchu, a wszystko inne zniknie.

Jeśli nie jesteś typem sportowca, możesz na przykład posprzątać dom. Uporządkuj swoją szafę. Wyrzuć stare rzeczy. Pozbądź się bezużyteczności, albo ugotuj coś dobrego. Na pewno znajdziesz coś, co pomoże Ci się zrelaksować i jednocześnie poczuć się lepiej.

Odpoczywaj

Odpoczynek jest bardzo ważny w procesie twórczym. Wiele pomysłów pojawia się w dzień po dobrze przespanej nocy. Podczas snu mózg pracuje na pełnych obrotach i sortuje wszystkie otrzymane w ciągu dnia informacje. Oprócz tego aktywna jest nasza podświadomość, w której powstają zbawienne pomysły.

Daj swojemu mózgowi wystarczająco dużo czasu na odpoczynek od przetwarzania wszystkiego, co otrzymuje. Zdrowy sen powinien trwać co najmniej 7 godzin. Wszystko będzie o wiele łatwiejsze, jeśli będziecie zrelaksowani i wypoczęci.

Masz blok twórczy? Wierzymy, że dzięki naszym radom go pokonasz. Pamiętaj, że proces twórczy to praca. Sama kreatywność nie wystarczy, musi być stale stymulowana. Na przykład za pomocą zabawnej aktywności twórczej - malowania po numerach, ale też wystarczającej ilości odpoczynku czy sportu. Życzymy powodzenia!