Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Jak się lepiej skupić i skoncentrować

Bierzesz się do pracy, mija kilka minut i okazuje się, że zamiast uderzać w klawiaturę komputera, gapisz się w okno. Jest to klasyczny objaw utraty koncentracji. Sprawia, że praca idzie wolniej, a Ty tracisz motywację. Ale mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Koncentrację można wytrenować.

clanek_001

To, jak efektywnie pracujemy lub co osiągamy w życiu, zależy od naszej zdolności do koncentracji. Tylko dzięki niej możemy skutecznie realizować swoje cele. Ale jak się skupić, kiedy po prostu nam to nie idzie? 

Koncentrację trzeba trenować jak wszystko inne i jest kilka skutecznych metod, jak to robić. Jeśli więc potrzebujesz nauczyć się koncentracji, spróbuj jednej z poniższych 10 technik:

 1. Małe ćwiczenie wstępne
 2. Malowanie po numerach
 3. Technika Pomodoro
 4. Eliminacja źródeł rozproszenia i dyskomfortu
 5. Stworzenie optymalnych warunków
 6. Przejrzysta lista zadań
 7. Brak sieci społecznościowych
 8. Przekąski, woda i kawa
 9. Sen 
 10. Cele możliwe do zrealizowania

Trenowanie koncentracji jest bardzo ważne. Wybraliśmy więc 10 sposobów na osiągnięcie tego celu i wierzymy, że stosując je staniesz się mistrzem koncentracji.

 

  1. Małe ćwiczenie wstępne

   Koncentracja to abstrakcyjne pojęcie, które czasem trudno sobie wyobrazić. Jeśli jednak chcemy nad nią pracować, musimy nauczyć się ją rozumieć. Wystarczy na to zaledwie kilka minut dziennie. 

   Zanim zabierzesz się do pracy, usiądź wygodnie i wybierz obiekt w swoim polu widzenia. Następnie odrzuć wszystkie inne myśli i skup się na nim przez 30 sekund. Potem oderwij wzrok od obiektu i zrób 20-sekundową przerwę. Zrelaksuj się i pozwól swoim myślom znów swobodnie płynąć. Gdy czas minie, wróć do wybranego obiektu i powtórz proces. Zawsze na kilka minut przed rozpoczęciem pracy możecie spróbować tego ćwiczenia. Staniecie się bardziej świadomi procesu koncentracji i nauczycie się go wzmacniać.

  2. Malowanie po numerach

   Proces koncentracji bywa wyczerpujący i kojarzy się nam z pracą lub innymi zadaniami. Koncentracja przybiera więc formę pewnego rodzaju nieprzyjemnego obowiązku. Mamy jednak dla Ciebie dobrą wiadomość. Można ćwiczyć w przyjemniejszy sposób. Świetną metodą jest malowanie po numerach.

   Jest to kreatywne hobby, które trenuje uwagę, cierpliwość i koncentrację. Zestaw zawiera płótno z wybranym przez Ciebie motywem, komplet farb akrylowych oraz trzy profesjonalne pędzle. Na płótnie znajduje się jedynie zarys wybranego przez Ciebie wzoru. Po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że jest on podzielony na mniejsze i większe ponumerowane obszary. Liczby w nich odpowiadają poszczególnym kolorom, których musisz użyć do ich pomalowania. Dzięki stopniowemu nakładaniu kolorów uzyskasz piękny, kolorowy i profesjonalny obraz. Wszystko to jednak poprzedzone jest skoncentrowanym malowaniem.

   Ponieważ malowanie po numerach jest przyjemnym relaksującym zajęciem, koncentrowanie się na poszczególnych polach jest przyjemne i nie wymaga aż tak dużego samozaparcia. Wręcz przeciwnie. Malowanie po numerach nauczy Cię, jak ważna jest koncentracja dla osiągnięcia widocznego efektu. 

   clanek_002
  3. Usuwanie źródeł rozproszenia uwagi i dyskomfortu

   Innym częstym problemem przy próbie koncentracji jest to, że wciąż coś Cię rozprasza. Dlatego już na samym początku ustal zasady. Nie odbieraj telefonu przez jakiś czas, wyłącz powiadomienia o e-mailach i stwórz sobie spokojną atmosferę.

   Oprócz dźwięków, może również rozpraszać dyskomfort. Dlatego przed rozpoczęciem pracy przygotuj wszystko, co będzie Ci potrzebne, zadbaj o optymalne oświetlenie i wygodne miejsce. Dzięki temu nie będzie Cię rozpraszała niewygodna pozycja czy konieczność wstania po coś.

  4. Technika Pomodoro

   Przez chwilę się skupię, a potem zrobię sobie przerwę. Często mówimy to sobie przed rozpoczęciem pracy, ale mijają trzy minuty a my już jesteśmy rozproszeni. Dlatego trzeba wprowadzić porządek do naszej koncentracji. Na szczęście nie musisz jej wymyślać, ponieważ istnieje sprawdzona technika, która nazywa się Pomodoro

   Podstawowym założeniem jest przeplatanie chwil koncentracji przerwami. Jednak żadna z tych czynności nie powinna być przypadkowa. Oto jak to działa:

   • Jak tylko zaczniesz pracować, ustaw timer na 25 minut i w tym czasie skup się wyłącznie na pracy.
   • Gdy czas minie, zrób 5-minutową przerwę. W tym czasie nie myśl o pracy. Napij się, przejdź się, ale nie pracuj.
   • Po 5 minutach ponownie ustaw timer na 25 minut i wróć do pracy. Następnie zrób kolejną 5-minutową przerwę.
   • Gdy minie około 1,5 godziny, zrób dłuższą przerwę, nawet do pół godziny. Następnie wróć do trybu 25 minut pracy i 5 minut przerwy.

   Nazwa techniki pochodzi od słowa Pomodoro, czyli pomidor. Taki właśnie kształt ma zazwyczaj klasyczny budzik kuchenny, który idealnie nadaje się do tej metody. 

   clanek_003
  5. Stworzenie optymalnych warunków

   Ten punkt jest nieco związany z poprzednim. Aby trenować koncentrację, musisz znaleźć warunki, w których czujesz się komfortowo.

   Niektórzy wymagają całkowitej ciszy podczas pracy, inni nie mogą się skupić bez szumu w tle. Dlatego musisz znaleźć swój własny sposób. Jedną z opcji jest stworzenie całkowitej ciszy i spokoju. Przygotuj sobie wygodne miejsce do pracy, zamknij drzwi i zacznij się koncentrować. Jeśli ten pomysł doprowadza Cię do szaleństwa, to spróbuj innej opcji. Niektórzy ludzie potrzebują pewnej dozy zgiełku podczas pracy. W tym przypadku możesz spróbować pracować w kawiarni lub mieć w tle muzykę. Ale uważaj! Bodźce z zewnątrz mogą Cię łatwo rozproszyć. Dlatego trzeba panować nad sytuacją.

   Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, jest włączenie muzyki, która usprawni Twoją pracę. Badania dowiodły, że najbardziej odpowiednia jest muzyka klasyczna. Zwiększa wydajność, poprawia koncentrację i ogólnie prowadzi do lepszych wyników. Zjawisko to znane jest jako efekt Mozarta.

   clanek_004
  6. Przejrzysta  lista zadań

   Zanim zaczniesz pracować, ustal jasną listę rzeczy do zrobienia. Skup się na każdej z nich osobno i doprowadź je do końca. Nieustannie skreślaj zadania z listy. Skreślanie zadań będzie świetnym motywatorem do dalszej koncentracji.

  7. Zakaz korzystania z sieci społecznościowych

   Sieci społecznościowe to dobre narzędzie do komunikacji, ale w pracy stanowią duży problem. Jeśli należysz do osób, które co kilka minut sprawdzają swój FB, to nic dziwnego, że masz problemy z koncentracją. Jednak wystarczy położyć telefon dalej od siebie lub pobrać jedną z aplikacji, która po prostu zablokuje sieci społecznościowe. Jeśli nie jesteś w stanie świadomie pozbyć się tego nawyku, to przejdź do kolejnego kroku.

  8. Jedzenie, woda, kawa

   Do pracy trzeba mieć przyjemne warunki. Nie odnosi się to tylko do oświetlenia i odpowiedniego krzesła, ale także do samopoczucia. Pamiętaj więc o regularnym jedzeniu i piciu.

   Głód bywa paraliżujący i może być być bardzo potężnym rozproszeniem. Jedz więc częściej małe porcje i włącz do swojej diety pokarmy bogate w magnez, zdrowe tłuszcze i dużo wody. Polecamy: szpinak, brokuły, łosoś, orzechy, truskawki, jagody czy nasiona lnu.

   W pracy dobrze sprawdzają się również kawa i herbata. Ważne jest tylko, aby je pić pomału - degustując. Badania pokazują, że szybkie wypicie kawy może prowadzić do wybuchu energii i późniejszego niepokoju i drażliwości. A nie trzeba dodawać, że takie warunki z pewnością nie sprzyjają lepszej koncentracji.

   clanek_005
  9. Sen

   Długotrwały brak snu prowadzi do problemów z pamięcią i upośledzenia zdolności koncentracji. Kluczem jest zapewnienie organizmowi co najmniej 7 godzin snu dziennie. W przeciwnym razie brak odpoczynku odbije się na funkcjonowaniu Twojego mózgu i starania o lepszą koncentrację będą zupełnie bezużyteczne.

   Jeśli masz problemy z zasypianiem, postaraj się przez kilka dni nie pić po południu kawy ani herbaty. Co najmniej godzinę przed snem nie używaj komputera, telefonu lub innych źródeł niebieskiego światła. Powoduje ono, że Twój mózg myśli, że jest dzień, a Twoje ciało nie dostaje snu, którego potrzebuje. Zamiast tego zafunduj sobie  kąpiel lub weź do ręki dobrą książkę.

   Jeśli w ciągu dnia dopadnie Cię zmęczenie, zdrzemnij się. Zawsze jednak ustawiaj budzik i nigdy nie przekraczaj 30 minut. Jeśli uda Ci się tego trzymać, będziesz wypoczęty, odświeżony, a Twoje ciało będzie miało tyle samo energii, co po 4 godzinach snu!

  10. Cele możliwe do zrealizowania

   Na koniec warto podkreślić, że nawet najlepsze ćwiczenia nie są dobre, jeśli zbytnio się obciążymy. Dlatego zawsze skupiaj się na małych zadaniach i efektywnie planuj swoją pracę. Zobaczysz, że Twoja produktywność nabierze zupełnie nowego wymiaru.

   clanek_006

Nauka koncentracji może być przyjemna

Nie każda nauka jest przyjemna. Ale jeśli wybierzesz metodę, która jest jednocześnie zabawą, będzie to o wiele łatwiejsze. Nagródź się zatem już podczas treningu, fundując sobie zestaw do malowania po numerach. Twoja zdolność koncentracji osiągnie zupełnie nowy poziom już po pierwszym namalowanym obrazie. Ponadto malowanie pomoże Ci rozładować stres, napięcie i oczyścić mózg z przygnębiających myśli.

Nie czekaj, aż lepsza umiejętność koncentracji przyjdzie do Ciebie sama. Wyjdź jej naprzeciw i zamów zestaw do malowania. Z każdym pociągnięciem pędzla poczujesz, że koncentracja może być przyjemna i skuteczna i nauczysz się ją kochać. Wystarczy wybrać obraz, który do Ciebie przemawia i zabrać się do tworzenia.