Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Jak świętować Mikołaja z dziećmi?

Nie możecie  się doczekać na Mikołaja? Zdradzimy Wam kilka ciekawostek na temat tego popularnego święta. Dowiecie się, co można zrobić, aby ten dzień był radosny i bezstresowy.

Świętach Bożego Narodzenie i Święty Mikołaj tonajbardziej wyczekiwane wydarzenia w grudniu. W adwencie swoje święto obchodzą jeszcze na przykład Łucja i Barbara, ale nie są one tak popularne. Chociaż adwent tradycyjnie kojarzy się ze spokojem, kontemplacją i postem, w dzień Świętego Mikołaja nastrój się rozluźnia.

clanek_PL_FB_nahled

Święty Mikołaj odwiedza nasze domy w wigilię 6 grudnia. Według tradycji zstępuje z nieba i przychodzi do dzieci, które nagradza lub upomina w zależności od tego, jak zachowywały się w ciągu roku, pomagają mu w tym -diabeł i anioł.

Podczas gdy diabeł z piekła rodem straszy dzieci, anioł chroni je odgrywając rolę życzliwego obrońcy. Niestety czasem Święty Mikołaj nie dotrze do Waszego domu, więc zostawia  dzieciom, torby z zabawkami i słodyczami za oknem. Skąd wzięła się ta tradycja?

Kim był Święty Mikołaj?

Mikołaj urodził się w III wieku w mieście Patara (w dzisiejszej Turcji) w greckiej chrześcijańskiej rodzinie. Na początku był prawdopodobnie rybakiem lub marynarzem, bo ustanowiono go patronem rybaków.

Później zdecydował się rozdać cały swój majątek i zająć się służbą w Kościele. Został biskupem w Myra (obecnie Demre, Turcja) i służył tam aż do śmierci.

Za swego życia Mikołaj zasłynął jako życzliwy i sprawiedliwy człowiek, który troszczył się o potrzebujących – ubogich, chorych, wdowy i sieroty. Zmarł 6 grudnia. Zaraz po jego śmierci wydarzyło się podobno wiele cudów, które zwykli ludzie zaczęli mu przypisywać. 

Legendy o Świętym Mikołaju

O tym, że Mikołaj był popularny już za życia, świadczy wiele legend, które przetrwały do ​​dziś.

Najsłynniejsza historia opowiada o Mikołaju i szlacheckich córkach. Ich ojciec roztrwonił rodzinny majątek i nie miał dla nich posagu. Wysłał je więc do domu publicznego, żeby zarobiły sobie na posag. Biskup Mikołaj zlitował się nad nimi i podarował każdej sakwę złota. Ocalił nie tylko ich honor, ale i przyszłość.

W innych legendach Mikołaj ratuje marynarzy lub niesłusznie oskarżonych. Prawdopodobnie wynika to z jego zawodu - rybaka.

Šklibky pro nedočkavé děti

O Mikołaju  opowiada się pewną historię. Prawdopodobnie wymyślili ją sami rodzice, aby dać nauczkę niecierpliwym dzieciom.

Św. Mikołaj jechał wozem z workiem pełnym smakołyków i prezentów. Było już ciemno więc nie zauważył przeszkody na drodze i wóz się przewrócił. Pogubił cukierki, które wiózł i w ciemności nie zdołał ich odnaleźć. Odjechał więc zostawiwszy je tam. 

Dzieci, które to widziały natychmiast wybiegły ich szukać, ale ponieważ się bardzo spieszyły pobiegły boso! Jednak nic nie znalazły. Wróciły do domu tylko ze zmarzniętymi nogami. 

Mikołajkowe tradycje i świętowanie

Mikołaj był bardzo popularny już podczas swojego życia. Po jego śmierci jego kult stopniowo rozprzestrzenił się po całym chrześcijańskim świecie. W X wieku dzięki greckiej żonie cesarza niemieckiego Ottona II, przybył także do Europy Zachodniej. Mikołaj jest świętym międzynarodowym, obchodzonym prawie wszędzie na świecie.

W prawosławiu jest jednym z najpopularniejszych świętych wszechczasów i wśród narodów słowiańskich nadal jest niezwykle ważny. Na przykład w Rosji uczyniono go patronem kraju. Cieszy się też wielkim szacunkiem w Holandii i Niemczech a w USA stał się wzorem Santa Claus.

Od kiedy Mikołaj zaczął odwiedzać dzieci? Ta tradycja prawdopodobnie sięga X wieku w Niemczech. W tutejszych szkołach klasztornych dzieci raz w roku grały w tzw. grę biskupią. Jeden wybrany uczeń zostawał na ten dzień biskupem. Dostawał nawet berło biskupie i musiał sprawować jego obowiązki w szkole i w klasztorze.

clanek_02

Później ta gra została przeniesiona za mury klasztoru i stała się ludową procesją św. Mikołaja pełną masek, festynów, maskarad. Początkowo w tej procesji, Mikołaj szedł sam, ale stosunkowo niedawno powstało trio, w którym kroczy wraz z aniołem i diabłem.

Znaczenie Mikołajowych odwiedzin

Wizyta św. Mikołaja u Waszych latorośli może odbywać się na różne sposoby. Wcześniej kładziono nacisk głównie na aspekt edukacyjny. Obecnie wielu ekspertów twierdzi, że straszenie dzieci i negatywne kary nie mają dobrego wpływu na ich psychikę.

Krótko mówiąc, niektóre dzieci są bardziej wrażliwe i strach przed Mikołajem czy diabłem może mieć na nich negatywny wpływ, a poza tym to dla nich duże przeżycie, stres. Co jeżeli zająną się przy wierszu, albo zapomną słów w piosence? Na pewno nie chcesz niepotrzebnie obciążać swoich maluchów. Sprawmy, aby ten dzień był dla nich magiczny i przyjemny. 

Jak świętować Mikołajki z małymi dziećmi

W przypadku małych dzieci zachowaj szczególna ostrożność. Zbyt duży szok może powodować koszmary lub jąkanie i pozostawi w nich bardzo negatywne wspomnienia. Pierwszego spotkania lepiej nie umawiać w domu.

Najmłodszym dzieciom, nadprzyrodzone istoty najlepiej pokazać podczas spaceru na zewnątrz lub w ramach wydarzenia kulturalnego np.w domu kultury. Nie zapomnij przygotować dla dzieci smakołyków za oknem, aby były gotowe, gdy wrócą do domu. Zdumienie i radość w oczach dzieci to największa nagroda dla każdego rodzica.

Dzieci często po raz pierwszy widzą Mikołajkową imprezę w przedszkolu. Recytują wiersz i dostają za to coś dobrego. Lepiej zawczasu dowiedz się, jak się to odbywa i zapytaj innych rodziców o ich opinię. Zawsze lepiej wiedzieć, w co się pakujesz. Zawczasu przygotuj swoje dziecko na wszystko, aby nie było zaskoczone.

Jak zorganizować wizytę w domu

Jeśli chcesz zaprosić św. Mikołaja do swojego domu, zaplanuj z wyprzedzeniem, jak ta wizyta ma przebiegać. Mogą to być znajomi (nie martw się, dziecko na pewno ich nie rozpozna) albo ludzie z ogłoszenia, ale zawsze powinieneś ustalić pewne granice i scenariusz.

Najlepiej, gdy na początku wizyty pochwalą dzieciaka. Na wypadek, gdybyś chciał je upomnieć, niech Mikołaj wskaże, w czym maluch powinien się poprawić.

Unikaj psotnych diabłów, które grzechoczącymi łańcuchami prowadzą dziecko do jego pokoju i tam go straszą. To naprawdę nieprzyjemne doświadczenie. Pijany Mikołaj, który nie potrafi się zachować -  takiego od razu wyproś.

Mamy przed sobą zimny grudzień, jakie obrazy mogą wymalować Twoje dzieci w tym miesiącu?

Jaki obraz najbardziej uszczęśliwi dzieci? Wybraliśmy dla Was motywy z odpowiednią przedświąteczną atmosferą, które Was urzekną. 

Świąteczny kotek

Masz w domu małego miłośnika zwierząt? Na pewno zachwycisz go obrazem uroczego kota na śniegu w świątecznym kapeluszu. Obraz będzie ładnie wyglądać w pokoju dziecięcym, salonie lub w Twoim gabinecie. Jest dostępny w drugim najłatwiejszym stopniu trudności, więc poradzą sobie z nim nawet dzieci w wieku szkolnym.

clanek_03

Zimowa, świąteczna atmosfera

To idealny obrazek na grudniowe wieczory. Ma piękne zimowe kolory, a malując można poczuć świąteczną atmosferę. Jeśli kochacie Boże Narodzenie, zimę i śnieg, dzięki temu obrazowi będziecie pamiętać o nich cały rok.

clanek_04

Świąteczna choinka w Pradze

Bożonarodzeniowe jarmarki i rozświecona choinka na praskim Rynku Starego Miasta to wydarzenia, których nie można przegapić. Wizerunek Pragi przeniesie Cię w to magiczne miejsce za każdym razem, gdy spojrzysz na ten obraz. Wszyscy będą Ci zazdrościć tej świątecznej dekoracji. Poziom trudności, drugi najłatwiejszy, więc ty i Twoje maluchy możecie sobie z nim poradzić.

clanek_05

Anioł stróż

Grudzień nie obejdzie się bez dobrego anioła. Z tej Mikołajowej trójki dzieci zazwyczaj wolą niebiańskiego obrońcę. Pomaluj oryginalny motyw Anioła Stróża i zaproś magię Świąt do swojego domu.

clanek_06

Życzymy Wam pięknego dnia Świętego Mikołaja. Namalujcie razem jeden z naszych zimowych obrazów a dostroicie się do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i  spotkań w rodzinnym gronie!