Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Kino letnie w domowym zaciszu

Lato, słońce, ciepło, imprezy kulturalne i festiwale na świeżym powietrzu - to rzeczy, na które czekamy całą zimę. Czasem nie trzeba po nie daleko jechać. Kino letnie można zorganizować na własnym podwórku. Jak to zrobić?

clanek_001

Choć oglądanie filmów i seriali zazwyczaj rezerwujemy na jesień i deszczowe dni, to obejrzenie ich w letnim plenerze może być niezłą frajdą. Wystarczy, że w swoim ogrodzie urządzisz małe kino letnie. A gdy nadejdą deszczowy lub mroźne dni, możesz zacząć malować obrazy z ulubionymi bohaterami filmowymi!

Na razie jednak skupmy się na pięknej pogodzie za naszymi oknami i porozmawiajmy o tym, co trzeba zrobić, aby przygotować komfortowe kino domowe.

Znajdź odpowiednie miejsce w ogrodzie

Po pierwsze znajdź miejsce nas płótno, na której będziesz mógł dokonać projekcji. Nie ma znaczenia czy seans odbywa się na trawie czy na werandzie. Najważniejsze, by pomyśleć o tym, aby wszystko pasowało. Upewnij się, że masz dogodne miejsce na umieszczenie ekranu i projektora. Jednocześnie zastanów się, ile osób zaprosisz, aby mieć dla wszystkich miejsca. 

Pomyśl o deszczu

Zastanów się, co w przypadku, że zacznie padać. Umieszczenie ekranu w pergoli, pod parasolami czy jakimś zadaszeniem nie jest wcale złym pomysłem. Nie musisz się wtedy martwić, że zmiana pogody pozbawi Cię wrażeń filmowych i miłego wieczoru z rodziną i przyjaciółmi. 

Zapewnić miejsca siedzące

Na seans można przygotować krzesła, ławki, leżaki, sofę, duże poduszki czy wygodne koce. Daj swoim gościom na wybór. Jeśli spodobała Wam się idea kina letniego i masz wystarczająco duży ogród, możesz go tam mieć przez cały sezon. W takim przypadku warto rozważyć zakup wygodnych mebli. Chociaż komfort jest ważny, jednak zawsze wybieraj przede wszystkim praktyczne meble, które łatwo umyć. Dla wygody zapewnij poduszki, które można łatwo wyprać. Majsterkowicze mogą samodzielnie wykonać pomysłowe meble na miarę.  

clanek_002

Stwórz kącik dla najmłodszych  

Jeśli planujesz wieczór filmowy z przyjaciółmi, którzy przyjdą z dziećmi, będziesz musiał zapewnić im rozrywkę, w przeciwnym razie szybko się znudzą. Warto więc stworzyć dla nich mały kącik do zabawy. Jeśli są to starsze dzieci, z pewnością można spróbować malowania po numerach. To zapewni im rozrywkę na długi czas a w dodatku będą mogli zabrać ze sobą do domu miłą pamiątkę. W Zuty znajdziecie różnorodną tematykę dziecięcą.

Malowanie po numerach jest nie tylko zajęciem twórczym, ale także rozwija u dzieci wiele umiejętności. Oprócz cierpliwości i koncentracji, uczy je precyzyjnych i delikatnych ruchów, które przydają się potem przy pisaniu. A jeśli nie wiesz, który motyw przyciągnie ich uwagę, wybierz kilka do wyboru!

Dograj szczegóły i stwórz świąteczną atmosferę

Masz już miejsca do siedzenia? Zatem czas na kreatywna część - przekształcenie skrawka trawnika w kino letnie! Nie potrzeba dużych inwestycji. Wystarczy, że rozświetlisz przestrzeń i sprawisz, że będzie ona wyglądała przytulnie.

Pomyśl o bufecie i oświetleniu

Urok kina letniego polega również na tym, że można w nim wypić i przekąsić coś dobrego. Pomyśl o miejscu na naczynia i przekąski, bo odkładanie ich na trawę może czasem skończyć się wypadkiem. Zorganizuj stoły, mogą być na przykład z pniaków lub skrzynek.

Dobrym pomysłem jest czekanie z wyświetlaniem filmu do zmroku, ale całkowita ciemność też nie jest idealna. Rozjaśnij więc swoje kino letnie za pomocą łańcuchów żarówek lub lampionów. Nie zapominaj, aby gościom było jak najwygodniej i żeby nie zmarzli. W tym celu świetnie jest mieć zapas poduszek i ciepłych koców

clanek_003

Znajdź płótno i miejsce do jego powieszenia

Aby w pełni cieszyć się filmem, należy przygotować dobry ekran projekcyjny. Można kupić, albo użyć białego prześcieradła lub rolety z jasnej tkaniny. Przydatna może być również biała ściana domu. 

Wykonaj testowe badanie przesiewowe

Zrób próbną projekcję, w czasie której spróbuj usiąść na każdym miejscu. Może się okazać, że z jakiegoś miejsca nie widać dobrze ekranu, albo że niektórzy uczestnicy będą musieli pochylać głowę. W czasie próbnego seansu odkryjesz, czy wszystko jest prawidłowo ustawione, i czy ekran jest wykorzystywany w pełnym rozmiarze.

Zakup projektora

Projektor jest podstawą. Jeśli masz go w domu, sprawdź, czy nadaje się do seansów na świeżym powietrzu. W domu oglądasz filmy w kompletnych ciemnościach, ale pamiętaj, że w ogrodzie będą światła, a może nawet zachód słońca. 

Jasność projektora

Jasność projektora waha się między 2000 a 3000 lumenów. Dolna granica jest idealna przy całkowitej ciemności, natomiast górna w obecności światła dziennego. Należy o tym pamiętać przy dokonywaniu zakupu i najlepiej poradzić się ze sprzedawcą.

Opcje połączeń

Zastanów się, jak zamierzasz wyświetlać film. Czy z płyty DVD czy z Internetu? Musisz rozważyć podłączenie projektora do komputera. Projektor powinien więc posiadać bluetooth, wifi lub kabel HDMI. Jeśli planujesz puszczać film bezpośrednio z pamięci USB, to warto sprawdzić, czy łączy się ona bezpośrednio z projektorem. Złotą zasadą jest testowanie wszystkiego. To jedyny sposób, aby w porę wyłapać wszystkie błędy. Nawet jeśli wiesz, że projektor działa, może się okazać, że jest problem z przedłużaczem lub kablem HDMI. Wszyscy wiemy, że elektronika potrafi zawieść w najmniej odpowiednim momencie.

clanek_004

Zastanów się, co będziesz puszczać

Najważniejszą rzeczą jest oczywiście wybór konkretnego filmu. Od Ciebie zależy  czy chcesz obejrzeć stary klasyk czy nowy film, ale weź też pod uwagę preferencje innych. Miej również na uwadze, jakich masz widzów. Upewnij się, że film nadaje się dla wszystkich kategorii wiekowych, aby nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji. Pamiętaj, że pierwszej kolejności ma chodzić o dobrą zabawę.

Seans prywatny czy publiczny?

Jeśli wyświetlasz film tylko w gronie rodziny lub przyjaciół, nie musisz się o nic martwić. To prywatny seans, więc możesz w spokoju obejrzeć film z Netflixa, HBO Max czy Disney+. Jeśli jednak zdecydujesz się zmienić swój ogród w małe kino dla ludzi z okolicy i będziesz pobierać choćby symboliczną opłatę, to są to już seanse publiczne. Jeśli jednak jest Was dużo, to łatwo podzielić się zakupem filmu.

Przygotuj poczęstunek

Nie da się oglądać filmu bez przekąsek jedzenia. Dlatego nie należy bagatelizować przygotowania przekąsek. Popcorn jest nieodłącznym elementem kina. Łatwo go zrobić w mikrofalówce. Podobnie jak popcorn, Twoi goście pokochają nachosy. Jeśli chcesz uraczyć swoich gości większym posiłkiem, to pamiętaj, że muszą być w stanie zjeść go bez sztućców, a może nawet stołu. Tortille, hot-dogi czy burgery to świetne rozwiązanie. Jeśli masz w pobliżu grilla, możesz piec marshmallow lub grillować warzywa, sery i mięsa podczas filmu. Tylko od Ciebie zależy, jak bardzo uroczysty chcesz uczynić ten wieczór. 

Chroń swoje naczynia

Pomyśl o naczyniach. Nawet w ogrodzie łatwo stłuc szklanki czy talerze, a szukanie po ciemku odłamków szkła na kocu nie jest przyjemnym doświadczeniem. Jednorazowe naczynia są całkowicie bezpiecznym i idealnym rozwiązaniem. Nie trzeba kupować plastiku. Polecamy naczynia papierowe lub bambusowe.

clanek_005

Ciesz się wrażeniami filmowymi

Jeśli wszystko dobrze przemyśleliście i przygotowali, możecie cieszyć się wyjątkowym doświadczeniem, jakie z pewnością przyniesie kino w plenerze. Dzięki filmom możesz stworzyć w swoim ogrodzie dowolny klimat. A kiedy już film się skończy, możesz stworzyć swój własny plakat filmowy, który będzie przypominał Ci atmosferę tego wieczoru!

Namaluj wspomnienie 

Jeśli nie poradzisz sobie z namalowaniem Harry'ego Pottera czy Batmana, to nic nie szkodzi. W naszej ofercie obrazów po numerach znajdziesz wiele motywów z filmów czy seriali oraz filmowych plakatów, które możesz namalować bez jakiegokolwiek doświadczenia czy talentu plastycznego. Jeśli plakat filmowy to nie wystarczajaca pamiątka, to możesz uchwycić atmosferę swego plenerowego kina na zdjęciu, a my stworzymy dla Ciebie z niego niepowtarzalny obraz do malowania po numerach!

Jeśli stworzysz w swoim ogrodzie małe kino, Twoja rodzina i przyjaciele szybko się w nim zakochają. Nie doradzimy Ci w wyborze idealnego filmu, ale chętnie zapewnimy rozrywkę dla młodszych uczestników. Wystarczy, że wybiorą jeden z naszych najpopularniejszych wzorów.