Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Malowanie antystresowe

Współczesny świat jest złożony. Stworzyliśmy tak złożony świat, że dzieci muszą chodzić 10 lat do szkoły, aby nauczyć się go rozumieć i żyć w nim. Następne kilka lat poświęcają nauce samowystarczalności, „stawaniu się kimś” i „zdobywaniu czegoś”. Ci, którym się to nie uda, żyją na marginesie społeczeństwa. To ogromna presja i straszny poziom stresu.
Stres jest definiowany jako nadmierny nacisk na organizm i jego reakcje, aby zapobiec uszkodzeniu, a nawet śmierci. Czy wiesz, że stres jest piątą najczęstsza przyczyną śmierci w społeczeństwie zachodnim? Nawet jeśli nie jest to bezpośrednie zagrożenie życia, stres powoduje wiele chorób, zwłaszcza o charakterze psychologicznym, takich jak: lęk, depresja, nierównowaga hormonalna, a nawet zachowania samobójcze.​Podejmowanie zachowań zaradczych jest próbą przywrócenia równowagi.

blog_mandala_uvod


Jak zapobiegać stresowi? Zwłaszcza poprzez wyeliminowanie jego przyczyn. To jednak jest często niemożliwe. Dlatego w grę wchodzi terapia w formie ćwiczeń fizycznych, technik relaksacyjnych, medytacji itp

Wielkie sukcesy w leczeniu i zapobieganiu stresowi odnoszą różne czynności artystyczne, a głównie malarstwo. Nie każdy może zostać malarzem, ale każdy może malować. Ostatnio, na różnych sesjach terapeutycznych i grupach wsparcie używa się głównie malowanie według numerów. Świetnym przykładem jest malowanie mandali.

Mandale to regularne geometryczne obrazy, w których kształty i kolory występują naprzemiennie. Tradycyjnie przedstawiają obraz wszechświata, bóstwa lub stanu umysłu malarza. Nie będziemy się nimi zajmować w sensie religijnym, nas interesuje w jaki sposób mandale pomagają w walce ze stresem?

Malowanie własnych mandali może być trudne. Lepiej zacząć od wydrukowanych szablonów. Następnie po prostu weź farby i pomaluj je. Prawdopodobnie nie będziesz chciał powiesić mandali jako dekoracji, chociaż nic temu nie stoi na przeszkodzie. Możesz wnieść własną kreatywność do malowania mandali, wybierając własne kolory.

Koło, które jest głównym kształtem wszystkich mandali, ma pozytywny, kojący wpływ na ludzką psychikę. Ponadto podczas malowania mandali trenujesz zarówno prawą, artystyczną część mózgu, jak i lewą część analityczną. W trakcie malowania odpoczywasz, skupiasz się na zupełnie innym świecie, a tym samym aktywnie eliminujesz skutki stresu.

Oczywiście stres możesz złagodzić, malując cokolwiek, więc możesz wybrać dowolny motyw. Jednak nasze mandale są do tego bezpośrednio przeznaczone.
Nie poddawaj się i dzielnie stawiaj czoła stresowi. Maluj dla radości i przyjemności, a stres z pewnością ustąpi.