Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Mandale – dlaczego warto namalować swą własną?

Ostatnio coraz więcej można usłyszeć o mandalach. I choć niektórym może się to nie wydawać, mandala to nie tylko ciekawa kolorowanka. Przedstawia nieskończoność, wszechświat, istnienie, doskonałość, równowagę, geometrię, medytację, świadomość.

Koło to magiczny kształt, dlatego większość mandali jest okrągła. Ale oprócz mistycznych źródeł i współczesna medycyna wyraża się, że rysowanie przedmiotów o okrągłym kształcie ma bardzo pozytywny wpływ na ludzką psychikę.

Obiekty w kształcie koła widzimy wszędzie wokół nas. Od pierwszej chwili gdy się budzimy, patrzymy na świat przez krąg naszych oczu. Czy przyglądałeś się kiedyś własnej tęczówce? To jest prawdziwa mandala!

Natura jest pełna mandali - w kwiatach, stadach ptaków lub ryb czy w układzie gwiazd w galaktykach. Nic dziwnego, że ludzie naśladują ten kształt w sztuce, architekturze, filozofii lub sztukach walki. Tak jak rycerze Króla Artura i dzisiejsi politycy, siedzą wokół okrągłego stołu. Mandale są po prostu wszędzie.

Spróbuj namalować mandalę własną rękąmandala-cary

Dlaczego powinieneś to robić przynajmniej raz w życiu?

 • Mandale redukują stres
  W chwili pisania tego tekstu wielu z nas jest w przymusowej izolacji z powodu światowej pandemii koronawirusa. To duży stres. Redukowanie stresu jest stosunkowo trudne i nie zawsze to działa tak, jakbyśmy chcieli. Jeśli szukasz sprawdzonej metody - są to mandale. Jednym z najbardziej znaczących efektów kolorowania mandali jest ich działanie antystresowe. Skupiasz się na czymś innym, a problemy, stres i nerwowość znikają!

 • Technika medytacji
  Niektórym przychodzi trudno nauczyć się medytacji. Może również żyjesz w przekonaniu, że medytacja musi odbywać się naprzeciwko skały, z zamkniętymi oczami i pustym umysłem. Ale tak nie jest. Możesz także medytować podczas normalnych codziennych czynności - chodzenia, gotowania, słuchania muzyki, nawet palenia i oczywiście malowania mandali. To głęboki relaks i odpoczynek.

 • Trenuj swój mózg
  Do chorób, których się dziś najbardziej obawiamy należy Alzheimer. Nikt nie chce być wyłączony z życia rodzinnego i społecznego i stać się w pełni zależny od pomocy innych. Dlatego ważne jest, aby utrzymać mózg w dobrej formie. Malowanie mandali to świetny pomocnik dla osób w każdym wieku.

 • Radość z tworzenia
  Nie możemy zapomnieć o tym znaczenia. Niewiele rzeczy napełnia człowieka taką radością, jak spojrzenie na dzieło, które wykonał własnymi rękami. W końcu nawet sam Stwórca spojrzał na końcu szóstego dnia i ocenił swoje dzieła jako „bardzo dobre”.


Jak zacząć?

Większość małych dzieci lubi rysować. Mają z tego radość. Czasami dorośli mówią im dziwne rzeczy, takie jak: „Słońce nie może być niebieskie”, „Konik tak nie wygląda”, „Ośmiornica nie może mieć 20 macek” i tak dalej.

Ale kiedy zostawisz swoim dzieciom wolną rękę, mogą Cię zaskoczyć wyobraźnią i kreatywnością. Czasami się nawet zastanawiamy, skąd się to u nich bierze. Raczej powinniśmy się zapytać, kiedy ja przestałem tak postrzegać świat?

Powrót do dzieciństwa i prostego postrzegania świata to piękna wizja. Był to czas, kiedy mogliśmy latać, świat był pełen cudownych wróżek i strasznych potworów i nic nie było niemożliwe. ​Mandale​ przybliżają nas do tego świata.

Mandala - vybarvená předloha

Wystarczy więc usiąść z kredkami przed arkuszem papieru lub z farbami akrylowymi przed płótnem i narysować kilka kółek, a potem wmalowywać małe kształty. Jeżeli trudno Ci zacząć od czystego papieru, sięgnij po szablon.