Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Malowanie po numerach dla seniorów

Jako dziecko prawdopodobnie spędzałeś dużo czasu bawiąc się i malując. I choć może nie była to działalność typowo artystyczna, twoja mama z pewnością by przysięgła, że Twoje obrazki były najpiękniejsze na świecie.


Kolorowanki dla dzieci są bardzo popularne. Na podobnej zasadzie działa malowanie po numerach, które jest ostatnio bardzo popularne nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych i seniorów.

seniorka-maluje-u-stojanu

Tęsknisz czasem za dzieciństwem? Latami dziecięcej beztroski i niewinności, życia w świecie bez granic, gdzie nic nie jest niemożliwe? Malując po numerach możesz na chwilę przenieść się z powrotem do tych beztroskich dziecięcych lat.

Jednak malowanie po numerach jest jeszcze lepsze niż kolorowanki. Malujesz farbami akrylowymi na płótnie, więc możesz się poczuć jak prawdziwy artysta. 

Dlaczego malowanie po numerach jest idealnym zajęciem dla seniorów?

Bycie na emeryturze oznacza, że ​​do pewnego stopnia możemy robić, co chcemy! Najbardziej aktywni zawodowo ludzie czasem nie mogą się doczekać przejścia na emeryturę. „Kiedy przejdę na emeryturę, w końcu zrobię wszystko, na co nigdy nie miałem czasu”. Czy tyeż tak  mówiłeś, kiedy byłeś młody? A jak to jest teraz, kiedy jesteś na emeryturze? Prawdopodobnie masz więcej czasu, ale siła już nie ta sama. 

To świetna i niewymagająca aktywność fizyczna

Wraz z wiekiem zmieniają się nasze zdolności fizyczne. Wielu seniorów boryka się z na przykład z utratą siły i zręczności rąk. Często muszą przechodzić różne terapie, aby poprawić zdolności manualne. Czas spędzony na malowaniu obrazów po numerach może być równie skuteczny jak profesjonalna terapia.

Kiedy malowanie po numerach stanie się hobby, a senior maluje regularnie, pomaga to  przywrócić siłę dłoniom i ramionom w znacznie przyjemniejszy sposób niż w gabinecie rehabilitacyjnym. Trzymając pędzel i manipulując nim podczas malowania wspieramy także zdolności motoryczne ręki. Nie musimy myśleć o poruszaniu ręką i obracaniu nadgarstka, wszystko dzieje się w sposób naturalny i jest to dużo przyjemniejsze niż ćwiczenia rehabilitacyjne.

Łagodzi stres

Nawet życie na emeryturze może być stresujące, choć często z innych powodów niż u osób urodzonych później. Malowania po numerach to świetny sposób na złagodzenie tego stresu. Aktywność twórcza i artystyczna nastraja nasz mózg na inne częstotliwości a tym samym odrywa nas od codziennego życia pełnego stresu. Przestajesz myśleć o tym, co cię boli i czego nie możesz już robić z powodu swego wieku. Stajesz się na chwilę artystą tworzącym własne arcydzieło. Nie musisz się martwić, że sobie nie poradzisz. Ponumerowane obszary na płótnie odpowiadają odcieniom farb dołączonym do obrazu. 

seniori-maluji

Ci, którzy próbowali malować po numerach, opisują to jako wręcz medytacyjne i relaksacyjne przeżycie. Arteterapia była od dawna stosowana w celu złagodzenia lęków i depresji a nawet poprawiania funkcji poznawczej pamięci. Istnieją badania, które pokazują, że malowanie może nawet pomóc ludziom cierpiącym na demencję. W pracy artystycznej konieczne jest zaangażowanie prawej półkuli, która zazwyczaj nie ma tak wielu możliwości zaistnienia w praktycznym świecie. Malowanie zmusza nas więc do utrzymania naszego mózgu w dobrej formie, co jest niezbędne, zwłaszcza w podeszłym wieku.

A ponieważ malowanie po numerach nie wymaga lat praktyki, jest to idealny sposób na osiągniecie dobrych rezultaty przy niewielkim wysiłku. Patrząc na piękne dzieło, które sam stworzyłeś, poczujesz się zrelaksowany i szczęśliwy i będziesz miał naprawdę powód do dumy. Mózg możesz też potrenować przy rozwiązywaniu krzyżówek, ale nie będziesz mieć tego dobrego samopoczucia. 

Obudź w sobie dziecko

Stare przysłowie mówi, że koń tylko raz jest źrebakiem, ale człowiek jest dwa razy dzieckiem. To przysłowie jest trochę niepochlebne dla osób starszych. Niestety zdarza się, że seniorzy potrzebują czasem pomocy innych. Takie jest życie i nic na to nie poradzimy. Ale dopóki masz jeszcze siły, możesz cieszyć się życiem i zrealizować to, na co nie miałeś czasu w młodości. Jeszcze możesz zrealizować swoje marzenia. Malowanie po numerach jest świetnym zajęciem. Obudź więc w sobie dziecko i ciesz się przyjemnymi chwilami malowania. Jeżeli nawet czasem ręka Ci się zatrzęsie, nie szkodzi. Weź to jako wyzwanie! Efekty Twojej pracy są tego warte.