Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Malujcie jak malarze renesansu! Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Botticelli

Czy też się czasem zastanawialiście jak ten malarz namalował? To by było malować jak on! A co jeśli Wam powiemy, że to możliwe? Spróbujcie malować po numerach i zanurzyć się z nami w okresie renesansu. Przedstawiamy największych mistrzów tego okresu - Leonarda, Michała Anioła i Botticellego.

Leonardo, Michał Anioł – mistrzowie włoskiego renesansu

Renesans (XIV/XVI wiek) to kamień milowy w kulturze. Przyniósł wiele zmian w nauce, filozofii, religii i sztuce. Malarstwo zrobiło w tym okresie ogromny krok naprzód. Po surowym średniowieczu na nowo odkryto piękno ludzkiego ciała i zapomniane zamiłowanie do ziemskiego życia.

Nic dziwnego, że sztuka renesansu odniosła największy sukces we Włoszech. Tu właśnie znajdowały się antyczne zabytki, a ciągłość ze starożytnym Rzymem nigdy nie została całkowicie przerwana. Tym właśnie inspirowali się miejscowi artyści.

Sztuka renesansu charakteryzuje się zastosowaniem perspektywy, pracą ze światłem oraz dokładnym układem kompozycji obrazu. Choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, wszystko podlega perfekcjonistycznemu porządkowi i pomiarowi. Nie tylko układ elementów na obrazie, ale także anatomia człowieka. Niemniej malarstwo renesansowe jest lekkie, poruszające, a przede wszystkim piękne.

Sztuka renesansu przyniosła jeszcze jedną wielką zmianę. Artysta stał się osobowością. Malarze byli postrzegani głównie jako rzemieślnicy (malarz zwykle nie tylko umiał malować, ale był też złotnikiem, rzeźbiarzem itp.), ale jako jednostki mieli dużo więcej swobody.

Zaczęli nawet podpisywać swoje prace, co do tej pory było nie do pomyślenia. Niektórzy ukrywali swoje autoportrety we freskach i obrazach. Nie byli już tylko częścią cechu rzemieślników, ale nagle stali się niemal celebrytami, którymi zainteresowany był kościół, szlachta oraz zamożni mieszczanie. Teraz na Zuty.pl prezentujemy trzech największych mistrzów włoskiego renesansu.

Leonardo da Vinci

Kiedy mówi się o renesansie, wszystkim od razu przychodzi na myśl Mistrz Leonardo. Był genialnym dziwakiem i wizjonerem, który oprócz malarstwa poświęcił się wynalazkom, czym zwrócił na siebie uwagę francuskiego króla, który zaprosił go na swój dwór.

W jego notatniku znaleziono projekt pierwszej maszyny latającej, czołgu czy soczewki kontaktowej. Leonardo opisał swoje szkice notatkami, które można odczytać tylko w lustrze. Nie tylko potrafił pisać obiema rękami, ale także pisał w odbiciu lustrzanym.

clanek_001

Do jego najsłynniejszych dzieł należą Mona Lisa, Ostatnia wieczerza i Dama z łasiczką. Mona Lisa jest sensacją nawet całe wieki po jej ukończeniu. Obraz został nawet kilkakrotnie skradziony. Jego wartość szacuje się na setki milionów dolarów.

W rzeczywistości tak naprawdę nie wiadomo, kto jest na obrazie. Niektórzy twierdzą, że to kochanka bogatego mieszczanina. Inni mówią, że to  kochanek Leonarda, a nawet samym Leonardo. Jej tajemniczy uśmiech jest również niewyczerpanym źródłem fascynacji.

Oprócz Mony Lisy tematem gorącej debaty jest Ostatnia Wieczerza. Niektórzy uważają, że obraz przedstawia Marię Magdalenę (po prawicy Chrystusa) i że obraz skrywa tajemne symbole, które mogą ujawnić szokującą prawdę o Jezusie i chrześcijaństwie. W ten sposób opisuje to na przykład powieść  Kod Da Vinci.

Inni badacze twierdzą, że są w nim ukryte skomponowane nuty melodii. Włoski muzyk Giovanni Maria Pala próbował nawet ożywić ją w kompozycji Ostatnia Wieczerza. Prawda jest taka, że ​​obraz jest bardzo wyjątkowy. Na przykład Jezus nie ma na sobie aureoli, co do tej pory było nie do pomyślenia. Czy to możliwe, że Leonardo nie wierzył w Boga, ale w siły natury? 

Michał Anioł Buonarroti

Michał Anioł jest po Leonardze najsłynniejszym mistrzem włoskiego renesansu. Oprócz malarstwa słynie również z rzeźby i architektury. W przeciwieństwie do rozważnego Leonarda, Michał Anioł miał dość burzliwy temperament. W młodości, podczas bójki złamał nos, który pozostał krzywy na całe jego życie.

Jego pierwszy wielki sukces był w rzeczywistości oszustwem. W tamtych czasach praktykanci  uczyli się, kopiując starożytne dzieła lub dzieła swoich mistrzów. Jego patron, Lorenzo de Medici, namówił młodego Michała Anioła, aby wspólnie sprzedali kardynałowi w Rzymie fałszywą rzeźbę starożytnego kupidyna (bożka miłości) którą wcześniej wytworzyli, a potem przedstawił  jako niedawno odkopany klejnot archeologiczny. 

clanek_002

Z czasem kardynał dowiedział się o tym oszustwie, ale był tak zauroczony młodym talentem, że wkrótce wziął go pod swoje skrzydła. Podczas swojej pracy w Rzymie stworzył jedną z najpiękniejszych rzeźb - Pietę. Mówi się, że Dziewica Maryja ma twarz matki Michała Anioła. Dziś jest eksponowana w rzymskiej Bazylice św. Piotra, ale jest za szkłem ochronnym. Nie tak dawno jakiś fanatyk zniszczył jej część nosa.

Do największych dzieł geniuszu Michała Anioła należy Dawid, którego wyrzeźbił z jednego gigantycznego kawałka marmuru i oczywiście freski w Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim, w tym makabryczny Sąd Ostateczny.

Nawiasem mówiąc, na fresku znajdziesz również ukryty autoportret mistrza w niezbyt pochlebnej pozycji. Twarz Michała Anioła jest na ściągniętej ludzkiej skórze. Podobno chciał pokazać przez to pogardę i lekceważenie z jakim spotkało się jego dzieło.

Nie wszystkim podobało się, że w pałacu papieskim jest tak wiele obrazów przedstawiających nagie ciała i postaci z mitologii pogańskiej. Papież Paweł III będąc prawdziwym miłośnikiem sztuki stanął w obronie malarza. Nawiasem mówiąc, mistrz za życia pracował dla dziewięciu papieży.

Podobnie jak Leonardo nigdy się nie ożenił i nie miał dzieci, choć był niezwykle bogaty, żył skromnie, podobno prawie się nie kąpał ani nie przebierał. Ponadto przez całe życie był drażliwy i lubił denerwować innych ludzi. Ciekawostką jest to, że był leworęczny, ale musiał zachować ten fakt w tajemnicy, aby kościół nie uważał go za sprzymierzeńca diabła, zgodnie z ówczesnymi przesądami.

Sandro Botticelli

Kolejnym z legendarnych mistrzów włoskiego renesansu jest Sandro Botticelli. Słynie z obrazów takich jak Primavera, Narodziny Wenus i Pokłon Trzech Króli. Podczas gdy lekkie sceny z mitologii pogańskiej są typowe dla jego wcześniejszych dzieł, w późniejszym okresie dominują motywy biblijne. Botticelli zmienił swój styl pod wpływem fanatycznego mnicha Savonaroli, który był zbyt radykalny nawet dla kościoła i został spalony jako heretyk.

Narodziny Wenus z pewnością na zawsze pozostaną jednym z jego najsłynniejszych i najpiękniejszych obrazów. Mówi się, że twarz Wenus jest inspirowana sekretną miłością Botticellego - Simonettą Vespucci, nazywaną też Piękną Simonettą i Nieporównywalną. Tę samą twarz zobaczysz w innych jego pracach, nie tylko u Botticellego. Simonetta najwyraźniej rzeczywiście była niezapomnianą kobietą i muzą wielu artystów, choć zmarła bardzo młodo. Botticelli nawet został pochowany w pobliżu jej grobu.

Narodziny Wenus były bardzo długo kontrowersyjne. Obraz jest dość erotyczny jak na ówczesne warunki, dlatego przez długi czas był ukryty za zamkniętymi drzwiami. Dla niektórych symbolizuje odrodzenie nowej Europy (słowo renesans pochodzi od słowa odrodzenie), która wyłoniła się z ciemności średniowiecza i powróciła do antycznych korzeni. Dlatego Wenus Botticellego jest często postrzegana jako sztandarowy obraz renesansu.

Nawiasem mówiąc, Botticelli ma na swoim koncie przyzwoity rekord. Jego obraz na płótnie Madonna z Dzieciątkiem i Janem Chrzcicielem został sprzedany do prywatnej kolekcji za 10,4 miliona dolarów. Botticelli w ogóle uwielbiał motyw Madonny z Dzieciątkiem i podczas swojej kariery stworzył ich dziesiątki. Dzieła tego mistrza pojawiają się na aukcjach częściej niż innych, jeśli więc chcielibyście zainwestować swój rodzinny majątek w malarstwo renesansowe, macie taką szansę.

Malowanie po numerach korzeniami tkwi w renesansie

Będziecie zaskoczeni, ale malowanie po numerach ma więcej wspólnego z renesansem, niż można by się spodziewać. To nie my wymyśliliśmy technikę, w której obraz dzieli się na małe pola i przypisuje się im określone kolory. Używali go sami mistrzowie renesansu!

Mistrz był kierownikiem warsztatu rzemieślniczego i miał pod sobą wielu uczniów i towarzyszy. Czas dla nich był cenny, a najskuteczniejszym sposobem nauczenia młodych uczniów uczciwego malowania i rysowania była właśnie ta technika.

Często zdarzało się, że Leonardo da Vinci dzielił obraz na wiele małych segmentów, które uczniowie malowali według określonej tonacji. I tak nauczył ich techniki cieniowania, która była absolutną podstawą renesansu.

Michał Anioł miał również własny warsztat i choć jego uczniowie nie mieli łatwo ze względu na jego irytującą naturę, pozwalał im kończyć swoje prace. Kiedy czas naglił, sięgnął po sprawdzony system, podzielił pracę na drobne cząstki, a praktykanci dokończyli ją zgodnie z instrukcjami.

Jak widać, jest to stara, sprawdzona technika mająca swoje korzenie w renesansie u takich geniuszy jak Leonardo i Michał Anioł. Wypróbuj ją sam! Dostarczymy Ci wybrany przez Ciebie motyw.

W zestawie otrzymasz od nas profesjonalne farby akrylowe, nylonowe pędzle oraz oczywiście haczyki do zawieszenia gotowego obrazu. Możesz wybrać, czy chcesz wariant na krośnie czy bez. Zalecamy jednak obraz na krośnie, lepiej będzie się go malować. Dodatkowo do każdego zamówienia dodajemy gratis lupę, dzięki czemu poradzisz sobie nawet z najdrobniejszymi szczegółami. Zamów już dziś i skorzystaj z oferty bezpłatnej wysyłki dla każdego zamówienia powyżej 221 zł.

Włoski renesans na Zuty.pl

Jakie motywy włoskich mistrzów renesansu znajdziesz w naszym sklepie internetowym? Przyjrzyjmy się im!

Mona Lisa

We francuskim Luwrze stoją ogromne kolejki, aby oglądać obraz Mony Lisy. Ciesz się tajemniczą atmosferą tego legendarnego obrazu w domu. Nikt ci nie będzie przeszkadzał. A kto wie, może w końcu odkryjesz tajemnicę pięknej damy. Naucz się malować jak legendarny mistrz. Obraz oferujemy w najłatwiejszym stopniu trudności, więc nawet zupełny początkujący może go namalować.

clanek_003

Dama z gronostajem

Elegancka dama z gronostajem wniesie szlachetność do Twojego domu. Obraz namalowany jest techniką światłocienia, która charakteryzuje się silnym kontrastem światła i cienia. Spróbuj, jak sobie z tym poradzisz. Czy możesz być uczniem Leonarda? Zdecydowanie tak! Przygotujemy dla Ciebie damę z gronostajem w drugim najprostszym stopniu trudności, który jest odpowiedni również dla początkującego, jednak nie umniejsza to jej urody.

clanek_004

Stworzenie Adama

Legendarny fresk ze stropu Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, namalowany przez Michała Anioła. Narodziny Adama stały się jedną z ulubionych scen w popkulturze i spotykacie się z nią niemal na co dzień. Czy chcesz być częścią magicznego momentu, w którym Bóg tchnął życie w Adama? Obraz pięknie wpasuje się w każde wnętrze.

clanek_005

Narodziny Wenus

Narodziny Wenus mogą teraz mieć miejsce w Twoim domu. Zdobądź ten piękny obraz, który jest pełen energii i życia. Spojrzenie na piękno ludzkiego ciała doda Ci pewności siebie i wigoru.

clanek_006

 

Wierzymy, że wybierzesz coś u nas i wyruszysz z nami odkrywać Renesans! Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się z nami skontaktować. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu 222 639 779 lub można napisać do nas e-mail na adres info@zuty.pl.