Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Namaluj symbole wielkanocne z całego świata

Wielkanoc jest obchodzona na całym świecie. Tradycyjnie jako uroczystość religijna, czasem związana z pokutą, ale we współczesnej formie także jako święto radosne, zabawne i pełne zabawy. Chcesz wiedzieć, jak w poszczególnych krajach obchodzone są Święta Wielkanocne? Może zainspiruje Cię to do namalowania obrazu z jakimś wielkanocnym motywem z naszej oferty.

miniatura_FB-symboly-velikonoc

Wielkanoc w różnych krajach świata

Polska

W Polsce Wielkanoc ma silne korzenie chrześcijańskie. Znajduje to również odzwierciedlenie w utrzymywanych zwyczajach. Jednym z nich jest konsekracja pokarmów. W Wielką Sobotę wierni udają się do kościołów, aby poświęcić pokarmy, które potem znajdą się na wielkanocnym stole w Święto Zmartwychwstania. Radosna tradycja to Śmigus Dyngus lub Mokry Poniedziałek. Wszyscy radośnie chlapiemy, pryskamy i oblewamy się nawzajem wodą. Kiedyś były to głównie dowcipy między młodymi chłopcami i dziewczętami, ale dziś to już regularna bitwa wodna każdy z każdym.

clanek_003

Czechy i Słowacja

Malowanie jajek, tak charakterystyczne dla wielu krajów na świecie, jest również częścią obchodów Wielkanocy w Czechach i na Słowacji. Gdybyśmy chcieli pozostać przy oryginalnej tradycji, jajka byłyby wydmuchane i pomalowane puste skorupki czyli kraszanki.

Istnieje wiele tradycyjnych technik malowania pisanek. Na przykład malowanie woskiem, ozdabianie słomą lub szydełkowaniem, skrobanie itp. Jajka farbowano również skórkami cebuli, buraków lub korą drzew.

Inną, nieco kontrowersyjną tradycją jest bicie dziewcząt witkami wierzbowymi. Tradycja ta obecnie spotyka się z zarzutami, że jest to przemoc. Warto jednak wiedzieć, że celem nie jest zbicie dziewcząt. Chodzi raczej o symboliczne zapewnienie trwałej młodości. 

clanek_001

Niemcy i Austria

Również w Niemczech Wielkanoc nie obejdzie się bez pięknie zdobionych pisanek. Ważna jest różnorodność w formie i kolorze. W Niemczech w czasie Wielkanocy organizuje się dużo konkursów i zawodów, z jajkami w roli głównej. Organizowane są zawody w noszeniu, rzucaniu, toczeniu i rozbijaniu jaj.

Prawdopodobnie najtrudniejszą dyscypliną jest próba przerzucenia jajka nad własnym domem, jeśli właścicielowi uda się i ktoś  po drugiej stronie złapie jajko, szczęście zagości w domu przez cały rok i będzie chroniony przed piorunami.

W przeddzień Wielkanocy dzieci robią „gniazdka“, w których rodzice przygotowują jajka, czekoladki i inne smakołyki. Potem rodzice ukrywają gniazda wokół domu, a dzieci szukają ich z wielkim entuzjazmem. Oczywiście dzieci są przekonane, że prezenty przygotował Zajączek Wielkanocny. 

Podczas Wielkanocy przygotowuje się i spożywa słodka babka oraz pieczone mięso. Ciekawym niemieckim zwyczajem jest również choinka ozdobiona jajkami.

clanek_002

USA

Główną gwiazdą Świąt Wielkanocnych jest Zając Wielkanocny. To wesoły łobuziak, który trzyma w domu i w ogrodzie mnóstwo czekoladowych jajek. Dzieci nie mogą się doczekać, kiedy po świątecznym niedzielnym obiedzie, składającym się głównie z pieczonej szynki lub jagnięciny ze słodkimi ziemniakami, wybiegną na zewnątrz w poszukiwaniu słodyczy.

Ludzie są tu religijni, więc nierzadko przestrzegają postu wielkanocnego i uczęszczają do kościoła.

clanek_004

Hiszpania

Tradycja chrześcijańska jest tu bardzo silnie zakorzeniona. W okresie Wielkanocnym na każdym kroku można zauważyć nacisk na postawę skruszoną i uczynki pokutne. Ulice wypełnione są pokutnikami w czerwonych kapturach ze szpiczastymi czapkami, tzw. nazarenos. Kolor krwi ma przypominać o ofiarnej śmierci Jezusa.

Jednak w Hiszpanii Wielkanoc to też święto życia, dlatego jajka i zajączek odgrywają ważną rolę jako posłańcy wiosny i symbole nowego życia. Jest to kraj, w którym znaczenie Wielkanocy jest bardzo bliskie Jezusowi, Barankowi Bożemu, i Jego naśladowcom, których On sam określa mianem owiec.

Świętuj Wielkanoc z Zuty

Z pewnością uda Ci się stworzyć w domu odpowiednią atmosferę wielkanocną. Bez względu na to, czym dla Ciebie jest Wielkanoc. Niezależnie od tego, czy jesteś wierzący, czy nie, Wielkanoc jest okresem pełnym nadziei i oczekiwania na coś dobrego.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz obrazy do malowania po numerach, które mogą ozdobić ściany Twojego mieszkania podczas Świąt Wielkanocnych, jak i przez cały rok. Rozejrzyj się, wybierz motyw, który Ci się podoba i ciesz się chwilą spokoju podczas malowania.