Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Podkreśl piękno swojego domu oryginalnym dziełem sztuki!

Nabycie oryginalnego obrazu słynnego malarza może być dobrą inwestycją, ale często jest to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. W takim przypadku uzyskanie repliki słynnego dzieła jest dość powszechnym rozwiązaniem. Jednak my dzisiaj pokażemy, że luksus posiadania oryginalnego dzieła jest dla każdego łatwo osiągalny. Dowiedz się więcej o technice malowania po numerach.

malirka-s-paletou

Malowanie po numerach nie jest kolorowanką

Zasada, na której opiera się malowanie po numerach, jest bardzo prosta. Małe obszary są oznaczone na płótnie numerami. Na początku masz więc puste płótno z ponumerowanymi obszarami. Numery na płótnie odpowiadają numerom na pojemniczkach z farbą akrylową. W tej metodzie to liczby prowadzą Cię podczas malowania. Wszystko, co musisz zrobić, to skoncentrować się i pomalować obszary odpowiednim kolorem.

Tak naprawdę całość rzeczywiście przypomina trochę kolorowankę. Sprzedaje się nawet papierowe modele, które koloruje się kredkami. Ale malowanie po numerach idzie o krok dalej. Po skończeniu otrzymasz prawdziwy obraz namalowany farbą akrylową na płótnie w ramie. Dzięki starannej pracy, nikt nie będzie wiedział, że płótno zostało pierwotnie podzielone na małe obszary z numerami do pomalowania. Będzie to po prostu oryginał namalowany Twoją własną ręką.

Technika ta nie jest całkowicie nowa. Chociaż nie jest w 100% udokumentowane, że Leonardo da Vinci był pierwszym, który wymyślił technikę malowania po numerach, to właśnie on nauczył swoich uczniów malować przy jej użyciu. Aby pomóc swoim uczniom zrozumieć prawa malarstwa i mieszania kolorów, wskazał obszary, w których mieli używać głównie jednego odcienia koloru.

Odniósł w tym wielki sukces, ponieważ jego uczniowie bardzo szybko zrozumieli prawa mieszania kolorów i zasady cieniowania. Mówi się nawet, że część pracy nad własnymi obrazami pozostawił swoim uczniom.

Dla współczesnych początkujących malarzy technika ta została ponownie odkryta i udoskonalona przez amerykańskiego artystę Dana Robbinsa. Dan był zaangażowany w projekt wspierający młodych i wschodzących artystów. Pomagał im znaleźć klientów, którym mogli oferować swoje prace. Razem z Maxem Kleinem, dyrektorem firmy, która kierowała projektem, zastanawiali się, jak poszerzyć szeregi malarzy. A może nawet uczynić malarstwo bardziej dostępnym dla ludzi, którzy po prostu chcieli spróbować tego hobby.

Dan wpadł więc na pomysł, by udoskonalić technikę da Vinciego i bezpośrednio ponumerować obszary na płótnie oraz dostarczyć malarzowi farby z odpowiednimi numerami. Tak oto malowanie po numerach w swojej nowoczesnej formie ujrzało światło dzienne.

Możliwość namalowania własnego obrazu natychmiast stała się hitem w ówczesnym społeczeństwie amerykańskim i niemal każde gospodarstwo domowe posiadało obraz malowany po numerach. Do dziś na strychach i w szopach domów w różnych amerykańskich miastach można znaleźć obrazy z lat 50-tych oparte na projektach Dana Robbinsa.

Następnie malowanie po numerach rozprzestrzeniło się na cały świat i teraz także Ty możesz je odkryć i stać się prawdziwym malarzem.

malovani-podle-cisel

Kto może malować po numerach?

Właściwie każdy, kto potrafi trzymać pędzel. Dzięki temu, że istnieją różne poziomy trudności gotowych wzorów, malować mogą dzieci, emeryci, mężczyźni, kobiety, zdrowi i chorzy, osoby o różnym wykształceniu, artyści, a nawet zupełni nowicjusze. Jak to możliwe?

Malowanie po numerach uwzględnia to, że niektórym osobom mogą trząść się ręce, dlatego niektóre projekty mają dość duże obszary i niewiele kolorów. Inni chcą poprawić swoje umiejętności malowania i dla nich dostępne są szablony, które pokazują wiele kolorów i drobnych szczegółów.

Obrazy dostępne są na różnych poziomach trudności - od naprawdę prostych, które mają tylko kilka obszarów i kolorów, po średnio trudne, z którymi być może nie poradzą sobie małe dzieci, ale za to zawierające już ładne szczegóły, aż po wysoki poziom trudności, który wymaga ostrożności, dobrych oczu i stabilnej ręki. Ale w zamian otrzymasz bardzo wyrafinowany i realistyczny obraz. Być może nawet za pierwszym razem nie uwierzysz, że jesteś w stanie samodzielnie namalować tak piękny obraz.

Możesz malować z różnych powodów: po prostu chcesz zabić czas, nauczyć się czegoś nowego, zrelaksować się i zapomnieć o zmartwieniach, trenować swój mózg i rękę. Wszystko to osiągniesz dzięki malowaniu po numerach, a co więcej, będziesz mieć piękny obraz z akrylu na płótnie.

Jak możesz skorzystać na malowaniu?

Głównym celem malowania jest oczywiście obraz, który możesz powiesić w domu, gdy skończysz. Będziesz mieć oryginał, którego nikt inny na świecie nie będzie miał. Z odrobiną humoru stwierdzisz, że tylko oryginały wiszą na ścianach Twojego domu. A tylko kilka osób może pozwolić sobie na taki luksus :-)

Ale malowanie, a zwłaszcza malowanie po numerach, ma wiele innych zalet, które sprawiają, że to hobby jest bardzo popularną aktywnością dla każdego.

malujici-zena

Co dzieci zyskują dzięki malowaniu?

Zacznijmy od najmłodszych, czyli naszych dzieci. Nie musisz zbytnio zmuszać dzieci do malowania. Wystarczy im cokolwiek - kredki, ołówek, akwarele i pędzel, a nawet długopis, a od razu zaczną malować. Gdy pod ręką nie ma papieru, wystarczy zeszyt starszego rodzeństwa, ściana lub faktura z biurka taty.

Któż z nas nie miał ukrytych zdjęć prac swoich dzieci! I nawet jeśli nie były to dzieła sztuki, nigdy nie sprzedalibyśmy ich za żadne pieniądze. Malowanie po numerach pomoże dzieciom rozwijać technikę malarską. Przekonają się, że przy odrobinie wysiłku ich obrazy mogą być naprawdę piękne.

 Co malowanie daje dzieciom:

 • Zwiększa pewność siebie, gdy dziecko widzi, że może zrobić tak trudną rzecz, jak namalować prawdziwy obraz.
 • Pomaga w przezwyciężaniu trudnych chwil, takich jak pierwsze zauroczenie dziecka, problemy w szkole lub nieporozumienia w rodzinie. Możesz nie być w stanie rozwiązać problemów poprzez malowanie, ale pomoże to Twoim dzieciom i Tobie w zachowaniu spokoju.
 • Zmniejsza stres. Oczywiście dzieci są również podatne na stres. Co więcej, nie rozwinęły jeszcze mechanizmów radzenia sobie z nim. Świetnym sposobem na ucieczkę do własnego świata jest stworzenie dzieła sztuki z dziećmi. Malowanie po numerach pozwala Tobie i Twoim dzieciom medytować, jednocześnie redukując stres.
 • Opanowanie kontrolowanych błędów. Bardzo ważne jest, aby dzieci popełniały błędy, które mogą poprawić lub na których mogą się uczyć. Malowanie to świetna okazja do nabycia takich nawyków w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku.
 • Wartościowa rozrywka. Znalezienie zabawy dla dzieci w tym agresywnym i wulgarnym świecie staje się coraz trudniejsze, a malowanie to nieszkodliwa zabawa dla każdego.

Co malowanie daje dorosłym:

 • Nowe doświadczenia. Rozwój osobowości nigdy nie powinien się kończyć. Każdy krok poza strefę komfortu jest wielkim wyczynem, który popycha nas do przodu. Każdy powinien wiedzieć co nieco o różnych rzeczach.
 • Relaks i medytacja. Znaczenie technik relaksacyjnych i medytacyjnych dla zdrowia jest bardzo dobrze opisane w profesjonalnych publikacjach. Jednak niewiele osób poświęca czas na taką medytację. Prawdę mówiąc - większość z nas nawet nie wie, jak prawidłowo medytować. Rozwiązanie jest proste - skup swoje myśli na jednej rzeczy i nie rozpraszaj się niczym innym. Przy malowaniu przekonasz się, że przychodzi to całkiem naturalnie.
 • Lepsza koncentracja. Zwłaszcza gdy wracamy do biur i miejsc pracy po epidemii koronawirusa, musimy ponownie w pełni się skoncentrować. Utrata koncentracji jest opisywana jako jeden z największych problemów po powrocie z długotrwałej pracy w domu. Malowanie zapewni trening Twojej koncentracji.
 • Budowanie cierpliwości. Z każdym kolejnym testem cierpliwości rośnie nasza odporność na niepożądane wpływy lub warunki, których często nie możemy kontrolować i musimy cierpliwie zaakceptować. Niektóre płótna o wyższym stopniu trudności z pewnością pomogą w ćwiczeniu Twojej cierpliwości.

Co malowanie daje starszym osobom:

 • Ćwiczenie funkcji motorycznych. Starość to naprawdę nie lada gratka, gdy ciało nie służy już tak, jak byśmy tego chcieli. Drobne ruchy, które dla niektórych są na porządku dziennym, mogą sprawiać trudności osobom starszym. Ale ćwicząc regularnie, możesz zyskać pewność siebie i zachować sprawność na dłużej. Możesz więc cieszyć się jesienią życia, zamiast przez nią cierpieć.
 • Ćwiczenie funkcji mózgu. Jednym z największych zagrożeń dla osób w późnym wieku są choroby wpływające na mózg, takie jak choroba Alzheimera i demencja starcza. Początki mogą być subtelne. Nie jest to lekarstwo, ale jest to bardzo skuteczna profilaktyka i spowalnia postęp choroby.
 • Interakcje społeczne. Nie musisz malować sam. O wiele lepiej jest malować w parach lub w grupie. Babcia i wnuczka, dwie starsze koleżanki lub nawet cała grupa z domu opieki. Każdy z Was może mieć swój własny obraz lub pracować razem nad jednym. Ważne jest, abyście byli razem i czuli, że żyjecie.
 • Radość życia. Ci, którzy mają cel, mają tendencję do pozostawania przy życiu, aby zrobić to, czego jeszcze nie zaplanowali. Tak więc wypełnianie życia biernym siedzeniem przed telewizorem nie jest zalecane. Maluj, a gotowe obrazy możesz podarować komuś w prezencie lub powiesić w swoim pokoju.

Co malowanie daje osobom chorym:

 • Zdolność do radzenia sobie z chorobą lub urazem. Choroby są różne, podobnie jak urazy i niepełnosprawność. Ale malowanie to czynność, którą możesz wykonywać zarówno w przypadku zwykłego przeziębienia, jak i choroby zagrażającej życiu. Mamy doskonałe doświadczenia z osobami, które utraciły dominującą rękę, ćwicząc zręczność podczas malowania.
 • Zwiększenie pewności siebie. Niektóre choroby całkowicie zmieniają życie człowieka, przez co dana osoba nie może robić tego, co robiła wcześniej. Jest to powód, dla którego ktoś „rezygnuje”. Rezygnuje z dalszych prób. Malowanie po numerach może pokazać Ci, że możliwe jest znalezienie innego celu, innych zainteresowań i kariery.
 • Odzyskiwanie umiejętności. Zwłaszcza po udarze lub różnych urazach może zdarzyć się, że dana osoba będzie musiała na nowo nauczyć się podstawowych rzeczy, takich jak chodzenie, jedzenie sztućcami, mówienie. Malowanie jest całkiem bezpieczną, a jednocześnie przyjemną i pozbawioną przemocy terapią, która pomoże ćwiczyć utracone umiejętności i szybciej wrócić do zdrowia.

Jak zacząć malować?

malovani-podle-cisel-afrika

Przy odrobinie cierpliwości możesz namalować i wyeksponować na ścianie te trzy afrykańskie piękności.

Wymaga to trochę wprawy, ale malowanie po numerach to przede wszystkim świetna zabawa. To kreatywna zabawa i relaks, a na koniec zostajesz nagrodzony pięknym, ręcznie malowanym obrazem. Zwłaszcza w przypadku bardziej złożonych obrazów może się wydawać, że jest to bałagan linii i numerów. Często nawet nie rozpoznasz, co powinno znajdować się na obrazku.

Ale kiedy już zabierzesz się do pracy postępując zgodnie z instrukcjami, a także wytrwasz do końca, to nadejdzie nagroda. Choć na początku pusty obraz może być zniechęcający, rób to krok po kroku, a z czasem nie tylko zobaczysz, jak Twój obraz zaczyna wyłaniać się z płótna, ale także zdobędziesz umiejętności i doświadczenie, które pozwolą Ci odważyć się na bardziej złożoną i wymagającą pracę.

Kilka wskazówek i porad, które pomogą Ci w malowaniu po numerach:

 • Kup swój zestaw do malowania po numerach w naszym sklepie internetowym. Możesz wybierać według różnych kryteriów - według motywu, rozmiaru lub trudności. Nie kieruj się tylko tym, że podoba Ci się motyw. Oczywiście, to ważne, ale spróbuj wyobrazić go sobie na ścianie w swoim mieszkaniu. Czy będzie pasował? Czy będzie uzupełniał wystrój mieszkania, czy go zakłócał? Jeśli obraz Ci się podoba, a dodatkowo dobrze komponuje się z istniejącym wystrojem mieszkania, to tym bardziej będziesz chciał go skończyć.
 • Porządek jest niezbędny. Uporządkuj swoje miejsce pracy, aby zawsze mieć pod ręką to, czego potrzebujesz. Podczas pracy z farbą nie możesz uniknąć okazjonalnego rozlania. Nieostrożny ruch może spowodować, że pędzel o coś się otrze. Dlatego praktycznym rozwiązaniem jest „wyłożenie” przestrzeni wokół siebie np. gazetami lub praca na arkuszu malarskim. Oczywiście idealnie byłoby przekształcić cały pokój w studio ze zmywalną podłogą.
 • Przygotuj pojemnik z czystą wodą. Miskę, szklankę, kubek po bitej śmietanie; cokolwiek, z czego normalnie nie pijesz. Pojemnik powinien być przeznaczony wyłącznie do malowania i powinien być łatwy do umycia lub nie powinno Ci być żal go wyrzucić po użyciu. Woda będzie używana do mycia Twoich pędzli podczas zmiany kolorów.
 • Warto mieć pod ręką kilka suchych ściereczek lub rolkę papierowych ręczników kuchennych. Dobrym pomysłem jest wysuszenie pędzla po jego umyciu, aby woda nie rozcieńczyła zbytnio farby. Farby mają wtedy tendencję do rozlewania się poza zaznaczone granice i mieszania się z innymi kolorami na płótnie.
 • Powszechnie uważa się, że gdy wszystkie próby zawiodą, nadszedł czas, aby przeczytać instrukcję. Lepszym pomysłem jest jednak wcześniejsze zapoznanie się z instrukcją. Znajdziesz je w każdym zestawie, więc poświęć im chociaż chwilę, zanim po raz pierwszy zanurzysz pędzel w farbie. Zaufaj nam – warto.
 • Zalecamy malowanie obrazu jednym kolorem na raz. Istnieje pewne ryzyko przypadkowego dotknięcia już pomalowanego obszaru ręką lub rękawem, ale można to zminimalizować, zaczynając od lewego górnego rogu (jeśli jesteś praworęczny) lub od prawego rogu, jeśli trzymasz pędzel w lewej ręce. Tak czy inaczej, zaczynasz nakładać kolejny odcień dopiero wtedy, gdy kolory są już suche na płótnie. Zaletą tej procedury jest mniejsze zużycie farby (nie musisz zmywać jej tak dużo z pędzli), a także unikasz niechcianego wysychania farby w niepotrzebnie otwartych pojemniczkach.
 • Pozwól farbie wyschnąć na płótnie przed przejściem do następnego koloru. Dzieje się tak, ponieważ mokre farby mają tendencję do mieszania się ze sobą, tworząc odcienie, których nie chcesz na swoim obrazie. Farby akrylowe schną dość szybko. W międzyczasie możesz umyć i wysuszyć pędzel. Pamiętaj, aby umyć pędzel, nawet jeśli używasz tego samego odcienia, ale na przykład potrzebujesz węższego pędzla do mniejszych obszarów. Dzieje się tak dlatego, że gdy odłożysz nieumyty pędzel, farba zaschnie na nim w ciągu kilku minut, a następnie będzie dość trudna do zmycia. Może go nawet uszkodzić.
 • Kontynuuj malowanie obrazu innymi kolorami, aby wypełnić całą powierzchnię obrazu. Zawsze pozwól farbie wyschnąć i wypłucz pędzle. Jest to w rzeczywistości jedna z najważniejszych rzeczy.
 • Pochwal się swoimi osiągnięciami. Wyeksponuj swój obraz w domu lub w biurze. Gwarantujemy, że przyciągnie uwagę, na jaką zasługuje. Zachęcamy do polecenia malowania po numerach kolegom lub znajomym jako świetnego sposobu na relaks, dzięki czemu, następnym razem będziecie mogli już wspólnie malować obrazy.