Dla pełnej funkcjonalności tej strony poproszę o włączenie opcji JavaScript.

Tajemnice kolorów

Kolory są wszędzie wokół nas. Wpływają na nasz nastrój, postrzeganie otaczającego nas świata, a nawet na podejmowanie decyzji. Kolory są po prostu fascynujące. W jaki sposób powstają? Jak na nas wpływają? Co nasz ulubiony kolor mówi o naszym charakterze?

clanek_001

Kolory wpływają niemal na każdy aspekt naszego życia. Ich działanie jest wykorzystywane w projektowaniu wnętrz, modzie i reklamie. Krótko mówiąc, kolory są wszędzie wokół nas i nieustannie na nas oddziałują. Ponieważ świat malowania po numerach to świat pełen kolorów, przyjrzyjmy się im bliżej, by poznać ten fenomen.

Czym jest kolor i skąd się bierze?

Zrozumienie czym jest kolor może być dla nas dość skomplikowane. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że jest to właściwość światła. Postrzeganie kolorów zależy od kilku aspektów. Podstawową rzeczą dla postrzegania koloru jest światło. Światło pada na różne materiały i powierzchnie. Kolor, który wtedy postrzegamy, to te składowe widma barw, które odbija powierzchnia danego przedmiotu. Substancje mogą zarówno odbijać, jak i pochłaniać składowe widma, a dzieje się to z różną intensywnością. Dlatego wokół nas jest tak wiele kolorów i odcieni.

Gdzie nie ma światła, nie ma koloru

Wynika z tego, że bez światła nie możemy postrzegać kolorów. Zatem samo światło, jego barwa i natężenie, zmienia kolor przedmiotu. Sami na pewno zauważyliście, że kolor ubrania inaczej wygląda w domu przy sztucznym świetle, niż na zewnątrz w świetle dziennym. O kolorze nie decyduje przedmiot, ale światło.

Dlaczego jabłko jest czerwone

Jeśli spojrzymy na przykład na jabłko, które ugryzła Śnieżka wiemy, że było czerwone. Oznacza to, że powierzchnia jabłka wchłonęła wszystkie kolory oprócz tego jednego. Jego fale się od niej odbijają, a nasze oko widzi czerwony kolor. Ale jak to jest możliwe?

clanek_002

Co powoduje, że widzimy kolory?

Postrzeganie kolorów zawdzięczamy naszym oczom. Czopki wewnątrz oka odpowiadają za widzenie kolorów i ich różnych odcieni. Kiedy odbite światło uderza w te receptory, mózg otrzymuje sygnał o tym, jaki kolor widzi. W naszych oczach znajduje się kilka milionów takich czopków.

Jak powstają kolory

Czerwony, niebieski i żółty to święta trójca, z której pochodzą wszystkie kolory. W lepszym zrozumieniu pochodzenia i mieszania kolorów pomoże nam poniższy obrazek. Trójkąt znajdujący się w środku, składa się z trzech podstawowych, czyli pierwszorzędowych kolorów.

clanek_003

Te podstawowe kolory dają początek kolorom drugorzędowym, które otaczają trójkąt. Są to kolor pomarańczowy (połączenie czerwieni i żółci), zielony (połączenie żółci i niebieskiego) oraz fioletowy (połączenie niebieskiego i czerwonego). Kiedy kolory podstawowe i drugorzędowe są mieszane na różne sposoby, tworzą kolory trzeciorzędowe, które można zobaczyć w kole.

Zrozumienie kolorów pomaga nam podczas malowania. Jeżeli kochasz kolory i lubisz się nimi otaczać to możesz namalować nasz obraz Kolorowy most Karola. Zobaczysz na nim wiele tonacji i odcieni, które pomagają uchwycić kolory nieba i odbicia miasta w wodzie.

Psychologia koloru

Już wiemy, jak powstają kolory i jak możemy je mieszać, aby uzyskać potrzebne odcienie. Jednak kolory to nie tylko kwestia fizyki. Niosą one ze sobą wiele właściwości, dlatego pracuje się z nimi w dziedzinie psychologii. 

Każdy kolor wpływa na nas inaczej

Psychologia koloru jest bardzo ważną dyscypliną i opiera się na niej wiele dziedzin. Każda z nich szuka w kolorach innych właściwości. Ogólnie jednak możemy określić ich działanie w następujący sposób:

  • Biały: Biel symbolizuje czystość, ład, harmonię i spokój. Jest to kolor niewinności. 
  • Czerwony: Kolor ten jest kolorem energii. Odzwierciedla pasję, agresję i odwagę. 
  • Zielony: Zielony symbolizuje życie, odrodzenie, obfitość, płodność i młodość.
  • Niebieski: Niebieski to kolor spokoju, harmonii i stabilności.
  • Żółty: Kolor ten budzi dobry nastrój, pozytywne myśli i radość. W przyrodzie symbolizuje również ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem.
  • Fioletowy: Fioletowy to kolor mistycyzmu, duchowości i tajemniczości.
  • Pomarańczowy: Pomarańczowy to kolor otwartości, bogactwa, urodzaju i przygody.
  • Czarny: Czarny to kolor elegancji, tajemnicy i luksusu. Jednocześnie jest też postrzegany jako kolor smutku, opresji i zła.
  • Brązowy: Brązowy kojarzy się z pewnością siebie, czułością, pozytywnymi emocjami i poczuciem domu.

Jednak kolory na każdego działają inaczej. Podczas gdy jeden widzi czerwień jako pozytywny aspekt pasji, dla innego może być czystym ucieleśnieniem agresji. Kolory, jak wszystko inne, są odbierane subiektywnie. Jednak podstawowe definicje są ogólnie przyjęte, a łączenie pewnych kolorów tworzy poczucie harmonii.

Dlatego wybierając obraz po numerach, daj się ponieść nie tylko motywowi, ale także temu, jak działa na Ciebie jego kolorystyka. Obraz będziesz mieć stale na widoku, dlatego ważne jest, aby wywoływał w Tobie pożądane emocje. Spróbuj zatem  wybrać optymalną harmonię kolorów. Podczas gdy jeden może być ukojony widokiem ośnieżonych gór, na kogoś innego najlepiej wpływają ciepłe barwy afrykańskiej sawanny

Najpopularniejszy kolor na świecie

Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor na świecie przoduje na liście popularności, to jest to niebieski. Nic w tym dziwnego. Ten kolor spokoju, odzwierciedlaja niebo i bezkresny ocean. Ponadto przybiera różne formy, jak na przykład na naszym obrazie Dwa ptaki na kwitnącej jabłoni.

clanek_004

Czym jest harmonia kolorów?

Jeśli spojrzymy na dowolny obraz, nie widzimy odizolowanych kolorów, ale pewną harmonię barw. Artyści już dawno zauważyli, że żaden kolor nie działa samodzielnie, równie ważne są  otaczające go barwy. Ta harmonia kolorów pochodzi ze świata przyrody. Występujące razem i współgrające ze sobą kolory decydują o tym, co uznajemy za harmonijne.

Intuicja i nauka

Jeśli więc pewne kombinacje kolorów wydają Ci się naturalne i przyjemne, to prawdopodobnie znasz podobny schemat kolorystyczny z natury. Harmonię kolorów można osiągnąć za pomocą intuicji i wyczucia. Jeśli jednak nie potraficie sami tego wyczuć, wystarczy kierować się jasnymi prawami, które określają harmonię kolorów. Te wskazują, jak łączyć ze sobą barwy. Może to być na przykład łączenie ciepłych i chłodnych kolorów lub kolorów, które znajdują się obok siebie w spektrum barw.

Twój ulubiony kolor zdradza podstawowe cechy Twojej osobowości

Nie zagłębiając się zbytnio w naukową teorię, spójrzmy na kolor jeszcze raz, przez pryzmat psychologii. Kolor, który najbardziej lubisz, zdradza wiele o Twojej osobowości. Sprawdź, co mówi o Tobie Twój ulubiony kolor!

Czerwony

Ludzie, którzy lubią kolor czerwony są namiętni i pewni siebie. Nie zadowalają się małym i chętnie podejmują nowe wyzwania. Są nastawieni na rywalizację, ale też bardzo spostrzegawczy. To bardzo silne osobowości, które nie pozwalają się innym łatwo kształtować.

 

Pomysł na obraz: W objęciach 

 

clanek_005

Niebieski

Niebieski to ulubiony kolor tych, którzy kochają spokój, równowagę i harmonię. Osoby te są racjonalne i nie działają pod wpływem pędu emocji. Są dobrymi słuchaczami i potrafią pomóc w rozwiązywaniu problemów. Lojalność i wierność są dla nich bardzo ważne.

Pomysł na obraz: Molo na turkusowym morzu

clanek_006

Żółty

Wielbiciele tego koloru są pełni życia i radości. Lubią przygody i uwielbiają próbować nowych rzeczy. Dobrym humorem podbijają otoczenie, są świetnymi animatorami i mają spontaniczne pomysły. Jednak ich entuzjazm dla wszystkiego, co nowe, sprawia, że zapominają o tym, by stosować się do zaleceń.

Pomysł na obraz: Pocałunek (Gustav Klimt)

 

 

clanek_007

Zielony

Jeśli lubisz kolor zielony, jesteś osobą spokojną, rozważną i przemyślaną. Wolisz rozwiązywać sprawy wewnątrz siebie niż z innymi. Ludzie, którzy kochają kolor zielony to typy rodzinne. Nie mają potrzeby rywalizowanie w środowisku, które nie uważają za ważne.

Pomysł na obraz: Jezioro w górach

 

 

clanek_008

Pomarańczowy

Ludzie, którzy lubią kolor pomarańczowy, potrafią zjednoczyć przeciwstawne światy. Dzięki swojej energii i żywej naturze potrafią wyrównać sprzeczności i pomóc. Dzieje się tak dlatego, że są empatyczni i potrafią zrozumieć obie strony waśni. Są bardzo wrażliwi dlatego, gdy ktoś ich skrzywdzi, pamiętają to jeszcze długo po fakcie.

 

Pomysł na obraz: Piękna plaża

 

clanek_009

Fioletowy

Kolor fioletowy oznacza wielką intuicję. Odbierasz świat na zupełnie innym poziomie niż ludzie wokół ciebie. Nie postrzegasz rzeczy jako przypadkową sekwencję zdarzeń, ale jako z góry ustalony plan. Jesteś osobą myślącą i uduchowioną.

 

Pomysł na obraz: Japoński ogród w pełni księżyca

 

clanek_010

Różowy

Jeśli zakochaliście się w tym kolorze to znaczy, że kochacie czułość i romantyczność. Uwielbiasz romantyczne gesty i tęsknisz za akceptacją i bezpieczeństwem. Jednak ponieważ wiecie, że miłość jest silnym uczuciem, na początku jesteście ostrożni.

 

Pomysł na obraz: Tunel pełen różowych kwiatów

 

clanek_011

Biały

Osoby lubiące kolor biały, są mądre, rozsądne i empatyczne. Lubią spokój i harmonię. Mogą doradzać ludziom i pomagać im w podejmowaniu kluczowych decyzji. Są gotowi do pomocy w każdej chwili. 

Pomysł na obraz: Widok z okna

 

 

clanek_012

Czarny

Osoby lubiące kolor czarny często otoczone są aurą tajemniczości. Jeśli czarny jest Twoim ulubionym kolorem, to prawdopodobnie jesteś osobą, która nie łaknie dużej uwagi. Jesteś raczej introwertykiem i wolisz mieć jednego prawdziwego przyjaciela niż stu znajomych. Najchętniej oddajesz się spokojowi i samotności.

 

Pomysł na obraz: Kot jako dziewczyna z perłą

 

clanek_013

Odkryj tajemnice koloru z Zuty

Teraz już wiesz, jak powstają kolory, dlaczego je postrzegasz i jak wpływają na Twoje uczucia. Jednak praktyka to zawsze więcej niż teoria, dlatego dobrze jest poznać kolory z bliska i zobaczyć, jak działają w rzeczywistości. Przyjemne relaksujące zajęcie, jakim jest malowanie po numerach, z pewnością Ci w tym pomoże.

Malując obrazy, zobaczysz, jak kolory na siebie wpływają i jak dzięki stopniowemu nakładaniu ich na płótno powstają harmonijne dzieła, które mogą ozdobić ściany Twojego wnętrza. To od Ciebie zależy, czy wybierzesz obraz na podstawie wzoru, czy ulubionych kolorów. W naszej bogatej ofercie obejmującej tysiące obrazów, z pewnością znajdziesz swój ulubiony.